Archív článků

Libštátská fara má ještě volné prázdninové termíny

Na faře v Libštátě se nám náhle uvolnilo několik termínů o letošních letních prázdninách. Fara je vhodná pro tábory a pro pobyty větších skupin (do 30 lidí), ale i pro rodinné rekreace. Zájemci se mohou hlásit na email: abigail.hudcova@evangnet.cz nebo volat 607622358.

Dobrá evangelická kázání 2 – Michal Šourek

Pietističtí či evangelikální kazatelé jsou v ČCE často podceňovanou menšinou. Důvody jsou zřejmé: nabízejí řešení, která se teologicky vzdělané většině kazatelů zdají příliš jednoduchá: pravda je v Bibli prostě napsána, člověk se má utéct do svého srdce, padnout na kolena před křížem a hotovo. Přesto jsou kazatelé, kteří tuto naléhavost představují zraleji, v podobě jazykově i teologicky rozvinuté a mnohotvaré.

Dobrá evangelická kázání 1 – Tomáš Trusina

Jsem velkým obhájcem kazatelského řemesla. Někdy si zoufám nad úrovní mnoha evangelických kázání. Ale než bych (asi marně) káral třeba i jen časté až obvyklé chyby, chci se pokusit ukázat příklady dobré. Ukázat je na dobrých stylech jednotlivých kazatelů.

Podvodný e-mail, pravidla bezpečnosti

S novým rokem se některým z vás objevil v e-mailových schránkách staronový podvodný pokus o získání vašich přihlašovacích údajů. Připomínáme níže jednoduchá pravidla, kterými snadno podobný podvod odhalíte.

Upgrade webového serveru

Z bezpečnostních důvodů jsme v uplynulých dnech kompletně vyupgradovali webový server. Vzhledem k tomu, že řada webových prezentací používá starší verze PHP, zůstala možnost využívat verzi PHP 5, ale doporučujeme přejít na PHP 8 či 7.

Omlouváme se za drobné výpadky způsobené především zastaralým schématem MySQL hesel.

V případě, že vám webové stránky po upgradu hlásí chyby nebo v případě, že chcete přeplnout váš webový prostor na novější verzi PHP obraťte se na podporu na adrese spravci@evangnet.cz.

A co je vlastně požehnání?

Zasedání synodu v roce 2023 rozčeřilo vody (církevní a trochu i veřejné) stanoviskem k „žehnání stejnopohlavním párům“. Od té chvíle se na mnoha církevních rovinách diskutuje, zda je správné takovým vztahům žehnat. K tomu nic říkat nebudu. Jiřímu Hoblíkovi děkuji za zajímavý podnět, že se v naší církvi naproti tomu skoro vůbec neřeší, co vlastně žehnání znamená. Úkonu jakoby už všichni  - chce se říct samozřejmě - nějak rozuměli. Obávám se však, že tomu tak úplně není. A co s tím? Měli bychom hledat v Bibli, studovat tradici církví, ale zřejmě by ani to nestačilo. V následujících odstavcích se pokusím ukázat, že v ČCE máme povědomí ještě trochu jiné.

[celý článek »]

Dočasná nedoručitelnost e-mailů na adresy centrum.cz, volny.cz, atlas.cz

Od pondělka 26.6. odmítá poskytovatel centrum.cz, volny.cz, atlas.cz zprávy odesílané z Evangnetu, které neopodstatněně označuje jako nedůvěryhodné. Odesílatel tak obdrží hlášení o pozastavení doručení (Delayed Mail) s informací, že se bude snažit zprávy doručit po následujících 5 dní. Nemá tedy smysl je posílat znovu. Intenzivně jednáme s administrátory uvedených serverů, aby restriktivní nastavení upravili. Za komplikace se omlouváme.

Správci Evangnetu

Konfirmace s generací Z

Farář říká: „Připomeňte si svůj křest a buďte vděčni. Amen.“ Konfirmandi mohou být vyzváni, aby se vody dotkli, případně, pokud chtějí, aby se dotkli navlhčeným ubrouskem svého čela. (Vody se zde užívá symbolicky a takovým způsobem, aby její užití nemohlo být interpretováno jako křest.)

Kázání za 30 sekund

AI dostala zadání: "Prosím o kázání na téma Naděje". A tady je výsledek (rovnou prozradíme, že originální, není to zkopírováno odněkud z netu. JV a AW):