Téma: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 08. 05. 2018 13:37
Předmět: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Navigace: link | přehled | fórum
Chci se vdávat v kostele :-D
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 17. 06. 2018 16:04
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Není možný žádný sňatek osob stejného pohlaví, takové soužití je před Bohem ohavnost. Jak by tomu mohl požehnat? Pokud někdo není schopný z jakéhokoliv důvodu svazku manželského, ať zůstane svobodný. Službu v celibátu staví apoštol Pavel dokonce nad manželství! (co se týče přínosu Církvi)
Od: Anonym: Lumír--- )
Kdy: 09. 07. 2018 13:40
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Jiří Polák napsal(a):
 Není možný žádný sňatek osob stejného pohlaví, takové soužití je před Bohem  ohavnost.  Jak by tomu mohl požehnat?  Pokud někdo není schopný z jakéhokoliv důvodu svazku manželského, ať zůstane  svobodný.  Službu v celibátu staví apoštol Pavel dokonce nad manželství! (co se týče  přínosu Církvi)  
Samozřejmě, celibát mám o přestávkách :-D
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 09. 07. 2018 17:19
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

prosím podepisujte petici, myslím že křesťan se nemusí dlouho rozmýšlet: https://www.petice24.com/petice_za_podporu_manelstvi_pijetim_ustavniho_dodatku
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 10. 07. 2018 13:57
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Jiří Polák napsal(a):
 prosím podepisujte petici, myslím že křesťan se nemusí dlouho rozmýšlet:  https://www.petice24.com/petice_za_podporu_manelstvi_pijetim_ustavniho_dodat  ku  
Jsem křesťanka a právě proto, že je u mě na prvním místě milovat bližního svého, tak to nepodepíšu. Chce to trochu empatie místo předsudků povyšovaných na pravdu.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 10. 07. 2018 14:07
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

jedna paní napsal(a):
 Jsem křesťanka a právě proto, že je u mě na prvním místě milovat bližního  svého, tak to nepodepíšu. Chce to trochu empatie místo předsudků  povyšovaných na pravdu.
A tu pravdu, tu máte vy? Bible a tradice církve jsou předsudky?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 10. 07. 2018 15:33
Předmět: manželství

to "jedna paní": nerozumím vám. Co tady považujete za "předsudek"? Že je manželství jen mezi mužem a ženou? A jak tady myslíte slovo "empatie": že když se "vcítím" do partnerů stejného pohlaví, že jejich vztah nazvu taky manželstvím, že je to tedy otázka pocitová?
Od: Anonym: A.R. <> ( ---.25.broadband12.iol.cz )
Kdy: 14. 07. 2018 23:51
Předmět: Re: manželství

Manželství je instituce vymyšlená lidmi. Není to nic, co by se vyskytovalo v přírodě. A co je vymyšlené lidmi, mohou lidé zase změnit. V některých státech je již možné, aby manželství uzavřeli i dva lidé stejného pohlaví. Neexistuje racionální důvod jim toto nedopřát.
Od: Anonym: Klifa <> ( ---.starnet.cz )
Kdy: 17. 11. 2018 06:53
Předmět: Re: manželství

Stát má zvláště pomáhat "instituci manželství", protože na tom spočívá naše budoucnost - plození dětí a výchova nové generace. Tam mají směřovat mimořádné výhody a pomoc od státu. Nechápu proč by stejné výhody měli mít i nestandardní páry, registrované partnerství jim nestačí? To je ten důvod proč jim nedopřát mimořádné pomoci a ochrany státu.
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 17. 11. 2018 08:01
Předmět: Re: manželství

presne tak…
Od: Anonym: Klifa <> ( ---.starnet.cz )
Kdy: 17. 11. 2018 06:53
Předmět: Re: manželství

Stát má zvláště pomáhat "instituci manželství", protože na tom spočívá naše budoucnost - plození dětí a výchova nové generace. Tam mají směřovat mimořádné výhody a pomoc od státu. Nechápu proč by stejné výhody měli mít i nestandardní páry, registrované partnerství jim nestačí? To je ten důvod proč jim nedopřát mimořádné pomoci a ochrany státu.
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 17. 11. 2018 13:11
Předmět: Re: manželství

Budu psát raději anonymně. Jsem žena a žiju s ženou. Podle vás všech v diskuzi se chovám ohavně, nemravně a v Božích očích jsem ohavnost a promiskuitní příšera. Já se svou ženou žiju už léta, pečuji o dvě státem svěřené týrané děti, které nikdo ve státě nechtěl a kdybychom si je my nevzaly, byly by do dospělosti v ústavu, deprivované a bez lásky. Vy se tu dušujete láskou k bližnímu, ale moc lásky tu nevidím. Já jako "promiskuitní deviantka" jsem jedna z mála se svou přítelkyní, kdo si takové děti bere do péče. Moc dobře vím, že v našem kraji, jsme jedni z mála, kdo to dělá. Ale podle vás jsem ohava, která si podporu státu nezaslouží a bič boží na mě. A neděláme to kvůli příslibu nebe a přízně křesťanů. Jen koukám, jak rychle umíte odsoudit a mít plnou pusu lásky boží. Fuj tajksl.
Od: Anonym: jeden evangelík--- )
Kdy: 17. 11. 2018 17:55
Předmět: Re: manželství, homosexualita a církev

jsem docela v šoku, čím vším se tady zabýváte. Českobratrská církev evangelická by si měla uvědomit, čím je a čím není. Určitě není pokračovatelkou protestantismu, byť by se k němu hlásila z kazatelen sebevíc. Tohle společenství by si nemělo říkat ani českobratrská, ani církev.
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 18. 11. 2018 13:10
Předmět: Re: manželství, homosexualita a církev

souhlasim s a podepisuji
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 19. 11. 2018 17:14
Předmět: Re: manželství

Ahoj anonymní dívko. Podle nás v této diskusi si dělej co chceš, jenom to nenazývej manželstvím nebo rodinou. Ale když mám říct za sebe, tak já tě nenazývám promiskuitním deviantem, ale myslím si, že porucha to je. Nevím, co to máš za týrané děti, ale o adopcích něco vím, tak musím říct, že na děti z děcáků se čeká v pořadníku, tedy o nějakým zachraňování opuštěných dětí homosexuály nemůže být řeč. Leda by sis adoptovala děti těžce postižené nebo rómata, ta k mání jsou. Ovšem nemyslím si, že by byli homosexuálové většími zachránci neadoptovatelných dětí mež jsou lidé ostatní. Asi nejsi z naší církve, tak ti možná utíká kontext těchto diskusí. My totiž tady neřešíme homosexuály, my řešíme postoj této církve ČCE k homosexualitě. Řečeno stručně, pokud se něco nazývá církev, tak to nemůže podporovat ideje, které jsou pro církev cizí. Zde patří manželství homosexuálů, adopce homosexuálů, život na psí knížku, rozvody…, co vše tato církev schvaluje a podporuje. To je to, o co nám tady jde. Ona ta řešení jsou tady pro ČCE dvě: buďto bude církví, nebo ať si z názvu odstraní slovo církev.
Od: Anonym: Anonymní--- )
Kdy: 20. 11. 2018 07:29
Předmět: Re: manželství

Martin Janča napsal(a):
 Ahoj anonymní dívko. Podle nás v této diskusi si dělej co chceš, jenom to  nenazývej manželstvím nebo rodinou. Ale když mám říct za sebe, tak já tě  nenazývám promiskuitním deviantem, ale myslím si, že porucha to je. Nevím,  co to máš za týrané děti, ale o adopcích něco vím, tak musím říct, že na  děti z děcáků se čeká v pořadníku, tedy o nějakým zachraňování opuštěných  dětí homosexuály nemůže být řeč. Leda by sis adoptovala děti těžce postižené  nebo rómata, ta k mání jsou. Ovšem nemyslím si, že by byli homosexuálové  většími zachránci neadoptovatelných dětí mež jsou lidé ostatní. Asi nejsi z  naší církve, tak ti možná utíká kontext těchto diskusí. My totiž tady  neřešíme homosexuály, my řešíme postoj této církve ČCE k homosexualitě.  Řečeno stručně, pokud se něco nazývá církev, tak to nemůže podporovat ideje,  které jsou pro církev cizí. Zde patří manželství homosexuálů, adopce  homosexuálů, život na psí knížku, rozvody…, co vše tato církev schvaluje a  podporuje. To je to, o co nám tady jde. Ona ta řešení jsou tady pro ČCE dvě:  buďto bude církví, nebo ať si z názvu odstraní slovo církev.
Podle toho, co píšeš, nevíš nic. Na adopci z děcáků se nečeká, protože o adopci starších dětí není zájem. Adoptují se převážně děti do dvou let, tj. z kojeneckých ústavů, a na ty fronta je a to z důvodu, že těch dětí, co jsou právně volné, je minimum. Většina dětí není právně volných a tak mohou jít pouze do pěstounské péče. O právně vázané děti na biologickou rodinu není zájem. O dlouhodobou pěstounskou péči tedy zájem není, dlouhodobých pěstounů je málo, resp. těch, co si jsou ochotni vzít cizí dítě do péče, je minimum. Až 80% dlouhodobých pěstounů jsou z biologických rodin a berou si "své" děti. Takže většina dětí z děcáků se nikdy nedočká "své" nové rodiny. Pro naše děti, které jsme si vzaly do pěstounské péče nikdo v republice zájem nejevil a rádi vzaly sociální pracovnice za vděk homosexuálním párem, jako jsme my. Takže mi nevyprávěj, jak je zájem a já si vymýšlím. Bylo mi řečeno od úřadu, že kdybychom si ty děti nevzaly my, zůstanou trvale v ústavu. Tak kde jsou ti spasení zbožní křesťané? Jen se tu zbožně plká.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 20. 11. 2018 09:35
Předmět: Re: homosexuální manželství a ČCE

Omlouvám se ti, myslel jsem, že máš ty děti z adopce. Chápeš, že my tady řešíme vztah naší církve k homosexualitě a né homosexuály? Co si ty děláš ve svojem životě, do toho mi (nám) nic není. Já tě nemám právo soudit.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 20. 11. 2018 09:45
Předmět: Re: homosexuální manželství a ČCE

Jančo, co tady zase plácáte? My tady "řešíme vztah naší církve k h."? Takhle jsem to fakt prozatím nechápal. Co myslíte slovem "řešíme"? A bylo už tady někdy (pravdivě) řečeno, jaký vztah naše církev k h. má? Kdo to je, "naše církev"?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 20. 11. 2018 11:04
Předmět: Re: homosexuální manželství a ČCE

Ha, pan Vrána po delší přestávce. Zdravím vás. Byl jste přivítat zimu na horách? No a jak jste to tedy chápal vy?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 20. 11. 2018 12:59
Předmět: Re: homosexuální manželství a ČCE

Jančovi: tak např. u vás to vnímám tak, že si tady "řešíte" především svůj vnitřní problém, a ne "vztah naší církve k h." - A např. o sobě bych řekl, že si fakt už dávno nemyslím, že by se tady dalo "řešit" nějaké společné téma.
Od: Anonym: Anna--- )
Kdy: 20. 11. 2018 14:14
Předmět: Re: homosexuální manželství a ČCE

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Jančovi: tak např. u vás to vnímám tak, že si tady "řešíte"  především svůj vnitřní problém, a ne "vztah naší církve k h." - A  např. o sobě bych řekl, že si fakt už dávno nemyslím, že by se tady dalo  "řešit" nějaké společné téma.
Pan Janča je prostě alergický na homosexuály a nemůže je vystát. Člověku, který má svou sexualitu vyřešenou, je to jedno. Člověk, který ji však vyřešenou nemá, nebo svou homosexuální orientaci není schopen přijmout, to irituje a proti skupině, která mu jeho problém připomíná bude brojit. Myslím, že to je případ pana Janči. Ostatně skrytí homosexuálové, kteří navzdory své orientaci hledají heterosexuální protějšek, obvykle pohoří. Má snad pan Janča partnerku? Nemá a hledá jí už léta.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 20. 11. 2018 15:01
Předmět: Re: homosexuální manželství a ČCE

Pane Vráno a dívko Anno. Diskuse je zde opravdu těžká. Časem se nám ale podařilo opustit různé útočení, resp. útočníci se naštěstí z tohoto fóra sami vyselektovali. To je dobrý posun. Nejsme už ve válce, ale jsme schopni jednat. I já sám jsem příznivcem míru a nemám to moc rád, když se lidé hádají.
Myslím si, že se svojí (homo)sexualitou problém nemám. Líbí se mi jedna žena - https://media.self.com/photos/59c16fc696ea2119f5e8b3cc/4:3/w_728,c_limit/Selena-Gomez-Face-of-Puma.jpg - již jednou jsem tady její odkaz dal. Musíte uznat, že komu se tato žena líbí, je opravdový muž, nikdy homosexuál. Předpokládám, že manželka pana Vrány vypadá podobně, protože ho považuji za pravého muže.
Moje mise na tomto fóru je pomoci naší církvi navrátit se k Písmu, evangelické ortodoxii a otcům reformace. Mým vzorem je Mistr Jan a proto ochotně snáším nenávist a zesměšňování jako on.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 20. 11. 2018 15:05
Předmět: Re: homosexuální manželství a ČCE

Od: Anonym: Anna--- )
Kdy: 20. 11. 2018 16:15
Předmět: Re: homosexuální manželství a ČCE

Martin Janča napsal(a):
 Pane Vráno a dívko Anno. Diskuse je zde opravdu těžká. Časem se nám ale  podařilo opustit různé útočení, resp. útočníci se naštěstí z tohoto fóra  sami vyselektovali. To je dobrý posun. Nejsme už ve válce, ale jsme schopni  jednat. I já sám jsem příznivcem míru a nemám to moc rád, když se lidé  hádají.    Myslím si, že se svojí (homo)sexualitou problém nemám. Líbí se mi jedna žena  -  https://media.self.com/photos/59c16fc696ea2119f5e8b3cc/4:3/w_728,c_limit/Sel  ena-Gomez-Face-of-Puma.jpg - již jednou jsem tady její odkaz dal. Musíte  uznat, že komu se tato žena líbí, je opravdový muž, nikdy homosexuál.  Předpokládám, že manželka pana Vrány vypadá podobně, protože ho považuji za  pravého muže.    Moje mise na tomto fóru je pomoci naší církvi navrátit se k Písmu,  evangelické ortodoxii a otcům reformace. Mým vzorem je Mistr Jan a proto  ochotně snáším nenávist a zesměšňování jako on.
Myslím, že pokud nejsi extra nějaký donchuan, tak bych si být tebou na takovou holku nechala zajít chuť. Bude mít vysoké sebevědomí a nároky těžko splnitelné.
Od: Anonym: Anna--- )
Kdy: 20. 11. 2018 16:17
Předmět: Re: homosexuální manželství a ČCE

Martin Janča napsal(a):
 Pane Vráno a dívko Anno. Diskuse je zde opravdu těžká. Časem se nám ale  podařilo opustit různé útočení, resp. útočníci se naštěstí z tohoto fóra  sami vyselektovali. To je dobrý posun. Nejsme už ve válce, ale jsme schopni  jednat. I já sám jsem příznivcem míru a nemám to moc rád, když se lidé  hádají.    Myslím si, že se svojí (homo)sexualitou problém nemám. Líbí se mi jedna žena  -  https://media.self.com/photos/59c16fc696ea2119f5e8b3cc/4:3/w_728,c_limit/Sel  ena-Gomez-Face-of-Puma.jpg - již jednou jsem tady její odkaz dal. Musíte  uznat, že komu se tato žena líbí, je opravdový muž, nikdy homosexuál.  Předpokládám, že manželka pana Vrány vypadá podobně, protože ho považuji za  pravého muže.    Moje mise na tomto fóru je pomoci naší církvi navrátit se k Písmu,  evangelické ortodoxii a otcům reformace. Mým vzorem je Mistr Jan a proto  ochotně snáším nenávist a zesměšňování jako on.
Tím, že tě lidé budou považovat za blázna, církvi nepomůžeš.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 20. 11. 2018 16:21
Předmět: (ne)diskuse

Jančo, vaše věty o neútočení rád přijímám. - Vaši představu o ideální dívce ovšem nesdílím. Proč si myslíte, že by se ta vaše měla líbit všem "pravým mužům"?
Od: Anonym: Anna--- )
Kdy: 20. 11. 2018 19:05
Předmět: Re: (ne)diskuse

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Jančo, vaše věty o neútočení rád přijímám. - Vaši představu o ideální dívce  ovšem nesdílím. Proč si myslíte, že by se ta vaše měla líbit všem  "pravým mužům"?
Janča to má tak: Podle sebe, soudím tebe. :-D
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 20. 11. 2018 19:28
Předmět: Re: (homo)sexualita

Však ať pan Vrána sám napíše, jestli se mu tato žena líbí nebo ne. No a vy, Aňo, když se vám líbí ženy, tak můžete ohodnotit vlastně taky. Zajímá mě to. Neznám člověka na zemi, kteremu by se nelíbila. Přesně tak má vypadat vzorek ideální ženy, jako je ona. Je to bohyně a to jste ještě neslyšeli její čarovný hlas!
Od: Anonym: Anna--- )
Kdy: 20. 11. 2018 19:34
Předmět: Re: (homo)sexualita

Martin Janča napsal(a):
 Však ať pan Vrána sám napíše, jestli se mu tato žena líbí nebo ne. No a vy,  Aňo, když se vám líbí ženy, tak můžete ohodnotit vlastně taky. Zajímá mě to.  Neznám člověka na zemi, kteremu by se nelíbila. Přesně tak má vypadat vzorek  ideální ženy, jako je ona. Je to bohyně a to jste ještě neslyšeli její  čarovný hlas!    https://bit.ly/2Ts9Bk1    https://bit.ly/2Q6Tiue    https://bit.ly/2DOcfvX
Pane Jančo, někdy koukám, na co vše vy nepřijdete. Takové nesmysly zase vymýšlíte.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 20. 11. 2018 19:36
Předmět: Re: (homo)sexualita

Omlouvám se, teď vám nerozumím.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 20. 11. 2018 23:23
Předmět: (ne)diskuse

k tomu se vyslovovat nebudu, nevím proč bych. Jen mě udivuje, že nevíte, že ideály ženské krásy jsou různé - byly různé v různých historických obdobích, jsou různé pro různé muže
Od: Anonym: Tomáš---.wia.cz )
Kdy: 17. 01. 2019 18:51
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

jedna paní napsal(a):
   Jsem křesťanka a právě proto, že je u mě na prvním místě milovat bližního  svého, tak to nepodepíšu. Chce to trochu empatie místo předsudků  povyšovaných na pravdu.
Pán Ježíš neučil na prvním místě milovat bližního svého, ale až na druhém: „Mistře, které přikázání je v zákoně největší?“ On mu řekl: „‚Miluj Hospodina, Boha svého, celým svým srdcem, celou svou duší a celou svou myslí.‘ To je největší a první přikázání. Druhé je mu podobné: ‚Miluj svého bližního jako sám sebe.‘ Na těch dvou přikázáních spočívá celý Zákon i Proroci.“ [Matouš 22:36-40, Ježíš citoval 5.Mojž. 6:5]
Od: Anonym: A.R. <> ( 195.146.112.--- )
Kdy: 18. 01. 2019 11:34
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Tomáš napsal(a):
 jedna paní napsal(a):  >   > Jsem křesťanka a právě proto, že je u mě na prvním místě milovat  bližního  > svého, tak to nepodepíšu. Chce to trochu empatie místo předsudků  > povyšovaných na pravdu.    Pán Ježíš neučil na prvním místě milovat bližního svého, ale až na druhém:   „Mistře, které přikázání je v zákoně největší?“  On mu řekl: „‚Miluj Hospodina, Boha svého, celým svým srdcem,  celou svou duší a celou svou myslí.‘  To je největší a první přikázání.  Druhé je mu podobné: ‚Miluj svého bližního jako sám sebe.‘  Na těch dvou přikázáních spočívá celý Zákon i Proroci.“  [Matouš 22:36-40, Ježíš citoval 5.Mojž. 6:5]
Takže je ti nějaká neuchopitelná bytost milejší než třeba bratr nebo dcera, ano? Aspoň jde vidět, co jsi zač.
Od: Anonym: Viliam <> ( 91.245.11.--- )
Kdy: 26. 01. 2021 20:45
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Tu lásku si mnozí vykládáte dost špatně . To by se potom podle té vaší lásky k bližnímu svému mohli lidé ženit se zvířaty ( zoofilie ) nebo s dětmi ( pedofilie ) nebo matka se synem nebo dcera s otcem nebo bratr se setrou . Nevidíte jak jste slepá a že vaše víra je marná ? Jak to že pedofilii nebo zoofilii nebo sexuální vztah mezi příbuznými spolknout nedovedete ale homosexualitu spolknete ??? Nevidíte že jste slepá ??? Nevíte snad co je to hřích že s homosexualitou souhlasíte a že jí neodsuzujete ? Potom jste pouze pokrytec a pravda ve vás není a také jste propadla soudu neboť zoofilii nebo pedofilii a jiné ohavnosti odsuzujete ale takovou ohavnost jako je homosexualita spolknete ???
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( ---.static.grape.cz )
Kdy: 27. 01. 2021 09:32
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Chtělo by oslovit konkrétní osobu, v tomto případě nejlépe ČCE jako instituci. Ano, zesvětštěli jsme, vybrali jsme si co budeme dále odsuzovat a co "spolkneme", protože nás to tak učí svět. Jenže to sousto bude brzy ke spolknutí moc velké, protože jak kompromis s hříchem začne, už nikdy neskončí (to jsou ty další ..filie). Pak už jen zjistíme jak jsme "nazí, bidní, chudí"- a zbyteční. Takže volání po nákupu "zlata ohněm přečištěného" je vždycky potřebné, správné a má v církvi znít. Aby bylo volání věrohodné, má to být volání bez touhy po nějaké seberealizaci nebo propagaci dalších sebeprosazujících názorů. Křesťan tedy- stejně jako Kristus- neodsuzuje hříšníka, má náruč dokořán, ukazuje cestu ke spáse, je hnut láskou a má zájem, soucit s každým potřebným. Hříšník bývá ospravedlněn, postupně začíná proces nápravy zlých cest ( u mnoha lidí dokonce hned, ze dne na den). Stejně jako Kristus hlásá křesťan "neodsuzuji tě, jdi a už nehřeš!".
Od: Anonym: Martin Štěpán <> ( 85.163.12.--- )
Kdy: 23. 06. 2022 22:30
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Díky za Váš příspěvek. Po dnešním pořadu na ČT o uznávání práv homosexuálu na manželství, kdy za práva homosexuálu bojoval farář ČCE jsem byl velmi smutný z toho jak si ČCE vykládá slova bible jen tak, jak se jí to hodí. Díky Vám a příspěvku na který reagujete mám pocit, že ne všichni v církvi ztratili rozum. Vyjádřil jste přesně můj názor.
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml---.static.bluetone.cz )
Kdy: 25. 06. 2022 22:38
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

To, že jste vy z něčeho smutný, není žádný směroplatný argument. Třeba věci, ze kterých vy jste smutný, přinesou někomu jinému naopak radost a smysl.
Podobná tepání nějakých farářů, jak prý si vykládají slova Bible tak, jak se jim hodí. pochází bez výjimky od teologických laiků. Od různých inženýrů, údržbářů a tělocvikářů, kteří vůbec nemají šajna, jak pracovat s textem Písma, s jakýmkoli textem, s řeckým originálem, s dohledáváním jeho smyslu dobově podmíněného i věčného. Podobné, jako když hospodští mudrcové s pivními pupíky kritizují úroveň prvoligového fotbalu.
Od: Anonym: A.R. <> ( ---.25.broadband12.iol.cz )
Kdy: 14. 07. 2018 23:46
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Naštěstí tahle hovadina vládou neprošla.
Od: Anonym: Anonymka195.113.141.--- )
Kdy: 07. 03. 2020 12:53
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Promiňte, ale moc tuto petici nechápu, měla jsem za to, že manželství je definováno jako svazek mezi mužem a ženou. Je tomu tak v občanském zákoníku. Může mi to někdo vysvětlit?
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 07. 03. 2020 13:01
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Anonymka napsal(a):
 Promiňte, ale moc tuto petici nechápu, měla jsem za to, že manželství je  definováno jako svazek mezi mužem a ženou. Je tomu tak v občanském zákoníku.  Může mi to někdo vysvětlit?
Víš, kóčo, petice se píšou proto, aby se zasazovaly o změnu dosud platných zákonů. Jistě to budete ve společenských vědách za pár roků probírat.
Od: Anonym: Aleš--- )
Kdy: 07. 03. 2020 15:49
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Ladislav dávej pozor v občanské nauce učivo o slušném chování
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 07. 03. 2020 15:59
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Nebo co, Jančo?
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 07. 03. 2020 16:50
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Manželství považuje zákon tam, kde je jeden pták a jedna pipina. Křesťanství to tak má také a navíc to považuje za svaté. Vše ostatní je fuj.
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 07. 03. 2020 16:57
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Anonym napsal(a):
 Manželství považuje zákon tam, kde je jeden pták a jedna pipina. Křesťanství  to tak má také a navíc to považuje za svaté. Vše ostatní je fuj.
Zákon se může změnit. A to, co je křesťanství a co považuje za svaté, na to má skutečně smysl ptát se jinde než u Janči.
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 07. 03. 2020 17:11
Předmět: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

!
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 03. 2020 17:27
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Možná máte pravdu. Doufám, že ne
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 07. 03. 2020 17:50
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Pokrok nezastavíte. Kdo by to byl před 200 lety řekl, že v našem civilizačním okruhu budou jednou černoši a ženy požívat rovnoprávnost? Že černoši i ženy budou prezidenty, prezidentkami, lékaři, lékařkami, profesory, profesorkami, šéfy firem, šéfkami firem? Obhájci nerovnosti hrají čím dál nižšími kartami. Nerovnosti a diskriminace vymřou. A zejména vymře legislativní, intelektuální a teologická obhajoba nerovnosti.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 03. 2020 18:09
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Nerovnost. Ta biologická zůstane. Muž s mužem asi děti mít nebudou, ani kdyby se toho domáhali sebevíc.
Ale teologický rozhovor by byl stejně až druhým krokem. Prvním by muselo být rozhodnutí legislativní. A jestli to sleduji dobře, ve hře jsou tři možnosti: 1) bude schváleno manželství homosexuálů; 2) homosexuálním párům budou přiřčena stejná práva jako heterosexuálním manželům, jen název pro tento svazek bude jiný než manželství; 3) v poslední době jsem se setkal s názorem, že společnost dává heterosexuálním manželstvím některá privilegia, protože tato plní pro společnost důležitou funkci - právě plození dětí. To pak je taky argument, proč by na některá privilegia nemusely mít homosexuální svazky právo.
A až pokud by prošla varianta první, nastane dilema pro církev, jak s ním naloží. Asi především pro církev evangelickou, možná husitskou. Jestli by šly takové sňatky uzavírat v kostele. U jiných českých denominací zatím vůbec nevidím otevřenost o něčem takovém vůbec uvažovat. Píšu "zatím nevidím", protože vy jste použil "brzo bude možný". Jestli myslíte "brzo" v destiletích či staletích?
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 07. 03. 2020 18:18
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Vsaďte si na 1). Žádná jiná varianta není konzistentní.
Legislativně samozřejmě nejde zařídit rovnost všech ve všem. Nejde prozatím umožnit možnost mužů donosit děti. V tomto století se s tím stěží co udělá. Stejně tak nejde legislativně zařídit, aby nikdo nezemřel předčasně na rakovinu. Ale odpískat umělé a neodůvodněné bariéry, kdy manželství může uzavřít jen muž a žena a nemohou je uzavřít dva gayové nebo dvě lesby, to jde poměrně dost snadno. Řada zemí EU se už tímto směrem vydala.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 03. 2020 18:32
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Nevsadil bych na to. Vracím se v myšlenkách jen asi rok dozadu, kdy se mluvilo o ratifikaci Istanbulské úmluvy. Tehdy to vypadalo, že proces je nevratný, a že ČR nezbývá než se přidat k mainstreamu. U nás k ratifikaci nedošlo a proces se obrátil i v dalších zemích Evropy.
Sám bych byl pro variantu druhou. A pokud dojde ke schválení první, bude to stejně jen rozhodnutí politické, které nemá s realitou nic společného. Slovo manželství bylo vytvořeno, aby označovalo životní svazek muže a ženy. "Etymologicky se slova manžel, manželka, manželství, vyvinuly přesmykem ze staročeského malžen, malženka, které mají svůj původ v praslovanském *malъžena, což byl duálový tvar znamenající „muž a žena“". Bude to jen pofiderní snaha o politickou korektnost, stejné křivení reality, jako se v Americe nesmí říkat "černoch" ani o černochovi.
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 07. 03. 2020 18:54
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Když máte tak vroucí vztah ke středověku, jistě jste slyšel o sporu realistů s nominalisty. A poučení z něho zní, že slovo (pojem) je jenom "flatus vocis". Je závislé na společenské konvenci. Vzpomenete si jistě na mnoho dalších slov, které výrazně změnilo svůj význam v průběhu doby. Významy slov nejsou zaručené jednou provždy, proč by měly? Je to jen slovo. Když bude mít lesba stejnou sadu možností v rodinném právu, v legislativně ošetřeném partnerském svazku s vyživovací povinností a dědickými právy, není důvod vymýšlet na to jiné slovo.
A Istanbulská smlouva? Cha. Tyhle trendy, hluboce logické civilizační trendy, přece nezvrátí nějaká civilizační rýmička. Společnost laskavá a legislativně vstřícná k menšinám je výhodná pro všechny. Proto většina nazná, že je potřeba takovou společnost chtít a hájit.
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 07. 03. 2020 18:55
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Oprava: "Tyhle trendy, hluboce logické civilizační trendy, přece nezvrátí nějaká sezónní rýmička."
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 03. 2020 19:04
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Můžeme, jistě že můžeme. Slovo "manželství" znamená "svazek muže a ženy". Když ostříháme malého psa a naučíme ho mňoukat, což je možné, taky mu můžeme říkat "kočka".
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 07. 03. 2020 19:08
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Můžeme, jistě že můžeme. Slovo "manželství" znamená "svazek  muže a ženy". Když ostříháme malého psa a naučíme ho mňoukat, což je  možné, taky mu můžeme říkat "kočka".
To vykládejte v těch ix evropských zemích, ve kterých je manželství dvou mužů nebo dvou žen právně a třeba i církevně ukotveno. České slovo manželství může fungovat jako roztomilá památka na barbarské doby, ve kterých rovnoprávnost homosexuálů realizovaná ještě nebyla.
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 07. 03. 2020 19:15
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Třeba i slovo antisemitismus je hrubě nepřesné. Protože mezi semity patří i mnoho jiných etnik, nejenom židé. Arab nenávidějící Izrael je pro Evropany antisemita, i když i Arabové jsou přece sami semité. Prostě se nějaké slovo i při své nepřesnosti zažralo do jazyka a do kultury tak hluboce, že už ho nejde dost dobře vyndat a musí se používat i při své nepřesností.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 03. 2020 19:17
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Ano, já vím, že takové země jsou. A vím, že jsou církve, kde lze stejnopohlavní manželství uzavřít. Kdyby k tomu došlo v naší zemi, případně i v mé církvi, z kůže nevyskočím. Ale tím, že je to oxymoron, si budu trochu ulevovat.
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml--- )
Kdy: 07. 03. 2020 19:20
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Svobodu ulevovat si z oxymoronu vám zajisté ncikdo nesebere.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 07. 03. 2020 20:35
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Svobodu pustit si toto léčivé videjko
vám taky nickdo nebere.
Měl by ho vidět každý po sňatku toužící gej.
(Pane Cajthaml, ti lidé nehajlují.)
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 07. 03. 2020 21:23
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Ono na vás brzy dojde. Jsem zvědav, jak si poradíte, až bude uzákoněno manželství homosexuálů a budou chtít být od vás oddáni. :-))))))
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 03. 2020 23:48
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

To buďte naprosto v klidu. Farář nemusí oddat kohokoliv. Ani dnes
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 08. 03. 2020 00:09
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Jistě, nemusí ani kohokoliv přijmout do církve. A tuším, že svůj postoj nezměníte. Mě byste vyhodil už od dveří.
Od: Anonym: Pirát--- )
Kdy: 08. 03. 2020 10:56
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Piráti vás budou kádrovat, nechcete oddat homosexuály, přijdete o souhlas, jak jprosté
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 07. 03. 2020 18:35
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Církevní sňatek dvou homosexuálů dávno v ČCE možný je.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 03. 2020 18:43
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Jančo, vy samozřejmě víte, že nemluvíte pravdu. Už poněkolikráte zde přihříváte svou polívčičku, že několik farářů žehnalo registrovaným partnerstvím homosexuálů. Což není totéž.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 07. 03. 2020 18:50
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Je to totéž liturgicky, není to totéž právnicky.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 03. 2020 18:56
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Zajímavé pojetí. Takže například večeře Páně je kanibalismus naštěstí jen liturgicky, ne právnicky.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 07. 03. 2020 18:58
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

No vlastně ano.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 08. 03. 2020 15:13
Předmět: Re: Brzy bude možný církevní sňatek dvou homosexuálů

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Zajímavé pojetí. Takže například večeře Páně je kanibalismus naštěstí jen  liturgicky, ne právnicky.
Kdyby byli právníci utrakvisté, tak i právnicky. Udělili by ale vyjímku :) VP je úžasná chvíle- když si uvědomíš dosah obřadu, pochopíš jak Bůh nenávidí hřích.
Od: Anonym: A.R. <> ( ---.25.broadband12.iol.cz )
Kdy: 14. 07. 2018 23:48
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Za ohavnost to bůh považovat může, ale mně je fakt jedno, co si o mně kdo myslí. :-) Jedna moje spolužačka měla první dítě ve svých 14 letech. To znamená, že ten, kdo ji oplodnil, v podstatě souložil s nezletilou osobou. Nevím, jak se k tomu staví bůh, ale pro mě to ohavnost je. A divím se, že tomu nezabránil.
Od: Anonym: J. Polák <> ( --- )
Kdy: 31. 08. 2018 11:45
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

1. Manželství je instituce ustanovená Bohem. Církví bylo manželství určeno za svátost, tzn. akt budující víru, akt žehnající. V protikladu k tomu jsou deviace a sex. nevázanost důvodem prokletí pohanských národů, které "země vyvrhla" před příchodem Izraele (3. Mojžíšova). Skutečně věřící člověk o tom nemá pochybnosti. 2. Další ústupky LGBT deviantům nejsou už znakem tolerance, ale útokem na rodinu. Pokud sledujete veřejné dění, tak požadováním dalších a dalších práv již dávno přešli LGBT aktivisté do ofenzívy. 3. Pokud je Vám jedno, jak Vás náš nebeský Otec vidí, jste v našem národě celkem běžný bezbožník, podle překladu ČEP "svévolník" nebo podle 21. stol. "ničema". Nechápu, proč by měl Bůh nějak zasahovat proti smilstvu nezletilé dívky lehkých mravů. Tyhle typy mládeže jdou často lehce poznat, mají "oči plné smilstva" (biblický pojem), tzn. čekají jen na vhodnou příležitost, navzdory všem varováním. Ať je po jejich, sami si tím zkazí mládí.
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 31. 08. 2018 12:06
Předmět: práh a koště

řeš si sebe a ne druhé, bud sám vzorný a přikladem. církev jsou lidi. lidi jsou: (to si doplň sám).
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 31. 08. 2018 21:23
Předmět: Re: práh a koště

Lociko, žel snažit se být sám příkladem a neřešit druhé dnes už nestačí. Receptem "ať si každý dělá co chce" se dnes řídí většina lidí u nás a výsledek je, že jde společnost nevědomky do záhuby. Tohle není správný křesťanský názor. Nemáte nějaký bohumilejší?
Od: Anonym: A.R. <> ( 82.202.112.--- )
Kdy: 02. 09. 2018 21:34
Předmět: Re: práh a koště

Jiří Polák napsal(a):
 Lociko, žel snažit se být sám příkladem a neřešit druhé dnes už nestačí.  Receptem "ať si každý dělá co chce" se dnes řídí většina lidí u  nás a výsledek je, že jde společnost nevědomky do záhuby. Tohle není správný  křesťanský názor. Nemáte nějaký bohumilejší?
Do záhuby? A ty nás máš z té záhuby vyvést? Kdybyste si zametli raději před vlastním prahem. Fakt ti může být jedno, s kým kde co dělám, pokud to neodporuje zákonům. A nevím, z jaké pozice si dovoluješ někomu něco zakazovat.
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 04. 09. 2018 10:44
Předmět: Re: práh a koště

společnost jde do záhuby vědomky stejně jako církev. stačí se kouknout sem, lidi nemaj na práci nic k světu, řešit homosexualitu, roky a roky a pořád jak kolovrat. gaye znám, jsou to schopný lidi. hrotěj se malichernosti.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 31. 08. 2018 12:30
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

zajímaly by mě dvě vaše formulace: "církví bylo manželství určeno za svátost" - jak to myslíte? "Svátost" je dost speciální pojem, manželství je jednou ze svátostí v římsko-katolické církvi, ne v evangelické. - "Skutečně věřící člověk o tom nemá pochybnosti." - jak tedy podle vás vypadá "skutečná víra"? Není to tak, že k víře patří pochybnosti vždy - i Ježíš je měl?
Od: Anonym: tazatel--- )
Kdy: 31. 08. 2018 19:03
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek tří homosexuálů?

Jsme tři dobří přátelé (muži), bydlíme spolu už 6 let a jeden bez druhého (třetího) si neumíme život představit… Umožnila by vaše církev církevní sňatek třem osobám? Děkuji.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 31. 08. 2018 20:13
Předmět: manželství

Velmi dobrá otázka. Klasická definice manželství je: "zákonem n. mravem upravené spojení muže a ženy". Jestliže jsme připraveni při oddávání homosexuálů vymazat jeden z definičních znaků ("spojení muže a ženy"), proč ne (zároveň) i další? Jsem zvědavý, jestli tu někdo chytřejší bude schopen dát odpověď.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 31. 08. 2018 21:56
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek tří homosexuálů?

ano, to je dobrá otázka. Pokud uděláme "malý" kompromis se světem (sňatek dvou deviantů), další ústupky budou rychle následovat. Ztratíme tvář i pevnou půdu pod nohama a nebudeme už mít co předávat. Nebudeme již církev, ale děvka, která se zaprodala za trochu uznání několika hlupáků. Někdo bude v tomto trendu slepě pokračovat a oddávat celé skupiny úchyláků, jmenovat je do služby a chodit s nimi nahý ulicemi. Jiný se vzdá víry, protože už na to nebude mít žaludek. A jiný přejde do denominace, která má zdravější učení, nebo konečně reformuje naši SR.
Od: Anonym: A.R. <> ( 82.202.112.--- )
Kdy: 02. 09. 2018 21:36
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek tří homosexuálů?

tazatel napsal(a):
 Jsme tři dobří přátelé (muži), bydlíme spolu už 6 let a jeden bez druhého  (třetího) si neumíme život představit… Umožnila by vaše církev církevní  sňatek třem osobám? Děkuji.
Proč ne? S tím problém nemám. :-) Nikomu to neublíží a vám to udělá radost. :-)
Od: Anonym: Ruda z Haviřova--- )
Kdy: 05. 09. 2018 11:13
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek tří homosexuálů?

Homosexualitě i multisexualitě v mé Českobratrské církvi evangelické říkám ne.
Od: Anonym: A.R. <> ( ---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 06. 09. 2018 18:44
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek tří homosexuálů?

Ruda z Haviřova napsal(a):
 Homosexualitě i multisexualitě v mé Českobratrské církvi evangelické říkám  ne.
V tom případě já říkám Českobratrské církvi evangelické ne.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 06. 09. 2018 21:40
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek tří homosexuálů?

Příteli AR, Českobratrská církev říká homosexualitě "ano", to se nemusíte bát. A myslím si, že když přijdete do našeho "husova" domu, tak hned na vrátnici bude vytavena nějaká ta LGBT vlaječka, "romská" vlaječka, vlaječka EU a pak ještě tibetská. Co říkají evangelíci, je jejich osobní věc. Já říkám ne praktikování homosexuality, ale ano homosexuálovi. Jste můj bratr a věřím, že jednou se vám ženy budou líbit, jen srovnávat, mít oči otevřené, když jdete po ulici, ještě je pořád venku TEPLO.
Od: Anonym: A.R. <> ( ---.25.broadband12.iol.cz )
Kdy: 07. 09. 2018 21:20
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek tří homosexuálů?

Martin Janča napsal(a):
 Příteli AR, Českobratrská církev říká homosexualitě "ano", to se  nemusíte bát. A myslím si, že když přijdete do našeho "husova"  domu, tak hned na vrátnici bude vytavena nějaká ta LGBT vlaječka,  "romská" vlaječka, vlaječka EU a pak ještě tibetská. Co říkají  evangelíci, je jejich osobní věc. Já říkám ne praktikování homosexuality,  ale ano homosexuálovi. Jste můj bratr a věřím, že jednou se vám ženy budou  líbit, jen srovnávat, mít oči otevřené, když jdete po ulici, ještě je pořád  venku TEPLO.
Ta odpověď byla adekvátní reakce na Rudu z Havířova.
Nemám potřebu chodit do nějakého husova domu. Co bych tam měl dělat?
Jak si představuješ to praktikování homosexuality? Jestli mi chceš říkat, že nesmím svého partnera držet za ruku a že s ním nesmím mít sex, tak jsi na omylu. Můžu. Nikomu totiž do mého vztahu nic není a nikdo mi v tom nezabrání.
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 04. 09. 2018 10:30
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek tří homosexuálů?

založte si společnost s.r.o. tam se toho dá dost majetkově ošetřit a je to funkční svazek. ptát se tady na toto, svědčí, že chcete jen provokovat. musíte na jiné inštance.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 31. 08. 2018 21:45
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Aleši, 1. manželství je svátost, tzn. akt budující víru skutečně uznáno jen u ŘKC, anglikánů, husitů a pravoslavných. ČCE má svátost pouze křest a večeři Páně. Obzvláště v této době mně to velmi mrzí, protože člověk žijící v řádném manželství má daleko snadnější cestu k Bohu díky čistotě a požehnání z manželství pramenící. Díky možnosti čistě, požehnaně a řádně vybít svoji sex. touhu nemá tak důvod pro sex. nečistotu a může zůstat čistý relativně snadno. Zřejmě proto i kněží v Izraeli museli být ženatí (toto jsem četl, nevím zdroj). 2. "skutečně věřící člověk" je podle mého mínění ten, kdo uznává co je psáno v Bibli, svaté knize pro nás křesťany. Všichni víme, že homosexualita (myslím skutkem, ne sklony) je nečisté a hříšné jednání. Pokud se takové jednání někdo snaží obhájit, uznat za bezhříšné a správné, není skutečným křesťanem, ale člověkem který si přizpůsobuje křesťanství tak, jak se mu zrovna hodí, pokud nemá hned potřebné odpovědi. Pokud mám pochybnosti, je to celkem běžné a normální. Nemohu kvůli tomu ale začít převracet Boží řády. Mám jedno přání- abych ve své denominaci NIKDY nemusel slyšet otázku v předmětu tohoto vlákna.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 01. 09. 2018 11:09
Předmět: autorita Bible

Píšete: "skutečně věřící člověk je podle mého mínění ten, kdo uznává co je psáno v Bibli- a nepochybuje o tom." Tak to je prosím přístup tzv. fundamentalistický, vůbec ne evangelický, a nedivte se, že v něm s vámi bude souhlasit jen velmi málo evangelíků. - Evangelík totiž o těch biblických slovech pochybovat bude a může, a bude se ptát, např. 1. je všechno, co je psáno v Bibli, skutečně závazné? Kolik příkazu je ve SZ, a dovolím si myslet, že většinu z nich nedržíte ani vy; 2. jsou pro nás závazná přikázání SZ? vždyť i Ježíš si např. přikázání o sobotě vykládá dost volně; 3. týká se sz zákaz homosexuality i toho, co nazýváme homosexualitou dnes? najdete výklady, a patří mezi ně také ten náš oficiální synodní, které říkají, že to byl zákaz tehdejší kultické h., a že dnešní h. kolem nás je něco jiného; 4. je přikázání lásky nejdůležitější, a všechna ostatní v něm zahrnuta? co z něho pak vyplývá pro naše mluvení o h.? 5. i kdybychom z Bible vyčetli, že h. je hřích, máme takto hlasitě mluvit a psát před našimi h. bližními? co o nich můžeme vědět? to jim vidíme do ložnic? - Prostě nesouhlasím s vámi zásadně.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 01. 09. 2018 14:54
Předmět: Re: autorita Bible

Tím, že jsme se stali křesťany a byli jsme pokřtěni jsme s Bohem udělali smlouvu. Vyznáváme křesťanské vyznání víry, pochybnosti o základních bodech víry tedy již máme za sebou. Bibli považujeme za naprosto zásadní zdroj, inspirovaný Duchem Svatým a snažíme se jí porozumět. Mohu mít pochybnosti dvojího druhu: jednak tedy o spolehlivosti a věrohodnosti některých pasáží, což je otázka mé víry a mohu Pána žádat o to, aby mi problematické pasáže osvětlil. Rozhodně si přece nemůžu dovolit veřejně měnit teologii, nebo psát kázání a prohlášení ve kterých budu prosazovat svoji doktrínu a tak budu mnoha lidem k pohoršení. Druhá věc je Boží moc a činnost konkrétně v mém životě, nebo v životech bližních. Pokud mám zde problém, řeším jej s dalšími bratry či sestrami, proto jsme společenství. Studiem Starého Zákona hlavně zjišťujeme, jak těžké bylo zalíbit se Bohu z vlastních sil, proto jsme přijali oběť Pána Ježíše Krista. S tím souvisí Vaše výtka ke starozákonním příkazům, které samozřejmě všechny nedodržuji, ani nemohu. Desatero je však v plné míře platné stále. Dostali jsme sílu nezůstávat v hříchu, naše viny byly smyty. Jsme spaseni milostí, avšak hřešit nechceme, nejsme pod mocí hříchu. Jsem rád, že apoštol Pavel tak přesně vypisuje, jaký má být řád pohlavního života. V Epištolách tedy lze snadno vyčíst, že jediný čistý sexuální vztah je mezi jednou ženou a jedním mužem v manželství. Pokud můj bratr (sestra) hřeší, je tedy správné je poplácat po ramenou a říct jim "správně, pokračuj"? Vždyť se tím pak sami podílíme na jejich zatracení!! Ne tedy- možná je to nepopulární, nebo jsem v menšině- ale pokud někdo žije v hříchu, má právo být na to upozorněn. Znovu tedy upozorňuji, že Kristus je mocen osvobodit i ze zajetí homosexuality. Pokud tak v nějakém konkrétním případě neučiní, řešením je celibát.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 02. 09. 2018 08:06
Předmět: Re: autorita Bible

Čtete tedy Bibli docela jednoduše, rozumíte ji doslova. Daří se vám pak přes takové dogmatické pochopení vnímat svět. Dobře, nic z toho, co jsem napsal v těchto dvou větách, nemíním jako odsudek. Špatné to začíná být podle mého až tam, kde takto šablonovitě vidíte i lidi kolem sebe. A ještě si myslíte, že jim pomáháte, že je zachraňujete, když na ně vkládáte "jednoznačná biblická měřítka". Teď si připadám jako v biblických oddílech o tom, jak se farizeové diví, že Ježíš stoluje s hříšníky? To nevidí, že jsou to zjevní hříšníci? Jste tedy farizej, a tady prosím to slovo zase není míněno hned negativně. Myslím, že by vaše vidění světa nemohlo obstát, pokud se budete skutečně zajímat o živé lidi, pouštět si nablízko jejich skutečné životy. Že to není zlehčování Bible, vidíme právě snad na tom příkladu Jeíšově.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 02. 09. 2018 10:29
Předmět: Re: autorita Bible

Jestli jsem Vás jinde kritizoval, že se v té biblistice plácáte (a také to prosím neberte jako odsudek :-)), tak musím uznat, že zde si vedete dobře. Ale nebylo by v této souvislosti lepší, než odkazovat na stolování s hříšníky (to Vám brzy rozstřelí i Janča), odkázat na Mk 2:23-28? To myslím vystihuje podstatu problému autority Bible víc.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 02. 09. 2018 13:54
Předmět: Re: autorita Bible

Danieli, na tento příklad Ježíšova "volnějšího" vztahu k ustanovením SZ jsem se odvolával právě o příspěvek výše, na mysli jsem měl právě tento oddíl z Mk 2,23-28. Ale podle mě pro tuhle argumentaci, kdy chci Ježíše postavit za příklad pro naše posuzování, tak vhodný (srozumitelný není). Syn člověka je pánem nad sobotou - ale jakými pány nad Biblí jsme my? Sobota je učiněna pro člověka - ale jak si můžeme posloužit (proti jejich doslsovnému smyslu) jinými ustanoveními Bible? Jak tomu rozumíte prosím vy?
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 02. 09. 2018 14:27
Předmět: Re: autorita Bible

Z čistě biblického pohledu byl Ježíš vedle. A že se prohlašoval za "Syna člověka"? Kdo mu to mohl věřit, když jeho učedníci porušovali jedno z velmi klíčových ustanovení, žádné marginální otázky, protože vztah Šábesu je klíčový pro Židy dodnes. A dalo by se vysypat i pár dalších míst, kde Ježíš, ne překračuje, ale přímo útočí na toto ustanovení i veškerá dosavadní židovská ustanovení, která byla nejen drahá jejich srdci, ale přímo odlišovala vyvolené společenství od těch, kdo se Hospodinovu Zákonu vysmívali. Mnozí (jak vidíme i v Makk) za ně položili i životy!
Odsud se můžeme pohnout i k jiným, jistě mnohem méně závažným ustanovením SZ i NZ. Posloužím Vám ještě jedním odkazem: J 7:50nn, který varuje před "argumentací Písmem". Viděno čistě z pozice textu, zase měli Farizeové pravdu. Morálně ale Nikodém. Na "Dvojpřikázání lásky" a jeho srovnání s původem netřeba odkazovat, to je známé. Pojem "bližní" měl tehdy ovšem význam příslušníka vlastního lidu. O rozšíření na dnešní význam se postaral až L v "Podobenství o milosrdném Samaritánovi". A takhle bychom mohli pokračovat. Kde je rozdíl mezi literou a duchem podle Pavla: IIKo 3:6?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 02. 09. 2018 20:43
Předmět: Re: autorita Bible

Danielovi: a jak byste tedy vy odpověděl na svou otázku "rozdílu mezi literou a duchem"? Já to vidím asi ve smyslu polarity, kterou jsem napsal dole Jiřímu. "fundamentem je Písmo" x "fundamentem je Kristus" A pro mě je fundamentem Kristus. Skrze svědectví Písma jej poznávám, on je Pravda, nepoznávám ho však dosud cele. Ostatně taky v tom, jak evangelisté sepsali svá svědectví, mohou být chyby vyplývající z jejich lidsky neúplného a nedokonalého pochopení. Proto ne všechno, co v evangeliu je, musím přijímat jako pravdivé.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 02. 09. 2018 20:50
Předmět: Re: autorita Bible

Máte pravdu: mluví-li Bible o božím slovu, odkazuje jinam než na knihy: Žd 1:1n. Ostatně, logicky vzato, víra je starší než bible, těžko tudíž může být založená na bibli, jinak by to ti nejstarší křesťané i Židé měli fakt špatné. Mluví-li se v ní o Písmech svatých, nemůže to být bible v té podobě, jak ji dneska známe (o tom jste se samozřejmě učil).
Mám na to názor, ale nechci říkat víc, než provokovat k otázkám. Jak víte, moje mise zde je hlavně pozorovací :-). A tuto hranici překračovat nebudu.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 02. 09. 2018 14:41
Předmět: Re: autorita Bible

Snažím se přijmout Vaši přezdívku farizej jak píšete ne negativně, tedy pozitivně- dal jste mi těžký úkol. Víra založená na Písmu Svatém je pro nás křesťany pevným bodem, něčím na čem můžeme "zavěsit" svůj život. Jsem pro Vás fundamentalista, tzn. pevným základem, fundamentem je pro mně Kristus. Pokud začneme mravoučné části Bible (jsou v epištolách i evangeliích) relativizovat, pevný bod pro nás přestane být pevným. Už tedy Bibli není nutné brát úplně vážně, záleží na naší interpretaci a závěrů ke kterým svým mudrováním dojdeme v kulturním kontextu doby, světa v němž žijeme? Pokud by takto uvažovali první křesťané, máme tu paskvil plný modlářství starověku. To je snad jasné. Druhá věc je dialog s lidmi. Pán Ježíš se skutečně zdržuje na místech, kam byste Vy, nebo já možná nešli ani dnes. Není to dát si s kamarády pivko v putice. Je to spíš sezení v herně s mafiány a ve veřejném domě s děvkami. Pán Ježíš s nimi tráví čas, aby jim porozuměl a nabídl cestu. Neschvaluje jejich hříšné jednání, ale přiblíží se k nim, prokáže jim milost, odpuštění a říká že už tak žít nemusí (Zacheus, žena chycená při nevěře). Toto může být i vzorem pro naše jednání s lidmi LGBT. Nebudeme tedy odsuzovat, ale můžeme s Pánem vyhlásit "dnes přišla spása do tohoto domu" pokud litují svého hříchu. Mohou být svobodní od svých sklonů, pokud Krista přijmou. Nebudou první ani poslední takto osvobození. Ještě si uvědomte, že Váš přístup se dá aplikovat na úplně každý poklesek, tímto způsobem bychom mohli tedy úplně škrtnout pojem hřích. Je to tedy evidentně špatný přístup, nevede nikam. Římanům 6, 15-16: Nuže, budeme hřešit, když nejsme pod zákonem, ale pod milostí? V žádném případě! Nevíte, že když někomu sloužíte, musíte ho poslouchat? Stáváte se služebníky toho, koho posloucháte, ať už hříchu ke smrti anebo poslušnosti ke spravedlnosti. (překlad 21.)
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 02. 09. 2018 20:34
Předmět: Re: autorita Bible

Jiřímu: píšete "dvě věci", a já k nim mám dvě otázky/poznámky. K té první: píšete jednou, že vaše víra je založena "na Písmu", pak, že je založena "na Kristu". Obojí není totéž. Asi si musíte vybrat, co je tedy tím nejdůležitějším ve vaší víře. - A k té druhé věci, k dialogu s lidmi. Víte, my dva se asi v názoru na to, jak Bible posuzuje h. zas tolik nelišíme. Ale lišíme se právě v tom, jak mluvil s h. lidmi a o h. lidech. Vy jste nahoře napsal, že přece není "správné je poplácat po ramenou a říct jim "správně, pokračuj"" S tím souhlasím, ale také nevím, kdo z křesťanů by to takto dělal. To se vyrovnáváte s jakousi parodií a to je snadné. Ale jak tedy budu zacházet se svým h. bližním? Sám to mám tak, že pokud by se mě zeptal na můj názor, nezapřu mu, že "Bible je proti h." Ale pokud se mě neptá, posuzovat ho nebudu - a co bych také posuzoval, znovu říkám, do ložnice mu nevidím.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 06. 09. 2018 20:26
Předmět: Re: autorita Bible

1. V Jan 1. stojí "Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi" takže Bible se správným výkladem vždy ukazuje na Krista a nejsou v rozporu. 2. Pořád mi tady spousta lidí vyčítá že soudím, odsuzuji, povyšuji se atd…. Já jsem přesvědčen, že je správné a potřebné nazvat hřích hříchem. Homosexuální akt (ne sklony) je hříchem a pokud se mi k tomu bratr (sestra) přizná, modlíme se za sílu s tím skončit. Pokud s tím nechce skončit, zůstává předmětem modliteb a zájmu. Duch Boží a zdravé společenství sester a bratří přivádí hříšníka na kolena a neutvrzuje ho v tom, že je jeho nečistota v pořádku.
Od: Anonym: A.R. <> ( 82.202.112.--- )
Kdy: 02. 09. 2018 21:42
Předmět: Re: autorita Bible

Jiří Polák napsal(a):
 Tím, že jsme se stali křesťany a byli jsme pokřtěni jsme s Bohem udělali  smlouvu. Vyznáváme křesťanské vyznání víry, pochybnosti o základních bodech  víry tedy již máme za sebou. Bibli považujeme za naprosto zásadní zdroj,  inspirovaný Duchem Svatým a snažíme se jí porozumět…
Nebylo by přece jen lepší řídit se vlastním rozumem? Tak nějak z lidského hlediska? Tenhle doslovný výklad jakési knihy se totiž řeší v jednom filmu podle skutečné události. Skončí to tak, že syn-gay hluboce věřící matky spáchá sebevraždu. Matka pak uzná, že velký podíl na tragédii měla ona, když před zdravím syna upřednostňovala doslovný výklad Bible.
Homosexualita není zajetí, není to totiž vůbec nic, čím by se měla víra zabývat. Takže nějaké osvobozování není nutné a nikdo po něm ani netouží.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 05. 09. 2018 19:01
Předmět: Re: autorita Bible

Křesťan se řídí Biblí, protože věří, že je v ní pravda. Kdo Bibli nevěří, ať se řídí rozumem.
Od: Anonym: A.R. <> ( ---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 06. 09. 2018 18:47
Předmět: Re: autorita Bible

Martin Janča napsal(a):
 Křesťan se řídí Biblí, protože věří, že je v ní pravda. Kdo Bibli nevěří, ať  se řídí rozumem.
Jistě, věřit je totiž jednodušší, že? Na co by si věřící namáhali mozek? Takhle jim zakrní a všechno, co umí, je citovat Bibli. Naštěstí ne všichni jsou takhle zdegenerovaní.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 06. 09. 2018 20:43
Předmět: Re: autorita Bible

Jistě, rozum nám dal náš Stvořitel, abychom jej používali a uměli např. předpokládat následky našeho jednání. Pokud máte podobný "osten" v těle, může Vám připadat, že ostatní mají "cestu" do nebe jednodušší. To je ale omyl. Homosexuální sklony jsou břemenem, které Bůh nemusí odejmout a je třeba se s ním postupně naučit v odříkání žít. Mnoho bratří a sester však prochází těžšími zkouškami v různých epizodách života víry. Leckterý heterosexuál žije v nedobrovolném celibátu skoro celý život, třeba jen tím že odpuzuje druhé vzhledem či projevem. Jsou různé těžkosti, LGBT není žádné "VIP". Je zde buď možnost vzpoury, nebo věrné podřízení se Boží svaté vůli. Myslet si že Kristus přijme nečistého je stavěním "domu na písku".
Od: Anonym: A.R. <> ( ---.25.broadband12.iol.cz )
Kdy: 07. 09. 2018 21:26
Předmět: Re: autorita Bible

Jiří Polák napsal(a):
 Jistě, rozum nám dal náš Stvořitel, abychom jej používali a uměli např.  předpokládat následky našeho jednání. Pokud máte podobný "osten" v  těle, může Vám připadat, že ostatní mají "cestu" do nebe  jednodušší. To je ale omyl. Homosexuální sklony jsou břemenem, které Bůh  nemusí odejmout a je třeba se s ním postupně naučit v odříkání žít. Mnoho  bratří a sester však prochází těžšími zkouškami v různých epizodách života  víry. Leckterý heterosexuál žije v nedobrovolném celibátu skoro celý život,  třeba jen tím že odpuzuje druhé vzhledem či projevem. Jsou různé těžkosti,  LGBT není žádné "VIP".  Je zde buď možnost vzpoury, nebo věrné podřízení se Boží svaté vůli.  Myslet si že Kristus přijme nečistého je stavěním "domu na písku".
Mými stvořiteli jsou mí rodiče, ale vypadá to, že zrovna ty ses asi vylíhnul z vejce.
Nemám ve zvyku se podřizovat nějakým vymyšleným nesmyslům nebo něčí vůli. Homosexualita pro mě není břemeno. Břemeno je to spíš pro ty, kteří se s mou homosexualitou neumí smířit. Což jsou většinou zdejší fanatici. Čili mně žádné odříkání nehrozí. Pokud nějaký člověk žije v nedobrovolném celibátu, je jen na něm, jestli s tím bude něco dělat.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 08. 09. 2018 21:11
Předmět: Re: autorita Bible

V pořádku, nejste křesťan a takto Vás akceptuji. Toto je křesťanský web, tak se nedivte tomu, že zde píšou lidé, kteří Bibli ve svých životech uznávají, řídí se jí a je pro ně měřítkem pravdy.
Od: Anonym: A.R. <> ( ---.25.broadband12.iol.cz )
Kdy: 08. 09. 2018 22:34
Předmět: Re: autorita Bible

Jiří Polák napsal(a):
 V pořádku, nejste křesťan a takto Vás akceptuji. Toto je křesťanský web, tak  se nedivte  tomu, že zde píšou lidé, kteří Bibli ve svých životech uznávají, řídí se jí  a je pro ně měřítkem pravdy.
Respektuji prostředí, ve kterém jsem. Ale nemůžu respektovat, že je pro některé lidi Bible přednější než štěstí a zdraví druhých. Co bych z toho měl, kdybyste mě donutili být s holkou? Já nic. Vás by to uspokojilo, ale trápil bych se já. Ten doslovný výklad jakési knihy mi na věřících přijde asi nejhorší. Nejsou schopni brát reálný svět tak, jak je, a pořád si žijí na tom svém růžovém obláčku a pořád chtějí někoho napravovat. Až budu potřebovat pomoci, přijdu sám. Ale do té doby o to nestojím. To, proč jsem tady, je hlavně zvědavost, jak se myšlení věřících lidí posunulo. Ono se posunulo, ale spíš dozadu. A co si budeme povídat, ani těm věřícím se kolikrát nedá věřit. Narážím především na ty sexuální skandály v církvi.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 09. 09. 2018 17:26
Předmět: Re: autorita Bible

Panu Rothrockelovi: vnímáte rozpor mezi tím, že se někdo rozhoduje podle "Bible" a někdo pro "štěstí a zdraví druhých". Asi máte zkušenost, že někteří křesťané jednají dogmaticky a nehumánně. Bohužel. Přesto obojí v rozporu být nemá, a křesťan z Bible poznává, co je pravé "štěstí a zdraví". Dovídá se o ještě trošku jiném "štěstí a zdraví" než jsou ty, na které přijde lidský rozum.
Od: Anonym: A.R. <> ( ---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 10. 09. 2018 22:23
Předmět: Re: autorita Bible

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Panu Rothrockelovi: vnímáte rozpor mezi tím, že se někdo rozhoduje podle  "Bible" a někdo pro "štěstí a zdraví druhých". Asi máte  zkušenost, že někteří křesťané jednají dogmaticky a nehumánně. Bohužel.  Přesto obojí v rozporu být nemá, a křesťan z Bible poznává, co je pravé  "štěstí a zdraví". Dovídá se o ještě trošku jiném "štěstí a  zdraví" než jsou ty, na které přijde lidský rozum.
Ano, vnímám. Tyhle snahy za každou cenu někoho předělat, kdo neodpovídá našim představám a představám bohů a Bible, jsou fatální a mají nedozírné následky na psychiku těch méně odolných jedinců.
Mně prostě vadí, že když někdo uvidí něco zvláštního, nemůže o tom selským rozumem přemýšlet sám. Do té doby, než se podívá do knihy nebo se poradí s někým z církve, si na to názor sám neudělá. Až když mu v kostele řeknou, že je tohle je špatně, tohle by neměli, tak tu zvláštnost taky začne odsuzovat.
Přitom si takhle lidi akorát zbytečně dělají nepřátele. Chci vycházet se všemi, proč si záměrně navzájem ztrpčovat život?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 11. 09. 2018 06:27
Předmět: Re: autorita Bible

Panu Rothrockelovi: dobře, tak podle selského rozumu. Pojďme do bodu nula. Pojďme před Bibli, ale také před všechny kulturní nánosy. Já nechám stanou svou zaujatost (Bibli), vy nechte svou (svou sexuální orientaci a přirozenou potřebu sebeakceptace). A teď s čistým selským rozumem pomysleme na dva gaye, jak to spolu dělají. Co si o tom takový rozum pomyslí? To není řečnická otázka, vaše odpověď mě zajímá. Když navíc tomu selskému rozumu napovídá příroda (nehygieničnost, neplodnost takového sexu)…
Od: Anonym: A.R. <> ( ---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 12. 09. 2018 21:20
Předmět: Re: autorita Bible

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Panu Rothrockelovi: dobře, tak podle selského rozumu. Pojďme do bodu nula.  Pojďme před Bibli, ale také před všechny kulturní nánosy. Já nechám stanou  svou zaujatost (Bibli), vy nechte svou (svou sexuální orientaci a přirozenou  potřebu sebeakceptace). A teď s čistým selským rozumem pomysleme na dva  gaye, jak to spolu dělají. Co si o tom takový rozum pomyslí? To není  řečnická otázka, vaše odpověď mě zajímá. Když navíc tomu selskému rozumu  napovídá příroda (nehygieničnost, neplodnost takového sexu)…
Proč bych si měl představovat, jak to spolu dva lidé dělají? Představujete si snad Vy mě, jak to dělám se svým partnerem? Doufám, že ne. Já si taky nepředstavuju Vás, jak to děláte se svou partnerkou. Nepředstavuju si, jak a s kým to dělá můj spolužák. Proč bych to dělal? Neexistuje k tomu žádný racionální důvod.
Selský rozum mi říká, že pokud se to oběma lidem líbí, nikdo nikoho k ničemu nenutí a není to sex s osobou mladší 15 let, tak bych je měl nechat být. Do jejich dobrovolného jednání mi nic není.
Hygiena je další věc. Pokud Vám vadí anální sex, tak vězte, že heterosexuálové jej provádějí taky. Kdyby se jim to nelíbilo, nedělají to. A taky to nedělají za účelem zplození potomka. Heterosexuálové v drtivé většině svých intimních hrátek provozují i orální sex. Copak něco takového vede ke zplození potomka? Ne. Sex berou jako velmi důvěrné a velmi intimní spojení s milovanou osobou. Pomiňme to, že některé páry láká sex na veřejnosti. Sex s tou osobou člověk provozuje proto, že ji miluje. Existuje ale i část lidí, která sex bere jako živočišnou potřebu "vypustit páru". Vezměte si, kolik je tady prostitutek, hodinových hotelů a podobných zařízení. A v nich se provozuje sex. Sex, který nemá účel zplodit dítě.
Homosexualita se vyskytuje i v běžné přírodě, pokud prohledáte internet, dozvíte se spoustu zajímavých informací. Nemusíte jim sice věřit, ale taktéž já nemusím věřit tomu, že homosexualita není vrozená. Nebylo to mé rozhodnutí být gay. Nikdy jsem se gayem nestal, byl jsem jím od narození, jen jsem o tom nevěděl. Netušil jsem, jak mám svůj stav popsat, nikdy jsem podobného člověka neviděl a neznal. Zapátral jsem ve spoustě odborných knih a ve svých 18 letech jsem si začal uvědomovat svoji odlišnou sexuální orientaci. Všechny dostupné publikace vedly ke stejnému výsledku, že to, co jsem, není vlivem nemoci nebo poruchy. Je to prostě jiný zájem. Někdo se zabývá filatelií a letadla ho nezajímají, protože k nim nemá vztah a není nic, co by ho na nich přitahovalo. A se mnou, tak jako s každým homosexuálem, je to stejné. Takže nikdo nemůže říct něco o působení vnějších vlivů. Do mých 20 let totiž ve stabilním prostředí žádné nebyly.
A taky byste si měl uvědomit, že žádný člověk nemá povinnost mít dítě. Žádný člověk není továrna na děti. Když je někdo chce mít, bude je mít. Když nechce, nebude je mít a nikoho k tomu nedonutíte. I kdybych gay nebyl, můžu se zcela svobodně a zodpovědně rozhodnout, jestli děti mít budu nebo ne. A pokud se takhle rozhodne víc lidí, je to zase jejich volba. Není totiž nevyhnutelně nutné, aby na naší planetě bylo 7 mld. lidí. Není nevyhnutelně nutné, aby naše republika měla 10 mil. lidí. Když nás bude o 2 miliony méně, okolí se přizpůsobí a příroda si trochu uleví.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 12. 09. 2018 22:03
Předmět: Re: autorita Bible

Příteli AR, stále tam vidím problém, že homosexuál je v rozporu s anatomií svého těla.
Od: Anonym: A.R. <> ( ---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 13. 09. 2018 22:27
Předmět: Re: autorita Bible

Martin Janča napsal(a):
 Příteli AR, stále tam vidím problém, že homosexuál je v rozporu s anatomií  svého těla.
Já tam žádný problém nevidím. Buď konkrétní.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 13. 09. 2018 22:38
Předmět: Re: pohlavní styk

No že muž vs. žena - je to kompatibilní k pohlavnímu styku. Muž vs. muž nikoliv, a žena vs. žena už vůbec né.
Když odhlédnu od Bible i učených publikací, tak vidím toto.
Od: Anonym: A.R. <> ( 82.202.112.--- )
Kdy: 14. 09. 2018 18:18
Předmět: Re: pohlavní styk

Martin Janča napsal(a):
 No že muž vs. žena - je to kompatibilní k pohlavnímu styku. Muž vs. muž  nikoliv, a žena vs. žena už vůbec né.    Když odhlédnu od Bible i učených publikací, tak vidím toto.
Nevím, jak moc znáš lidskou sexualitu, ale muž a žena dokážou vytvořit mraky různých poloh a zdaleka nejde jen o průnik vaginou penisem. Heterosexuálové zcela běžně praktikují orální sex. Proč to dělají, když ústa nebyla stvořena pro to, aby se do nich vkládal mužský úd? Heterosexuálové také běžně praktikují anální sex, i když není tak častý jako orální nebo vaginální. Ale praktikují jej. Jelikož anální sex taky nepatří mezi styky, kterými lze počít dítě, tak bys jej taky zakázal, viď? To by mě zajímalo jak. :-D
U mužů je to podobné, ale ti jsou o jeden lidský otvor ochuzeni, takže jim zbývá anální nebo orální sex. Ženy si pomáhají různými pomůckami, aby dosáhly uspokojení. Ale tyhle pomůcky používají i gayové i heterosexuálové.
Zkus víc pozorovat okolí a uvidíš spoustu zajímavých věcí, o kterých jsi ani nevěděl.
Od: Anonym: Anonym <> ( ---.mitranet.cz )
Kdy: 30. 11. 2020 09:45
Předmět: Milostný vztah

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je ve Vaší víře schválen milostný vztah farářky nebo kazatelky se ženatým mužem?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 30. 11. 2020 09:59
Předmět: Re: Milostný vztah

Když se vdá, má vztah se ženatým mužem. Jinak schválen neni
Od: Anonym: Pawel--- )
Kdy: 30. 11. 2020 18:01
Předmět: Re: Milostný vztah

Ale musí mít ten vztah s tím mužem, za kterého se vdala.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 30. 11. 2020 21:07
Předmět: Re: Milostný vztah

Jsem rád, že se v tomhle všichni (křesťané) shodneme. Mám ženu, ona je ta jediná pro mně. Moje žena má jediného muže (doufám :) mně, tečka. Žádné bokovky. Je to řečeno dostatečně přesně, Aleši?? Nebo to ještě nějak rozvrtáme?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 30. 11. 2020 21:18
Předmět: Re: Milostný vztah

Pro mne hotovka. Já od počátku nevěděl, jak to ten nick Allanism myslel, že jako církev "schvaluje" cizoložství?
Od: Anonym: Pawel--- )
Kdy: 30. 11. 2020 22:51
Předmět: Re: Milostný vztah

Poprvé vidí pan Vrána něco jednoduše. Podle mne to není tak jasné a rozvrtal bych to trochu. Co když manžel zjistí, že se mu změnila sexuální orientace, najde si partnera a je šťastný?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 01. 12. 2020 06:33
Předmět: Re: Milostný vztah

To, co říkáte, ale nesedí: 1) myslíte, že my tu máme zkušenostní kapacitu, abychom dovedli přemýšlet nad tak výjimečnými případy?; 2) vy si představujete sexuální orientaci jako přepínač - "změmila se mu"?; 3) eticky by to bylo co? on odejde z manželství, aby byl šťastný - a na jeho manželce nezáleží?
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 05. 12. 2020 14:08
Předmět: Re: Milostný vztah

Přesně jak píše Aleš. Tenhle svět je svět svévolníků, nebo překlad 21. "ničemů", kteří mají svoje pocity nebo tužby za nadřazené úplně všemu. Zákony se přepisují tak, aby byli všichni "zrovnoprávněni" v naplňování svých normálních či zvrácených tužeb. To, že tím poruší smlouvu, nebo zkomplikují život nejbližšímu se neřeší. Je to pohled, který vychází z toho, že život zde je vše, nic jiného neexistuje. Proto je třeba povolit uzdu svému "srdci", dělat si dobře a nechat to tak plynout i u ostatních. Nejvíce nepřípustné je kohokoliv napomínat, moralizovat, nebo se snažit nějak "předělat", protože to nejde a obzvlášť ne v sexuální oblasti. Proto jsme my křesťané, kteří máme jasnou šablonu v Nejvyšším, tak dehonestováni. Takhle to bylo vždy a je to logické. Pokud někomu řeknu že se snažím žít tak a tak, nemusím ani mluvit do jeho "bince" v životě, tak logicky musí zaujmout obranné stanovisko, už jen před sebou, aby si omluvil jednoduše to, že žije hůř a bez perspektivy. Nějakou dobu tedy trvá, než se s blízkým křesťanem člověk vnitřně srovná, přestane se vnitřně sebeobhajovat, přestane na něm hledat mouchy a tyhle výlevy vyšumí. Pak je možnost přijmout svědectví. Teď v době Adventu je na to vhodná doba! OSLOVÍŠ SVÉ BLÍZKÉ SE ZPRÁVOU O KRISTU??
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 07. 12. 2020 08:57
Předmět: Re: Milostný vztah

Problém moralizátorů je, že kdo nejvíc křičí, pod tím to syčí. Každý, kdo se pokouší dostát nějakým nárokům, ví, jak je to těžké a dost si rozmyslí, aby ostatní moralizoval. Ježíš moralizování těžce nedoporučuje, břevno v oku bližního tvého, běda vám pokrytci, nesuďte, abyste nebyli souzeni. Stěžuješ si na svět plný svévolníků, ale kdo přesvědčí, že nejsi jedním z nich? Do rozsuzování normálních a zvrácených tužeb bych se na tvém místě, bratře, taky radši nepouštěla. Ať se v tom jejich rozlišení pak neutopíš jako pan europoslanec za Fidesz József Szájer.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 12. 2020 11:55
Předmět: Re: Milostný vztah

Jirko, souhlasím s Locikou, že je vaše moralizování protivné. A snažím se jít ještě o krok dále a pochopit, v čem vaše posedlost spočívá. 1) Tvrdíte o těch druhých: prý považují "za nejvíce nepřípustné kohokoliv napomínat nebo předělat, protože to nejde…" Vy si protivníky v hlavě vyrábíte. Ano, občas slýchávám o homosexualitě, že nejde předělat. Ale kde jinde? Vy slýcháváte kázání, kde není napomínání? O čem v církvi to sakra mluvíte? 2) Říkáte o sobě: "když někomu řeknu, že se snažím žít tak a tak, logicky musí zaujmout obranné stanovisko." To vyplývá logicky? Já takovou zkušenost s lidmi skoro nemám, ani se svými studenty, když jim třeba svědčím o víře. Jestli by to spíš nemělo poučit vás samého, že působíte agresivně a zaslepeně. Proč bychom nemohli žít vedle sebe třeba ve své odlišnosti, a být si inspirací poklidnou?
Od: Anonym: Anonym---.mitranet.cz )
Kdy: 05. 12. 2020 14:34
Předmět: Re: Milostný vztah

Přesně tak. Farářka z Vaší církve a můj manžel. Takže cizoložství a odtahování otce od rodiny s dětmi.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 05. 12. 2020 16:16
Předmět: Re: Milostný vztah

Pokud se něco takového skutkově stalo, je to špatné a je mi líto. Ale co teď děláte vy? Anonymně píšete tady. Lidé, kteří to čtou si mohou pomyslet: kdo ví, co se skutečně stalo. Nebo: třeba jen tak potřebuje špinit církev. I já si myslím, že nemluvíte pravdu, když napíšete, že "církev schvaluje toto cizoložství". - Co udělat můžete: napsat svou stížnost staršovstvu sboru, kde ta farářka slouží. Staršovstvo by se tím mělo zabývat, protože každý kazatel slibuje, že nebude konat nic, co by snižovalo věrohodnost jeho služby.
Od: Anonym: evangelík92.61.80.--- )
Kdy: 05. 12. 2020 16:49
Předmět: Re: Milostný vztah

Pane kazateli, vy jste naivní.
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 05. 12. 2020 17:40
Předmět: Re: Milostný vztah

Přistupovat skepticky k různým anonymním příběhům zdejší, doporučovat standardní postupy řešení těchto hypotetických vyprávění je naivita?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 05. 12. 2020 18:21
Předmět: Re: Milostný vztah

Evangelická církev má delší tradici demokracie a společenské zodpovědnosti než tento stát. Jsem na to trochu hrdej
Od: Anonym: Pawel141.170.144.--- )
Kdy: 05. 12. 2020 18:59
Předmět: Re: Milostný vztah

Poslední dobou míří k anarchii či diktátu pražské kavárny.
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 05. 12. 2020 19:29
Předmět: Re: Milostný vztah

Anarchie je opak diktátu. Nemůže mířit k anarchii NEBO k diktátu.
Je vidět, žes nikdy nebyl v kavárně, bratře. A určitě ne v pražské kavárně. Řeší se tam totiž úplně jiné věci než se domníváš.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 05. 12. 2020 20:07
Předmět: Re: Milostný vztah

Jančo, mohl byste se o církev více zajímat, když o ní chcete mluvit. Evangelická církev, to jsou tisíce lidí, kteří mohou říkat své názory a rozhodovat, od úrovně sborových shromáždění po synod.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 06. 12. 2020 15:56
Předmět: Re: Milostný vztah

Výřeční a spiklenci mají výhodu. Prý nemá cenu něco prosazovat na synodu, dokud si neoběhnete dostatečný počet příznivců. Tohle není biblický model. Biblický model je episkopálně-presbyterní.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 06. 12. 2020 16:10
Předmět: Re: Milostný vztah

Jak už vás odtud roky trochu znám, Jirko, pro vás by byl biblický model jen tehdy, kdyby evangelická církev převzala důrazy a názor vaše. Já bych v ní ovšem být nechtěl
Od: Anonym: Anonym---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 07. 12. 2020 01:09
Předmět: Re: Milostný vztah

Pan Polák je totiž přesvědčen o své neomylné pravdě. Má pravdu, i když jí třeba nemá.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 07. 12. 2020 13:21
Předmět: Re: Milostný vztah

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Jak už vás odtud roky trochu znám, Jirko, pro vás by byl biblický model jen  tehdy, kdyby evangelická církev převzala důrazy a názor vaše. Já bych v ní  ovšem být nechtěl
No, tenhle Váš argument má vlastně univerzální využití. Čekal jsem spíš, že obhájíte instituci synodu. Zřejmě si někdo myslel, že "víc hlav víc ví", ale ouha, tohle v církvi moc nefunguje. Výsledkem je vše velmi obsáhlé, komplikované, na dlouhé lokte. Navíc někdy to , co "Synod ukládá" je trochu mimo. Přesto v ČCE poslušně zůstávám a se skřípajícími zuby trpím nekřesťanské praktiky, např. tu o které je toto vlákno. Částečně tím i hřeším, protože nesu kolektivní vinu této organizace i když se proti tomu vymezuji. Věřím že důležité je, co se děje v mém sboru a mém životě, i když pravdu úplně nemám, protože "ryba smrdí od hlavy". Co s tím nadělám? Kdyby bylo biskupství, tak ostře vystoupím a vyhodí mně. Takhle mohu vystoupit na synodu, kde se mi vysmějí, popř. ignorují. Synodní rada ignoruje, se staršovstvem i farářem jsme zajedno. To mi musí stačit. Výsledkem je, že jsme si často bližší s křesťany jiných denominací, než s mnohými evangelíky.
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 07. 12. 2020 13:48
Předmět: Re: Milostný vztah

Se skřípajícími zuby trpíš nekřesťanské praktiky v ČCE, např. tu o které je toto vlákno - píšeš, bratře. Toto vlákno je o údajném vztahu sestry farářky s ženatým mužem. Podle všeho vymyšleném. Ty trpíš bratře v ČCE touto nekřesťanskou praktikou? Nějaká farářka ve tvém okolí chodí s ženatým mužem?
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 08. 12. 2020 09:52
Předmět: Re: Milostný vztah

Jo, to že se něco děje v naší ČCE se dotýká i mně, i když to není přímo někde v okolí. A když "někdo něco", tak mi to i věci znalí přátelé, kteří jsou vně ČCE omlátí o hlavu.
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 08. 12. 2020 10:28
Předmět: Re: Milostný vztah

Jiří Polák napsal(a):
 Jo, to že se něco děje v naší ČCE se dotýká i mně, i když to není přímo  někde v okolí. A když "někdo něco", tak mi to i věci znalí  přátelé, kteří jsou vně ČCE omlátí o hlavu.
Tak hlavně jestli to je pravda a ne nějaká pomluva.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 12. 2020 14:25
Předmět: Re: Milostný vztah

Jirko, odvážím se říct, že vím, co vám vadí na synodu a synodní radě. Vy čekáte, že když pošlete dopis na synodní radu, že biblické stanovisko je takové a takové, že všichni padnou na zadek, protože jste jim přece jasně ukázal pravdu. Že když chcete dát nějaký návrh na synod, že to bude přijato jako přímé zjevení Boží. Jo, jenže ono to tak není. Nejsou žádné jednoznačné pravdy v neosobních slovech. Musíte mít taky trpělivost o nich lidi přesvědčovat. Ano, znamená to, že si za svým návrhem jdete, že o něm lidi vytrvale přesvědčujete. Že si, což vy hrozně shazujete, fakt obejdete pár synodálů, aby lobbovali spolu s vámi. Ano, stane se, že na synodu více prosadí ten, kdo umí návrh lépe podat. Že nějaké výrazné osobnosti ostatní schválí i nějakou poměrně blbost, zatímco ani rozumné názory profláknutého presbytera Poláka už nikdo moc nebere. Tak to prostě je, že k pravdivosti názorů musí patřit i schopnost o nich přesvědčovat. A když to tak nedělám, protože to nedovedu, protože si vystačím s povýšeneckým pocitem, že já prostě pravdu mám, tak pak bych u toho měl fakt zůstat, a neříkat, že chyba je u těch druhých.
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 07. 12. 2020 14:34
Předmět: Re: Milostný vztah

Když někdo považuje své povýšenecké nápady za jediné biblické se štemplem Ducha svatého a ostatní zase za svévolníky a pobloudilce, to se mu potom s okolím komunikuje špatně. Nemá pak žádný potenciál špinit se respektujícím rozhovorem se svévolníky ani nahlédnout vlastní směšnost. (Kdo se směje mému vystupování, tupí Ducha svatého.)
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 08. 12. 2020 10:09
Předmět: Re: Milostný vztah

locika napsal(a):
 Když někdo považuje své povýšenecké nápady za jediné biblické se štemplem  Ducha svatého a ostatní zase za svévolníky a pobloudilce, to se mu potom s  okolím komunikuje špatně. Nemá pak žádný potenciál špinit se respektujícím  rozhovorem se svévolníky ani nahlédnout vlastní směšnost. (Kdo se směje mému  vystupování, tupí Ducha svatého.)
A nebo lze toto univerzální tvrzení říct i obráceně- pokud někdo žije svévolně (např i uprostřed církve) pak každé napomínání může interpretovat jako povyšování a farizejství. Takoví samozvaní "soudci" jsou upjatí, vidí vše černobíle a jen rozvrací společenství, protože zavrhují tu "rozmanitost, jinakost" tu "duhovost". Duch je přece v bezmezné lásce, přijetí a svobodě, ne? Proč nenechat žít ty faráře a farářky jak chtějí? Vždyť to manželství je tak "nejednoznačný" pojem! Pořádně to rozvrtáme a ať si každý dělá co chce, to je nejlepší, protože Boha má každý v sobě…
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 08. 12. 2020 10:31
Předmět: Re: Milostný vztah

Podle mě ty žiješ svévolně, bratře Poláku.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 08. 12. 2020 11:23
Předmět: Re: Milostný vztah

locika napsal(a):
 Podle mě ty žiješ svévolně, bratře Poláku.
ok.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 12. 2020 11:18
Předmět: Re: Milostný vztah

Tak. Máte pravdu. "Každé napomínání může být interpretováno jako povyšování a farizejství. Takoví soudci můžou být považováni za samozvané, upjaté, s černobílým viděním." Až potud souhlasím. A teď, co bude dalším krokem? Tady musíme rozlišovat jemněji. Jak to udělám, když chci aby mé napomínání způsobilo změnu? A to přece chci, ne? Některému napomínanému pomůže, když na něj vypálím tvrdou kritiku, odsudek. Ale tohle snese málokdo. U jiných to prostě mám dělat citlivěji, empatičtěji.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 08. 12. 2020 11:28
Předmět: Re: Milostný vztah

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Tak. Máte pravdu. "Každé napomínání může být interpretováno jako  povyšování a farizejství. Takoví soudci můžou být považováni za samozvané,  upjaté, s černobílým viděním." Až potud souhlasím. A teď, co bude  dalším krokem? Tady musíme rozlišovat jemněji. Jak to udělám, když chci aby  mé napomínání způsobilo změnu? A to přece chci, ne? Některému napomínanému  pomůže, když na něj vypálím tvrdou kritiku, odsudek. Ale tohle snese  málokdo. U jiných to prostě mám dělat citlivěji, empatičtěji.
Jo, to se učím. Učím se dvě věci: - aby mé napomínání bylo v souladu s Boží vůlí a Jeho řády - aby mé napomínání bylo účinné, musí mít potenciál budovat, přetvářet- ne bořit.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 08. 12. 2020 10:01
Předmět: Re: Milostný vztah

Tohle je politika, kde by "profláknutý Polák" strávil spoustu času s velmi nejistým výsledkem , taky hlavně proto že to neumí a je to vesnický balík, kterému se páni teologové Pražáci budou jenom smát. Zůstanu asi na svém písečku a pokud napnu síly, pak to bude spíš misijní aktivita, nebo aktivita podporující misii. Kdyby nějaká osobnost začala s biblickým obrozením v ČCE, pak se spolu s mnohými dalšími velmi rád přidám. Víc asi nedokážu.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 12. 2020 11:10
Předmět: Re: Milostný vztah

Jirko, nepotřebuji se do vás navážet. Když napíšete "neumím to", tak to respektuji. Taky to moc neumím. Ale neříkejme, když neumíme druhé přesvědčit, že je chyba na jejich straně. - Teď tu myslím docela pohrdlivě použijete slovo "politika", ale politika znamená "správu věcí veřejných, společných". A ty věci mají být spravovány, a když to cítím jako potřebu, tak se do toho v rámci svých schopností mám zapojit, nestačí říkat, že se to dělá blbě. Dokonce: nemělo by se to jen říkat, pokud nejsem ochotný se zapojit.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 08. 12. 2020 11:33
Předmět: Re: Milostný vztah

Přes deset let jsem dělal kurátora a účastnil se alespoň konventů, takže něco malinko jsem i dělal. O té naší problematické orientaci "přijímání homosexuálů" (jak říkají lidé zvenku) jsem mluvil s několika faráři, J.Rumlem i M. Vymětalem. Takže kromě obesílání SR jsem dělal i něco dalšího, i když toho nebylo moc.
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 08. 12. 2020 14:07
Předmět: Re: Milostný vztah

Bratře, jestli na tvou misii homofobní nenávisti faráři a synodní senior kadí, nemusí spočívat v nějaké jejich svévolnosti. Třeba hospodaří s úplně jiným obdarováním biblického rozumění a pastýřské moudrosti než ty, bratře. Napadla tě tato možnost aspoň na okamžik? Viď že nenapadla!
Od: Anonym: Mirda---.eurotel.cz )
Kdy: 08. 12. 2020 15:26
Předmět: Re: Milostný vztah

CČE je dávno odpadlá.
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 08. 12. 2020 15:31
Předmět: Re: Milostný vztah

odpadlá od čeho?
a vy tu odpadlost konstatujete z hlediska člena ČCE nebo člena jiné církve nebo z hlediska marxismu leninismu?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 12. 2020 17:03
Předmět: Re: Milostný vztah

Tohle tu psávala Janča alias Martin Janča alias Pawel. Ale ten myslím umí aspoň napsat zkratku církve správně. - Stejnými krátkými výkřiky tady vstupoval jakýsi Pes, ale ten skoro neuměl česky. - Teď tedy Mirda
Od: Anonym: Pawel--- )
Kdy: 12. 12. 2020 21:52
Předmět: Re: Milostný vztah

Pane Vrána, vy jste hotovej Šerlok Holmes.
Pes se odstěhoval do Itálie k sestře.
Už tam máte opravenej ten most u toho kostela?
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 08. 12. 2020 18:13
Předmět: Re: Milostný vztah

locika napsal(a):
 Bratře, jestli na tvou misii homofobní nenávisti faráři a synodní senior  kadí, nemusí spočívat v nějaké jejich svévolnosti. Třeba hospodaří s úplně  jiným obdarováním biblického rozumění a pastýřské moudrosti než ty, bratře.  Napadla tě tato možnost aspoň na okamžik? Viď že nenapadla!
Myslel jsem, že chápete co znamená slovo "misie" a ne že rozmixujete moje příspěvky a začnete z toho tahat nová "moudra" kterými mě můžete napadat. Deviacemi a dalšími poklesky se už zabývat nechci, bylo toho napsáno dost. Chci být upřen na Krista a o Něm lidem svědčit. To, že Lékaře potřebují nemocní je snad jasné, to víme.
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 12. 12. 2020 20:43
Předmět: Re: Milostný vztah

Muslimové dozajista jsou spasení. Mocí Krista Pána našeho Nejvyššího a jeho Svatou Nadčasovou Obětí.
Od: Anonym: Pawel--- )
Kdy: 12. 12. 2020 21:33
Předmět: Re: Milostný vztah

No to je soteriologie jako řemen. Spasení jsou tzv. mimořádnou cestou ke spáse, ale určitě né řádnou.
Od: Anonym: Anonym---.mitranet.cz )
Kdy: 08. 12. 2020 13:55
Předmět: Re: Milostný vztah

Nechci špinit církev, jen jsem se chtěla zeptat, jestli je to normální z Vaší strany církve a co pro to víc mohu udělat. Děkuji za odpověď.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 12. 2020 14:04
Předmět: Re: Milostný vztah

A můžu se zeptat já, jak vznikla vaše domněnka, že "církev cizoložství schvaluje"? Neptám se teď na onu věc, která se možná stala, a kterou bychom zde dobře rozebrat nedovedli. Ptám se na váš následný dojem.
Od: Anonym: Mirda---.eurotel.cz )
Kdy: 08. 12. 2020 15:27
Předmět: Re: Milostný vztah

CČE schvaluje sex před svatbou.
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 08. 12. 2020 15:37
Předmět: Re: Milostný vztah

Ale tady se jedná o sex po svatbě.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 12. 2020 17:00
Předmět: Re: Milostný vztah

Neschvaluje. Ale i kdyby schvalovala, tak co?
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 08. 12. 2020 18:16
Předmět: Re: Milostný vztah

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Neschvaluje. Ale i kdyby schvalovala, tak co?
Tak by to byla hereze. Církev nemůže schvalovat hříšné konání. To prostě nejde. Tím, že to někteří dělají tak věřící ztrácí pevnou půdu pod nohama.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 12. 2020 18:49
Předmět: Re: Milostný vztah

Jirko, mějte se mnou trpělivost. Pomaličku. Jak víte, že by to byl hřích? A proč by to byla hereze?
Od: Anonym: Pawel141.170.144.--- )
Kdy: 08. 12. 2020 18:50
Předmět: Re: Milostný vztah

Ne sexu před svatbou stojí spíše na svaté tradici církve. Nemohu si vzpomenout, jaký biblický verš bych v tuto chvíli tasil.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 12. 2020 21:56
Předmět: Re: Milostný vztah

Není žádný takový verš. Jirkova silná tvrzení jsou jenom z jeho hlavy.
Od: Anonym: Pawel141.170.144.--- )
Kdy: 09. 12. 2020 15:55
Předmět: Re: Milostný vztah

Z jeho hlavy? Jirka je ve shodě s Tradicí svaté církve.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 09. 12. 2020 16:12
Předmět: Re: Milostný vztah

Jo. Ale jiné shody s tradicí církve tady on sám nazval jako "pohádky", a tvrdí, že právě v tradici jsou mnohé "hereze". To on sám tady vnesl měřítko, že se máme řídit podle Bible. Tak jsem se ho teď ptal, kde Bible označuje předmanželský sex jako "hřích".
Od: Anonym: Pawel141.170.144.--- )
Kdy: 09. 12. 2020 16:19
Předmět: Re: Milostný vztah

Tak to jsem nevěděl, že odmítá tradici, pak ale nemůže vědět, co patří nebo nepatří do té Bible.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 09. 12. 2020 20:27
Předmět: Re: Milostný vztah

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Jo. Ale jiné shody s tradicí církve tady on sám nazval jako  "pohádky", a tvrdí, že právě v tradici jsou mnohé  "hereze". To on sám tady vnesl měřítko, že se máme řídit podle  Bible. Tak jsem se ho teď ptal, kde Bible označuje předmanželský sex jako  "hřích".
Nemanželský sex je označen jako "smilstvo" což je znečišťující praktika. Samozřejmě je taková situace v perspektivním vztahu asi něco jiného než v případě, kdy lidé takto žijí a úplně jim to vyhovuje. Nebudu se povyšovat, ani já jsem s manželkou až do svatby nevydržel, takže bylo co vyznávat. Co je hříchem ale zůstává hříchem, nikdy bych se neodvážil tvrdit, že je to v pořádku! Pokud hřeším, hřích vyznávám a opouštím- to je křesťanský přístup. v případě že si hřích omlouvám, zpochybňuji jej a hledám jen nějaké "rozpory" není pro mně záchrana ani odpuštění. Kristovu oběť je třeba přijmout, hřích přiznat a vyznat.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 09. 12. 2020 21:35
Předmět: Re: Milostný vztah

Kde je řečeno, že "nemanželský sex" je "smilstvo"?
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 10. 12. 2020 20:50
Předmět: Re: Milostný vztah

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Kde je řečeno, že "nemanželský sex" je "smilstvo"?
Aha, zase zkoušení z prvního ročníku… např. namátkou 1. Kor. 7, 2-3, "každý ať má SVOU ŽENU" aby nepropadl smilstvu. Pokud někdo neuznává křesťanský svatební obřad, v podstatě se stává žena jeho manželkou když ji poprvé pozná. Když by si byli hypoteticky celý život věrni, tak je to v pořádku, ale protože Pán Bůh je Bohem smlouvy, pak my křesťané uznáváme manželství až když je stvrzeno právoplatným slibem před svědky. Jakýkoliv akt mimo je označen jako smilstvo, nebo v době trvání manželské smlouvy cizoložství, které je souzeno přísněji, protože je jejím porušením.
Více je např. v Novotného biblickém slovníku str. 920
"sexuální intimita je vyhrazena pro manželský vztah a je Bohem potvrzena a požehnána pouze v tomto smyslu" (Gn. 2,24) - tolik D.C. Stamps, Studijní Bible s výkladovými poznámkami str. 2040
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 10. 12. 2020 21:16
Předmět: Re: Milostný vztah

V tom 1Kor 7 je řečeno "každý ať má svou ženu", prostě ženu, což i ten hošík před manželstvím asi má, a může ji mít opravdu rád a být jí věrný. - A dříve než je v Gn 2:24 asi ustanoveno manželství, je už před tím v Gn 1:28 řečeno "Ploďte a množte se."
Od: Anonym: Pawel141.170.144.--- )
Kdy: 10. 12. 2020 22:34
Předmět: Re: Milostný vztah

ČCE sice nevidí problém v nemanželském soužití, jenomže, když se ti dva rozejdou a později si najdou někoho druhého a toho si třeba vezmou, tak v tom případě byl ten první vztah smilstvo nebo nebyl? A teď faráři ČCE, mněte si vousy, špekulujte, bude se vám kouřit z hlavy.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 11. 12. 2020 06:30
Předmět: Re: Milostný vztah

Mně se tedy rozhodně z hlavy kouřit nebude, pro mě není etika výrokovou logikou. A ani jsem neřekl, že "nevidím problém v nemanželském soužití". Připomínám, ta zdejší otázka si stojí takto: Jirka označil předmanželský sex jako hřích a smilstvo. A já se ho ptal, ať to doloží Biblí, což je jeho vlastní něřítko, jak posuzovat pravdivost tvrzení.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 11. 12. 2020 13:53
Předmět: Re: Milostný vztah

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 V tom 1Kor 7 je řečeno "každý ať má svou ženu", prostě ženu, což i  ten hošík před manželstvím asi má, a může ji mít opravdu rád a být jí věrný.  - A dříve než je v Gn 2:24 asi ustanoveno manželství, je už před tím v Gn  1:28 řečeno "Ploďte a množte se."
Což jen podporuje to co jsem napsal. V době, kdy Hospodin toto přikázal měl Adam pouze tu jednu, jedinou ženu- Evu. Počátek Genesis je období před jakýmikoliv smlouvami. Od té doby co smlouvy existují tak je potřeba takovou smlouvu stvrdit, protože je to přesně tak podle Božích řádů. Pokud někdo vytrvale odmítá svůj vztah potvrdit smlouvou má pro to buď důvod v tom, že si "nechává zadní vrátka", nebo naprosto pohrdá Božími řády. Ani jednoho byste se Aleši zastávat neměl a myslím že není ani dobré to tady dále rozrýpávat. Vyjádřete jasnou podporu manželství, ukažte jasně za čím si stojíte, bylo by to zde vhodné.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 11. 12. 2020 14:11
Předmět: Re: Milostný vztah

Jsem velký příznivec instituce manželství. Ale velký odpůrce tvrzení, že předmanželský sex je obecně hřích a smilstvo
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 11. 12. 2020 15:46
Předmět: Re: Milostný vztah

Smilstvo je nemanželský sex. Těžko určit, co je pojem "předmanželský", protože u dvojic spějících k manželství to je velmi přechodné období. Ti, jejichž je to problém jsou Ti věční "pouzepřátelé" a takoví tedy smilní. Chápali to už prvorepublikoví zákonodárci, proč ne Vy? https://cs.wikipedia.org/wiki/Smilstvo#:~:text=Pod%20pojmem%20smilstvo%20(%C5%99ecky%20%E2%80%9E%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CE%B1,z%C3%A1kaz%20uv%C3%A1d%C3%AD%20desatero%20Bo%C5%BE%C3%ADch%20p%C5%99ik%C3%A1z%C3%A1n%C3%AD.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 11. 12. 2020 16:13
Předmět: Re: Milostný vztah

Myslel jsem, že dáte přednost argumentaci založené na Bibli, ale budiž. Co z těch prvorepublikových zákonných formulací se podle vás vztahuje na otázku předmanželského sexu, kterou jste tady vnesl? Že je něco nemorální? Znám např. z dopisů Franze Kafky, že v jeho době mladý muž nemohl mít sex s dívkou před manželstvím, ale do bordelu chodit mohl, to se jako nemorální nebralo. Jo, bratře, morálka se proměňuje.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 11. 12. 2020 16:38
Předmět: pro pobavení

Tohle není součást argumentace, ale když se tady, Jirko, odvoláváte na rádoby Studijní překlad Donalda Stampse, chci před ním důrazně varovat. A trochu argumentaci odlehčit, uvedu z něj např. své oblíbené místo, kde pan biblista vysvětluje, že to, v co Ježíš v Káni proměnil vodu, nebylo víno:
… Bylo by teologicky absurdní tvrdit, že Ježíš podával alkoholické nápoje a povzbuzoval k jejich požívání na svatbě, kde bylo mnoho žen včetně mladé nevěsty, která mohla ihned počít. Tvrdit, že nevěděl o možných strašných účincích opojného nápoje na nenarozené děti, znamená brát v potaz jeho božství, moudrost a rozeznání dobra a zla. Tvrdit, že věděl o možném poškození a mrzačících následcích alkoholu, a přesto propagoval a podněcoval jeho požívání, znamená brát v potaz jeho dobrotu, milosrdenství a lásku. Jediný logicky, biblicky a teologicky rozumný závěr je, že víno, které Ježíš učinil na svatbě, aby projevil svou slávu, byl čistý, sladký, nezkvašený plod vinné révy… (s. 1689)
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 11. 12. 2020 21:51
Předmět: Re: pro pobavení

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Tohle není součást argumentace, ale když se tady, Jirko, odvoláváte na  rádoby Studijní překlad Donalda Stampse, chci před ním důrazně varovat. A  trochu argumentaci odlehčit, uvedu z něj např. své oblíbené místo, kde pan  biblista vysvětluje, že to, v co Ježíš v Káni proměnil vodu, nebylo víno:    … Bylo by teologicky absurdní tvrdit, že Ježíš podával alkoholické  nápoje a povzbuzoval k jejich požívání na svatbě, kde bylo mnoho žen včetně  mladé nevěsty, která mohla ihned počít. Tvrdit, že nevěděl o možných  strašných účincích opojného nápoje na nenarozené děti, znamená brát v potaz  jeho božství, moudrost a rozeznání dobra a zla. Tvrdit, že věděl o možném  poškození a mrzačících následcích alkoholu, a přesto propagoval a podněcoval  jeho požívání, znamená brát v potaz jeho dobrotu, milosrdenství a lásku.  Jediný logicky, biblicky a teologicky rozumný závěr je, že víno, které Ježíš  učinil na svatbě, aby projevil svou slávu, byl čistý, sladký, nezkvašený  plod vinné révy… (s. 1689)
Aha, takže jste "uhodil hřebík na hlavičku" a shodil celoživotní dílo teologa?? V předmluvě je uvedeno, že bylo leccos pro české čtenáře pozměněno, nicméně v určitých US evangelikálních kruzích je úplná prohibice co se týče alkoholu,stejně jako jste citoval přesně na této stránce, protože s ním mají velmi špatné zkušenosti. Dokonce přijímají k Večeři Páně šťávu místo vína, což bych jako herezi neviděl. To že víno bylo v první Církvi vínem je jasné, jinak by nebylo možné jej uchovat. Beru Vaše "důrazné varování" v závorce, protože si jej jeho dílo určitě nezaslouží. je velmi přínosné, celistvé a upřímné. To že jej máme zkoumat je jasné, zrovna tuto kapitolu jsem také neuznával, přijde mi kulturně ovlivněná a jsem také piják :)
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 11. 12. 2020 22:46
Předmět: Re: pro pobavení

To se může docela dobře stát, že je i celoživotní dílo teologa ujeté. U jehovistických teologů byste to asi uznal. A zde jde o úchylku stejně škodlivou: Stamps má své morální názory předem, a cpe je do Bible děj se co děj. Víno není vínem, a našli bychom takových věci v jeho díle více. To ani ti jehovisti, jinak moralističtí podobně, se neodváží popírat, že v Bibli je o alkoholu občas zmínka přejná.
Od: Anonym: evangelík92.61.80.--- )
Kdy: 12. 12. 2020 10:14
Předmět: Re: pro nepobavení

Však oni nám to muslimové možná už brzy vysvětlí
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 12. 12. 2020 12:09
Předmět: Re: pro nepobavení

Muslimové nebudou řešit naše interní křesťanské otázky, bratře. Strašit muslimy je trapné, víc než strašit čertem, hastrmanem a Barbuchou.
Od: Anonym: evangelík92.61.80.--- )
Kdy: 12. 12. 2020 12:43
Předmět: Re: pro nepobavení

Interní ne, oni budou řešit křesťanství jako takové.
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 12. 12. 2020 12:55
Předmět: Re: pro pobavení

Tak děkujeme za adventní hodinku strašení a nenávisti a budeme se radši věnovat pečení cukroví, co říkáš, bratře?
Od: Anonym: evangelík92.61.80.--- )
Kdy: 12. 12. 2020 13:15
Předmět: Re: pro pobavení

Néni zač. Když tak se zeptejte.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 12. 12. 2020 18:33
Předmět: Re: pro nepobavení

evangelík napsal(a):
 Interní ne, oni budou řešit křesťanství jako takové.
Podporujme misii v muslimském světě. Bratří a sester misionářů je málo, ale existují. Jsou to svatí lidé když mají takovou lásku. https://nehemia.cz/?page_id=10208
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 12. 12. 2020 19:05
Předmět: Re: pro nepobavení

Bratře Poláku, misie je na prvním místě sebereflexí. Podívej se na sebe, podívej se na svou zvěst upřímně a posuď sám. Bylo by to opravdu lákavé, ty a tvá zvěst, pro nevěřícího? Každý, kdo by tebe a tvé moresy potkal, by se daleko radši muslim stal.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 12. 12. 2020 20:13
Předmět: Re: pro nepobavení

locika napsal(a):
 Bratře Poláku, misie je na prvním místě sebereflexí. Podívej se na sebe,  podívej se na svou zvěst upřímně a posuď sám. Bylo by to opravdu lákavé, ty  a tvá zvěst, pro nevěřícího? Každý, kdo by tebe a tvé moresy potkal, by se  daleko radši muslim stal.
Váš příspěvek fakt nechápu. Nejde o mně ani o Vás, ale o podporu misie v muslimském světě. Znovu vybízím k podpoře tohoto projektu, nijak víc se k tomu nevyjadřuji. Obdivuji takovéto služebníky, mají pevnou víru, jsou Kristu oddáni a slouží Muslimům, jakkoli je to nebezpečné. Oni mají taky právo slyšet o spáse.
Od: Anonym: evangelík92.61.80.--- )
Kdy: 13. 12. 2020 10:20
Předmět: Re: pro nepobavení

Muslimové kulturně obohatili křesťany v Egyptě.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 13. 12. 2020 14:57
Předmět: Re: pro nepobavení

To je dobré, už to sdílím na FB, díky.
Od: Anonym: evangelík92.61.80.--- )
Kdy: 13. 12. 2020 15:13
Předmět: Re: pro nepobavení

Hlavně si je sem nastěhujme, nejlépe všechny.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 13. 12. 2020 15:29
Předmět: Re: pro nepobavení

K žádnému násilí vůči té křesťanské rodině nedošlo, protože se jich zastali jejich muslimští sousedi, podává zprávu jiný křesťanský web. Vím, že islamofobům se toto doplnění bude líbit méně, ale pro mne bylo dohledání důležité. https://news.barnabasfund.org/Muslim-neighbours-protect-Christian-family-from-extremist-mob-when-violence-erupted-in-Egyptian-village-after–;insulting–Facebook-post/?region=us
Od: Anonym: evangelík92.61.80.--- )
Kdy: 13. 12. 2020 15:48
Předmět: Re: pro nepobavení

Dyť to říkám, všechny je přestěhovat sem k nám.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 13. 12. 2020 15:56
Předmět: Re: pro nepobavení

Máte stěhovací firmu nebo co?
Od: Anonym: evangelík92.61.80.--- )
Kdy: 13. 12. 2020 17:07
Předmět: Re: pro nepobavení

Firem je na moři dost.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 13. 12. 2020 17:41
Předmět: Re: pro nepobavení

Já vás myslím znám. Že vy jste ten věčně nas_anej, co sedává vzadu v rohu?
Od: Anonym: Pawel141.170.144.--- )
Kdy: 13. 12. 2020 19:31
Předmět: Re: pro nepobavení

Pane Vrána, vy jste pro to přijímání těch migrantů do naší země?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 13. 12. 2020 20:02
Předmět: Re: pro nepobavení

To téma jsme tady řešili opakovaně, mé názory jsou k dohledání. Stalo se něco nového? Doporučuji sledovat Francii, jak dělá opatření proti radikálnímu islámu. Oni na rozdíl od nás mají s islámem zkušenosti.
Od: Anonym: Pawel141.170.144.--- )
Kdy: 13. 12. 2020 20:30
Předmět: Re: pro nepobavení

Ta opatření jim budou platná jak evangelíkovi breviář.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 13. 12. 2020 20:55
Předmět: Re: pro nepobavení

Snad. Znám několik evangelíků, co čtou breviář
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 14. 12. 2020 14:33
Předmět: Re: pro nepobavení

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 K žádnému násilí vůči té křesťanské rodině nedošlo, protože se jich zastali  jejich muslimští sousedi, podává zprávu jiný křesťanský web. Vím, že  islamofobům se toto doplnění bude líbit méně, ale pro mne bylo dohledání  důležité.  https://news.barnabasfund.org/Muslim-neighbours-protect-Christian-family-fro  m-extremist-mob-when-violence-erupted-in-Egyptian-village-after–insulting–  Facebook-post/?region=us
To není žádný argument, to je v pořádku že sousedi občas pomůžou, tak to má být. Neházíme všechny muslimy "do jednoho pytle", jen víme, že Mohamedovo učení na rozdíl od Kristova k násilí nabádá. To je problém, obzvlášť jejich uctívaná "Šaría". Vůbec, šetřete pojmy jako "islamofob", nikdy jste tam nežil. Neumíme si představit jaké to je když si Vás chovají jako cíl do zásoby až se "naštvou". Mít před stoupenci Islámu respekt a odstup je asi jediný způsob jak tam (a časem i tady) přežít. Bratři a sestry v Egyptě i např. v Turecku vědí velmi dobře jaké to je když Vás za víru šikanují. Proč to tady tolik lidí nechce vidět??
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 14. 12. 2020 14:52
Předmět: Re: pro nepobavení

Jiří Polák napsal(a): jen víme, že
 Mohamedovo učení na rozdíl  od Kristova k násilí nabádá.
Jirko, to je hnusné, jednostranné, zabedněné, co tady píšete. Vaše nevědomost je někdy nebezpečná. A agresivita je už ve vašem způsobu vyjadřování a křesťanské pýše. Nechcete si o tom něco pořádného přečíst? Ale to byste musel opravdu studovat, vzít si Korán a vlastně i evangelium, i to pojímáte jednostranně, a konkordančně hledat. Anebo aspoň nějakou studii, ale pečlivou, o násilí ve evangeliu, v Novém zákoně, v Bibli, v křesťanských dějinách, a v Koránu. Přečtěte si něco o období křižových válek a jejich teologickém ospravedlňování, o soužití 3 náboženství v córdobském chalifátu…
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 14. 12. 2020 15:30
Předmět: Re: pro nepobavení

Ježíš sám mluví o tom, že nepřišel nastolit klamný mír, nýbrž „přináší meč“ (Mt 10, 34). Všechna evangelia referují o Ježíšově vyhnání penězoměnců a prodavačů z jeruzalémského chrámu, které je zřejmým násilným aktem (srv. Mk 11, 15-17par.). A kniha Zjevení Janova představuje vizi Ježíše jako Beránka lámajícího pečeti a vysílajícího jezdce, aby trestali a hubili (Zj 6).
Od: Anonym: Pawel--- )
Kdy: 14. 12. 2020 22:19
Předmět: Re: pro nepobavení

Základní rozdíl je, že zakladatel islámu byl lupič a násilník, zakladatel křesťanství šiřitel lásky.
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 14. 12. 2020 22:34
Předmět: Re: pro nepobavení

To brzdi patou, bratře. Z mnoha pasáží Starého Zákona by pak vyplývalo, že lupič a násilník byl sám Hospodin. Říká přece Izraelcům, několikrát, že mají různá města vyhubit jako klaté do posledního starce a kojence a jejich majetek a stáda si vzít jako lup.
Od: Anonym: Pawel--- )
Kdy: 14. 12. 2020 23:08
Předmět: Re: pro nepobavení

To se ptejte Židů. Hovořil jsem o pozemském zakladateli islámu vs. křesťanství.
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 15. 12. 2020 08:45
Předmět: Re: pro nepobavení

Máš to tady trochu nekonzistentní, bratře. Najednou je Starý Zákon jenom nějaká irelevantní židovina která se pozemského zakladatele Ježíše netýká. Najednou je jedno, že něco Hospodin ve Starém Zákonu mnohokrát nařizuje. Asi to není podle tebe Hospodin, nebo je to výmysl Židů. Jindy ale cituješ homofobní pasáže Starého Zákona jako platné. A nedotknutelnost Bible včetně Starého Zákona je podle jiných tvých výpovědí zaručena všeplatnou církevní tradicí.
Nad tím by se ale mohl pozastavovat jenom někdo, kdo by bral tvé trolleníčko sebeméně vážně. Vím že to tu máš jen na zábavu, která baví jenom tebe.
Od: Anonym: Pawel--- )
Kdy: 15. 12. 2020 13:36
Předmět: Re: pro nepobavení

Ty zase vybočuješ z tématu, sestro. Řeč byla o zakladateli těchto náboženství.
Zakladatel islámu byl gauner, zakladatel křesťanství byl slušný "člověk."
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 15. 12. 2020 06:46
Předmět: Re: pro nepobavení

Jirko a Jančo: opravdu si vás představuji, jak mluvíte s nějakým inteligentním muslimem, přátelským, naprostá většina z nich je přátelská, a tyhle své povídačky mu říkáte. Pomyslel by si, že jste "kreténi" (což je zkomoleně "křesťani", míněno "duševně zaostalí".) Škoda.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 15. 12. 2020 08:31
Předmět: Re: pro nepobavení

Já jsem se bavil s více takovými. S tou přátelskou většinou, která to bere spíš vlažně přece není problém vyjít! Zde je řeč o té početné nebezpečné menšině, která bere učení vážně a chová se jako paraziti. Nechají se v Německu vykrmovat a pak jedou vraždit do IS, nebo se nechají najmout do bojů proti našim bratřím a sestrám. Nebo v jejich vlastních zemích perzekuují křesťanskou menšinu jak jsem už psal.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 15. 12. 2020 09:45
Předmět: Re: pro nepobavení

O to mi tady právě jde. A to i těm přátelským říkáte, že máte problém, protože je Mohamed přece popouzí k násilí? Zatímco vás Ježíš vede k pokoji? Vy necítíte, jak už takové věty by zněly agresivně? Jako nepřátelství, které vyplývá z předsudků?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 15. 12. 2020 06:54
Předmět: Re: pro nepobavení

Jančo, to bychom pak mohli říct také, že základní rozdíl mezi buddhismem a křesťanstvím je v tom, že Buddha se narodil jako manželské dítě do vznešené rodiny a paláce, zatímco Ježíš jako nemanželský syn chudé vesnické dívky.
Od: Anonym: Pawel--- )
Kdy: 15. 12. 2020 13:39
Předmět: Re: pro nepobavení

Musíte pořád používat ty demagogie? Jde o to, jaký byl Buddha, jaký byl Kristus, jaký byl Mohamed. O tom byla řeč. Buddha byl lajdák a vyžírka.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 15. 12. 2020 08:24
Předmět: Re: pro nepobavení

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Ježíš sám mluví o tom, že nepřišel nastolit klamný mír, nýbrž „přináší  meč“ (Mt 10, 34). Všechna evangelia referují o Ježíšově vyhnání  penězoměnců a prodavačů z jeruzalémského chrámu, které je zřejmým násilným  aktem (srv. Mk 11, 15-17par.). A kniha Zjevení Janova představuje vizi  Ježíše jako Beránka lámajícího pečeti a vysílajícího jezdce, aby trestali a  hubili (Zj 6).
Kristova slova jsou vytržená z kontextu. Smysl je ten, že novým učením- evangeliem vzniknou sváry uvnitř rodin (původně židovských), což je jasné. Židé dodnes na Mesiáše čekají. Apokalypsa je plná hrůz, je to přerod od porušeného k neporušenému, od pomíjejícího k nepomíjejícímu. A k těm penězoměncům- možná i nám by slušelo naše "chrámy" (srdce, učení i prostory doslova) očistit, obzvlášť teď v adventním čase. Očistit od touhy po poularitě, sobectví, takové té akademické "nezúčastněnosti", ale i zbrklosti a naivity.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 15. 12. 2020 11:18
Předmět: Re: pro nepobavení

Čtete Nový zákon co nejpřejněji, zbožně, brýlemi růžovými, a hle - najednou i to, co je tam míněno jako násilí velmi konkrétní, násilím není. Korán zase naopak čtete brýlemi velmi šedými. Ale tomu, co je v Koránu džihádem, svatou válkou, rozumí naprostá většina muslimů jako "boji duchovnímu". Tedy jako tomu, pro co bychom zase našli mnohé obdoby v NZ.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 15. 12. 2020 08:14
Předmět: Re: pro nepobavení

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Jiří Polák napsal(a):   jen víme, že  > Mohamedovo učení na rozdíl  > od Kristova k násilí nabádá.    Jirko, to je hnusné, jednostranné, zabedněné, co tady píšete. Vaše  nevědomost je někdy nebezpečná. A agresivita je už ve vašem způsobu  vyjadřování a křesťanské pýše. Nechcete si o tom něco pořádného přečíst? Ale  to byste musel opravdu studovat, vzít si Korán a vlastně i evangelium, i to  pojímáte jednostranně, a konkordančně hledat. Anebo aspoň nějakou studii,  ale pečlivou, o násilí ve evangeliu, v Novém zákoně, v Bibli, v křesťanských  dějinách, a v Koránu. Přečtěte si něco o období křižových válek a jejich  teologickém ospravedlňování, o soužití 3 náboženství v córdobském  chalifátu…
Korán jsem četl, je to slátanina kde jediné co dává smysl je opsané z Mojžíšových knih. Křesťanstvo má obrovskou výhodu, že se celkem poučuje ze svých chyb a násilí, byť páchané ve středověku vidí jako hřích a vyznává jej. Skutečný Bůh, Hospodin již skrze Mojžíše nabízí Izraeli volbu a přijetí Boha i Krista zůstává dobrovolnou volbou a pozváním v celém Písmu. Ne tak v Islámu. Vůbec, snažíte se mně "zašlápnout" jako naprostého nevzdělance- myslíte že jsem za celý život četl jen slabikář?? Nezúčastněně sem dávat argumenty o násilí stovky let zpátky jako odpověď na utrpení bratří a sester v současnosti na mně působí vyloženě hloupě. Vy jste na toto typicky neodpověděl, nechcete to vidět. Jen mi doporučíte ať si něco dostuduji. Nechcete to doporučit i těm, jejichž příbuzné muslimové perzekuují? Je zde řeč velkých problémech života křesťanů v zemích blízkého východu a Vy z toho jen "vyvaříte" moji nevzdělanost a tečka. Díky, to se Vám povedlo.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 15. 12. 2020 11:28
Předmět: Re: pro nepobavení

Samozřejmě vím, jaké problémy jsou dnes s muslimy na mnoha místech světa. Ale pokud jim máme dobře rozumět, musíme začít u pravdivého poznání věci základních. A prostě to, co jste napsal u srovnání Ježíše a Mohameda, pravda není. - A jestli my křesťané vyznáváme historické náboženské násilí více než muslimové? Možná. A má to i jeden současný dopad. Když ve světě provede nějaký islamistický terorista atentát, očekává se od běžných muslimů, že ho odsoudí. Mnohokrát to mešity udělaly. Ale chápu, že už jsou z toho unaveny. "Vždyť s takovými lidmi nemáme nic společného", říkají.
Zajímalo by mne, kde si myslíte, že se křesťanstvo "celkem poučuje za svých chyb a násilí".
Od: Anonym: Pawel--- )
Kdy: 15. 12. 2020 13:54
Předmět: Re: pro nepobavení

Pane Vráno, Lociko aj., co si myslíte o tomto?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 15. 12. 2020 14:19
Předmět: Re: pro nepobavení

Sociální problémy. Mnozí přistěhovalci zapadají do sociálně slabého prostředí. Jsem rád, že to Němci většinou zvládají. Je to už 6O let, co k nim přišla největší turecká muslimská vlna (mají 4 miliony muslimů), a ekonomicky jim to pomohlo nesmírně.
Od: Anonym: Pawel--- )
Kdy: 15. 12. 2020 15:10
Předmět: Re: pro nepobavení

Jak to udělat, aby do toho prostředí nezapadali?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 15. 12. 2020 15:37
Předmět: Re: pro nepobavení

Takové problémy my máme tady, a nemá to u nás co dělat s migranty, už vůbec ne s náboženstvím, prostě vyloučené lokality. Podle mé zkušnosti jsou Němci naučeni mnohem větší multi-kulti otevřenosti, a to jim pomáhá tu vyloučenost zmirňovat. Ale na pravém politickém křídle mají problém s neofašisty, který my taky v takové míře neznáme, to je třeba přiznat pro poměrnou úplnost.
Od: Anonym: Pawel--- )
Kdy: 15. 12. 2020 15:44
Předmět: Re: pro nepobavení

Co znamená neofašista?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 15. 12. 2020 16:25
Předmět: Re: pro nepobavení

Měl jsem napsat "neonacisté". Zažil jsem kdysi v Lipsku demonstraci s ohni, hákovými kříži a kameny proti policistům. Probouzení sil a témat z 30. let. To znamená neonacismus pro mne. Teoreticky se o tom bavit nechci.
Od: Anonym: Pawel--- )
Kdy: 15. 12. 2020 16:58
Předmět: Re: pro nepobavení

To nerozumím, proč jste byl na demonstraci s hákovými kříži, jak to souvisí s problémy s nepřizpůsobivými migranty.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 15. 12. 2020 17:55
Předmět: Re: pro nepobavení

Nebyl jsem na ní, zatarasila nám cestu. Imigranti jsou dnešním terčem těch, kdo "bojují za rasovou čistotu".
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 15. 12. 2020 19:35
Předmět: Re: pro nepobavení

Reportáž z té školy- to mně dostalo.. Evidentně to nemají tamní vůbec pod kontrolou a to velmi dlouho. Mám ve škole kolegu (rodilý mluvčí, Brit) a ten potvrzuje něco podobného. Přímo mluví o Muslimech- oni se prý sami segregují, mají často svoje školky, školy, kde jim vymývají mozky jejich "učitelé". Uvádí, že svoboda a bezpečí jaké máme tady, tam už dávno neexistuje. Teď se k tomu přidává hospodářská recese z Brexitu a karantény, což životní úroveň VB snížilo celkem skokovitě hluboko pod tu naši. To je jen další živná půda pro tyhle Mohamedánské živly ( a jejich potomky).
Od: Anonym: Pawel--- )
Kdy: 15. 12. 2020 19:51
Předmět: Re: pro nepobavení

No vida, a pan Vrána by řekl, že za to můžou hitlerjůgent.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 15. 12. 2020 19:51
Předmět: Re: pro nepobavení

HDP na obyvatele v roce 2O18: Velká Británie 43 tisíc USD, ČR 23 tisíc USD.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 15. 12. 2020 20:02
Předmět: Re: pro nepobavení

Byl jsem 2 měsíce na studijním pobytu v Lutonu, protože je to nejvíc multi-kulti město v Anglii, např. muslimů je tam 25 %. Čtyři mešity, první, nejbohatší, arabská, druhá, mírně chudší, indická, třetí pakistánská, čtvrtá bengálská, no tady už byli lidé chudší, ale i tak dost pohodové město. A u vás, Jirko, mě to tady překvapuje nejvíce, jaký xenofob se z vás klube. Já z této diskuse vystupuji. O tom, o čem mluvíte, skoro nic nevíte.
Od: Anonym: Pawel--- )
Kdy: 15. 12. 2020 20:31
Předmět: Re: pro nepobavení

Tak příště nejeďte pane Vrána na pobyt na Pluto, ale třeba do Bruselu.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 15. 12. 2020 21:26
Předmět: Re: pro nepobavení

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Byl jsem 2 měsíce na studijním pobytu v Lutonu, protože je to nejvíc  multi-kulti město v Anglii, např. muslimů je tam 25 %. Čtyři mešity, první,  nejbohatší, arabská, druhá, mírně chudší, indická, třetí pakistánská, čtvrtá  bengálská, no tady už byli lidé chudší, ale i tak dost pohodové město. A u  vás, Jirko, mě to tady překvapuje nejvíce, jaký xenofob se z vás klube. Já z  této diskuse vystupuji. O tom, o čem mluvíte, skoro nic nevíte.
Aleši, Vy ani nevíte, jak RÁD BYCH VÁM DAL ZA PRAVDU! To by bylo tak nádherné, kdyby byl svět (nebo aspoň VB) ve stavu, jaký jste jej viděl při své stáži. Ale kdy jste tam byl, že?? Tohle jsou věci, které se mění. I Váš údaj HDP z roku 2018 je ještě nedotčený proměnnými, které zmiňuje můj kolega. Mimochodem, já tady vyvozuji závěry z videa které jsme mohli vidět všichni a ze zkušeností kolegy. Asi je všechno špatně, jsou tady samí xenofobové, islamofobové a homofobové. Máte výhodu- naše "rasistická" ČR Vám spolu s ostatními zeměmi V4 umožní žít v této "bublince"asi nejdéle ze všech zemí v Evropě. Díky "synům světa" kteří v naší otčině mají víc rozumu než Vy a Vám podobní je tady zatím ještě klid. Pokud chcete diskutovat dál, doporučuji trochu pracovat s fakty, které tu zazněly a přestat bezmyšlenkovitě nálepkovat fobiemi.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 12. 12. 2020 18:28
Předmět: Re: pro pobavení

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 To se může docela dobře stát, že je i celoživotní dílo teologa ujeté. U  jehovistických teologů byste to asi uznal. A zde jde o úchylku stejně  škodlivou: Stamps má své morální názory předem, a cpe je do Bible děj se co  děj. Víno není vínem, a našli bychom takových věci v jeho díle více. To ani  ti jehovisti, jinak moralističtí podobně, se neodváží popírat, že v Bibli je  o alkoholu občas zmínka přejná.
SJ s alkoholem problém nemají což ale neurčuje že jsou bibličtější, nebo méně bibličtí. Jejich hlavní vážná heretická odchylka je záměna Boží milosti za "nezaslouženou laskavost" konkrétně pojmem i celkově přístupem. k D.C. Stampsovi jste příliš kritický, myslím že nezaslouženě. Byl velmi upřímný, určité předem dané tradice a názory máme všichni, i Vy. Každý z nás v nějakém společenství vyrůstal, nebo byl nějakým ovlivněn, když Krista poprvé vyznal a přijal. Věřím že i proto tady diskutujeme, aby u každého z nás ty dobré, biblické tradice a pojetí zůstaly a ten balast okolo se pomalinku rozpouštěl a odpadal.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 13. 12. 2020 07:32
Předmět: Re: pro pobavení

Už se do Stampse dále nenavážím. Ale to on si začal. Označil myšlenku, že Ježíš v Káni proměnil vodu ve víno, za nelogickou, nebiblickou a nerozumnou.
Od: Anonym: A.R. <> ( 82.202.112.--- )
Kdy: 14. 09. 2018 18:19
Předmět: Re: pohlavní styk

Martin Janča napsal(a):
 No že muž vs. žena - je to kompatibilní k pohlavnímu styku. Muž vs. muž  nikoliv, a žena vs. žena už vůbec né.    Když odhlédnu od Bible i učených publikací, tak vidím toto.
Nevím, jak moc znáš lidskou sexualitu, ale muž a žena dokážou vytvořit mraky různých poloh a zdaleka nejde jen o průnik vaginou penisem. Heterosexuálové zcela běžně praktikují orální sex. Proč to dělají, když ústa nebyla stvořena pro to, aby se do nich vkládal mužský úd? Heterosexuálové také běžně praktikují anální sex, i když není tak častý jako orální nebo vaginální. Ale praktikují jej. Jelikož anální sex taky nepatří mezi styky, kterými lze počít dítě, tak bys jej taky zakázal, viď? To by mě zajímalo jak. :-D
U mužů je to podobné, ale ti jsou o jeden lidský otvor ochuzeni, takže jim zbývá anální nebo orální sex. Ženy si pomáhají různými pomůckami, aby dosáhly uspokojení. Ale tyhle pomůcky používají i gayové i heterosexuálové.
Zkus víc pozorovat okolí a uvidíš spoustu zajímavých věcí, o kterých jsi ani nevěděl.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 12. 09. 2018 22:42
Předmět: Re: autorita Bible

Mnoho nezáviděníhodných situací prožíváme jako zkoušku. Nemylte se, "křesťanští heterosexuálové" nejsou na žádném "růžovém obláčku" . Různých negativních sklonů totiž existuje trochu víc než jen ten Váš. Například Abraham také nebyl v žádné výhodné situaci. Naopak. Nebyl ani žádný superman (viz strach z faraona kdy zapřel manželku). On se ale rozhodl věřit a důvěřovat a díky jeho víře jsme i my mohli dojít spásy. Pokud by uvažoval sebelítostivě a sebestředně jako Vy, nebo by své chyby chtěl prohlásit za něco normálního, vůbec bychom jeho jméno neznali. Co kdybyste také trochu myslel na své potomstvo?
Od: Anonym: A.R. <> ( ---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 13. 09. 2018 22:30
Předmět: Re: autorita Bible

Jiří Polák napsal(a):
 Mnoho nezáviděníhodných situací prožíváme jako zkoušku. Nemylte se,  "křesťanští heterosexuálové" nejsou na žádném "růžovém  obláčku" . Různých negativních sklonů totiž existuje trochu víc než jen  ten Váš. Například Abraham také nebyl v žádné výhodné situaci. Naopak. Nebyl  ani žádný superman (viz strach z faraona kdy zapřel manželku). On se ale  rozhodl věřit a důvěřovat a díky jeho víře jsme i my mohli dojít spásy.  Pokud by uvažoval sebelítostivě a sebestředně jako Vy, nebo by své chyby  chtěl prohlásit za něco normálního, vůbec bychom jeho jméno neznali. Co  kdybyste také trochu myslel na své potomstvo?
Nestojím o žádnou spásu, nepotřebuju ji. Na potomstvo mohou myslet ti, kteří mohou mít děti legální přirozenou cestou. Já bych taky mohl mít děti, ale nechci podvádět svého partnera s cizím člověkem.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 13. 09. 2018 00:08
Předmět: Re: autorita Bible

Panu Rothrockelovi: napíšete: "Zapátral jsem ve spoustě odborných knih" a "všechny dostupné publikace vedly ke stejnému výsledku"- Prostě jste si sebepochopení, které vám vyhovovalo, našel v knihách, o kterých říkáte, že jsou "odborné". A máte potřebu se postavit proti stanovisku jiné knihy - Bible, která to vidí jinak. Ale to není posuzování podle "selského rozumu", které jste navrhl vy. To je rozhodování podle jedné autority (domnělé vědeckosti) nebo podle druhé autority (Bible).
Od: Anonym: A.R. <> ( ---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 13. 09. 2018 22:36
Předmět: Re: autorita Bible

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Panu Rothrockelovi: napíšete: "Zapátral jsem ve spoustě odborných  knih" a "všechny dostupné publikace vedly ke stejnému  výsledku"- Prostě jste si sebepochopení, které vám vyhovovalo, našel v  knihách, o kterých říkáte, že jsou "odborné". A máte potřebu se  postavit proti stanovisku jiné knihy - Bible, která to vidí jinak. Ale to  není posuzování podle "selského rozumu", které jste navrhl vy. To  je rozhodování podle jedné autority (domnělé vědeckosti) nebo podle druhé  autority (Bible).
Tušil jsem, že se tady budeme přít o to, kdo kterou knihu považuje za svou autoritu. Víte, pokud odborníci nezávisle na sobě dojdou ke stejnému výsledku, selským rozumem dojdete k tomu, že o správnosti výsledku není nutné pochybovat. Bible nebo jakákoliv náboženská kniha pro mě autoritou není, protože nestojí na exaktních základech. Navíc jsou v ní logické nesmysly. Nemám sebemenší důvod takové publikaci důvěřovat. Můžu si ji přečíst jako pohádku typu Harryho Pottera nebo jako komiks bez obrázků. Ale nemůžu ji brát vážně. Čili je mi tím pádem jedno, co je v ní napsáno a jak to vidí. V Pánovi prstenů je taky napsána spousta užitečných informací a celé dílo se nesnaží tvářit, že je něco víc než ostatní knihy.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 13. 09. 2018 22:41
Předmět: Re: homosexualita

Příteli AR, oni ti odborníci jsou nezávisle na sobě názorově zajedno? To přece právě nejsou.
Od: Anonym: A.R. <> ( 82.202.112.--- )
Kdy: 14. 09. 2018 18:21
Předmět: Re: homosexualita

Martin Janča napsal(a):
 Příteli AR, oni ti odborníci jsou nezávisle na sobě názorově zajedno? To  přece právě nejsou.
Nejsou, ale víceméně je výsledek stejný. A sice že homosexualita je vrozená. Kdyby se dala sexualita naučit, tak se naučím sexualitu svých rodičů. Ale to se nestalo.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 13. 09. 2018 22:52
Předmět: Re: autorita Bible

Panu Rothrockelovi: není žádná exaktnost při zkoumání h. A už žádná exaktnost tím spíše z principu nemůže být při jejim etickém posouzení. Můžeme mluvit o exaktnosti při zkoumání DNA, ale i tam už je h., nakolik vím, spíše téma epigenetiky než genetiky a DNA. - A o exaktnost svého druhu se pokouší např. takový Jeroným Klimeš, který se ze statistického vzorku svých klientu odváží některých soudů o h. podskupině, a nejsou vůbec útěšné. - Tím jsem ovšem vyčerpal svůj rozhled, přiznávám. Tak důležité to téma pro mě zase není. To jste mě jen vyprovokoval svým phrdáním vůči Bibli, a tak jsem potřeboval, abyste prozradil, že i sám stavíte na teoriích neověřitelných. Mějte se fajn
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 13. 09. 2018 22:54
Předmět: Re: autorita Bible vs. homosexualita

Člověk totiž věří tomu, čemu věřit CHCE.
Od: Anonym: A.R. <> ( 82.202.112.--- )
Kdy: 14. 09. 2018 18:28
Předmět: Re: autorita Bible

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Panu Rothrockelovi: není žádná exaktnost při zkoumání h. A už žádná  exaktnost tím spíše z principu nemůže být při jejim etickém posouzení.  Můžeme mluvit o exaktnosti při zkoumání DNA, ale i tam už je h., nakolik  vím, spíše téma epigenetiky než genetiky a DNA. - A o exaktnost svého druhu  se pokouší např. takový Jeroným Klimeš, který se ze statistického vzorku  svých klientu odváží některých soudů o h. podskupině, a nejsou vůbec útěšné.  - Tím jsem ovšem vyčerpal svůj rozhled, přiznávám. Tak důležité to téma pro  mě zase není. To jste mě jen vyprovokoval svým phrdáním vůči Bibli, a tak  jsem potřeboval, abyste prozradil, že i sám stavíte na teoriích  neověřitelných. Mějte se fajn
Netuším, kde jste na ten myšlenkový konstrukt přišel, ale v každém případě je mylný. Nehledejte v mých příspěvcích něco, co tam není. Nešlo mi ani o provokaci, spíš o takový soukromý průzkum, jak je na homosexualitu pohlíženo mezi věřícími. A vidím, že jsem narazil na extrémně věřící.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 16. 09. 2018 16:14
Předmět: Re: autorita Bible

AR: Nerozumím Vašemu pojmu "extrémně věřící". Buď věřím, nebo ne. Pokud věřím jenom části Evangelia o Kristu, jsem nevěřící. I Satan a démoni totiž věří, ale děsí se posledního soudu. Oni totiž dobře vědí. Církví uváděný pojem "spasitelná víra" je víra, která plně visí na Kristových zaslíbeních a spoustu lidí z různých národů, ras i věků (předpokládám i včetně spousty Vašich předků) již přivedla ke spáse. Nebo je druhá možnost- věřit si po svém. To je dnes mezi většinou nevěřících lidí akceptované. Je to víra, kterou není třeba definovat, nemá žádná dogmata, nemusí dodržovat žádné řády, ani nemusí nic stát. Ve chvíli smrti je ale k ničemu. Není na koho se pověsit, kým být očištěn, na koho se odvolat. Je to cesta před velký bílý trůn, kde bude těžké, v podstatě nemožné obstát.
Od: Anonym: Petr Tomášek--- )
Kdy: 05. 09. 2018 12:15
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Manželství je instituce ustanovená Bohem
Správně. V Bibli se to tak píše. V tom případě bychom měli ale podle vzoru starozákonních praotců (a pramatek) zavést striktně mnohoženství. Každý nejméně 4 ženy (nejlépe některé z nich otrokyně) jako u Jákoba…
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 06. 09. 2018 20:55
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Nevím, jestli jste si při četbě Bible zapamatoval co čtete, nebo jen plácáte nesmysly?? Kolik žen stvořil Bůh Adamovi? Jaká jsou psána doporučení pro muže? jak dopadla Sářina "akce" v případě Abrahama? Jaký byl příběh Jákoba, chtěl mít čtyři ženy? Jaký byl výsledek? Jak dopadla Šalomounova nevázanost co se týče žen? Jak dopadl Samson když si šel hledat ženu podle svého? Co David?
Zkuste odpovědět na tyto otázky a uvědomte si, jaký byl Boží plán pro člověka a jak to člověk svojí nevírou nebo nevázaností vždy zkazil.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 06. 09. 2018 21:30
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Přesně tak. Jako farář byste neměl plácat takový zmaty, bratře Tomíček.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 09. 2018 09:44
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Petrovi: ani mně nepřipadá tvůj (ironický) příměr korektní. Proč se vysmíváš větě, že "Manželství je instituce ustanovená Bohem."? Pokud se mýlím, oprav ty mně, ale podle zásady, že máme Bibli vykládat Biblí, nacházím ustanovení manželství ve slovech Gn 2,24: "Proto opustí muž svého otce i matku a přilne ke své ženě a stanou se jedním tělem." A u Ježíše pak potvrzení tohoto v Mt 19,5-6: "Proto člověk opustí otce i matku a přilne ke své manželce a ti dva budou jedno tělo' - Navíc mi připadá, že tohle Ježíšovo slovo, předpokládající svazek jednoho muže a jedné ženy, koriguje i sz praxi mnohoženství, podle zásady, že podle souladu s evangeliem má být posuzováno i všechno ostatní v Bibli.
Vůbec bych doporučoval se v těchto "diskusích" ironii spíše vyhýbat.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 06. 11. 2018 20:04
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Zajímavý čtení o pokusech zavést u nás stejnopohlavní "manželství". Škoda, že ČCE nepodporuje v této oblasti křesťanské hodnoty a nechává volnou cestu zlu.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 11. 2018 08:17
Předmět: stejnopohlavní "manželství"

Možná více víc než já - kde se ČCE vyslovila k problému "stejnopohlavních "manželství""? Ale jestli máte odkaz relevantní - se svými lžemi a extrapolacemi na mně nechoďte. A to o kolegyni HD už taky nemusíte opakovat, byl to její názor a pocit, a ona nerovná se čce.
Od: Anonym: Anna--- )
Kdy: 07. 11. 2018 14:23
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Martin Janča napsal(a):
 Zajímavý čtení o pokusech zavést u nás stejnopohlavní  "manželství". Škoda, že ČCE nepodporuje v této oblasti křesťanské  hodnoty a nechává volnou cestu zlu.    http://ceskapozice.lidovky.cz/bojem-za-rovnost-manzelstvi-k-nove-diskriminac  i-fur-/tema.aspx?c=A181031_140554_pozice-tema_lube&fbclid=IwAR1v2Yv43cIT  -YZPi-T2gqGsCuv9EdmF5GyoQl4QOz990jIsm0MeoA_16I4
A jak byste reagoval vy, kdyby do církve chtěl přijít stejnopohlavní pár s dětmi a měl je zájem vychovávat v křesťanských hodnotách? Vyhnal byste je i s dětmi? Nařídil, že se musí od sebe odloučit a rozdělil děti a vzal jim jejich nejbližší? Co byste udělal?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 07. 11. 2018 19:19
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Aňo, co to zase hrotíte.
Rozhicovaný pane Vráno, místo silných slov se radši zajímejte o extrémisty z ČCE. Krom paní Ducho, co třeba ten, jak si mne ty vlasy tou ebonitovou tyčí? A co ty články z Nota Bene, na ty si už nepamatujete? A co Vymětal, ten nemluví jménem ČCE? Stanoviska SR už si taky nepamatujete? A co celej ten spolek Jákobův LGBT žebřík? V tuto chvíli jste značně neseriozní naopak vy sám.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 11. 2018 20:40
Předmět: stejnopohlavní manželství

Ne, nepamatuji, zřejmě opravdu máte větší přehled než já. Můžete mě tedy navést a udělat v tom pořádek - kde a u koho z těch, které jmenujete, se mluvilo o stejnopohlavním manželství? Mluvím teď bez ironie, opravdu se rád dovím, jak rozšířené je v ČCE stanovisko, že mohou být taková manželství.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 07. 11. 2018 21:07
Předmět: Re: stejnopohlavní manželství vs. ČCE

Nechci to znova vyhledávat. Všechno tady bylo a né jednou.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 11. 2018 21:19
Předmět: stejnopohlavní manželství

Takže jste zase kecal. Vždycky sem dáte bombastický příspěvek, a když to začneme rozebírat, bublina praskne. Všechno je jen ve vaší hlavě.
Od: Anonym: Kelt---.ipv4.broadband.iol.cz )
Kdy: 07. 11. 2018 22:43
Předmět: Re: stejnopohlavní manželství

Třeba to někomu pomůže v rozšíření obzorů…
Hezký večer
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 08. 11. 2018 08:18
Předmět: ČCE a homosexualita, rozvody, psí knížka atd.

Vy jste manipulátor, pane Vrána. Nic sem dávat nebudu, jednoduše se mi to nechce hledat. Proč? Protože už to tady bylo a protože to stejně smetete jako vždycky všechno. V předchozích vláknech na téma homosexuality je toho nespočítaně.
ČCE je církev, která schvaluje praktikování homosexuality, soužití na psí knížku, "manželství" homosexuálů včetně nového "manželství" s milenkou po státním rozvodu a tak dále. Tohle je tak dohledatelné, že to popřít nejde.
Ano, řeknete "ale já to neschvaluju" nebo "řadoví evangelíci to neschvalují" - to je pravda. Naše diskuse se ale týkají ofifiálního postoje církve, ne lidí v kostele nebo konzervativních farářů na venkově.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 11. 2018 08:31
Předmět: atd.

A jak bych to tak asi mohl "smést"? Já se tady snažím argumentovat, a argumenty buď jsou nebo nejsou. A tvrdím, že vy jen tak bublinkujete a že je snadné vás usvědčit, že jsou to jen vaše výmysly. - Teď tady už netvrdíte, že evangelická církev schvaluje "stejnopohlavní manželství". Bum, velká bublina praskla. Ale ani nic z toho, co jste napsal z dalších témat, není tak, jak píšete.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 08. 11. 2018 09:04
Předmět: Re: atd. atp.

Nic neprasklo. Leda tak vy. Vy sám jste tady včera vzpomněl články evangelického tisku, které informovaly o jedné "pokrokové" farářce ČCE, která tyhle "svatby" dělá. I kdybychom zahodili vše ostatní, co zde bylo k tématu za ta léta shromážděno, i tyhle prezentace černé na bílém v evangelickém časopisu Český bratr a v časopisu pro výchovu evangelické mládeže Nota Bene, stačí k logickému závěru, že
- ČCE umožňuje homosexuální svatby
- ČCE schvaluje a podporuje homosexuální svatby, protože místo protestu vedení církve a sjednání nápravy s "odpadlickou farářkou" církev naopak ještě referuje o této "vymoženosti" ve svém oficiálním tisku, kde mimo jiné prezentuje její scestné názory. A to i před evangelickou mládeží.
Pořád nestačí?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 11. 2018 09:54
Předmět: Re: atd. atp.

Takže jsme zpátky u HD. Myslel jsem si, že nic jiného nemáte. Tak co tady plácáte všechno to ostatní? - A točit kolem tohoto jednoho bodu se taky nemusíme dlouze, žádná SVATBA to nebyla. Vy to víte, jen se vám hodí ten občad nazývat takto. Vždyť by to ani v českém právním řádu nebylo možné. Je to váš fake.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 08. 11. 2018 10:36
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Houby fejk. Naopak to byl dobrej prank na církev od samotné farářky - dle jejích slov to svatba byla. A ona tu svatbu dělala, ne vy. Samozřejmě podle mne to taky svatba nebyla, protože církev nic takového nikdy neznala. Nenajdete to ani v Bibli, ani u církevních otců, ani na žádném koncilu. Je to výmysl pseudocírkví jako je ČCE.
Od: Anonym: Anna--- )
Kdy: 09. 11. 2018 12:01
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Copak to je za farářku? Má můj obdiv.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 09. 11. 2018 19:34
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Žena si může říkat "jsem farářka" třeba od rána do večera. Ale není a nebude, protože svěcení žen je neplatné. Kolik vysvětil farářek Kristus a apoštoly? Žena není nositelkou kněžství, na kazatelně nemá co dělat. Jak je moudře přikázáno v Bibli, žena nemá vyučovat ani mluvit ve shromáždění. A já dodám: žena patří do domácnosti, má mít hodně dětí, má se starat o manžela. A pokud je tak dokonalou hospodyní, že jí zbývá čas, pak teprve ať jde do zaměstnání, když chce.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 09. 11. 2018 19:52
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Neučil to tak i sám Kalvín? Když vidí ČCE obrací se v hrobě jak ventilátor.
Od: Anonym: Anna--- )
Kdy: 11. 11. 2018 14:14
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Martin Janča napsal(a):
 Žena si může říkat "jsem farářka" třeba od rána do večera. Ale  není a nebude, protože svěcení žen je neplatné. Kolik vysvětil farářek  Kristus a apoštoly? Žena není nositelkou kněžství, na kazatelně nemá co  dělat. Jak je moudře přikázáno v Bibli, žena nemá vyučovat ani mluvit ve  shromáždění. A já dodám: žena patří do domácnosti, má mít hodně dětí, má se  starat o manžela. A pokud je tak dokonalou hospodyní, že jí zbývá čas, pak  teprve ať jde do zaměstnání, když chce.
Tomuto názoru se říká mužský šovinismus. Jde o relikt minulosti. Asi jsi v něm uvízl. Dnes už s takovým názorem moc neuspěješ.
Od: Anonym: Anna--- )
Kdy: 11. 11. 2018 14:21
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Martin Janča napsal(a):
 Žena si může říkat "jsem farářka" třeba od rána do večera. Ale  není a nebude, protože svěcení žen je neplatné. Kolik vysvětil farářek  Kristus a apoštoly? Žena není nositelkou kněžství, na kazatelně nemá co  dělat. Jak je moudře přikázáno v Bibli, žena nemá vyučovat ani mluvit ve  shromáždění. A já dodám: žena patří do domácnosti, má mít hodně dětí, má se  starat o manžela. A pokud je tak dokonalou hospodyní, že jí zbývá čas, pak  teprve ať jde do zaměstnání, když chce.
Krom toho, když už hlásáš takový názor do světa, že žena má být slepičkou v domácnosti a rodit mraky dětí, budu mít dotaz. Stále hledáš ženu, předpokládám, že na potenciální rodinu chceš své názory uplatnit, měl bys tudíž s tímto postojem také zastávat názor, že muž je živitel a má povinnost tu ženu a kopu dětí uživit. Jsi situován tak, že ženu s několika dětma dobře uživíš? Abys dobře uživil ženu třeba s pěti dětma, musel bys domů nosit minimálně 80 000,- Kč čistého, jinak rodinu vystavuješ chudobě a živoření. Vím o čem mluvím. S nižším obnosem takovou rodinu budeš krmit suchými rohlíky a bydlet budete v pastoušce.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 11. 11. 2018 18:01
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Takže třeba pět dětí si může dovolil mít například jen průměrný poslanec? A jak to tedy dělají obyčejní lidi, když mají tři, čtyři děti a muž vydělává třeba 15 tisíc a žena bere mateřskou. Třeba takovej nějakej evangelickej farář. Kradou? A nebo rómové, mají běžně šest až osm dětí. I víc. To byste mohla vysvětlit.
Jinak říkám jen to, co je v Bibli. Od evangelíka vás to možná překvapuje. Což se zas tak nedivím.
Od: Anonym: Anna--- )
Kdy: 11. 11. 2018 20:56
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Martin Janča napsal(a):
 Takže třeba pět dětí si může dovolil mít například jen průměrný poslanec? A  jak to tedy dělají obyčejní lidi, když mají tři, čtyři děti a muž vydělává  třeba 15 tisíc a žena bere mateřskou. Třeba takovej nějakej evangelickej  farář. Kradou? A nebo rómové, mají běžně šest až osm dětí. I víc. To byste  mohla vysvětlit.    Jinak říkám jen to, co je v Bibli. Od evangelíka vás to možná překvapuje.  Což se zas tak nedivím.
Asi nezastávají mužské šovinistické názory. To vy jste řekl, že žena patří za plotnu a jejím úkolem je rodit mraky dětí. Neptala jsem se poslanců, ale vás, jak s tímto názorem hodláte zabezpečit rodinu. Pořídit si děti a nezabezpečit je, je nezodpovědné.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 11. 11. 2018 19:37
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Je to offtopic, ale máme 3 děti, žena je doma a hrubé náklady na standartní živobytí máme zhruba 25 tisíc korun (je pravda že neplatíme nájem, bydlíme ve svém). Ženě tento model vyhovuje, peníze nám díky Bohu přebývají, ale kdyby toužila po tom jít do práce, nebránil bych jí. Důležité je, aby byly naše ženy šťastné. K ženám ve službě- kdyby bylo dost schopných chlapů v duchovenstvu, nebylo by žen třeba. To ale není a nebude, takže to holt suplují sestry.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 11. 11. 2018 20:34
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Žiju s babičkou, má důchod 9 tisíc. Já přes léto dělám securiťáka v diskoklubu a zbytek roku si válím šunky u evangnetu. Vyjdeme tak akorát.
Od: Anonym: Anna--- )
Kdy: 11. 11. 2018 20:59
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Martin Janča napsal(a):
 Žiju s babičkou, má důchod 9 tisíc. Já přes léto dělám securiťáka v  diskoklubu a zbytek roku si válím šunky u evangnetu. Vyjdeme tak akorát.
Tak to budete muset mít ženu, která bude živit vás i ty mraky dětí. S tímto byste se mohli jít tak akorát pást na louku. Asi budete muset uznat, že ženu potřebujete i jako ekonomického společníka a nejen jako kuchtičku.
Od: Anonym: Anna--- )
Kdy: 11. 11. 2018 21:03
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Jen nechápu, jak do vašeho přísně biblického životního postoje zapadá práce v diskoklubu. Tam bych zrovna biblicky přísné prostředí neviděla. :-D
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 11. 11. 2018 21:10
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Já tam právě to biblicky přísné prostředí udržuju. V rámci možností. Často je to tam "o hubu". Chodím tam rád, dobře to platí a můžu umravňovat lidi podle měřítek mého biblicky školeného svědomí. Já říkám, že jsem tam takový misionář v ringu. 😎
Od: Anonym: Anna--- )
Kdy: 11. 11. 2018 21:05
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Jiří Polák napsal(a):
 Je to offtopic, ale máme 3 děti, žena je doma a hrubé náklady na standartní  živobytí  máme zhruba 25 tisíc korun (je pravda že neplatíme nájem, bydlíme ve svém).  Ženě tento model vyhovuje, peníze nám díky Bohu přebývají, ale kdyby toužila  po tom jít do práce, nebránil bych jí. Důležité je, aby byly naše ženy  šťastné.  K ženám ve službě- kdyby bylo dost schopných chlapů v duchovenstvu, nebylo  by žen třeba.  To ale není a nebude, takže to holt suplují sestry.
To byste měli ekonomicky přitvrdit, když jste si pořídili tři děti.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 11. 11. 2018 21:12
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Možná děti pana Rakušáka nepožadují noťasy od Applu a podobný vymoženosti.
Od: Anonym: Anna--- )
Kdy: 11. 11. 2018 21:15
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Martin Janča napsal(a):
 Možná děti pana Rakušáka nepožadují noťasy od Applu a podobný vymoženosti.
No, za to houby, co vyděláte, nepořídíte rodině ani obyčejnou večeři a oblečení budou chodit z toho, co objevíte v popelnici. Noťas pro ně bude nedostupnou hudbou budoucnosti, možná se jim o něm v takové chudobě nebude ani zdát.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 11. 11. 2018 21:18
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Kolik dětí máte vy, Aňo, a kolik vás stojí?
Od: Anonym: Anna--- )
Kdy: 11. 11. 2018 23:43
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Martin Janča napsal(a):
 Kolik dětí máte vy, Aňo, a kolik vás stojí?
Do rodiny přispívám rozhodně víc než vy a nespoléhám na smrt svých blízkých, ani na ní nečekám. Umím se uživit sama a postarat o rodinu také.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 11. 11. 2018 21:48
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Omluva - Ne Rakušáka, ale Poláka.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 11. 11. 2018 21:59
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Aničko, vidím to jasně. Babička, ona je to moje prababička, já u ní bydlím a pomáhám jí, až umře, má 89 let, tak zdědím domek, babička má úspory, nechám tu z toho udělat parádní bejvák, koupím kabrio a budu balit holky. Ještě se tady bude stát fronta na mne. Vemu si svoji vysněnou, co bude podobná na Selenu Gomez a skromná žena a budeme mít velkou rodinu. Všechno díky babičce. Mám před sebou krásnou budoucnost. Víte, já mám docela jednoduchej svět. Prostě se řídím Biblí.
Od: Anonym: Anna--- )
Kdy: 11. 11. 2018 23:40
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Martin Janča napsal(a):
 Aničko, vidím to jasně. Babička, ona je to moje prababička, já u ní bydlím a  pomáhám jí, až umře, má 89 let, tak zdědím domek, babička má úspory, nechám  tu z toho udělat parádní bejvák, koupím kabrio a budu balit holky. Ještě se  tady bude stát fronta na mne. Vemu si svoji vysněnou, co bude podobná na  Selenu Gomez a skromná žena a budeme mít velkou rodinu. Všechno díky  babičce. Mám před sebou krásnou budoucnost. Víte, já mám docela jednoduchej  svět. Prostě se řídím Biblí.
Tomu se říká v normální společnosti příživnictví. Čekání na smrt babičky biblické také příliš není. Pane Jančo, vy jste prostě pohodlný lenoch a schováváte se za Bibli. To je ale dle Bible hřích.
Od: Anonym: Anna--- )
Kdy: 12. 11. 2018 10:13
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Pane Jančo, a to až zdědíte ten barák a peníze, tak si najdete nějakou krasavici, která vám bude rodit děti, bude vás a je obskakovat a vy budete jako rentiér ozdobou na gauči? Tak to bych ráda věděla, která vás bude chtít a těší se, že bude doma lítat jak pometlo, vařit, uklízet, přebalovat, krmit, hrát si s dětmi a ještě opečovávat chlapa, který nic nedělá a nad to bude výstavní kousek vystřižený ze žurnálu. :-D O tom jistě každá sní, že? :-D
Od: Anonym: jeden evangelík--- )
Kdy: 12. 11. 2018 13:21
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Martine, válet se u babičky je pro velkého kluka ostuda. Nevím, kolik vám je, odhaduji asi 15, tak snad aspoň studujete. Anno, Martinova babička nemusí být v domově důchodců jako jiné babičky, protože se o ni stará vnuk. To lze ocenit. Písmo říká cožkoli jste učinili… Martin učinil. Držte se Písma jako úhelného kamene vašeho života.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 12. 11. 2018 17:28
Předmět: Re: homosexuální svatby v ČCE

Hele, říkej mi jakou národností chceš, ale prosím bratře přestaň už s tou ironií, děláš tím "krávu" z celého vlákna. Kdo sem pak asi bude chodit?
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 07. 03. 2020 16:52
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Byla sice mladá, ale souložila s mužem. Kdyby souložila s ženou, byla by to ohavnost. S mužem to je OK. :-D
Od: Anonym: fisteque <> ( 194.228.79.--- )
Kdy: 23. 01. 2020 20:59
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Jiří Polák napsal(a):
 Není možný žádný sňatek osob stejného pohlaví, takové soužití je před Bohem  ohavnost.  Jak by tomu mohl požehnat?  Pokud někdo není schopný z jakéhokoliv důvodu svazku manželského, ať zůstane  svobodný.  Službu v celibátu staví apoštol Pavel dokonce nad manželství! (co se týče  přínosu Církvi)  
Máte naprostou pravdu ačkoli podle této logiky je například sňatek homosexuálů opačného pohlaví v pořádku. Alespoň tedy před Vámi, kteří je před bohem oddáte. Jediná věc, která lze o Bohu říci, je, že existuje, všechno ostatní jsou výmysly. Snažit se mluvit za Boha, jako to činíte nejenom Vy, a domnívat se, že jsem to trefil, je ohavná domýšlivost. Nechme ale malichernosti stranou. Nechť rodinný svazek dvou lidí opačného pohlaví v dospělosti uzavřeným nazývá se nadále manželstvím a v případě pohlaví shodného nadále registrovaným partnerstvím. Nechť muž ve svazku rodinném v dospělosti uzavřeném nazývá se od nyní sdaným a žena vdanou. Nechť všichni sdaní a vdané mají rovné podmínky před zákonem a jsou rovně ceněni v roli rodičovské.
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 07. 03. 2020 16:54
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Jo jo, někteří si jsou rovní a někteří rovnější. :-D
Od: Anonym: Lol <> ( ---.tjcomputers.cz )
Kdy: 01. 04. 2021 11:47
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Nevím proč se všichni mají problém se svatbami homosexuálů. Co vám vadí ???
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 01. 04. 2021 13:07
Předmět: Re: Je možný církevní sňatek dvou homosexuálů?

Nevím, na co se ptáte, vždyť vo tom je to tu celý.
Od: Anonym: DUŠANKA FRANTIŠEK <> ( ---.cdn77.com )
Kdy: 01. 07. 2019 11:15
Předmět: Jak obnovit lásku a přivést ji zpět do náruče

Dobrý den, přátelé, jmenuji se DUŠANKA FRANTIŠEK Jsem z olomouckého města. Později jsem se přestěhoval do Liverpoolu. Mezi námi nebyla žádná komunikace. Rodiny a přátelé mě nechali pustit, zapomenout na manželství a jít dál svým životem. Nechtěl jsem se oženit s někým jiným, protože jsem hluboko dole, stále miluji svého manžela. Byl jsem v tolik bolesti a zmatku, až jsem si přečetl svědectví on-line o tom, jak Drigbinovia setkání s rozbitým manželstvím s pomocí jeho lásky kouzlo moc. Četl jsem tolik svědectví o tom, jak pomohl zastavit rozvod a přivést k nim lidi, kteří jsou bývalí milenci, a moje víra byla obnovena. Musím okamžitě kontaktovat Drigbinovia, o několik minut později, odpověděl a poučil mě, co mám dělat, poté, co jsem se setkal s nezbytným požadavkem, o dva dny později poté, co seslal kouzlo, byla mezi mnou a mým manželem obnovena komunikace. Vlastně mi klečí a prosil mě, abych mu zapomněl a odpustil mu. Můj vztah je nyní v rovnováze a můj manžel mě každý den miloval. Jeho kouzla dělala zázraky a náš vztah je nyní silnější než předtím a nic nás nemůže znovu oddělit. Navštívil jsem tolik internetových stránek, které hledají pomoc, vypadalo to beznadějně, až jsem přišel do kontaktu s Drigbinovia skutečným mužem, který mi pomohl obnovit mé rozbité manželství. Pokud máte podobný problém ve svém manželství, chcete, aby váš manžel nebo manželka, aby vás znovu miloval, máte někoho, koho milujete a chcete, aby vás miloval na oplátku, máte ve svém vztahu jakoukoli výzvu. Drigbinovia spell temple je řešením a odpověď na váš problém, kontaktujte ho ještě dnes prostřednictvím e-mailu. , můžete mu také zavolat nebo přidat jej do aplikace Whats-app: +2348144480786 a sdílet úžasné svědectví stejně jako já
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 01. 07. 2019 21:08
Předmět: Re: Jak obnovit lásku a přivést ji zpět do náruče

Myslel jsem, že Google překladač už překládá v současnosti líp… To je spam na sektu, buzíky nebo šamana?? Můžeme hlasovat :-)
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 10. 07. 2019 23:10
Předmět: Synod a manželství LBGTQ+

Vážená synodní rado,
synod po Vás žádá komisi k projednání LGBTQ+ manželství, tj. udělení statutu manželství pro páry, kde není muž a žena.
Ono to nikdy nepřestane? Kam až zajdou tyto liberální tendence? Kam až zajde touha se zalíbit naprosto všem?
Kam až zajde touha nahradit Kristovo učení nejstarším Satanovým svodem- antropocentrismem?
Prosím a žádám o důrazné zamítnutí takového rozhodnutí. Toto je hereze nejhoršího kalibru, znevažuje manželskou smlouvu,
kterou ustanovil sám Pán Bůh!!! Nic takového nesmíme připustit! Je to něco podobného, jako kdybychom povýšili na normální
jakékoliv jiné deviace nebo začali křtít psy a kočky. Takové rozhodnutí je pro skutečně věřícího křesťana beroucího Bibli vážně,
stejně jako pro náš žatecký sbor naprosto nepřijatelné.
Znovu také žádám oficiální distanc naší ČCE od akcí typu "Gay Pride" - s něčím takovým my nemáme ani nemůžeme mít nic společného.
Zdraví Jiří Polák,
starší sboru v žatci
znění návrhu synodu:
Usnesení č. 32: Příprava rozhovoru a stanoviska ČCE k otázce manželství dvou lidí stejného pohlaví
Synod ukládá synodní radě, aby jmenovala komisi, která se bude zabývat přípravou na rozhovor s lidmi z LGBTQ+ komunity a přípravou stanoviska ČCE k otázce, zda je svazek dvou lidí stejného pohlaví partnerstvím nebo může být i manželstvím. Jmenovaná komise předloží výsledky své práce 2. zasedání 35. synodu ČCE.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 10. 07. 2019 23:16
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Bratře Jiří. SR na vás uvalí klatbu a na váš sbor interdikt!
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 10. 07. 2019 23:31
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Škoda, že tu není nabídka smajlíků. Vybral bych si smajlík koulející očima.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 10. 07. 2019 23:45
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Myslíš tenhle? 😵
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 11. 07. 2019 13:51
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Kéž by stačilo jen koulet očima. Žádám jasné vyjádření. Jak je možné že něco takového synodem prošlo? LGBTQRP+++—-…….. už jsou dávno emancipováni, proč žádají i statut manželství?? Věřím, že rozumný praktikující homosexuál si musí taky klepat na čelo.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 11. 07. 2019 14:24
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQPL+

Můj strejda (pradědův bratr) měl vystudovaný VUML a po revoluci říkával, že má "Vysoké Učení Milování a Lenošení." Mám pocit, že někteří členové Synodu to mají také tak. Je to prostě posedlost sexem.
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 11. 07. 2019 14:47
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

A proč by měli mít homosexuálové jiná práva než ostatní lidé? Nejsou to lidé druhého řádu.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 11. 07. 2019 14:53
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Já práva pro ně požadujete, která nyní nemají?
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 11. 07. 2019 15:13
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Martin Janča napsal(a):
 Já práva pro ně požadujete, která nyní nemají?
Mají registrované partnerství místo manželství. Jediné právo, které z toho mají, je, že po sobě mohou dědit. Společnou hypotéku jim nikdo nedá, společné vlastnictví mít nemohou atd. Když má jeden z partnerů ve vlastní péči dítě, druhý má k němu povinnosti, práva k němu nemá ale žádná. Když ten partner zemře, druhý trne hrůzou, že mu děti vezmou a půjdou k rodiči, který se o něj třeba léta nezajímal, případně ho šoupnou úřady do děcáku. Nikoho nemusí z úřadů a soudů zajímat, že dítě celý život s partnerem svého rodiče vyrůstá a má k němu citovou vazbu, ani že se dítě z odebrání zhroutilo.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 11. 07. 2019 15:22
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQPL+

Navrhujete, aby partner jednoho rodiče dítěte mohl vyvlastnit práva a povinnosti druhého rodiče dítěte? S tím bych taky nesouhlasil.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 11. 07. 2019 22:34
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Homosexuálové mají přece naprosto stejná práva. Manželství je však svazek MUŽE A ŽENY. Už mají registrované partnerství. Nemohou trvat na požehnání, které nemohou dostat.
Od: Anonym: locika--- )
Kdy: 30. 11. 2020 10:32
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Jaké požehnání? Požehnání nevím co tím myslíte. Stačí zákonné umožnění stejnopohlavních sňatků. Na tom trvat mohou, protože už v dost zemích existuje.
Homosexuální sňatky na celostátní úrovni umožňuje ve světě 25 zemí, z toho 16 v Evropě. Většina těchto států umožňuje i adopci dětí homosexuálními páry. Rakousko tak bude 26. zemí na světě a 17. v Evropě.
I v jiných zemích mohou homosexuálové uzavírat sňatky, ale jen v některých částech, například v určitých státech Mexika. Další země pak umožňují registrované partnerství osob stejného pohlaví. První z nich se v roce 1989 stalo Dánsko; ČR uzákonila registrované partnerství v červenci 2006.
Jako první umožnilo sňatky homosexuálních párů v roce 2001 Nizozemsko. Od té doby uzákonily homosexuální sňatky další evropské země: Belgie, Španělsko, Norsko, Švédsko, Portugalsko, Island, Dánsko, Francie, Británie (s výjimkou Severního Irska, které umožňuje registrované partnerství), Lucembursko, Irsko, Finsko, Německo a Malta.
Mimo Evropu sňatky osob stejného pohlaví na celostátní úrovni umožňují Argentina (v roce 2010 jako první latinskoamerická země), Brazílie, Kanada, Kolumbie, Nový Zéland, Uruguay, USA a Austrálie.
V roce 2006 uzákonila homosexuální sňatky jako první a dosud jediná země Afriky Jihoafrická republika (JAR). V Africe má podle odhadů organizací na ochranu práv homosexuálů 34 zemí zákony, které zakazují či trestají homosexualitu.
V USA rozhodl o právu uzavírat sňatky mezi homosexuály a lesbičkami Nejvyšší soud v červnu 2015. Do té doby sňatky osob stejného pohlaví umožňovalo 36 amerických států. Po verdiktu nejvyšší soudní instance muselo od jejich zákazů upustit i zbylých 14 států na jihu a jihozápadě USA, poslední z nich tak učinil v roce 2016. Rozhodnutí soudu se netýká indiánských rezervací.
Od: Kazatel ČCE Jiří Tengler <>
Kdy: 11. 07. 2019 15:38
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Bratře Poláku,
1. Píšete: "Prosím a žádám o důrazné zamítnutí takového rozhodnutí." Chcete tedy, aby synodní rada žádnou komisi neustanovila a ignorovala tak rozhodnutí synodu? "Synod ukládá synodní radě, aby jmenovala komisi,…" Jak potom budeme naši církev spravovat, když se synodní rada nebude ohlížet na usnesení synodu? Máte promyšlený nějaký jiný postup? Synodní rada není hrstkou papalášů, kterí nemusí brát ohled na vůli zástupců sborů a seniorátů.
2. Píšete: "synod po Vás žádá komisi k projednání LGBTQ+ manželství, tj. udělení statutu manželství pro páry, kde není muž a žena." Kouzelná je vaše zkratka "tj.", kterou přeskočíte na svůj velmi a nepříznivě zkreslený výklad usnesení synodu. Vy mluvíte rezolutně o "udělení statusu manželství", synod velmi krotce mluví o přípravě - komise rozhodně nemá udělovat nějaký status, ale teprve se zabývat "přípravou na rozhovor s lidmi z LGBTQ+ komunity a přípravou stanoviska ČCE k otázce, zda je svazek dvou lidí stejného pohlaví partnerstvím nebo může být i manželstvím." Čili nic definitivního, teprve příprava podkladů. — Výsledkem činnosti komise a následného projednání synodem dost dobře může i pravý opak toho, čím strašíte. Jako synodál vím, že leckdo hlasoval pro dotyčné usnesení, aby se konečně mohlo vyhlásit, že stejnopohlavní svazek manželstvím není. Jenže tuhle možnost vy jste pohřbil svou rozumbradovsky vševědoucí zkratkou "tj."
Jak chcete v církvi vést moudrý a duchaplný rozhovor, když vy sám překrucujete skutečnosti a podsouváte druhým nepatřičné názory?
A ještě k tomu proklínanému antropocentrismu: Já osobně vím o Někom, kdo byl tak hodně antropocentrický, až se sám stal člověkem. Dost se o Něm píše v Bibli, asi jste to taky někdy četl.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 11. 07. 2019 16:05
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Jirko, moc dobře jsi to napsal. A bratr Polák má někdy chvíle, kdy nad věcmi přemýšlí.
Sám na tebe mám otázku. Na jaký antropocentrismus myslíš v posledním odstavci? V centru čeho stojí člověk? Pokud tím myslíš, že v centru stvoření, tak to ti asi i br. Polák odsouhlasí.Ale on myslí na svět duchovní, v jehož centru stojí Bůh.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 11. 07. 2019 17:26
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQPL+

Ono je zbytečné ustavovat nějakou komisi, když výsledek bude jasný: Ano LGBT manželství v ČCE.
Komise sem, komise tam, to jsou jenom známé alibistické tanečky.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 11. 07. 2019 21:08
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQPL+

Taky mám odmítavý názor na takové manželství. A doufám, že nebudu na synodu přehlasován. Ale i kdyby, nebudu si myslet, že já mám pravdu a církev ne. Narozdíl od vás husovský syndrom nemam
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 11. 07. 2019 23:04
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQPL+

Nevím jaký mám syndrom, ale toto téma je tak biblicky jednoznačné, že mi přijde až trapné o tom diskutovat. Není totiž o čem a pokud bude manželství LGBT naší církví přijato, ukáže se jen odpadnutí většiny synodu i SR od pravého Kristova učení, pro nějž naši předkové dýchali i umírali. Takovou herezi odmítnu akceptovat a věřím, že nebudu zdaleka sám.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 12. 07. 2019 08:43
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQPL+

Ta slova o husovském syndromu nepatřila vám, a Janča se asi v tuhle chvíli pochichtává, to on totiž tady pravidelně píše, že trpí pro pravdu jako Hus. - Říkám znovu, že i osobně jsem proti tomu, aby se partnerstvím LGBT říkalo "manželství". Ale když vy napíšete, že "toto téma je tak biblicky jednoznačné, že mi přijde až trapné o tom diskutovat", nesouhlasím s vámi. Možná se pečlivějším studiem můžete poučit, jak je pojem manželství a partnerství v Bibli naopak na mnoho způsobů rozmlžený, a přestanete stavět za normu své nevzdělanectví.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 11. 07. 2019 22:56
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Vážený bratře Jiří, velmi rád bych se nechal uchlácholit Vaším příspěvkem, nicméně tento postup je typickým "vařením žáby". Vyzývám SR, aby se od podobných tendencí distancovala a vydala příslušná prohlášení. Komisi žel zřídit musí, to mi je jasné. Ptám se však, jak je možné, že toto téma vůbec synodem prošlo?? To většina synodálů připouští diskuzi o výlučnosti manželství tak, jak jej ustanovil Bůh? Kam se to dostáváme? Chápu, že se devianti hlásí o svá "práva" a vykřikují, takže to projednává parlament ČR. Co to však znamená vést takovou debatu v církvi?? Co to je za církev? Čte vůbec někdo z těchto "diskutujících" Bibli? Jsem tím znechucen, protože to je naprosto jasné směřování "liberálním" směrem. Liberálními jsou označovány denominace (většinou evangelické), kde mnoho členů a dokonce farářů příliš nevěří v pravdivost základních bodů vyznání víry, berou to jaksi "neurčitě", křesťanský život je přizpůsoben životnímu stylu. Typické je podporování náboženského synkretismu a otevřenost různým deviacím. ČCE se až příliš těmto odnožím začíná podobat, toto je však pro mnoho z nás nepřijatelné.

Mnou zmíněný antropocentrismus jste se snažil přisoudit Kristu, abych si uvědomil, že je důležitý? To je úsměvné… On sám, nebešťan se snížil na naši úroveň, aby nás vykoupil. Víme, že skrze Něj a pro Něj je stvořeno vše, On sám je první vzkříšený, vykoupení jsme Jím. Takže člověk a jeho rozumy rozhodně nejsou centrem ani smyslem. Jsme součástí Božího plánu záchrany i nového stvoření. Nejsme jen my, jsou i duchovní vlády, trůny, panstva a mocnosti.
Od: Kazatel ČCE Jiří Tengler <>
Kdy: 12. 07. 2019 11:19
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Vy jste ale škarohlíd, který hned plánuje ten (podle sebe) nejkatastrofičtější scénář. Pro vás už je výsledek předem jasný - víte, že žába bude uvařena. Ale jste to vy, kdo ji hodil do pomyslného hrnce a postavil na kamna. Zkuste si někde opatřit trochu naděje a důvěry, že Duch Boží působí i v synodálech a že oni proto nebudou dělat zbrklá rozhodnutí, která jsou v rozporu s Písmem. Já takovou důvěru mám. Bůh je mocný. (Alespoň ten můj. Předpokládám, že máte stejného.)
Píšete: "Ptám se však, jak je možné, že toto téma vůbec synodem prošlo?? To většina synodálů připouští diskuzi o výlučnosti manželství tak, jak jej ustanovil Bůh?"
Prostě to téma tady je - ve společnosti i v církvi. Jak se k němu máme jako církev vyjádřit, když o tom zakazujete mluvit? Jak se má formulovat vyznavačské prohlášení, které bude mít břink a trvalost, když se na něm nebude důkladně pracovat? Z nebe nám nespadne. A poštěkávání v internetových diskusích nestačí.
Tzv. "liberální" tendence pochopitelně v církvi jsou a nejsou bezvýznamné ani neopodstatněné. Ale já také vím, že více než nějaké ideologické stanovisko je pro spoustu tzv. "liberálů" dobře po křesťansku mnohem důležitější láska k bližnímu. Prostě se narozdíl od vás nebojím, že se ti tzv. "liberálnější" urvou z řetězu a budou zbytek církve válcovat nějakým svým pojetím. Už jenom proto, že stojí o rozhovor, který zohlední i cizí vnímání Boha, Bible, víry, života. druhého. (Což u vás poněkud postrádám.)
— S tím antropocentrismem to ode mne byla čirá poťouchlost. Podle vás je antropocentrismus "nejstarším Satanovým svodem". Já však věřím, že díky Božímu antropocentrismu jsme spaseni. Tak co - je antropocentrismus dobrý nebo špatný? Chci tak ukázat, jak bezmyšlenkovitě a zkratkovitě zacházíte se slovy: Ocejchovat a zavrhnout. Že by mohlo být jiné chápání, jiný význam, to Vám uniká. Jak potom brát vaše dobře míněná slova vážně? Nepokřivil jste je zase nějak? Neubral jste jim někde něco z jejich síly? Nepřifouknul jste si někde jejich obsah, aby vám šel vhod?
(To budiž vysvětlením i pro Aleše W. Lze přibrat i Mt 25, kde Kristus chválí antropocentriky jakožto pravé christocentriky, zatímco halasné christocentriky kritizuje kvůli nedostatku antropocentrismu. - Uf.)
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 12. 07. 2019 12:44
Předmět: antropocentrismus

My dva víme, že pojem antropocentrismus je metafora, pojem obrazný. Kdo stojí ve středu scény Posledního soudu? Syn člověka. Život každého člověka je zde poměřován vztahem k tomuto Synu člověka. Tento vztah se konkretizuje v naší pomoci blížním. Ale v centru zde stojí TEN Syn člověka. S praktickým důsledkem zde třeba takovým, že on je ten, kdo určuje, co je smyslem lidského života, a zjevuje ho lidem. Ne že si ho hledá každý člověk (každý syn člověka) sám…
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 12. 07. 2019 13:59
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Výsledek synodu samozřejmě předvídat lze. Nechá se vypracovat elaborát (jeden už v minulosti byl), kde teologové "zjistí", že Bible o tom nic neříká a "odborníci" z IPPF předloží, že manželství LGBTQ+ stojí v cestě pouze náboženský fanatismus. A výsledek aplikovaný do praxe: Ať si každý sbor dělá, co chce.
Od: Kazatel ČCE Jiří Tengler <>
Kdy: 12. 07. 2019 17:37
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Koukám, Jančo, že vy už tu žábu taky máte skoro uvařenou.
Nicméné postřeh prokazujete celkem dobrý a já rozumím, nač narážíte. Osobně se mi též nezamlouvá postup kolem synodního stanoviska k homosexualitě, byť většinou patrně z jiných důvodů než vám. (Někde jsem tady o tom na Evangnetu už psal.) Proto doufám, že se tentokrát poučíme a budeme důkladnější. Opakování nemastného neslaného scénáře z minula by bylo zmařenou příležitostí.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 12. 07. 2019 22:23
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Bratře Jiří, vy se snažíte ze všech sil mlžit. Projevujete velkou míru důvěry v synod, který již nejednou podpořil kontroverzní témata. Velmi dobře vidíme, že liberálové se "ze řetězu" dávno urvali a dost direktivně diktují směřování denominace. Nebo jich je většina? Homosexuálové mají být dávno ve sborech přijímáni- to je naprosto v pořádku praktikující homosexuálové dostávají funkce, často kážou např. jako ordinovaní presbyteři- což je v příkrém rozporu s Pavlovými listy. Biskup má být BEZÚHONNÝ, JEN JEDNOU ŽENATÝ ATD… Toto však nestačí, oni chtějí legalizovat jejich ohavný styk? Ten mají přece OPOUŠTĚT! v církvi nemá být místo pro diskuze podobného typu. Kdo asi takové téma přinesl? Upřímný křesťan asi těžko. Liberální tendence žádné místo v církvi NEMÁ. Láska k bližnímu totiž neznamená schvalovat jeho hřích. Tím se podílíme naopak na zatracení našich bloudících bratří a sester. Oni mají právo znát pravdu. Kdo jim ji ukáže, když ne církev? Kdo bude solí a světlem, když ne my? Bůh miluje člověka ale nenávidí hřích. Proč mají pravoslavní víc jasno, než my "písmáci" evangelíci?
BŮH MILUJE HŘÍŠNÍKA, ALE NENÁVIDÍ HŘÍCH
Prohlášení biskupů Pravoslavné církve v českých zemích k problematice homosexuálních svazků a k některým v současné době rozšířeným hříchům
Ve snaze následovat našeho Pána a Spasitele Ježíše Krista, apoštoly a učení pravoslavné církve, jsme vážně znepokojeni snahou některých bratří a sester z jiných křesťanských vyznání, kteří se snaží přizpůsobovat slova a skutky našeho Pána, o nichž mluví Evangelia některým neblahým společenským jevům současnosti a svým vlastním představám. Zejména se jedná o problematiku vzájemného soužití lidí stejného pohlaví a o přijetí homosexuálních svazků církví a společností.
Ještě více nás znepokojuje, že tito bratři a sestry neváhají k hlásání svých názorů velmi vzdálených od učení Evangelia a také od původního etického učení a postojů církve, využívat prostor přidělený křesťanům v české veřejně právní televizi a dalších prostředcích masové komunikace a tam své představy uvádět jako stanoviska pro všechny křesťany přijatelná a jako ta, která jsou v souladu s duchem a učením Evangelia.
Bible zaujímá k problému homosexuálních vztahů jednoznačný postoj: "Nebudeš obcovat s mužem jako se ženou, je to ohavnost" /3M 18, 22/. Sv. apoštol Pavel dále mluví o "hanebných vášních" a také o tom, že: "Jejich ženy zaměnily přirozený styk za nepřirozený a stejně i muži zanechali přirozeného styku s ženami a vzplanuli žádostí jeden k druhému, muži s muži provádějí hanebnosti a tak sami na sobě dostávají zaslouženou odplatu za svoji zcestnost". Apoštol nám dále připomíná, že Božího odsouzení se dostane také těm, kdo takovéto jednání schvalují /Ř 1, 18-32/. V listu ke Korintským se dokonce mluví o tom, že tito lidé nezdědí věčný život: "Nemylte se: Ani smilnící, ani modláři, ani cizoložníci, ani modloslužebníci ani zvrhlíci …nebudou mít účast v Božím Království" /1 Kor 6, 9- 10/.
Biblické texty odmítající homosexualitu formovaly a spoluvytvářely křesťanskou morálku a kulturu a vzdělávaly mnoho generací. Popírání přímého smyslu slov sv. apoštola Pavla některými křesťany je v protikladu ke dvoutisícileté křesťanské tradici a v protikladu biblickým textům. Homosexuální vztahy jsou z pohledu Bible i z pohledu učení církve hříchem, který odděluje člověka od Boha. V současnosti jsme ale v této věci svědky u mnoha lidí přijetí postojů, které jsou ve zjevném protikladu k učení církve a jeví se také jako nezdravé a nebezpečné pro další vývoj rodiny a společnosti.
Bylo by však velkým omylem vybrat si z mnoha hříchů, kterým lidé dnes podléhají a které jsou velmi rozšířeny pouze jeden (například praktikování homosexuálních svazků) a nemluvit o mnoha dalších, které jsou dnes ve společnosti a dokonce někdy i v církvi pokládány za přijatelné.
Zde musíme mluvit o velmi rozšířeném sobectví a individualismu a nepamatování na Boha, zrovna tak jako o rozšířené praxi mimomanželských styků, manželské nevěře, rozvodech a o častých potratech, které nemají ani zdravotní a ani sociální odůvodnění. V současnosti tolerovaným, avšak závažným hříchem vedoucím k destrukci mezilidských vztahů, duševnímu a duchovnímu úpadku je mezi mladými lidmi rozšířené nemírné holdování alkoholu a návykovým látkám. Do popředí vystupuje také hřích konzumního způsobu života, vedoucí ve svých důsledcích k destrukci Božího stvoření.
Církev a křesťané nesmí omítat pomoc lidem, rodinám a společenstvím, pokud jsou hříchem a hříchy postiženy. Nesmí se ale také přizpůsobovat situacím majícím svůj základ v mravním a etickém relativismu, nihilismu a úpadku a prohlašovat projevy nemoci za projevy zdraví, případně před věřícími z jakýchkoliv účelových a politických důvodů zakrývat skutečnost, že hřích a přetrvávání ve hříchu přivádí člověka a lidstvo na duchovní scestí a k zatracení.
Bůh v osobě svého Jednorozeného Syna přišel spasit hříšníky a ne spravedlivé. Bůh je láska a křesťané se proto musí modlit za všechny lidi a přát jim spasení. Církve a křesťané jsou povinní ve své službě Bohu a každému člověku otevírat cestu k obrácení, pokání a k duchovní vyléčení. Na druhé straně se však nesmí bát pojmenovat hřích a to především proto, aby ti, kteří mu propadli nalezli cestu k Bohu a ke spáse.
Pro nás, biskupy Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku, není možné schvalovat úpadek lidské přirozenosti, která byla stvořena samotným Bohem a nemůžeme ani schvalovat, aby stanoviska skupiny lidí postižené jakýmkoliv hříchem zpochybňovala a přizpůsobovala osobu samotného Bohočlověka Krista - Boha a Spasitele své představě a prezentovala jej jako toho, který je hříchem postižen. Takovýto názor jednoznačně odporuje církevnímu učení.
Pro pravoslavné věřící zůstávají nadále v platnosti kánony církve, které jsou i dobách mravnímu úpadku a ztráty duchovního horizontu normou, o dodržení které by měl každý pravoslavný křesťan podle svých sil a možností s Boží pomocí usilovat v zájmu svého duchovního pokroku, spásy a věčného života v království nebeském.
Členové Posvátného synodu Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku: Arcibiskup pražský a českých zemí Kryštof a biskup olomoucko-brněnský Simeon
(Text prohlášení je možné publikovat pouze v celku. Publikování jednotlivých částí a výňatků prohlášení je možné pouze se svolením Posvátného synodu biskupů Pravoslavné církve v Českých zemí a na Slovensku. )
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 12. 07. 2019 22:54
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Co ještě dělám v ČCE. Přestoupím k pravoslavným.
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 13. 07. 2019 11:58
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

cenzuruje se tadi o106
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 13. 07. 2019 14:40
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Já nikam nepřestoupím, já vystoupil a potom, co to tady čtu, asi definitivně. Teď jsem rád, že jsem znovu nikam nevstoupil, byť jsem chtěl. Všude to stojí za zlámanou grešli.
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 13. 07. 2019 15:23
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Proč takové sáhodlouhé litanie? Chcete, aby se pindík strkal jen do pipinky, strkání pindíka do zadečku považujete za hříšné, do pipinky za bohulibé. To je celý význam těch dlouhých příspěvků tady.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 13. 07. 2019 17:00
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Nic o pindíku se tam nepíše, zřejmě jsi to nečetl. Píše se o úpadku společnosti a rozhořčení nad tím, že tento úpadek některé církve oficiálně schvalují. KDO JINÝ MÁ TENTO STAV UKÁZAT SPOLEČNOSTI, KDYŽ NE CÍRKEV?? Pokud nebudeme solí země, hodíme se jen k tomu, abychom byli pošlapáni.
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 13. 07. 2019 18:07
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Brojíte proti homosexuálům, takže to, co jsem napsal, je jen natvrdo napsáno, co za vaším postojem stojí. Co je jiné, je špatné a nutno se toho zbavit. To je váš postoj. A dejte si pozor, abyste tou solí nepřesolili. Třeba přesolená polévka je hnusná.
Od: Anonym: jeden evangelík--- )
Kdy: 13. 07. 2019 18:23
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

kdyby jste vy dva znali Bibli, neměli by jste o čem diskutovat. Jste hanba křesťanů.
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 13. 07. 2019 19:22
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

jeden evangelík napsal(a):
 kdyby jste vy dva znali Bibli, neměli by jste o čem diskutovat. Jste hanba  křesťanů.
Hanbou se propadám sto sáhů pod zem. Upálit na hranici by bylo málo. Kaju se a roním krokodýlí slzy. Odpusť mi ty jeden pravověrný evangelíku, že jsem ti tu znectil pravověrnou diskuzi.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 13. 07. 2019 19:26
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQS+

Anonym napsal(a):
 Proč takové sáhodlouhé litanie? Chcete, aby se pindík strkal jen do pipinky,  strkání pindíka do zadečku považujete za hříšné, do pipinky za bohulibé. To  je celý význam těch dlouhých příspěvků tady.
Já mám pindíka zatím jen na čůrání a ani nějak dosud nepociťuji potřebu kamkoli ho strkat. Měl bych mít snad také nějaká speciální práva jako single menšina? Proč neexistuje LBGTQS+? Co byste na to řekli?
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 13. 07. 2019 19:31
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQS+

Martin Janča napsal(a):
 Anonym napsal(a):  > Proč takové sáhodlouhé litanie? Chcete, aby se pindík strkal jen do  pipinky,  > strkání pindíka do zadečku považujete za hříšné, do pipinky za  bohulibé. To  > je celý význam těch dlouhých příspěvků tady.    Já mám pindíka zatím jen na čůrání a ani nějak dosud nepociťuji potřebu  kamkoli ho strkat. Měl bych mít snad také nějaká speciální práva jako single  menšina? Proč neexistuje LBGTQS+? Co byste na to řekli?
Pokud je ti 17 let a ještě ho máš jen na čůrání, řekl bych, že to je v pohodě, pokud ti je ale třeba 30 let, řekl bych, že už máš po sezóně.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 13. 07. 2019 20:11
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQS+

Anonym napsal(a):
 Pokud je ti 17 let a ještě ho máš jen na čůrání, řekl bych, že to je v  pohodě, pokud ti je ale třeba 30 let, řekl bych, že už máš po sezóně.
Je mi něco mezi tím, takže teď mám žně. Přesto mne nepřitahují ani ženy ani muži. Zajímá mne křesťanská dogmatika, při jejím studiu pociťuji rozrušení víc, než při pohledu na nějaké údy. Samozřejmě bych měl rád protějšek, pro který bych mohl přinášet modré z nebe. Jediná se mi líbí Selena, je jiná než ostatní ženy (a muži). Nuž zhodnoť sám a uznej, že jiné jsou vedle ní jako vzduch:
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 13. 07. 2019 22:19
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQS+

Martin Janča napsal(a):
   Anonym napsal(a):  > Pokud je ti 17 let a ještě ho máš jen na čůrání, řekl bych, že to je v  > pohodě, pokud ti je ale třeba 30 let, řekl bych, že už máš po sezóně.    Je mi něco mezi tím, takže teď mám žně. Přesto mne nepřitahují ani ženy ani  muži. Zajímá mne křesťanská dogmatika, při jejím studiu pociťuji rozrušení  víc, než při pohledu na nějaké údy. Samozřejmě bych měl rád protějšek, pro  který bych mohl přinášet modré z nebe. Jediná se mi líbí Selena, je jiná než  ostatní ženy (a muži). Nuž zhodnoť sám a uznej, že jiné jsou vedle ní jako  vzduch:    https://m.youtube.com/watch?v=cYU7wO9vPsM      
Upnul ses jen na představu. Budeš si muset najít takový protějšek, pro nějž sex je nevýznamná složka života, aby vám to mohlo klapat.
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( ---.rch.o2.cz )
Kdy: 03. 07. 2022 15:52
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Zdravím, takže s odstupem tří let jde ČCE přes úsměvné argumenty že to tak "nemusí být" (br. Tengler) naprosto jednoznačným směrem. Moc mně to mrzí, status manželství náleží pouze jendomu muži a jedné ženě.Každopádně jsem se uklidnil příspěvkem na FB jednoho moudrého bratra, který psal, že cituji " není možné měnit Bohem dané řády, to se týká i manželství". Takže ať synod odshouhlasí sebevětší ptákovinu, nebude platná, jen na sebe uvádíme tresty. Ne, manželství zůstane vždy něčím výlučným, posvěceným a spadajícím pod Bohem daná pravidla navzdory většině synodálů. Jsem přesvědčený, že právě tenhle liberalismus nás jako instituci ČCE uvádí do zkázy. Lidé chtějí pořádnou "sůl a světlo" , nějaká liberání limonáda nikoho nezajímá. Škoda , že neposloucháte, jediné církve, které dnes rostou, nebo alespoň neztrácejí mají trochu jiná pravidla a teologii. Tu, které nás učili naši otcové a kterou jste Vy opustili. Která to je?- Otevřete kancionál a opravdu upřímně se zamyslete nad texty písní. V nich je pravá evangelická bohoslužba a evangelijní důrazy. Porovnejte s prohlášeními synodní rady a rozhodnutími synodů… to je rozdíl, co?
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml---.static.bluetone.cz )
Kdy: 03. 07. 2022 18:45
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Ještě u toho dupání nožičkou taky bouchejte pěstičkou, Jiří Poláku: "Ne, ne, ne, ne, ne, protože ne!" Dám vám bratrskou a laskavě míněnou radu. S názorem je to jako s otvorem do zadku, každý má nějaký. Ale aby někoho váš názor zaujal a třeba i nějak přesvědčil, měl by být jaksi smysluplný a konzistentní.
Ale snad vás aspoň trochu uklidní, že vstup do homosexuálního manželství fakt (!) nebude povinný. Pro nikoho. Ani pro vás. Ať už máte na manželství názor jaký chcete, pokud ho sdílí vaše manželka, nic nebrání vám tento názor ve vlastním životě realizovat. Na to, abyste jiným vnucoval silou-kaťuško-silou vaše soukromé názory na to, co manželství, je, má být, není a nemá být, na to nemáte ani legitimitu, ani technické prostředky. S tím se nejspíš budete muset smířit. A pokud se s tím náhodou nesmíříte, dopadne to v realitě beztak úplně stejně.
Od: Anonym: Martin---.144.raabnet.net )
Kdy: 04. 07. 2022 01:08
Předmět: Re: Synod a manželství LBGTQ+

Zavítal jsem po dlouhém čase a zdravím staré přátele. Novinky: Oženil jsem se! Seznámil jsem se s krásnou dívkou, která je ale na vozíku. Jsem jejím pečovatelem, tak nemusím chodit do práce, ale nechal jsem si roznos letáků 2x týdně. Byl jsem zvyklý o pečovat o babičku, nyní je to moje žena, nevadí mi to. Ona bere důchod a příspěvky, jsou to slušné peníze. Koupili jsme si auto s příspěvkem. Mám se dobře. Zdravím zvlášť pana Vránu!
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml---.static.bluetone.cz )
Kdy: 13. 07. 2022 12:23
Předmět: Synod a manželství LBGTQ+

Na celé té diskusi o manželství LGBT a zrovnoprávnění LGBT v církvi je nejzábavnější, že obě strany sporu dobře vědí, jak celá ta věc nakonec dopadne. Nevíme, jestli to všechno bude za dva roky nebo za pět let nebo za deset let nebo za padesát. Všichni dobře vědí, že LGBT budou nakonec všestranně zrovnoprávnění a emancipovaní, i kdyby peklo zamrzlo. A jediné, co se proti tomu dá udělat, je psát homofobní plky na Evangnet, zkoušet na nikoho už nezajímajícím Evangnetu proškrtávat, cenzurovat (viz opakované adminské vymazávání rozborů homofobních motivů v Pavlově Epištole Římanům 1,18-31), zkoušet tu stylizovat anonymní pobouřenou církevní veřejnost. Myslet, že nějaké podobné postupy zvrátí nezvratné společenské procesy a vědecký diskurs o homosexualitě jakožto morálně indiferentní determinaci - to se snad už i pětileté dítě naučilo, že se slonem se nedá zápasit brčkem.
Od: Anonym: Kayla Roham <> ( 197.210.85.--- )
Kdy: 22. 07. 2022 07:09
Předmět: thanks

Ahoj všichni, chci využít této příležitosti k tomu, abych vám řekl o velmi dobrém kouzelníkovi, který se svými magickými schopnostmi dělá zázraky. Dělá zázraky, jako když pomáhá lidem dostat se zpět ke svému partnerovi, o kterém si myslí, že ho ztratil, s jeho magickou silou můžete získat povýšení na vašem pracovišti a tolik řešení, která nemůžete předvídat. můžete ho kontaktovat s jeho e-mailovou adresou nebo mu můžete poslat přímou zprávu Whatsapp s číslem +2349056504566, je vždy k dispozici. A ujišťuji vás, že ho budete kontaktovat, váš problém je zažehnán. chubygreat je velmi dobrý v tom, co dělá. Děkuji chubygreat za vaši dobrou práci
Od: Anonym: Kayla Roham <> ( 197.210.85.--- )
Kdy: 22. 07. 2022 07:10
Předmět: Díky za pomoc chubyskvělé

Ahoj všichni, chci využít této příležitosti k tomu, abych vám řekl o velmi dobrém kouzelníkovi, který se svými magickými schopnostmi dělá zázraky. Dělá zázraky, jako když pomáhá lidem dostat se zpět ke svému partnerovi, o kterém si myslí, že ho ztratil, s jeho magickou silou můžete získat povýšení na vašem pracovišti a tolik řešení, která nemůžete předvídat. můžete ho kontaktovat s jeho e-mailovou adresou nebo mu můžete poslat přímou zprávu Whatsapp s číslem +2349056504566, je vždy k dispozici. A ujišťuji vás, že ho budete kontaktovat, váš problém je zažehnán. chubygreat je velmi dobrý v tom, co dělá. Děkuji chubygreat za vaši dobrou práci
Od: Anonym: Ladislav Cajthaml---.static.bluetone.cz )
Kdy: 22. 07. 2022 16:42
Předmět: Re: Díky za pomoc chubyskvělé

Velmi pobavilo, kouzelník Chubygreat úroveň Evangnetu odhadl více než přesně! Nepochybuji, že tajná přáníčka evangelického duchovenstva aj. se na kouzelníkovu mejlovou adresu jenom pohrnou.