Lidé budou vzpomínat na oběti dopravních nehod

Správci Evangnetu <>
Autorem textu je PIT ČR.
(14.11.2012, rubrika: Oznámení)


Světový den obětí dopravních nehod o třetí listopadové neděli bude patřit vzpomínkovým setkáním. K Praze, Plzni a Letovicím se letos nově připojí v Brně připomínkou prázdninové nehody českého autobusu v Chorvatsku.

Vzpomenout na ty, kteří se z cest nevrátili, a také poděkovat těm, kdo pomáhají, ať jde o pomoc občanskou nebo profesionální – to jsou hlavní cíle řetězce pietních aktů, bohoslužeb a veřejných rozprav, kterým se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten letos připadá na neděli 18. listopadu 2012.

V Praze se uskuteční vzpomínkové setkání se členy, klienty, sympatizanty a spolupracovníky Českého sdružení obětí dopravních nehod jako již v předešlých letech u  Památníku obětí dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově (za parkovištěm čerpací stanice Agip pod pěší lávkou přes dálnici z ulice Kloknerova). Pietní akt k uctění památky obětí dopravních nehod začne v 11 hodin.

Odpoledne přesně v 15 hodin symbolicky propojí Čechy a Moravu ekumenické bohoslužby na třech místech republiky: v kapli Smíření na dálnici D5 u Plzně (odpočívadlo na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu), v kostele sv. Prokopa v Letovicích a v chrámu Jana Amose Komenského v Brně („Červený kostel“ na Komenského nám.). Na bohoslužby naváží veřejná setkání s lidmi, kteří mají s nehodami osobní zkušenost.

Na přípravě akce se podílí České sdružení obětí dopravních nehod, Psychosociální intervenční tým ČR, Charita ČR a Diakonie ČCE ve spolupráci s duchovními křesťanských církví. Světová zdravotnická organizace vyhlašuje Světový den obětí dopravních nehod vždy třetí neděli v listopadu. Podle informací Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR v loňském roce na českých silnicích zemřelo 701 lidí.

Stanislav Vondruška, místopředseda Českého sdružení obětí dopravních nehod (mluvčí pražské akce) – mobil 604 166 173
Karel Šimr, farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu a koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR (mluvčí plzeňské akce) – mobil 739 244 774
Marek Zikmund, farář Českobratrské církve evangelické v Boskovicích (mluvčí letovické akce) - mobil 605 303 670
Alexandra Hauserová, farářka Českobratrské církve evangelické v Brně (mluvčí brněnské akce) – 737 517 413

Příloha [1]: Tisková zpráva k tisku <tz_sdodn_2012.doc> (158.5 KB)