Téma: hidžáb do škol

Od: Anonym: LociKa---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 22. 01. 2017 13:12
Předmět: hidžáb do škol

Navigace: link | přehled | fórum
zdravím, na besedě o nošení hidžábu ve škole byla mezi povolanými i farářka ČCE. Vyslovila názor, že to je jejich právo. Samozřejmě nesouhlasím. Přikláním se k názoru Klause jr. Otázka zní: zda je to jejich náboženství nadřazeno tomu, že jsou Češi a žijí v České republice nebo je to naopak. Velmi by mě zajímal názor tady bratrů a sester. děkuji
Od: Anonym: ab&ac <> ( 193.165.237.--- )
Kdy: 22. 01. 2017 23:10
Předmět: Re: hidžáb do škol

V muslimských zemích by obdobný proces jako se nyní odehrává u nás, vůbec nemohl vzniknout. Tam by se u soudu evropsky oblečená žena rozhodně jakékoli tolerance nedočkala.
Už to, že tento proces vznikl, je obrovskou ostudou našeho právního řádu. Jestliže někdo unikne před nebezpečím smrti a druhý se ho ujme, pak není na místě agresivita, ale VDĚČNOST za poskytnutý azyl. To je přirozené.
Vzdor tomu jsem si jist, že celá řada farářů bude migranty proti českým lidem podporovat, protože, jak se zdá, některé křesťanské církve se profilují čím dále tím více, protičesky, protinárodně. A pochopitelně, vděku se za své jednání od národa rozhodně nedočkají… ab&ac
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 23. 01. 2017 11:58
Předmět: Re: hidžáb do škol

Mně se hidžáb na mladých ženách většinou líbí. A dnes ho často mají v pěkných pestrých barvách. Taková střední škola v Anglii - radost pohledět. - A proti arabským způsobům, které zahalují tváž ženy (nikáb, burka…) je mi daleko bližší francouzský způsob argumentace - že je to nespolečenské, než argumentace, že je to symbol cizího náboženství. A pokud tu někdo napíše dokonce, že nošení burky je projev náboženské agresivity? tak to je prosím prostě jen ignorantství.
Od: Anonym: Janča--- )
Kdy: 23. 01. 2017 12:10
Předmět: Re: hidžáb do škol

Nejnepochopitelnější je to, jak ČCE podnícená jejími faráři pro menšiny brojí za práva burek na českých školách, ale nikdy nebylo vidět brojení za práva křížů na krku v islámských a moderních západních zemích.
Nikdy nebylo vidět ze strany ČCE znepokojení, že na českých školách už nevisí ani ta česká vlajka (to spíš vídám tu bruselskou), a že ze tříd se vytratil obraz prezidenta. Ale omezené symboly cizí kultury církev ČCE velmi znepokojují!
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 23. 01. 2017 12:51
Předmět: Re: hidžáb do škol

On někdo v západních zemích zakazuje nošení křížků na krku? A především o státních svátcích - na některé české škole nevisí státní vlájka? To myslíte fakt vážně?
Od: Anonym: Janča--- )
Kdy: 23. 01. 2017 12:54
Předmět: Re: hidžáb do škol

Ano, pane kazateli, právě že jenom o státních svátcích. Spíš mi ale šlo o myšlenku mého příspěvku, ta byla, doufám, srozumitelná.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 23. 01. 2017 14:08
Předmět: Re: hidžáb do škol

Pro mě tedy srozumitelná nebyla. - Opravdu nevím, jaký by mohl být dobrý smysl argumentace, která je postavena na přehánění a polopravdách.
Od: Anonym: Janča--- )
Kdy: 23. 01. 2017 15:04
Předmět: Re: hidžáb do škol

Promiňte, že tak polopaticky:
První příspěvek: farářka ČCE prosazovala svobodu symbolů cizí kultury ve škole. Já: proč ČCE neprosazuje jakožto církev nejprve svobodu křesťanských symbolů tam, kde jsou zakázány (alespoň tiskovou zprávou SR). Proč si ČCE nevšimne, že zatímco ČCE prosazuje symboly cizí, ztrácí se ze škol symboly naše vlastní (prezident, vlajka).
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 23. 01. 2017 15:39
Předmět: Re: hidžáb do škol

Proč by se církev měla zasazovat o širší užívání státních symbolů?
Od: Anonym: Janča--- )
Kdy: 23. 01. 2017 18:17
Předmět: Re: hidžáb do škol

Protože se zasazuje o užívání symbolů cizích kultur. Symboly kultury vlastní jsou při tom opomíjeny.
Od: Anonym: Aleš Wrana--- )
Kdy: 23. 01. 2017 19:16
Předmět: Re: hidžáb do škol

Sorry, ale vidím to tak, že zase hrozně plácáte. "Zasazuje se o používání symbolů cizích kultur" - to znamená, že ČCE vyvíjí úsilí, aby muslimské ženy nosily hidžáb? To nemůžete myslet vážně. Prosím, přemýšlejte, než něco napíšete.
Od: Anonym: Janča--- )
Kdy: 23. 01. 2017 21:05
Předmět: Re: hidžáb do škol

Ano je to tak, zasazovala se o to paní farářka ČCE v diskusním pořadu. Já dodám, že agresivní protinárodní propaganda pana kazatele Mikuláše Vymětala je rovněž známá neméně. Opravdu nechápete moji myšlenku, že se tak (promiňte) blbě divíte?
Od: Anonym: ab&ac <> ( ---.poda.cz )
Kdy: 23. 01. 2017 19:17
Předmět: Re: hidžáb do škol

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a): A pokud tu někdo napíše
 dokonce, že nošení burky je projev náboženské agresivity? tak to je prosím  prostě jen ignorantství.
Můj milý příteli - vážený pane faráři, křesťane a bratře!
Speciálně pro Vás jsem psal obecně o ostudném procesu v odstavci prvním - a o kontrastu mezi agresivitou a vděčností, jako normálním projevu v takové situaci, pak v odstavci druhém. To vše v důvěře, že tyto věci nebudete směšovat a nedopustíte se nepravdivého, zlovolného tvrzení, kde mě obviňujete z toho, že jsem napsal, cituji:" A pokud tu někdo napíše dokonce, že nošení burky je projev náboženské agresivity?" Slovo "burka" jsem přece vůbec nepoužil!!!
Nezlobte se na mě vážený pane faráři, zajisté křesťane a bratře - ale to, co jste napsal, je (eufemisticky řečeno), - minimálně projevem nezdravé mysli.
Hezký večer a slunce v duši.ab&ac
Od: Anonym: Janča--- )
Kdy: 23. 01. 2017 21:07
Předmět: Re: hidžáb do škol

Národní masarykovská církev již není ani národní ani Masarykova.
Od: Anonym: ab&ac <> ( 193.165.237.--- )
Kdy: 23. 01. 2017 22:05
Předmět: Re: hidžáb do škol

Bohužel to už dávno není ani církev Kristova . . . . . ab&ac
Od: Anonym: Aleš Wrana--- )
Kdy: 24. 01. 2017 07:51
Předmět: Re: hidžáb do škol

Já uznávám, že jsem vaše slova špatně pochopil a dezinterpretoval. A vy mi povězte, proč jste tedy v diskusi o nošení hidžábu začal mluvit o agresivitě.
Od: Anonym: LociKa---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 23. 01. 2017 23:02
Předmět: Re: hidžáb do škol

přesně tak. módní doplněk, nic jiného to není. 1) Dát někoho soudu a požadovat odškodné jen za to, že daná osoba (autorita)označí modní doplněk za nevhodný do školy, je útok, provokace tedy agresivní postoj. Takhle si vděčnost nepředstavuji. 2) Před Bohem jsme všichni nazí, co na to mohamed nevím. 3) Nic není samozřejmé a automatické. Když chci privilegium, poprosím a počkám, co na to druhá strana. 4) ČCE je zdegenerovaná a neví kam patří. Ovečky: kývající boži hovádka. 5) že by byl ten šátek nespolečenský? mi vůbec nepřipadá, spíš jeho arogantní prosazování je znepokojivé. Mně doteď nevadil, ale po té cause jsem fanatický odpůrce. 6) hidžáb a džihád, všechno je nějak podobné. 7) poučení se z chyb druhých není vůbec špatný návod.
jsem velmi zvědavá zda CCE vydá prohlášení, podle mne by měla, ale už teď se bojím…
Od: Anonym: ab&ac <> ( 193.165.237.--- )
Kdy: 24. 01. 2017 00:00
Předmět: Re: hidžáb do škol

ČCE je zpronevěřilá jako všechny ostatní křesťanské církve, které se nechávají vydržovat od z drtivé většiny ateistického národa. Církevní restituce a nyní jejich postoj k islamizaci naší země ukázaly jejich pravou tvář. Kristus z těchto církví už dávno odešel . . . a zůstala jen bezduchá organizace, vedoucí své ovečky do pekel . . . Kdybych měl na vybranou jen mezi dvěma možnostmi, stát se ateistou, nebo evangelíkem - pak se stanu raději ateistou, třeba i komunistou, protože před Bohem bych měl ještě nějakou naději… ab&ac
Od: Anonym: LociKa---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 24. 01. 2017 19:33
Předmět: Re: hidžáb do škol

život je hledání a až čas ukáže, co byl životní omyl. Tak se neukvapujte… Mně baví pochybovat a protestovat, jsem asi protestant.
Od: Anonym: ab&ac <> ( 193.165.237.--- )
Kdy: 23. 01. 2017 21:57
Předmět: Re: hidžáb do škol

O tom co se chystá, je možné se dočíst na adrese: http://www.migracnimanifest.cz/cz/index.html
Prostě někdo tomu napomáhá vědomě a za peníze - a někdo jako užitečný idiot zadarmo. Doporučuji přečíst si především kapitolu 8. Hezké počteníčko všem přeje ab&ac
Od: Anonym: Janča--- )
Kdy: 23. 01. 2017 22:46
Předmět: Re: hidžáb do škol

Fašismus jak vyšitý. Tedy hlavně kapitola 8.
Od: Anonym: Marcel <> ( --- )
Kdy: 02. 02. 2017 10:40
Předmět: Re: hidžáb do škol

Nahlédl jsem… A jen a toliko si dovolím doplnit, svůj skromný názor a odkaz: Velmi záživné čtení, zejména pak náhled na zainteresované neziskovky. Tolik "firem" se snad nezabývá ani ekologií, jen co je pravda. Nicméně stačí nahlédnout pod odkaz FES International ( zde jako http://www.fesprag.cz/ )a dá se zjistit, jak dalece si již Kalergiho plán podařilo realizovat..(Pro nezasvěcené doporučuji např.: http://www.czechfreepress.cz/evropa/kalergiho-plan-legalni-genocida-evropskych-narodu-pomoci-miseni-ras.html Netuším, jak někteří faráři budou obhajovat tyto myšlenky.. Nejsem si však jist Písmem, že by tyto ideje obhajovalo.. Snad je jen zvěstuje.. Ve Zjevení.. Pokoj Vám.
Od: Anonym: ab&ac <> ( ---.poda.cz )
Kdy: 24. 01. 2017 14:05
Předmět: Re: hidžáb do škol

Vyjádření paní ředitelky už 3 roky vláčené po soudech je na této adrese:
Názor na problém i zdejšího agilního faráře si jistě udělá každý sám. ab&ac
Od: Anonym: Janča--- )
Kdy: 24. 01. 2017 15:34
Předmět: Re: hidžáb do škol

Stali jsme se štvanci ve vlastní zemi.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 24. 01. 2017 16:15
Předmět: modlitba

Pane Bože, vidíš to? Evangelíci jsou tady kritizováni jinými (zdá se mi - rádobylepšími) křesťany, že se prý zastávají běženců. Ani ty desítky biblických míst, kde jsi ty sám skrze své věrné říkal totéž, najednou nemají žádnou váhu. I takhle zvrácená může být internetová diskuse… Je motivem té zvrácenosti náš lidský strach? Prosím o tvou posilu a moudrost.
Od: Anonym: ab&ac <> ( 193.165.237.--- )
Kdy: 24. 01. 2017 16:36
Předmět: Re: modlitba

A nejste čirou náhodou zvrácený Vy, vážený pane faráři? Jen se zdvořile ptám - nic více. Jen mám obavy z toho, aby vás Pán Bůh za takovou modlitbu nepotrestal!!! ab&ac
Od: Anonym: LociKa---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 24. 01. 2017 19:59
Předmět: Re: modlitba

proč rádoby? zase to neopodstatněné, domýšlivé, evangelické povyšování se nad druhými.
Kdo kritizuje zastávání se běženců? diskuse byla o šátku na hlavě ve škole a jeho arogantním prosazování.
Zastat se člověka, neoprávněně popotahovaného po soudech, je zvrácenost?
Nebudeš míti jiných bohů přede mnou.
V čem kříž, háv, kalich a cokoli zlepší mou víru? Víra se projevuje skrze činy, pokorou a láskou.
Tato ředitelka nepoznala mou krásu víry, ale já ji mám pevnou, skrytou ve svém srdci a tu mi odhalení vlasů nemůže nikdy podlomit. Jsem v cizí zemi a mravy jsou jiné, dokáži se nad to povznést, protože já chci studovat zdravotnickou školu a pomáhat potřebným. (takhle bych se zachovala já)
Můžete dál bojovat za svou pravdu, v mých očích bude stále scestná. SALAM
Od: Anonym: ab&ac <> ( 193.165.237.--- )
Kdy: 24. 01. 2017 17:45
Předmět: Re: hidžáb do škol

Už je to bohužel tak. ab&ac
Od: Anonym: Janča--- )
Kdy: 24. 01. 2017 21:33
Předmět: Re: hidžáb do škol

Pane faráři, kritizujete naše nepřesné vyjadřování, sám to nyní děláte. A ta vaše modlitba, ta by mohla být taky rouhavá. Modlíte li se ji ironicky a spíše k nám (pane Bože, prosím tě, ať dostanu pod stromeček (nahlas, aby to tatínek slyšel) tablet!)… Přehnal jste to, myslím si.
O odmítání azylu nebyla řeč, ale o odmítání migrantů podřídit se místním zvykům. Jo, tak já uteču před válkou do cizí země a první co udělám, tak půjdu k soudu. Poněkud sprosté. Já teda bych byl rád že jsem rád, že se můžu schovat. Je vidět, že "uprchlík" prchal ze své země s nastavenou představou, co má azylová země splňovat k jeho spokojenosti. A ještě kvůli tomu "prchá" obvykle pomalu až na druhej konec Evropy, kde jsou nejvyšší dávky (myslím do Německa). Proč jste tak naivní? Ještě řekněte, že partyzáni byli vlastně fašisté.
Od: Anonym: Janča--- )
Kdy: 31. 01. 2017 17:54
Předmět: homosexualita

Evangelická církev v Norsku schválila homosexuální "manželství" a přijala k tomu nové liturgické texty. Největší radost z toho mají svědkové Jehovovi, kteří hbitě triumfují úpadkem "křesťanstva".
:(
Od: Anonym: Martin Danihelka--- )
Kdy: 01. 02. 2017 19:59
Předmět: Re: homosexualita

Janča napsal(a):
 Evangelická církev v Norsku schválila homosexuální "manželství" a  přijala k tomu nové liturgické texty.  Největší radost z toho mají svědkové Jehovovi, kteří hbitě triumfují úpadkem  "křesťanstva".    :(
Ale no tak… Někdo, kdo je anatomicky mužem a má přitom nepřekonatelnou potřebu používat ženský nick a stylizovat se do ženské role, by se nad homosexualitou asi neměl tolik rozplameňovat, ne? Jeden by řekl, že to je poněkud troufalá cesta na tuze tenký led. :)
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 02. 02. 2017 16:46
Předmět: Re: homosexualita

Ha, pan Danihelka. Vzor všech křesťanů. Jdu se někam schovat.
Od: Anonym: mc.Mek--- )
Kdy: 02. 02. 2017 19:16
Předmět: Re: homosexualita

nejlepší evangelíci jsou takoví ti potetovaní gejové , co si rádi šňupnou nějakýho šmejdu s klukama
Od: Anonym: jeden evangelík--- )
Kdy: 02. 02. 2017 21:19
Předmět: Re: homosexualita

mc.Mek napsal(a):
 nejlepší evangelíci jsou takoví ti potetovaní gejové , co si rádi šňupnou  nějakýho šmejdu s klukama
Jestlipak sis ty nešňupnul nějakýho šmejdu, anonymní trolle…
Jdi si hrát na píseček své církve, (pokud vůbec takový na hřišti má, že ano).
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 03. 02. 2017 11:34
Předmět: Re: homosexualita

Promiňte, že Vám do toho lezu. Sleduji Vaše diskuse jen ze zájmu jistých sociologických studií, měl bych zachovat pozici pasivního pozorovatele. Toho jsem si ale užil několik výživných let, teď mi to nedá, abych se nezeptal: všimli jste si, že Vaše debaty, ať jsou o čemkoliv, skončí nakonec vždy u homosexuality? Tady je to vyloženě off topic. Když jsem si prošel Vaše vyznavačské dokumenty, nenašel jsem o tom ani ťuk. Tady se zdá, že je to téma důležitější, než trojiční učení, jehož role v životě současném křesťanství by mě zajímala víc. Čím to je, že se od otázky interkulturality v českém školství, od uplatnění ideje náboženských svobod a tolerance, ocitnete zase u homosexuality? Má to pro Vás nějaký zásadní význam? Díky za odpověď,která mi v mé práci určitě pomůže. A nezlobte se.
Od: Anonym: Jaryn N.--- )
Kdy: 03. 02. 2017 14:03
Předmět: Re: homosexualita

Rovněž pozoruji zdejší diskuse už nějaký ten rok a konstatuji totéž. Trojiční učení s církví nehýbá patrně proto, že je církev nezpochybňuje. Zavádění homo friendly názorově rozděluje lidi stejné víry. To je jako by církev prosazovala nějakou konkrétní politickou stranu. Byla by shoda všech? Ze zkušenosti ve světě téma homosexuality rozděluje křesťany a štěpí církve. Kdyby počin norských evangelíků zopakovala česká evangelická církev, pak by se tato rychle se zmenšující církev střetla s úbytkem ještě výraznějším, protože pro mnohé by to byla kapka pro odchod do jiné církve, která není nemastná neslaná jako tato a dřží se Písma, Písmo nerelativizuje. Sola scriptura má mezi protestanty stále silný zvuk. Pro ně žijí a dýchají.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 03. 02. 2017 18:46
Předmět: Re: homosexualita

No, i tohle je off topic. Jednak mě zajímá, jestli trojiční učení je jen relikt minulosti, nebo se v životě současných křesťanů prakticky projevuje, ale sem to patří, jako ta homosexualita. Ptal jsem se, proč u té homosexuality skončíte, ať je téma jakékoliv? Jinak, co znamená prakticky "sola skriptura" v praxi? Máte střapce na peřině (Dt 22, 12). Ale to sem vlastně také nepatří. :-)
Od: Anonym: jeden evangelík--- )
Kdy: 03. 02. 2017 20:20
Předmět: Re: homosexualita

Heleďte, vy sociologové, nechcete si jít dělat sociologický průzkum do své církve? Laskavě zanechte zdejších nejapných trolliád a vypadněte!
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 03. 02. 2017 21:51
Předmět: Re: homosexualita

To si psal ty,Martine?
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 03. 02. 2017 21:53
Předmět: Re: homosexualita

Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 03. 02. 2017 21:57
Předmět: Re: homosexualita

Naprosto nesouhlasím s protrstantskou církví v Norsku.Okamžitě bych odešel do jiné církve.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 04. 02. 2017 09:06
Předmět: Re: homosexualita

Hm. Také odpověď. Škoda, že Vám bible nic neříká 1Pt 3,16. Z žádné církve nejsem. Jen mě zajímá vztah komunit s normotvornými texty k normotvorným textům. Potvrzuje se, že ať jde o jakékoliv společenství (náboženské či politické), vystačí si lidé zpravidla s představou o svých textech, aniž by je opravdu znali, a to ať větve liberální, tak i ti, kteří by "za ně dýchali". Nejste-li s to dát odpověď, uchylujete se k aroganci. To je v takových společenstvích běžné. Stále si kladu otázku, proč jsou ty texty pro taková společenství tak důležité, když si vystačí bez nich, asi jako fotbaloví fanoušci se dokáží porvat i bez fotbalu? Můj závěr je, že je to jistá forma fetiše. No nic. Pokračujte - připomínám jen, že původním tématem bylo islámské zahalování v evropských školách (Koránem také ne moc doložitelné).
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 04. 02. 2017 15:08
Předmět: Re: homosexualita

Dost bylo vyhýbání,konec kličkování! Je nutné neodkladně a důrazně požádat synodní radu o konečné rozhodnutí v otázce homosexuality! Jsem ochoten a připraven sformovat dočasnou odštěpenou novou protestantskou církev,potom její připojení pod jinou církev v české Republice(zřejměCB)
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 04. 02. 2017 16:20
Předmět: Re: homosexualita

Vidím to jako dvě roviny.
Manželství uzavřené státem:
Uzavírá zástupce občanské společnosti (starosta, matrikář…) a řídí se zákony dané země (např. lze/nelze uzavřít u osob stejného pohlaví, lze/nelze zrušit rozvodem, lze/nelze uzavřít s více manželkami…)
Manželství uzavřené v církvi:
Uzavírá Bůh prostřednictvím kněze (svátostné - podle Písma). Řídí se pravidly Božími (např. nelze uzavřít mezi osobami stejnéhio pohlaví (podle Písma), nelze rozvést (podle Písma)… Plus toto manželství je pod Boží milostí, a tak se na něho vztahují Boží zaslíbení - je to svátost - viz. Písmo)
Pokud kněz uzavře manželství homosexuálům, pak je otázka, zda je uzavřel jenom ten kněz nebo i Bůh. Podle mého chápání Písma (a chápání drtivé většiny církví) je Bůh neuzavřel, takže je platné pouze před občanskou společností (tedy pokud má ta společnost takové zákony, které toto umožňují - např. na Slovensku by neplatilo ani před tou občanskou společností).
Od: Anonym: AZ--- )
Kdy: 06. 02. 2017 13:08
Předmět: Re: homosexualita

Uf, cože?
…Pokud kněz uzavře manželství homosexuálům, pak je otázka, zda je uzavřel jenom ten kněz nebo i Bůh. Podle mého chápání Písma (a chápání drtivé většiny církví) je Bůh neuzavřel, takže je platné pouze před občanskou společností (tedy pokud má ta společnost takové zákony, které toto umožňují - např. na Slovensku by neplatilo ani před tou občanskou společností).
To jako, pokud si dva homosex řeknou v kostele ano, tak to vlastně neplatí před Bohem? Nebo jak tomu mám rozumět?
Když farář pokřtí nemluvně, tak jej pokřtil jen farář a Bůh se k tomu nepřiznává. Jak se dá oddělit to co dělá farář při bohoslužbách s Bohem a bez Něho?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 06. 02. 2017 16:28
Předmět: Re: homosexualita

To se dá poznat podle Písma. Pokud si Písmo vykládá každý jinak, což je i případ homosexuality nebo křtu nemluvňat, pak hledejme výklad v praxi staré církve, tedy v církevní Tradici. Tradice žádné oddávání homosexuálů nezná, ale křest dětí zná. Představte si, že doba pokročí o dalších 100 let, Evropská unie se nerozpadne a v USA se stane prezidentem liberál. Pak si přivedeme k oltáři třeba krásného čtyřnohého přítele. Uzavře toto manželství Bůh nebo jenom ten moderní kněz? Já říkám, že ta druhá varianta.
Od: Anonym: AZ--- )
Kdy: 06. 02. 2017 21:13
Předmět: Re: homosexualita

Ano, souhlasím s Vámi, jen jsem se chtěl ujistit, zda jsem Vám porozuměl. V tom případě "moderní kněz" není v církvi, která je nevěstou, ale je v církvi, která je nevěstkou. Pak ti, kteří ji pasou, ji pasou za nějakým cílem, či vlastně bez cíle, který už dávno ztatili.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 07. 02. 2017 13:09
Předmět: Re: homosexualita

Spíš bez cíle. Synodní senior, myslím, že to byl bratr Ruml, při svém uvedení do funkce řekl, že nemá žádnou představu, kam by chtěl církev posunout. A tak ta církev nějak putuje nikam a kdejaký pseudohumánní křikloun ji pak strhne, kam chce. A jsme zase u příkladu homosexuality.
Od: Anonym: AZ--- )
Kdy: 09. 02. 2017 17:30
Předmět: Re: homosexualita

Ano, myslím, že s Rumlem se nemýlíte. Když byl na synodu zvolen, něco takového prohlásil. ČCE, která neví kam kráčí. Prý nasleduje Krista.
Od: Anonym: AZ--- )
Kdy: 06. 02. 2017 13:11
Předmět: Re: homosexualita

SR nežádejte - rovnou odejděte. Nemá to smysl. ČCE to příští rok už nějak oslaví i bez nás.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 07. 02. 2017 19:06
Předmět: Re: homosexualita

Ne, neodpustím si malé rýpnutí, ale vytvořím tím i most mezi tématem, kterému se věnuje toto vlákno, a tématem, ke kterému se zarputilostí senilní osoby (podle cimrmanologů staří lidé neumějí udržet myšlenku, a ani ji opustit :-) ) vracíte: Proč Vám tady na tomto serveru tak vadí muslimové, když mají na spoustu věcí (sexualita, homosexualita …) vlastně naprosto shodné názory?
Od: Anonym: LociKa---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 09. 02. 2017 20:57
Předmět: Re: homosexualita

To zas ne. Když jeden den budu jíst jen mrkev ještě neznamená, že jsem vegetarián. Avšak po té, co mi někdo bude podstrkovat mrkev jako jedinou možnost, začnu ji nesnášet. A to se stalo, vadí mi jen to podsouvání mrkve, vegetariáni ne. Jednopohlavní sňatky pro mne nejsou téma. to mi víc v církvi vadí tolerance k nactiutrhání, lhostejnost a nedostatek odvahy.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 10. 02. 2017 07:37
Předmět: Re: homosexualita

Díky za vysvětlení, jen bych potřeboval upřesnit, kdo je vegetarián a co je tou mrkví?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 10. 02. 2017 13:09
Předmět: Re: homosexualita

Ano. S muslimy máme některé věci společné. Například nesouhlas s praktikováním homosexuality.
S komunisty také mám některé názory společné. Například, že by každý měl mít zaměstnání. Nebo že by školky měly být zadarmo.
Znamená to, že jsem komunista? Že nesmím brojit proti komunistům, neboť mám s nimi některé názory stejné?
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 10. 02. 2017 13:41
Předmět: Re: homosexualita

V podstatě ano:
"by měli být zaměstnaní" - to je buď výhružka OSVČ, nebo směřování k zázraku komunismu: všichni jsou zaměstnaní, ale nikdo nic nedělá
"školky zadarmo" - dodejte k tomu "nízké, nebo skoro žádné daně", a pak se pak se ptám, kdo to zaplatí? Za darmo nemáte totiž ani pohřeb.
Jsou-li tohle Vaše názory, nezlobte se, ale jste ideální volič komunistů. Naivita komunistického voliče, kterou trpí i mnozí křesťané.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 10. 02. 2017 15:30
Předmět: Re: homosexualita

Nejsem komunista a nikdy jsem tu pakáž nevolil. Přesto můžu mít některé názory stejné. S NSDAP mám taky některé názory stejné, a přesto tuhle vražednou ideologii odmítám a bojuji proti fašismu. Vy zajisté máte některé názory stejné třeba … s buddhisty. Jste tedy buddhista?
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 10. 02. 2017 17:25
Předmět: Re: homosexualita

Ne, a ani nebudu řešit, že by budhisti měli nebýt. Mohu si myslet o budhismu své, ale nebudu bít na poplach, že si někdo mezi námi dovoluje být budhistou. Jakmile ovšem začnete žádat od státu služby za darmo, musí je někdo zaplatit. Pak už vám nezbývá, než podpořit sílu, která těm, kdo mají (kapitalistům, Židům …), sebere a rozdá "chudým". Škoda, že se neumíte podepsat, abych znal jméno současného bojovníka proti NSDAP (když už dávno neexistuje), holt zase nepoznám žádného hrdinu naší doby. Ale tady bojujete proti homosexuálům, což ostatně komunisti i nacisti zvládali také, a mnohem efektivněji.
Od: Anonym: LociKa---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 10. 02. 2017 17:05
Předmět: cui bono?

mrkev je mrkev a vegetarián je vegetarián. Chtěla jsem zobecnit obrazně princip, který se dá aplikovat na mnohé situace.
Reagovala jsem na Vaši větu, že jsme antimuslim server. Kritika jednoho prvku neznámená, že odsuzuju celek.
ad původní téma) když mi někdo bude říkat, že jiná možnost, než povolit všem nosit hidžáb do škol, není, tak to je ta mrkev z donucení, kterou začnu nesnášet. Otázka zní cui bono? Proč má někdo potřebu zveličovat banalitu.
dá se to aplikovat i na slova Martina Janči) to, že souhlasím se stavem, který byl za bolševika a sice větší soběstačnost republiky v oblasti zemědělství, průmyslu, výroby, ještě neznamená, že jsem bolševik.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 10. 02. 2017 17:32
Předmět: Re: cui bono?

Jestli v rámci RVHP byla naše republika samostatnější, o tom by se dalo diskutovat, ale to by bylo zase na jiné vlákno, možná i server.
Dráždí Vás povolení muslimských roušek ve školách, jako by to byl útok proti Vám. Mimochodem, nejen, že rozmanitost aplikace tohoto nařízení v islámském světě, od rezignace až po zahalení celého obličeje, naznačuje, že to není v jejich textech tak úplně jasné, ale mnozí to pociťují, jako projev svého přesvědčení.
Jako učitel si neumím představit jednání se studentkou, které nevidím do tváře, ani, zda nemá tahák, ale jako osobní ohrožení to nepociťuji. Zakázané to ale není, ani jsem se s tím přímo nesetkal. Měl jsem jen muslimského studenta.
Jo, a obávám se, že politici se vaší církve asi stejně na svolení ptát nebudou.
Od: Anonym: LociKa---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 11. 02. 2017 07:58
Předmět: Re: cui bono?

Nejsme na koridě, kus látky mě nechává v klidu. Uměle vyprovokované divadlo kolem mi je spíš trnem v oku. co a proč, tím kdo sleduje? a komu to prospěje? je to politikum, hra na spor o upírání náboženské svobody.
zakázané to není, ale s tímhle jejich přístupem, to brzy bude.
Téma je vyčerpáno, může se uzavřít.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 11. 02. 2017 13:12
Předmět: Re: cui bono?

To asi bylo hned od začátku. Ale dovolím si poznámku (samozřejmě, Jílková a ČT z toho dělají hlavně šou), že jde také a především o zápas této společnosti o vlastní ideály, včetně ideálu náboženské svobody, o jejich aplikaci i možné hranice. Co je možné, a co už je třeba utopie. Zde jsou normotvornými texty, s nimiž se společnost a její reality pere, všechny deklarace práv člověka a občana, jak vznikají od Rousseaua či americké revoluce. V tom bych to bral Vážně. Vaše farářka se pere s jiným problémem (+ výše popsaný), zda je pro ni normou starozáknní henotheismus, nebo Ježíšova otevřenost, případně realita novozákonní církve, která žila jako minorita v multikulturním společenství.
Od: Anonym: LociKa---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 11. 02. 2017 20:42
Předmět: Re: cui bono?

a co z toho je mrkev?… osobně si myslím, že náboženská svoboda, spíš lidi od víry vzdaluje, je to nežádoucí jev. Bytost musí překonávat překážky, žít v bídě a strachu, aby věřila nebo ne?
svoboda je pojem, reálně neexistuje, samé restrikce a kdesi cosi.
když se zakáže hidžáb do škol, tak bude omezena svoboda nosit hidžáb do škol, nic víc.
a mně vůbec nepřišlo, že by se farářka s něčím/někým prala, působila spíš rezignovaně.
Deklarace načtený nemám, takže v diskusi nemohu držet krok.
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 12. 02. 2017 08:24
Předmět: homosexualita,islám

Vedeme diskuzi o kávě nad prazdným hrnkem. Ja bych jednoduše toho jidáše Vymětala a jemu podobné dámy farářky exkomunikoval a basta
Od: Anonym: Martin Danihelka--- )
Kdy: 12. 02. 2017 09:01
Předmět: Re: homosexualita,islám

Velký pes napsal(a):
 Vedeme diskuzi o kávě nad prazdným hrnkem. Ja bych jednoduše toho jidáše  Vymětala a jemu podobné dámy farářky exkomunikoval a basta
…Tak je exkomunikuj, anonyme. :)
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 12. 02. 2017 10:23
Předmět: Re: homosexualita,islám

Děkuju za radu, neanonyme Martine. Jakto že nejsi v kostele,Martine,? :D
Od: Anonym: Martin Danihelka--- )
Kdy: 12. 02. 2017 11:19
Předmět: Re: homosexualita,islám

Už jsem po bohoslužbách. Přeješ si? Už jsi všechny exkomunikoval a založil jsi tu vyznavačskou církev, jak jsi tu před pár dny sliboval? Zásadní problémy, které řešíš, nejsou věroučné, ale psychiatrické.
Od: Anonym: n--- )
Kdy: 12. 02. 2017 11:42
Předmět: Re: homosexualita,islám

Č
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 12. 02. 2017 12:10
Předmět: Re: homosexualita,islám

O čem jste měli kázání Martine? Dávals pozor? O homosexualitě? :D Nebo o ekuméně s islámem :DD ! A co máš dneska na oběd? Jako správný evangelík to bude,jistě něco halal.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 12. 02. 2017 14:08
Předmět: Re: homosexualita,islám

Diskuse ztrácí na úrovni. Zkusme se bavit v duchu slušnosti, se zájmem pochopit názor druhého. Ve vztahu k islámu se pokusme poučit ze dvou starých lidových mouder. Ta praví: "Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění" a "Cesta do pekel bývá vydlážděna dobrými úmysly".
Od: Anonym: LociKa---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 12. 02. 2017 18:28
Předmět: kdo jsou psohlavci?

milý převeliký pse, jsi věrný svému tématu a už jsme všichni poznali, že Tě trápí postoj církve vůči církevním sňatkům osob stejného pohlaví. Jestli má tvé štěkání slyšet kompetentní ucho, tak bude potřeba sezvat smečku a dát dohromady nějaký elaborát, obeslat sbory, ať se vyjádřej a s tím vyrazit na odpovědná místa nebo si domluvit schůzku s farářem, jsou tady snad od toho, aby naslouchali. Pak dejte vědět, jak jste uspěli, moc by mě to zajímalo. Fakt nevím, co jiného poradit, ale brečet tady a měnit mi neustále téma v předmětu, je k ničemu.
Psi jsou dost xenofobní, tak možná je to jen přirozenost, s tím se nedá nic dělat, přesto bych doporučila si k tomu založit vlastní téma.
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 12. 02. 2017 20:44
Předmět: Re: kdo jsou psohlavci?

Tak to je sqelý nápad. A nechceš mi s tim pomoct? Svoje vlakno jsem měl,ale Pan Danihelka mi tam trolluje sprostoty. Už nevim z keré do keré.
Od: Anonym: LociKa---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 13. 02. 2017 11:42
Předmět: Re: kdo jsou psohlavci?

s čím? najít cestu k lidem? sama se v nich nevyznám. Buď rád, že jseš pes a máš svého pána. Jinak sňatky všeobecně jsou mi volný, akorát problems. ve všem je potřeba nouzový východ (podle mne). takže ani na tomhle poli nepomohu.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 12. 02. 2017 16:02
Předmět: Re: cui bono?

Náboženská svoboda říká, že státní moc (chcete-li si to tak říct s Marxem "organizované násilí") nesmí zasahovat do věcí víry - to už chtěl Petr Chelčický, ve světovém měřítku "otcové poutníci". Stát tudíž nesmí klást překážky víře a jejím projevům, které by nebyly dostatečně zdůvodněny fungováním státu, nebo, řečeno s Periklem: "svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého". Pokud dáma v hidžábu neohrožuje chod státu, ani tím neohrožuje svobody druhého, není legitimní důvod (ani to, že se to někomu nelíbí) to zakazovat. Kdyby ovšem někdo někomu hidžáb vnucoval, to by bylo něco jiného. To už by bylo, jako když křesťané volají policii proto, že se na pláži opaluje žena nahoře bez, že. :-) Ve škole - to ať řeší školy svými řády, pokud to neovlivňuje průběh vyučování, je to věc žáka, nosí-li hidžáb, nebo palestinský šátek kolem krku, jak bylo asi před deseti lety v módě. Nebo chcete, aby škola dokonce předepisovala délku vlasů, jestli džíno ja a ne, jako za komunismu? Výkon farářky komentovat nechci. Jde mi spíš o pozici křesťanů v moderním sekulárním státě.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 12. 02. 2017 16:04
Předmět: Re: cui bono?

Ještě doplňuji: pokud náboženská svoboda vzdaluje lidi od náboženství, nebude problém ve svobodě, ale v náboženství, jelikož nic nenabízí. Co s náboženstvím, které v podmínkách svobody nefunguje? Stát tu však není od toho, aby vytvářel překážky k překonávání. V tom si musíte spíš udělat pořádek Vy ve své víře.
Od: Anonym: LociKa---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 12. 02. 2017 19:08
Předmět: Re: cui bono?

ve jménu víry nebo ve jménu moci, jak to stát pozná? to si do projevů víry mohu napsat cokoli, třeba zásadní odmítání autorit, protože všichni jsem si rovni.
Pravá víra je, když se pro ni musí něco obětovat, jinak je to pokrytectví. Když budu vidět, že je výhodné být křesťan tak budu křesťan a naopak… pokrytectví je mazané.
Já nevím proč, mně když někdo řekne, že věří v Boha, tak mu nevěřím. spíš říct, hledám, jak věřit nebo tak něco…
Jaká je pozice křesťanů v moderním sekulárním státě, by mě taky zajímalo. Vymezovat se nebo splynout? ČR nemá osobnosti leadery a ČCe nejinak.
Od: Anonym: LociKa---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 12. 02. 2017 19:36
Předmět: Re: cui bono?

ono ty Vaše příspěvky je těžký čtení, schroustat to napoprvé, se nepovedlo, ale teď už vidím, že odmítání autorit do projevů víry nenapasuju. já se ale nevzdám.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 12. 02. 2017 20:08
Předmět: Re: cui bono?

Všecko se systémově zvládnout nedá. Stát nemůže kontrolovat, co je a co není pravá nebo upřímná víra. Jen, zda její projevy někoho neohrožují. V případě "odmítání autorit" je dost nasnadě společenský chaos - do projevů víry nemohu zahrnout třeba nerespektování dopravních předpisů. Jako určitý test, kam až to může zajít, chápu žádost tzv. pastafariánů, mít na občanských průkazech cedník na těstoviny na hlavě. Moudrá státní správa se tady mohla poučit a uznat, že náboženské pokrývky na dokladech jsou už trochu absurdní, a tuto výjimku z pravidla zrušit. Ne pro náboženství, ale pro logiku účelu osobních dokladů.
Od: Anonym: LociKa---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 13. 02. 2017 11:18
Předmět: Re: cui bono?

Víra je neuchopitelná a stejně tak její projevy. Mám chřipku a její projevy jsou nasnadě: teplota, bolest hlavy, únava… Mám víru a co? Nutně si musím přikrýt hlavu šátkem a udat bližního soudu, protože mou víru nesdílí?
správně je svoboda vyznání a ne svoboda naboženství.
Pořád jsem nemohla pojmenovat to, čím mě příběh burcoval. Díky diskusi jsem na to přišla, je to absurdita.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 13. 02. 2017 16:54
Předmět: Re: cui bono?

Tomu moc nerozumím. Svoboda vyznání je jinými slovy svobodou náboženství. Do toho demokratická společnost skutečně nemůže ze své podstaty hovořit. Ani do projevů, pokud někoho neohrožují, nebo neohrožují přímo stát. Jak se kdysi vyjádřil jeden poslanec, že respektuje náboženství svého souseda, ale nesmí zahrnovat hru na bicí po desáté noční hodině. To je rozumné a logické. Pokud žena v hidžábu nikoho neohrožuje a má za to, že to po ní bůh chce, co s tím? Jsem rád, že po mně nic takového nechce.
Samozřejmě, musí taková dáma skousnout, že jí asi ostraha banky nepustí dovnitř, ale proč jí bránit chodit takhle do školy, když jí to baví?
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 14. 02. 2017 20:36
Předmět: Re: hidžáb do škol

Protrpěl jsem se tou debatou, bych byl víc v obraze, ačkoliv mi ta štěkárna moc nesedne. Pokud bych měl hodnotit, co paní farářka Glancová řekla, musím konstatovat, že nic, byla spíš do počtu, takže nelze říct, zda s ní souhlasím, nebo nesouhlasím. I to mlčení, zvláště v tak nezvládnutém moderování, je projevem vnitřního boje. Sám nevím, jak bych se v takové atmosféře cítil, a ke komu se připojit. I tak tam z obou stran zaznělo dost postřehů, hodných zamyšlení. Klaus ml. se v tom také spíš motal. Jiní měli víc racionální argumenty, než on. Dost mě to překvapilo, že nebyl schopen lepšího výkonu.
Od: Anonym: LociKa---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 14. 02. 2017 21:30
Předmět: Re: hidžáb do škol

Hodan Daniel jr. napsal(a):
Tomu moc nerozumím. Svoboda vyznání je jinými slovy svobodou náboženství. Do toho demokratická společnost skutečně nemůže ze své podstaty hovořit. Ani do projevů, pokud někoho neohrožují, nebo neohrožují přímo stát.
a kdo je stát? těch pár zoufalých politiků, co se třesou o posty? Tak ty by mohly být neuváženým činem ohroženy nejvíc. Tichá voda břehy mele a co se jeví jako neškodný projev "víry", může a nemusí znamenat něco jiného. Zkušenosti jsou různé. Já žádné špatné nemám a s muslimy jsem byla v kontaktu často.
Protrpěl jsem se tou debatou…
Trpělivě protrpěl a mě to docela bavilo, hlavně, že nemusím měnit názor:) zdar
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 15. 02. 2017 17:47
Předmět: Re: hidžáb do škol

Myslím, že tohle není projev strachu politiků o posty (o ty se logicky bojíme všichni, snad jen odsouzenci ne). Stát je instituce, která rámuje společenství lidí na určitém území, logicky vytváří funkce a hierarchii mezi nimi. Ta musí mít nějaká pravidla hry, která vycházejí z hodnot této společnosti. Tím vzniká problém, co je ještě nutné a přiměřené uplatňování moci, kde stát ustupuje, nebo naopak své moci zneužívá, ale jsme to my všichni.
Nemyslím, že otázka náboženství a jeho projevů, zejména ve školách, může ohrozit víc, než jen pozice učitelů a ředitelů. Místní i republikoví politici je mohou pouze stresovat tím, zda jsou stoupenci nějakého idealismu, nebo realisté. Oni ale nad nimi mají moc.
Ano, celé je to o tom, jak uplatnit naši, ne islámskou, ideu svobody víry a náboženství, co je ještě možné, a kde už to zabíhá k absurditám (pastafariáni), kde různí náboženští fanatici zkoušejí, kam až mohou zajít. To nejsou jen muslimové, to i pan Duka, když zbuzeroval ministra školství tak, že stáhl ze serveru svého ministerstva materiál o sexuální výchově. To je podobné, jako s těmi hidžáby. Osobně si myslím, že do školství žádné náboženství kecat nemá, ani to Vaše. Ale drobní občané, pokud jim to nebrání v plnění povinností, snad svoji víru projevovat, manifestovat, mohou.
Od: Anonym: jeden evangelík--- )
Kdy: 20. 08. 2017 14:42
Předmět: Re: hidžáb do škol

názor muslima na nás …. co by na to řekl pan vymětal ??
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 20. 08. 2017 19:59
Předmět: Re: hidžáb do škol

Tak tohle video je exemplární ukázka myšlení drtivé většiny islámistů, včetně těch tzv. umírněných. Co by na to řekl náš speciální evangelický "farář pro menšiny"? Inu, jednou jsem ho slyšel "vysvětlovat" podobný exces jednoho róma a tam to bylo i s opakovaným fyzickým napadením s rasovým motivem. Prý to není možné, určitě ho někdo provokoval, nemůže za to, sic je temperamentní, rómský hněv trvá míň jak dvě minuty, takže to hněv ani není, nevěřím tomu… Ano, takovéto odborníky na menšiny si musíme hýčkat.
Od: Anonym: MaTeS GaHuRa--- )
Kdy: 21. 08. 2017 11:46
Předmět: Re: hidžáb do škol

Martin Janča napsal(a):
 Tak tohle video je exemplární ukázka myšlení drtivé většiny islámistů,  včetně těch tzv. umírněných. Co by na to řekl náš speciální evangelický  "farář pro menšiny"? Inu, jednou jsem ho slyšel  "vysvětlovat" podobný exces jednoho róma a tam to bylo i s  opakovaným fyzickým napadením s rasovým motivem. Prý to není možné, určitě  ho někdo provokoval, nemůže za to, sic je temperamentní, rómský hněv trvá  míň jak dvě minuty, takže to hněv ani není, nevěřím tomu… Ano, takovéto  odborníky na menšiny si musíme hýčkat.
Blbec.
Od: Anonym: ab&ac <> ( ---.poda.cz )
Kdy: 22. 08. 2017 18:41
Předmět: Re: hidžáb do škol

Pokud u nás dáme muslimům náboženskou svobodu, pak jim dáme i právo na zabíjení nevěřících, to jest nás, neboť toto právo mají pevně zakotveno v Koránu. Tím bychom se ovšem stali v lepším případě občany druhé kategorie, v tom horším pak lovnou zvěří.
Že životy tzv. uprchlíků jsou nadřazeny životům našim, potvrdil i pan papež na adrese: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/447021-zajmy-uprchliku-jsou-dulezitejsi-nez-narodni-bezpecnost-tvrdi-papez-frantisek.html ab&ac
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 24. 08. 2017 13:02
Předmět: (ne)diskuse

ab@aci, zase trolíte. - že by typicky západní pojem "náboženská svoboda" měl zahrnovat právo na zabíjení nevěřících, to nemyslíte vážně. - a k papeži: článek na novinky.cz obsahuje významové posuny vůči tomu, co papež skutečně řekl, dohledal jsem si aspoň http://radiovaticana.cz/clanek.php4?id=26247 , (všimněme si, že je to promluva k biblickému textu, protože především Bible samozřejmě je vůči imigrantům přejná). ale ani v tom článku na novinky.cz není taková pitomost, jakou z něj vyvozujete, že by papež "nadřazoval životy tzv. uprchlíků životům našim". - jinak ovšem: diskuse k tomu, co papež říká, by mne zajímala
Od: Anonym: jeden evangelík--- )
Kdy: 25. 08. 2017 21:50
Předmět: Re: (ne)diskuse

nestaral bych se tak o to,, co je na novinkách,,jako co mají islámisté natlučeno v hlavách…Každý muslim ví,, že je víc než ostatní,, jeho sekta je nadřazena — a má šířit své naboženství, všemi prostředky včetně meče.. Ne islámu!! Ne teroristům!
Od: Anonym: ab&ac <> ( 193.165.237.--- )
Kdy: 26. 08. 2017 15:58
Předmět: Re: (ne)diskuse

Vážený příteli!
Uvedu jen jednu vzpomínku dokumentující skutečný stav ČCE:
Někdy přes dvěma či třemi lety jsem procházel jedno odpoledne Staroměstským náměstím v Praze, kde stálo před pomníkem dost lidí a naslouchali kázání pana doc. Konvičky o hrozbě islámu.
Téměř na okraji této skupiny lidí stáli dva faráři ČCE, konkrétně Vymětal s mediální hvězdou Klineckým, před sebou stolek s několika výtisky Koránu (který snad prodávali) a letáky, které rozdávali. Tito faráři zase kázali o mírumilovnosti islámu. Muslimové totiž podle nich věří v jednoho (a téhož!!!) Boha jako my, takže není třeba se ničeho obávat. Ten leták jsem si od nich vzal abych ho zde zpřístupnil:
10 bodů osvěty toho, co dal prorok Muhammad lidstvu. Dr. Adil bin Ali aš Šaddy generální tajemník mezinárodního programu pro představení Proroka milosrdenství
Všechna chvála náleží Alláhu a požehnání a mír s jeho posledním Poslem
Někteří nemuslimové žijící na západě přemýšleli nad tím, co pak to prorok Muhammad představil lidstvu. Zejména poté, co byl jeho čestný charakter, pohaněn západními médii.
Za mezinárodní program představení Proroka milosrdenství jsme převzali zodpovědnost odpovědět na otázky typu: Co dal náš Prorok lidstvu a světu? Toto by mohlo být stručně shrnuto následovně:
* Muhammad skrze zjevení od Boha (Alláha) přeměnil lidstvo z poslušnosti a podrobení se druhým lidem, na uctívání a poddanost pouze Bohu jedinému, bez přidružování čehokoliv k němu. Následně pak byli lidé osvobozeni od poddanství jiným než Bohu, což je pro lidstvo veliká pocta.
* Díky zjevení od Boha osvobodil lidskou mysl od pověr, klamu a poddanosti falešným objektům uctívání. A stejně tak i konceptu, který protiřečí lidskému rozumu, jako je tvrzení, že Bůh měl lidského syna, kterého obětoval, aby odčinil hříchy lidstva.
* Muhammad položil základy tolerance mezi lidmi. Bůh Svému Prorokovi v Koránu zjevil, že není donucování v přijetí náboženství. Muhammad také objasnil práva nemuslimů kteří nebojují proti muslimům a zajistil jim ochranu životů, dětí, majetků a ctí. I dnes žijí židé a křesťané v mnoha muslimských zemích v míru a bezpečí. Například ve srovnání se španělskou inkvizicí, která muslimy vyhladila etnickou čistkou jenž porušuje všechny humanitární zásady prosazované západní kulturou.
* Muhammad byl poslán Bohem všem lidem, nehledě na rasu nebo víru. Věru, jeho učení zahrnuje slitování i s ptactvem a zvířaty a zakázalo, aby jim bylo bezdůvodně ubližováno.
  • Muhammad ukázal nevyrovnatelný respekt a ocenění všem prorokům, kteří mu předcházeli, mezi nimiž byl Abraham, Mojžíš a Ježíš, mír s nimi se všemi. Bůh mu zjevil slova, která říkají, že ten, kdo nevěří, nebo pohrdá jakýmkoliv prorokem, nemůže být muslimem. Islám pohlíží na všechny proroky jako na bratrstvo, které zve lidi k víře, že zde není božstva hodného uctívání kromě Boha, jediného a pravého.

* Muhammad bránil lidská práva jak mužů tak i žen, mladých i starých nehledě na jejich sociální postavení. Ustanovil soubor velkolepých zásad. Jedním z příkladů může být i proslov během poutě na rozloučenou, ve které prohlásil a striktně zakázal transgresi proti lidským životům, majetku a cti. Tyto zásady byly dány dávno před tím, než svět znal Magna Chartu (1215), Deklaraci práv (1628), Zákon osobní svobody (1679), Americkou deklaraci nezávislosti (1776), Listinu lidských a občanských práv (1789) a Celosvětovou deklaraci lidských práv (1848).
* Muhammad pozvedl důležitost lidské morálky v lidském životě. Volal po odpovědném chování, počestnosti, spolehlivosti, cudnosti a posilnění sociálních vztahů jako poslouchat své rodiče. A vždy své učení uváděl do praxe. Zakázal a varoval před špatným chováním jako je lhaní, závist, proradnost, smilstvo, neúcta k rodičům a řešil problémy vstávající z těchto nemocí.
* Díky zjevení od Boha vyzýval Muhammad k používání rozumu, objevování prostoru kolem sebe a získávání vědomostí. Potvrdil, že Bůh odměňuje ty skutky, za které v té době byli vědci a myslitelé v jiných civilizacích pronásledováni a obviňováni z kacířství a rouhání, týráni a mučeni ve vězení a často zabiti.
* Muhammad přišel se zjevením od Boha, které představilo víru slučitelnou s lidskou podstatou - takovou, která uspokojuje potřeby duše a těch částí těla, které ustanovují rovnováhu mezi světskými skutky a těch učiněných pro onen svět. Je to víra, která ukázňuje lidský pud a touhu bez jejich kompletního potlačení. Ne jako jiné kultury, které byly nasáty ideály proti lidské podstatě zbavením zbožných lidí oddaných víře takových přirozených lidských práv jako je sňatek a nebo přirozenou reakcí jako je zloba na transgresi, očekávajíc že se proti útočníku nebudou bránit. Toto vedlo mnoho členů této civilizace k odmítnutí jejich náboženského učení, a byli pohlceni materiálním světem, který hostí pouze jejich těla, zatímco jejich duše jsou ve zbědovaném stavu.
* Muhammad uvedl světu dokonalý model bratrstva mezi lidskými bytostmi. Učil, že žádná rasa není nadřazena druhé, neboť jsou si všichni ve svém původu a také zodpovědnosti a právech rovni. Stupeň víry a zbožnosti je jediným kritériem preference. Jeho společníci dostali shodné příležitosti náležet a sloužit víře. Mezi nimi byli Suhajb - Byzantinec, Bilál - Etiopan, Salman - Peršan a mnoho jiných ne-Arabů.
Pro další informace a angličtině prosím navštivte: www.mercyprophet.com WWAII PROislám, o.s.
KONEC LETÁKU
A já se ptám: jsou tito faráři hlasateli evangelia Kristova - nebo islámu??? Nelze dvěma pánům sloužit (Mt. 6:24; Lk. 16:13)!!!
Snad se odpovědi ujme člověk nadmíru povolaný, v mnoha pútkách tužený, vysocevážený pan spirituál. ab&ac
Od: Anonym: Marti Janča--- )
Kdy: 26. 08. 2017 17:32
Předmět: Re: (ne)diskuse

Evangeličtí faráři dělají islámskou misii. Předpokládám, že se jim pak islám jako prvním "odmění".
Od: Anonym: ab&ac <> ( 193.165.237.--- )
Kdy: 26. 08. 2017 17:45
Předmět: Re: (ne)diskuse

Zcela jistě. Vedení islámského světa pomalu, ale jistě přebírá šíitský Írán - a faráři nevědí vůbec nic, co to vlastně znamená. ab&ac
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 26. 08. 2017 23:31
Předmět: Re: (ne)diskuse

Vymětal by si to tady měl chodit povinně číst. Ale pochybuji, že by měl odvahu diskutovat. Jednou jsem ho někde k diskusi vyzval a po pár frázích mi utekl.
Od: Anonym: jeden evangelík--- )
Kdy: 27. 08. 2017 10:22
Předmět: Re: (ne)diskuse

vymětala,,klineckýho,,pechara,,koláře,,glancovou… — exkomunikovat!!!
Od: Anonym: jeden evangelík--- )
Kdy: 27. 08. 2017 17:01
Předmět: Re: (ne)diskuse

a co pan Halík?? Ten by taky mohl vstoupit do CČE a bylo by to,, na stopadesát procent…. vyjímal by se na funkci synodního seniora….
Od: Anonym: ab&ac <> ( ---.poda.cz )
Kdy: 27. 08. 2017 17:53
Předmět: Re: (ne)diskuse

Jako synodní senior by byl pan Halík jistě ideální - je tu ale otázka, zda by byl na tuto úroveň ochoten sestoupit. . . ab&ac
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 28. 08. 2017 08:45
Předmět: Re: (ne)diskuse

ab@aci, já nevím, jestli tam pánové Vymětal a Klinecký ty letáky rozdávali,a pokud ano, co tím sledovali. nebudu tedy mluvit za ně. ten leták možná jako hlavní téma má mírumilovnost, ale zároveň je protikřesťanský: říká, že Muhammad "díky zjevení od Boha osvobodil lidskou mysl od pověr, klamu a poddanosti falešným objektům uctívání. A stejně tak i konceptu, který protiřečí lidskému rozumu, jako je tvrzení, že Bůh měl lidského syna, kterého obětoval, aby odčinil hříchy lidstva." - ale s myšlenkou, že Hospodin (El) a Allah jsou jedno, se v evangelické církvi nepotkávám. takže v čem je vlastně spor?
Od: Anonym: ab&ac <> ( ---.poda.cz )
Kdy: 28. 08. 2017 11:04
Předmět: Re: (ne)diskuse

Vážený pane,
chápu, že nevíte, zda a proč tam pánové Vymětal s Klineckým letáky rozdávali a jakých tvrzení se při této propagaci islámu dopouštěli. Proč by se tím chlubili, že. Konec konců - jsou to vaši kolegové a můžete se jich na to zeptat. Jestliže pak v ČCE není DOSUD hlásáno, že Hospodin a Alláh jedno jsou, je to skvělé - nicméně toto přesvědčení budete muset do budoucna (stejně tak i já), bránit. Je vidět, že ŘKC má v tomto směru před vámi "náskok".
A pokud jde o spor, tak žádný nevidím. Nicméně je tu otázka, kterou překopíruji:
A já se ptám: jsou tito faráři hlasateli evangelia Kristova - nebo islámu??? Nelze dvěma pánům sloužit (Mt. 6:24; Lk. 16:13)!!!
A tato otázka trvá.
Mějte se hezky. ab&ac
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 28. 08. 2017 12:47
Předmět: Re: (ne)diskuse

Nerozumím tomu, proč je za tu islámskou misii senioři neklepli přes prsty? To si v naší církvi můžou dělat, co chtějí? Mě to teda dost štve. Měl by se v tom udělat pořádek. A případ Vymětal je do nebe volající, v jiné církvi by s ním dávno zametli.
Od: Anonym: ab&ac <> ( ---.poda.cz )
Kdy: 28. 08. 2017 15:03
Předmět: Re: (ne)diskuse

Ta akce, na níž (spolu)působil tandem Vymětal - Klinecký se odehrála v sobotu dne 31.1. 2015. Pobouřilo mě to natolik, že jsem musel rychle odejít, abych s jejich stolkem nenaložil podobně, jako Spasitel se stoly penězoměnců v jeruzalémském chrámu Mt. 21:12!!! ab&ac
Z tohoto článku vyplývá, že Vymětalova akce měla PŘEDCHÁZET pozdější demonstraci - což ovšem znamená, že na pozdější demonstraci neměli tito faráři vůbec co dělat!!! Jejich aktivní propaganda islámu v místě pozdější demonstrace tedy byla jasně protiprávní!!! ab&ac
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 28. 08. 2017 21:23
Předmět: Re: (ne)diskuse

Kdybych byl na místě já, sundal bych tomu jidášovi Vymětalovi ten jeho klobouk a nakopal mu ho do prdele.
Od: Anonym: ab&ac <> ( 193.165.237.--- )
Kdy: 28. 08. 2017 21:32
Předmět: Re: (ne)diskuse

Milý příteli,
to by asi nešlo. Pokud se dobře pamatuji, měl na sobě ten evangelický farářský hábit. Jinak bych si ho nevšiml. Původně jsem si myslel, že je to hlasatel pokání před nastávajícími hroznými událostmi, které barvitě vylíčil pan doc. Konvička - ale šeredně jsem se spletl.
Ale jinak vás velice dobře chápu. Srdečně zdraví ab&ac
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 29. 08. 2017 12:11
Předmět: Jančo

"Jančo", jestli vás to zajímá, tak z toho, co tady píšete v poslední době, je zřetelnější rozpolcenost vaší osobnosti než nějaké zřetelné názory. a možnost skrývání se za nick to ve vás asi ještě posiluje. o jaké rozpolcenosti mluvím? zaprvé: myslím, že máte problémy se svou vlastní sexuální identitou, vzpomínám na doby, kdy jste zde vystupoval jako žena - to vám však nebrání, abyste psal ostře proti homosexuálům. zadruhé: mluvíte proti násilnostem islamistů - sám byste však toho, kdo mluví o islámu pozitivně, chtěl nakopak někam. - já vám samozřejmě nemůžu bránit, abyste tu psal. myslím si jen, že zamyslet nad svým psaním byste se měl především vy sám
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 29. 08. 2017 13:28
Předmět: Islámská misie

Ježíš spráskal bičem kupce v chrámu a rozházel jim stoly. Takže podle vaší logiky Ježíš a islám vyjde na stejno, pane faráři.
Nick jsem si změnil(a) poté, když už bylo nesnesitelné stalkování mé osoby panem farářem Danihelkou, který sám používal nick jako většina z nás tady, není to proti pravidlům diskuse.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 29. 08. 2017 14:12
Předmět: násilí

"Martine" dostáváte se na nebezpečné pole, vy ten rozdíl v tomto punktu fakt vidíte? Chcete snad říct, že nakopak někomu zadek je správné, když to děláte podle vzoru Ježíše, když čistil chrám? Zatímco násilí islamistů je je špatné, i když to dělají z "horlivosti pro Boha, která je stravuje" (srovnejte J, 2,17)?
Od: Anonym: Martina Jančová--- )
Kdy: 29. 08. 2017 19:12
Předmět: Re: násilí

Pán Ježíš neopaloval bomby s pokřikem "Jahve akbar", nepodřezával krky, neznásilňoval ženy, nepřepadal lidi, neobtěžoval ženy před nádražím, nezneužíval sociální systém, a tak dále.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 29. 08. 2017 20:42
Předmět: Re: násilí

… neměnil pohlaví a nestrkal svým odpůrcům klobouky do řiti (v tom se Vás musím proti panu Wranovi zastat, špatně si to přečetl, Vy jste p. Vymětali nehrozila, že mu do ní nakopete). :-) Jo, a také svoji identitu neskrýval, a nabyl v této anonymitě "statečný", "zásadový", "rozhodný" a hlavně útočný.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 29. 08. 2017 21:04
Předmět: Re: násilí

Nerozumím vám, ale asi je to tak dobře. Jenom prosím nevnucujte tu neanonymitu, když sem může psát farář pod vymyšleným nickem, který se tváří, že jde o skutečné jméno, ještě při tom sám nadává druhým do "ubohých anonymáků" s různými vulgarismy, proč bych nemohl(a) psát třeba jako XY já, ubohý řadový evangelík. Že píšete vy pod skutečným jménem (je-li tomu tak), je vaše volba. Já jsem Martin(a) Janča(ová) a je to vymyšlený nick, já to nefabuluji.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 28. 08. 2017 14:52
Předmět: Re: (ne)diskuse

Nevím, jestli jste náskok ŘKC myslel ironicky, ale já jejich dogmatický náskok v promýšlení vztahu křesťanství a dalších náboženství uznávám. O jiných náboženstvích mluví o oficiálních dokumentech takto: křesťanství je jediné náboženství, které vede ke spáse, ale i v jiných náboženstvích mohou být střípky boží pravdy, někdy i k našemu poučení. - Když tedy nějaký křesťan říká, že islám je pro naprostou většinu svých vyznavačů náboženstvím pokojným, je to snad hlásání islámu?
Od: Anonym: ab&ac <> ( ---.poda.cz )
Kdy: 28. 08. 2017 15:07
Předmět: Re: (ne)diskuse

Neodpověděl jste na mou otázku, vážený pane spirituále. ab&ac
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 29. 08. 2017 09:30
Předmět: nezodpovězené

myslíte onu otázku: "A já se ptám: jsou tito faráři hlasateli evangelia Kristova - nebo islámu???" tu otázku jsem chápal jako manipulativní. nikdo z nás a žádným činem neslouží čistě jen Bohu (nebo jen ďáblu). každé naše konání je asi nějak zašpiněno zlem (třeba v hlubokých motivacích, pokud nejsou čistě svaté). proto jsem se snažil svou odpověď říct diferencovaněji. třeba ti dva - pokud se vše konalo tak, jak popisujete, tady opravdu vaše svědectví beru s velkou váhavostí - letáky nabízeli proto, že jsou v něm islámu připisovány některá dobra, a považovali tohle za potřebné v atmosféře předsudečné nenávisti vůči muslimům. a taky jsem přece už napsal, že leták shledávám protikřesťanským (což oni možná přehlédli), a taky mě by naštvalo, kdybych viděl tohle rozdávat evangelické kazatele. - teď připomínám, že také vy jste nechal mé otázky, které předcházely vaší upomínce, bez odpovědi, především: Když nějaký křesťan říká, že islám je pro naprostou většinu svých vyznavačů náboženstvím pokojným, je to hlásání islámu?
Od: Anonym: LociKa--- )
Kdy: 29. 08. 2017 16:25
Předmět: Re: nezodpovězené

Pokud něco vyznávám, jsem ochotna bojovat za své pravdy. Takže když nějaký křesťan říká, že islám je pro naprostou většinu svých vyznavačů náboženstvím pokojným, není to hlásání islámu ale lež.
Od: Anonym: LociKa--- )
Kdy: 29. 08. 2017 07:59
Předmět: Re: (ne)diskuse

Které náboženství bylo a je pokojné? křesťanství?
Od: Anonym: ab&ac <> ( ---.poda.cz )
Kdy: 29. 08. 2017 08:39
Předmět: Re: (ne)diskuse

Křesťanství bylo, je a bude pokojným náboženstvím, neboť jeho ústřední postavou, okolo níž se všechno točí je Pán Ježíš Kristus, Boží Syn a Kníže pokoje (Iz. 9:6,7). Apoštol Pavel praví, že není naše bojování proti tělu a krvi (Ef. 6:12). Jestliže tedy římský katolicismus vedl války proti muslimům, či dokonce vyhlazovací válku proti albigenským, dokazuje to naprosto jasně, že křesťanským náboženstvím rozhodně není. ab&ac
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 29. 08. 2017 09:13
Předmět: nenásilí

násilně někdy jednala asi každá náboženská, i křesťanská skupina v dějinách. a Ježíš posuzování ještě zpřísňuje tím, že už ten, kdo řekne proti bližnímu příkré slovo nebo se na něj hněvá (jako např. výše "martin janča") svého bližního zabíjí. - oproti tomu však, jak věřím, je v mnohých náboženstvích (v křesťanství snad nejvíce) i opačná síla, která může věřící lidi vést ke smířlivosti a hlubokému pokoji
Od: Anonym: LociKa--- )
Kdy: 29. 08. 2017 16:17
Předmět: Re: (ne)diskuse

Křesťanství je již pokojné jen proto, že vyčpělo a oslovuje jen agnostiky. Jinak už by dávno byl boj.
Od: Anonym: Ruda z Ruska--- )
Kdy: 29. 08. 2017 16:55
Předmět: Re: (ne)diskuse

Islám nikdy neporazí Pravoslaví,protože Rusko je svatá země.Ne jako zbabělá Evropa,satelit Ameriky.Katolické a protestantské křesťanství v Evropě je v ohrožení života.Fandím Putinovi.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 29. 08. 2017 17:07
Předmět: Re: (ne)diskuse

Fandi, Rudo, fandi. A ne*er se do Česka
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 29. 08. 2017 22:28
Předmět: Re: (ne)diskuse (o nenávisti)

Ne, to jistě nebyli naši přátelé, příchozí z Afriky, ti jsou mírumilovní, po vzoru svého proroka. Byli to nepochybně nějací provokatéři z Ruska. A pokud to byli oni, což je takřka nepravděpodobné, pak chudáci za nic nemohou, určitě je ti Poláci nějak provokovali, kdo ví, snad i napadli a oni jen se bránili. Co také čekat od bulváru plného rasismu a xenofobie. Jen se podívejte, jak plane nenávistí náměstek polského ministra spravedlnosti - patří za mříže, měl by být okamžitě odvolán:
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 30. 08. 2017 08:52
Předmět: sexualita?

Martino, domnívám se, že jste zase vedle. Kdo si ty zprávy přečte, určitě je pobouřen, nahněván, proti těm utečencům, oprávněně. (Nenávist asi to správné slovo není. koho bychom tady nenáviděli? islám? vždyť totéž by se mohlo stát i u jihočeského rybníka.) - Domnívám se, že hlavní silou při tom zločinném konání byla sexuální touha. Čtyři nadržení chlapi, kteří už dlouho neměli ženskou. Násilí je tady doprovodný jev, aby dosáhli toho hlavního. A i náboženství v tom hraje roli maximálně podružnou, pokud věřící byli, tak je tady otázka, proč v nás často sexualita má větší moc než víra. A potom, pokud pocházeli z muslimské země a nebyli zvyklí, že se ženy odhalují před cizími muži (což v těch kulturách právě vniklo, aby k nesprávnému sexuálnímu dráždění docházelo co nejméně), dráždila je italská pláž ještě více. Tak to vidím já.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 30. 08. 2017 13:07
Předmět: Re: sexualita?

Ano a to je právě to. Chceme tyto přistěhovalce u nás? Já ne.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 30. 08. 2017 14:23
Předmět: pokus o shrnutí

Zastáváte tedy postoj xenofobní, tzn. z cizího strach mající. pochopitelný, to přiznávám. vůbec se mi skládá dohromady, že se tady v diskusi v poslední době vyskytují 3 postoje. ukážu to na tématu homosexuálů a utečenců:
1) postoj xenofobní - homosexuály ani utečence ne, vzbuzují v nás nejistotu či strach, protiví se nám;
2) postoj biblický - Bible odsuzuje homosexualitu, ale žádá vstřícnost vůči uprchlíkům;
3) postoj humanistický - homosexuály i utečence ano, vždyť jde o lidské bytosti, které si zaslouží naši úctu.
Žádný z těch postojů neodsuzuji, všechny chápu. Mně osobně z diskusního hlediska vadí především to, když se postoj první nebo třetí snaží zaštítit biblickou autoritou.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 30. 08. 2017 15:12
Předmět: Re: pokus o shrnutí

To je dobré shrnutí. Hlásím se k bodu 1 a samozřejmě (já) si myslím, že je biblický. Vedení naší církve zastává bod 3, ale myslím si, že si netrvá na tom, že je biblický.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 30. 08. 2017 15:56
Předmět: Re: pokus o shrnutí

jaký je převládající postoj Bible k přistěhovalcům, zjistíte snadno podle biblické konkordance, např. http://bible.kazani.cz/?q=p%C5%99ist%C4%9Bhovalci . Vím, že nám to často není pohodlné, že nám lidský strach nutí něco jiného, vymyslí tisíce rozumných důvodů proti nim, ale jako křesťané měli bychom vědět a nezamlouvat, že nás Bible poučuje, abychom přistěhovalcům neubližovali a naopak abychom jim pomáhali
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 30. 08. 2017 16:14
Předmět: Re: pokus o shrnutí

Nic proti přistěhovalcům. Ale jestli sem jde někdo se záměrem zneužívat sociální systém (proč asi chtějí imigranti zrovna Německo a jinam ne), takovému říkám NE. Přijat má být s podmínkou, najdeš si práci, přizpůsobíš se, jestli tady spácháš trestný čin, nebudeš pracovat, platit si nájem, budeš poslán domů. A hlavně nesmí žádný nacista v Bruselu nikomu nic nařizovat.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 30. 08. 2017 16:24
Předmět: Re: pokus o shrnutí

ještě jedno doplnění mám, a pak už toho nechám. "zneužívat sociální systém", a "ne ekonomickým migrantům", tak se to dnes říká. jenže v biblických dobách byla (asi) většina migrantů právě ekonomických, např. když byl někde hladomor, odešli jinam. jestli si ty konkordanční odkazy projdete, snadno si všimnete, že se tam pravidelně objevuje trojina "sirotek, vdova a přistěhovalec". to jsou totiž tři vzorové případy lidí, kteří prostě jsou odkázáni na pomoc druhých, jsou ve velkém sociálním znevýhodnění. howgh
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 30. 08. 2017 19:36
Předmět: Re: pokus o shrnutí

Dejme však pozor na biblické diletantství. On taky Mojžíšův lid vyvražďoval a okrádal pohanské národy jako klaté. Islámisté jsou přesvědčeni o svém vyvolení stejně tak.
Od: Anonym: ab&ac <> ( ---.poda.cz )
Kdy: 31. 08. 2017 08:44
Předmět: Re: pokus o shrnutí

Milý příteli,
správně píšete, že je třeba dát si velký pozor na biblické diletantství - kterého jste se právě dopustil vy, srovnáváním starých izraelitů s islamisty. A především je třeba dát si velký pozor na rouhavé řeči, které by jistě neušly Hospodinovu trestu. ab&ac
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 31. 08. 2017 14:39
Předmět: Re: pokus o shrnutí

Příteli, jistě nechci srovnávat izraelity - Boží lid s tou bandou falešného proroka. Toho jsem dalek. Chtěl jsem tím naznačit panu farářovi, že s Biblí lze pracovat všelijak a s důvtipem z ní oddůvodnit i popřít cokoliv. Uvedl jsem příklad, jak lze diletantsky Boží lid napasovat na "lid, který si myslí, že je Božím lidem (islám)", a tak diletantsky obhajovat Biblí třebas i terorismus islámistů. Říkám ne islámu, ne zneužívání Písma k propagaci fašistických aktivit vládní koalice a intelektuálů naší církve.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 31. 08. 2017 11:18
Předmět: Re: pokus o shrnutí

.. otázkou by bylo, kolik těch nepřátel skutečně povraždili. kdybyste studovala historické pozadí starého zákona, dověděla byste se, že možná naprostá většina těch válek asi probíhala buď v symbolické rovině, jako poboření pohanských model, nebo je zápis prostě jen slovní agresí, která nahrazuje agesi fyzickou a pomocí které si židovský národ ulehčuje ve své slabosti
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 31. 08. 2017 20:39
Předmět: Re: pokus o shrnutí

Nestacim se tady divit. Volba je jasna, DSSS. Delnicka strana socialni spravedlnosti Tomas Vandas.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 31. 08. 2017 23:43
Předmět: Re: pokus o shrnutí

Tato strana nemá naději na překročení 5% hranice hlasů pro vstup do vlády. Zkus jinou stranu, doporučuji tuto: www.spd.cz/program
Od: Anonym: ab&ac <> ( ---.poda.cz )
Kdy: 01. 09. 2017 13:07
Předmět: Re: pokus o shrnutí

Ať chceme nebo ne, vliv radikálních stran bude stoupat společně s oprávněným strachem veřejnosti z násilí, jaké vidí v západní Evropě. Pokud nás neochrání stát, tak radikálové to S RADOSTÍ udělají za něj. ab&ac
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 31. 08. 2017 23:45
Předmět: Re: pokus o shrnutí

Tento obrázek podle mě vystihuje současné liberálně-evangelické vnímání islámu: https://www.petice24.com/uploads/images/Hlavn%C4%9B,_%C5%BEe_jsme_tolerantn%C3%AD.jpg
Od: Kazatel ČCE Jiří Tengler <>
Kdy: 01. 09. 2017 15:02
Předmět: Re: (ne)diskuse (o nenávisti)

Dovoluji si poznamenat, že znásilnění je zločinem i z pohledu islámu, jelikož pohlavní styk je v něm přípustný jen s vlastní ženou. (Tj. manželkou či v dřívějších poměrech i s vlastněnou otrokyní či zajatkyní, ovšem ani ta nesměla mít muže.) Ti gauneři na pláži byli mizerní muslimové bez víry, na Korán i proroka Mohammeda z vysoka kašlali. Doma by je za totéž nejspíše čekal trest smrti, nebo přinejmenším pořádný výprask bičem. Je pozoruhodné, že v uvedeném odkazu polský ministr (nejpravděpodobněji římský katolík) volá po tomtéž trestu, jaký je za znásilnění například v Saudské Arábii. Nemáte pocit, že když už se prvky islámského práva šária do Evropy nedaří vnést utečencům, tak to za ně dělá křesťan na postu ministra spravedlnosti?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 01. 09. 2017 17:55
Předmět: Re: (ne)diskuse (o nenávisti)

dohledal jsem si podrobnosti. ten tweet náměstka spravedlnosti, citovaný na novinkách.cz, pokračuje větou, že on "vždy byl stoupencem trestu smrti", a že by ho využil i v tomto případě. to ještě nemusí být "šária", to může být i biblický konzervatismus (jako podobně třeba i v mnoha státech usa). – a ta slova o „mučení“ vzal zpátky, zřejmě to byl jen emoční výlev
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 01. 09. 2017 21:07
Předmět: Re: (ne)diskuse (o nenávisti)

Nezdá se to, ale požadavek trestu smrti je paradoxně požadavek ochrany života (obětí). Sámo, že násilnická parta byla mizernými muslimy. Ovšem dostatečná prezentace toho, co jsou "uprchlíci" zač. Proto říkám, jako evangelík, ne nelegálním imigrantům, ne terorismu.
Od: Kazatel ČCE Jiří Tengler <>
Kdy: 01. 09. 2017 22:44
Předmět: Re: (ne)diskuse (o nenávisti)

Používáte argumentaci "pars pro toto" neboli "část zastupuje celek", která však logicky nesedí. Podle vás "Čtyři uprchlíci znásilňovali, prezentují tedy všechny uprchlíky."
Vzpomněl jsem si na obdobný případ z roku 2001 od nás, kdy znásilňovali vodáci. http://zpravy.idnes.cz/vodaci-dostali-tresty-za-znasilneni-d7v-/domaci.aspx?c=A021017_125411_praha_krimi_ton
Podle požité logiky tedy "Čtyři vodáci znásilňovali, prezentují tedy všechny vodáky." Takže až pojedu na vodu, stane se ze mne automaticky kriminálník?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 01. 09. 2017 23:54
Předmět: Re: (ne)diskuse (o nenávisti)

Pane kazateli, kdybyste se zajímal, co jsou tihleti "uprchlíci" zač, jak se chovají např. v Německu, zpráv je dost, jen je hledat. K vašemu způsobu argumentace přistoupím s otázkou: Jak často dochází u českých rybníků ke znásilnění? A jak často dochází ke znásilnění, krádežím, násilnostem… ze strany imigrantů? Není tam trochu nepoměr?
Od: Anonym: jeden evangelík--- )
Kdy: 02. 09. 2017 13:17
Předmět: Re: (ne)diskuse (o nenávisti)

tak….za krátkou dobu,,co v evropě jsou,,provedli tech trestnych cinu ponekud moc….nemyslíte??
Od: Kazatel ČCE Filip Keller <>
Kdy: 02. 09. 2017 19:10
Předmět: Re: (ne)diskuse (o nenávisti)

Martin Janča napsal(a):
 co jsou tihleti "uprchlíci" zač
Kdo jsou "tihleti"? Myslíte ty řekněme desítky, o kterých se píše, protože se chovají přes čáru? Nebo ty stovky a tisíce…., kteří nic špatného neudělali?
 zpráv je dost, jen je hledat.
To je právě ten problém. Zpráv je dost. Jde o to, které hledáte a na základě kterých si vytváříte názor.
 K vašemu způsobu argumentace přistoupím s otázkou: Jak často dochází u českých  rybníků ke znásilnění? A jak často dochází ke znásilnění, krádežím,  násilnostem… ze strany imigrantů? Není tam trochu nepoměr?
Určitě je ve způsobených kriminálnostech nepoměr. Jsem si jist, že v neprospěch místních. Opět jde o to, které zprávy člověk čte.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 02. 09. 2017 19:56
Předmět: Re: (ne)diskuse (o nenávisti)

Podle Vašich slov, pane faráři. Jak píšete - Jde o to, které hledáte a na základě kterých si vytváříte názor. Možná moc koukáte na televizní zpravodajství. Ovšem právě večer po sedmé začíná v televizi největší festival lží a manipulace z celého dne. Doplním otázku, zda byste to věděl, kolik z těch "uprchlíků" třeba v tom Německu už si našlo práci?
Od: Kazatel ČCE Filip Keller <>
Kdy: 02. 09. 2017 23:33
Předmět: Re: (ne)diskuse (o nenávisti)

Televizní zpravodajství sleduju zřídka. Televizi nemáme, resp. bednu jo, ale bez signálu. Jsem předplatilem Respektu (www.respekt.cz), často koukám na aktuálně.cz. Doporučuju třeba tohle: http://bit.ly/2vB5KZE
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 03. 09. 2017 10:09
Předmět: (ne)diskuse

ok, myslím, že vidíme, že taková diskuse nemá moc smysl. není to totiž tak, že by naše názory na uprchlíky byly NÁSLEDKEM informací, které o nic máme, a že bychom něčí názor změnili, když mu poradíme jiný zdroj informací. ne. myslím si, že ten názor máme předem (např. než jsme si s uprchlíky udělali nějakou vlatní zkušenost), o podle něj si vybíráme nebo upřednostňujeme informační zdroj, která nás v našem názoru utvrzuje. jak se dnes pěkně říká: žijeme je své bublině. - myslím, že je třeba se po vláknu vrátit zpátky a, pokud to umíme, ptát se, jaké jsou naše motivaci k tomu nebo onomu postoji: ke strachu nebo k otevřenosti
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 03. 09. 2017 16:01
Předmět: Re: (ne)diskuse

souhlas. Je potřeba se ozbrojit a ne diskutovat o pakáži. Být farářem, tak to těm bezbranným ovcím nakáži. Přebyrokratizovaná Evropa nikdy nebude včas na správném místě, než se na něčem usnese, budou teroristi o dvacet let napřed. Připravenost na ohrožení života, moment překvapení… na to bych soustředila diskusi.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 03. 09. 2017 16:16
Předmět: Re: (ne)diskuse

Opět Vám do toho kecám, ale víte, že jste již X příspěvků mimo téma?
Pokud si to ještě pamatujete, o uprchlíky tu nešlo, nýbrž o otázku, která úzce souvisí s jistou psanou, téměř posvátnou normou, jíž je Ústava ČR, zaručující svobodu a praktikování náboženského (bez)vyznání.
Otázka praktikování některých náboženských požadavků, jakože třeba vyznavačky jednoho náboženství mají za povinnost se před cizími muži zahalovat (od šátku přes vlasy - což praktikují i někteří křesťané, až po úplné zahalování). Zkuste se k tomu vrátit a říct, jak by se měl podle Vás tenhle článek (ne jen) Vaší ústavy realizovat?
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 03. 09. 2017 17:16
Předmět: Re: (ne)diskuse

Být mimo při X× změněném téma snad nelze. Původně jsem chtěla znát názor na předvolání k soudu učitelky, i jiných sympatizantů ČCe než byla kazatelka z pořadu, jejíž postoj se mi nelíbil. Ani nevím, jak kausa dopadla.
ad osoba pod plachetkou) ať si každy nosí, co chce, s pocitem, že je v cizí zemi, kde je jiná kultura, dost lidí je xenofobních, a priori nepřátelských, agresivních a přibývá ozbrojených. To je stav, do kterého se může článek svobodně realizovat.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 03. 09. 2017 19:25
Předmět: Re: (ne)diskuse

Pokud vím, byla osvobozena, ostatně m.j. proto, že studentka sama odmítla nastoupit studium za podmínek, jaké ve škole jsou. Já se s tímto problémem u svých studentů nikdy nesetkal, ale při zkoušení musím kontrolovat totožnost zkoušeného podle studijního programu a fotky v něm. Nevím, jak bych to dělal, kdyby studentka měla nějakou tvrdší formu zahalování - burky, nebo paranji. Člověk musí zvážit, co může a co nemůže dělat. Žid také nenastoupí do zaměstnání, kde by musel pracovat i v sobotu (s výjimkou lékaře, protože ten pečuje o životy). Nemůže v ČR dělat pekaře, leda v pekárně židovské.
Stejně si neumím představit, jak taková dáma vstupuje do banky, tedy umím, ale byl by to námět pro crazy comedy. Zákon to umožňuje, ale škola má svá pravidla, m.j. i na ustrojení. Ne jen v Anglii jsou běžné školní uniformy.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 03. 09. 2017 20:37
Předmět: Re: (ne)diskuse

Samozřejmě, nežít v bublině a vidět trochu i ty výhody, které ten Islám přinese do Evropy - důraz na rodinu, děti, udělá pořádek s homosexualismem. Ovšem stále mi nevýhody převažují.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 03. 09. 2017 21:29
Předmět: Re: (ne)diskuse

Už nahoře jsem psal, že zahalování obličeje považuji v Evropě za problém především kulturní a zdvořilostní. A teď mě k tomu napadl argument typicky český: kdybych řekl, ze se hlásím ke staré sektě adamitů, měl bych právo běhat po ulicích nahatý?
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 04. 09. 2017 15:23
Předmět: Re: (ne)diskuse

Proč ne? Myslím, že by to společnost ocenila častými projížďkami v opravdovém policejním voze, zejména, budete li se pohybovat kolem školek a dětských hřišť. Zejména byc podporoval adamitky. ale i to patří k přehnaným představám. V mírném pásmu brání rajskému stejnokroji i jiné věcmi, než společenské konvence. Své o tom ví i ten neomarxistický pokrytec Adorno.
Ale vážně: jak tedy s tou náboženskou svobodou? Není to trochu nedomyšlený ideál, kdy se uvidíme dálo, že náboženství si žijeme uvnitř, že jen slavíme různé svátky a sem tam nás někdo obohatí svým exotickým outfitem, a nedomyslelo se, že víra ovlivňuje hodnotový systém?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 04. 09. 2017 15:41
Předmět: náboženská svoboda

z wiki: "Právo mít vnitřní náboženské PŘESVĚDČENÍ musí být chráněno bezpodmínečně a je zásadně neomezitelné. PROJEV náboženského přesvědčení navenek však může podléhat omezením, které si nezbytně žádá zachování veřejného pořádku a ochrana práv jiných." Takhle je to pro mne srozumitelné a přijatelné.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 04. 09. 2017 15:56
Předmět: Re: náboženská svoboda

Pro Vás ano. Pro spousty "ochránců lidských práv" už bude ale problematické definovat tu nezbytnost, i to, proč by měl mít společenský zájem navrch nad svobodou jednotlivce? Většina z nich inklinuje k anomismu až k anarchii.
K těm adamitům: špatně jsem se vyjádřil. Oni nazí neběhali. Šlo jen o estetické projevy při bohoslužbě.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 04. 09. 2017 15:59
Předmět: Re: náboženská svoboda

extatické. Ten krám ve studovně mi přepisuje slova!
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 04. 09. 2017 17:02
Předmět: Re: náboženská svoboda

nezbytnost: svoboda vyznání souvisí se svobodou myšlení a svobodou svědomí, je jejich obdobou v duchovní sféře - ptáte se, proč jsou takové svobody v západní společnosti?; společenský zájem: nejsem velký teoretik, ale neřekl bych to tak, že v těchto případech (zahalování, odhalování) má být on nad svobodou jednotlivce. spíše bych to vyjádřil způsobem, že svoboda jednoho končí tam, kde by omezovala svobodu druhého (nemůžu běhat nahatý po ulicích, protože bych tím druhé pohoršoval; žena nemá mít ve veřejných institucích zahalený obličej, protože poctivost a čestnost v západním pojetí znamená jednat tváří v tvář) - (a propos adamité: když se teď dovzdělávám na netu, zdá se z historických pramenů, že "na ostrově v toku Nežárky mezi Veselím nad Lužnicí a Stráží chodili zásadně nazí.")
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 04. 09. 2017 17:35
Předmět: Re: náboženská svoboda

Leccos jsou fámy jejich odpůrců. Ale ta nahota byla jen v omezeném prostoru. Zejména v chladných měsících by asi byla silně nepraktická.
Ad pohoršování: víte, oni se lidé umějí někdy pohoršovat nad kde čím. A zase úplně do všeho si od druhých skutečně nemohu nechat mluvit.
Úplně odhalená žena pohorší jednoho, jiného úplně zahalená. Ještě před sto lety by v "západní" společnosti způsobila pohoršení každá žena, která by chodila oblečená, jako ty dnešní. Nemyslím jen na to, že dnešní oděv víc odhaluje, než zahaluje, ale vůbec, aby si žena vzala kalhoty, to by bylo na zastřelení! Přece tato společnost uznala, že je to její věc, v čem chodí. Dnes už se ostatně neřeší tetování; asi budu brzy pohoršovat já, že žádné nemám. Ale ještě nedávno to bylo naopak.
Hlavní postava Deníku velkoměstského faráře (http://polaris.nazory.cz/denik_velkomestskeho_farare.html) (pravděpodobně Niemöller) se například rozčiluje nad tím, že jeho konfirmandky nosí krátké vlasy, ačkoliv jim to stále při náboženství i na kazatelně zakazuje. Který farář by to dnes považoval za součást víry? Ale čí názor měl přednost: děvčat, která chtěla být moderní, nebo zapšklého faráře, který se pohoršoval nad něčím, co ho fakticky jen pohoršovalo, ale neohrožovalo?
Muselo by se přesně definovat, proč je totální zahalování nepřijatelné, ale nemělo by to být prvoplánové hrabání jakéhokoliv příhodného argumentu. Musela by být pro a proti zvážena objektivně. Hlavně ale znovu promyslet, co je to náboženská svoboda a kde jsou ty hranice mezi jednotlivými svobodami. Samozřejmě, žena pod plachetkou na ulici se mi líbit nemusí, ale ohrožuje mě? Jestli pohoršuje, je to její, nebo spíš můj problém?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 04. 09. 2017 19:48
Předmět: Re: náboženská svoboda

… Všude, a to bez rozdílu, jde nejmocnějším tohoto světa o jediné, co nejvíce zbavit lidstvo svobodného rozhodování, zbavit ho svobody myšlení, získávání pravdivých a nezkreslených informací a podle nich směřovat své vlastní rozhodování a směřování. Jde jim o to nahustit co největšímu počtu lidí světa jejich názory, jejich myšlenky, jejich uvažování, aby ti, kdož potom půjdou, jak ovce pod nůž řezníkovi, ještě těm, kteří je tam směřují a vedou, tleskali. A jak vidíme dnes a denně kolem sebe, daří se jim to. Z vlastenců udělají rasisty a xenofoby, z vlastizrádců nadělají držitele různých cen, pravda se stává lží a lež je považována za svatou pravdu. Ano, takto dnes funguje svět, ten svět, který se na popud temných sil již vydal na pouť ke svému sebezničení. Svět a lidé v něm jdou a jsou sami ze sebe nadšeni, jak jsou uvědomělí, chytří a správní. A ty, kteří poukazují na to, že král je vlastně nahý, kamenují slovy jedu, plivají síru a dští plameny nenávisti. Ano, přesně takto je mocnými a temnými silami světa, nazývejme je, jak chceme, iluminatis, NWO, či Bilderberg, veden svět do vlastní záhuby….
Od: Anonym: ab&ac <> ( ---.poda.cz )
Kdy: 15. 09. 2017 12:21
Předmět: Re: (ne)diskuse (o nenávisti)

Já vám velice dobře rozumím, vážený pane faráři. Vy zřejmě chcete, aby to u nás vypadalo takto:
To se opravdu nebojíte, že ještě dříve, než u nás k takovým otřesům dojde (a zcela určitě dojde, neučiníme-li migraci přítrž), vám to lidé "spočítají"???
Takovou nenávist k církvím jsem nezažil od dob, kdy maršál Tito rozjel procesy proti kléru, dopustivšího se během 2. sv. války (jak jsem později zjistil, tak z velké části SKUTEČNÝCH!!!) zločinů.
A že český národ je nejvíce ateistický v celém světě? Není divu - má-li takové církve, z nichž drtivá většina je překážkou na cestě ke Kristu!!! ab&ac
Od: Anonym: Jiří Polák <> ( --- )
Kdy: 23. 01. 2018 14:11
Předmět: Re: (ne)diskuse (o nenávisti)

Také nechápu, proč jsou někteří faráři tak zabednění!! Zřejmě budou čekat, až o tu svobodu, kterou kážou díky své impotentní "toleranci" úplně přijdou. Ti z Vás, kteří snad považují Islám za nějakou neškodnou věrouku se svými stanovisky přímo podílí na likvidaci demokracie a křesťanských hodnot v EU. Vaše vnoučata (možná už děti) Vám poděkují. Nasadí své životy, aby dostali zpátky to, co Vy jste prodali za "eurokorektnost" Islám je lživá, nespasitelná nauka a Mohamed je prokletý, protože přinesl po Apoštolech úplně jinou zprávu- bezmeznou vydanost, nesvobodu a skutkaření. Muslimský Alláh NENÍ Bůh Hospodin!! (i když jej nazývají stejným jménem)
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 26. 01. 2018 23:22
Předmět: Re: (ne)diskuse (o nenávisti)

Je tu mrtvo, křesťani už jsou v Pánu :-D
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 26. 01. 2018 23:25
Předmět: Re: (ne)diskuse (o nenávisti)

Jiří Polák napsal(a):
 Také nechápu, proč jsou někteří faráři tak zabednění!! Zřejmě budou čekat,  až o tu svobodu, kterou kážou díky své impotentní "toleranci"  úplně přijdou.  Ti z Vás, kteří snad považují Islám za nějakou neškodnou věrouku se svými  stanovisky přímo podílí na likvidaci demokracie a křesťanských hodnot v EU.  Vaše vnoučata (možná už děti) Vám poděkují. Nasadí své životy, aby dostali  zpátky to, co Vy jste prodali za "eurokorektnost"  Islám je lživá, nespasitelná nauka a Mohamed je prokletý, protože přinesl po  Apoštolech úplně jinou zprávu- bezmeznou vydanost, nesvobodu a skutkaření.  Muslimský Alláh NENÍ Bůh Hospodin!! (i když jej nazývají stejným jménem)
Ať žije fanatismus!!! :-D
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 27. 01. 2018 11:12
Předmět: Re: (ne)diskuse (o nenávisti)

pane Poláku, píšete, že bychom měli chránit "křesťanské hodnoty v EU". můžete napsat třeba dvě tři nejdůležitější křesťanské hodnoty, které bychom takto měli chránit?
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 27. 01. 2018 19:34
Předmět: volby dopadly dobře

mam radost…..volby dopadly dobře
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 27. 01. 2018 23:26
Předmět: Re: volby dopadly dobře

No spíš zvítězilo menší zlo, (takže vlastně dobře).
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 28. 01. 2018 12:30
Předmět: volby dopadly jak dopadly

nám, co jsme volili JD a prohráli jsme: možná nám teď to, co tady píšou naši trolíci – že prý volby dopadly dobře – připadá jako výsměch a zlovolná provokace. Ale myslím, že to musíme vzít, a vzít to jako výzvu k našemu vlastnímu pokání. Podobně špatně totiž možná před týdnem působilo doporučení SR, abychom volili JD, na ty, kdo se chystali volit MZ.
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 31. 01. 2018 20:24
Předmět: Morálka - mravnost - etika

Martin Janča napsal(a):
Re: volby dopadly skvělě, na hradě nebude proamerická loutka
Morálka, mravnost, etika - atributy každého spávného křesťana, co z toho splnuje Váš mesiáš Zeman?
Hlásáte, že jste evangelík. Co s tím spojená zodpovědnost za takové označení v plném slova smyslu?
Dětem v nouzi zázemí kvůli písmu nedopřejete, radši z nich uděláte třtinu větrem se klátící… Lidskou bytost znavenou žízní a sužovanou válkou vyštvete zpátky, tam kam patří. A nakonec jako menší zlo zvolíte za prezidenta člověka, který všema křesťanskýma hodnotama pohrdá a se jim vysmívá. Blábolíte ze sna, Trump a Zeman jsou spřízněné duše a Zeman není hlupák, aby ukazoval USA záda.
Méně slov a více činů, to je evangelík, který navíc dobře ví, že první budou poslední.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 31. 01. 2018 20:54
Předmět: Re: Morálka - mravnost - etika

Píšete nesmysly, "lociko".
Dětem v nouzi zázemí kvůli písmu nedopřejete, radši z nich uděláte třtinu větrem se klátící…
- Dětí k adopci je v dětských domovech méně než je žadatelů o adopci, takže argument o dopřání zázemí je mimo.
Lidskou bytost znavenou žízní a sužovanou válkou vyštvete zpátky, tam kam patří.
- Psal jsem jen o kočujících příživnících, co dělají binec.
A nakonec jako menší zlo zvolíte za prezidenta člověka, který všema křesťanskýma hodnotama pohrdá a se jim vysmívá.
- A jak je na tom arogantní posměváček Drahoš?
Odložte brýle emocí, když tady čtete. Jinak se nedá rozumově diskutovat.
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 31. 01. 2018 22:20
Předmět: Re: Morálka - mravnost - etika

zaslepen gloriolou z hradu, kámen najde i poslepu, aby po někom bez emocí mrštil. Mluvím o vyšších principech spojených s vírou. Drahoš se nebije v prsa, že je evangelík, je to katolík…
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 31. 01. 2018 22:48
Předmět: Re: Morálka - mravnost - etika

Drahoš je katolík jako Stalin pravoslavný.
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 28. 01. 2018 19:51
Předmět: Re: volby dopadly dobře

Velký pes napsal(a):
 mam radost…..volby dopadly dobře
Nevím, co je tak úžasného na tom, že se budeme paktovat s komunistickou Čínou. Jediné, čeho jsem si všimla, že levici volí lidé, kteří chtějí, aby se o ně někdo staral a pečoval o ně.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 28. 01. 2018 20:33
Předmět: Re: volby dopadly dobře

Promiňte, ale tohle může napsat jen člověk, co moc kouká na televizi. Proč bychom nemohli obchodovat s Čínou? Co je na tom za "paktování"? S Čínou obchoduje i náš západní "vzor" USA.
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 28. 01. 2018 20:48
Předmět: Re: volby dopadly dobře

Martin Janča napsal(a):
 Promiňte, ale tohle může napsat jen člověk, co moc kouká na televizi. Proč  bychom nemohli obchodovat s Čínou? Co je na tom za "paktování"? S  Čínou obchoduje i náš západní "vzor" USA.  
Pane Jančo, můžete obchodovat klidně i s Islámským státem nebo Severní Koreou. Ale já mám morální zásadu, nepodporovat totalitu a útlak. Vy to máte asi jinak.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 28. 01. 2018 22:11
Předmět: Re: volby dopadly dobře

O podporování útlaku nebyla řeč. Obchodováním se podporuje útlak? 👀
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 29. 01. 2018 00:04
Předmět: Re: volby dopadly dobře

Martin Janča napsal(a):
 O podporování útlaku nebyla řeč. Obchodováním se podporuje útlak? 👀
No jo no, prachy nesmrdí.
Od: Anonym: René Habich <> ( ---.interdata.cz )
Kdy: 29. 01. 2018 11:25
Předmět: Re: volby dopadly dobře

Zda volby dopadly dobře, nebo špatně si každý musí zhodnotit sám. Včera na bohoslužbě jsem slyšel svědectví sestry, proč volila Zemana. Důvod byl prostý, Drahoš podporuje umožnění adopce dítěte homosexuálním párům. Sestře bylo přes 80 let, a i když jsem volil Drahoše, chápal jsem ji.
Ono by možná stálo za zvážení, proč by církev měla být v politickém dění. Zda není duchovní cesta zcela rozdílná. Režimy se budou měnit a pokud se budou měnit pozvolna i sbory nemusí to být zrovna to, co by jim prospívalo…
V rozjetém systému restitucí, vyplacení duchovních státem atd. je to asi těžká představa, ale svoboda církve by dala prostor pro čistotu víry. Žádný Zeman, žádný Drahoš…, ale písmo určuje směr…
Včera se mi také dostal do ruky zajímavý dokument. Spis se jmenuje "ČESKOBRATRSKÁ CÍRKEV EVANGELICKÁ V AGENTURNÍM ROZPRACOVÁNÍ STB". Přesto, že enangelické církve v naší zemi byly považovány za nejradikálnější složky odboje proti komunismu, je zde mnoho jmen spolupracovníků, udavačů…
Někdy je dobré se rozmyslet co přijímám a od koho to přijímám. Některé kroky "moderních církví" popírají reformaci a snahu mnoha bratří, kteří za pravdu položili život. Stát by neměl určovat směr a už vůbec by se církev neměla nechat vodit různými pol. proudy…
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 29. 01. 2018 19:35
Předmět: Re: volby dopadly dobře

René Habich napsal(a):
 Zda volby dopadly dobře, nebo špatně si každý musí zhodnotit sám. Včera na  bohoslužbě jsem slyšel svědectví sestry, proč volila Zemana. Důvod byl  prostý, DRAHOŠ PODPORUJE UMOŽNĚNÍ ADOPCE HOMOSEXUÁLNÍM PÁRŮM. Sestře  bylo přes 80 let, a i když jsem volil Drahoše, chápal jsem ji.    Ono by možná stálo za zvážení, proč by církev měla být v politickém dění.  Zda není duchovní cesta zcela rozdílná. Režimy se budou měnit a pokud se  budou měnit pozvolna i sbory nemusí to být zrovna to, co by jim  prospívalo…    V rozjetém systému restitucí, vyplacení duchovních státem atd. je to asi  těžká představa, ale svoboda církve by dala prostor pro čistotu víry. Žádný  Zeman, žádný Drahoš…, ale písmo určuje směr…    Včera se mi také dostal do ruky zajímavý dokument. Spis se jmenuje  "ČESKOBRATRSKÁ CÍRKEV EVANGELICKÁ V AGENTURNÍM ROZPRACOVÁNÍ STB".  Přesto, že enangelické církve v naší zemi byly považovány za nejradikálnější  složky odboje proti komunismu, je zde mnoho jmen spolupracovníků, udavačů…    Někdy je dobré se rozmyslet co přijímám a od koho to přijímám. Některé kroky  "moderních církví" popírají reformaci a snahu mnoha bratří, kteří  za pravdu položili život. Stát by neměl určovat směr a už vůbec by se církev  neměla nechat vodit různými pol. proudy…
Hned je mi Drahoš sympatičtější. Sestra si své předsudky vezme asi do hrobu.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 29. 01. 2018 21:18
Předmět: Re: volby dopadly dobře

A co by si u nás homosexuálové asi tak mohli adoptovat, kdyby jim to bylo umožněno? Ty postižené děti?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 29. 01. 2018 22:18
Předmět: Re: volby dopadly dobře

jedna paní napsal(a):
   Sestra si své předsudky vezme asi do hrobu.
Zamyšlení pro nicka "jedna paní":
1. Sestra má 80 let stejnou víru. Má ji nyní na sklonku života měnit kvůli tomu, že ČCE změnila učení církve o sexualitě?
2. Nebo má přestoupit do ECAV či SCEAV?
Co byste sestře poradila vy?
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 29. 01. 2018 22:59
Předmět: Re: volby dopadly dobře

…umožnění adopce dítěte homosexuálním párům.
a zná ctihodná sestra nějaké dítě, adoptované homosexuálním párem? a Vy znáte nějakou takovou rodinu? Pokud ne, tak nevíte, o čem mluvíte. Vyjádřit se má dítě, kde je mu líp a ne instituce nebo církev. Dítě je boží dar a je v božích rukou, a pokud se dostane do takové rodiny, tak je to boží vůle. amen.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 29. 01. 2018 23:05
Předmět: Re: volby dopadly dobře

A jak se tam může dostat, když počet žadatelů o adopci převyšuje počet dětí, které jsou k adopci volné? Pro dítě proto má být vybrána nejlepší rodina a tou se homosexuální pár nestane, když nemůže nabídnout mužský i ženský vzor. Takže pokud se tam dítě dostane, nebude to určitě vůle Boží.
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 29. 01. 2018 23:12
Předmět: Re: volby dopadly dobře

Dyk to píšu, řeší se virtuální problém, napuštěný do hlav neviňátek skrze media. Neviňátka si s tím neumějí poradit a tak radši dělaj a opakuj to, co dělá a říká okolí.
Vy přece nemůžete vědět, co je vůle Boží? nebo jo?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 29. 01. 2018 23:28
Předmět: Re: volby dopadly dobře

Co je Boží vůle, najdeme v Bibli. A jsou-li v různých církvích různé výklady, tak je rozhodující výklad původní církve, tj. katolické, a ne nových církví, co byly od ní odtrženy (včetně ČCE).
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 30. 01. 2018 07:25
Předmět: (ned)diskuse

z toho, co jste napsala, by vyplývalo, že katolická církev je jediná, která se nemýlí. A my bychom si o vás mohli myslet, že jste katolická fundamentalistka. Já si to ale nemyslím, spíše máte nedostatky v logickém myšlení.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 30. 01. 2018 10:41
Předmět: Re: bibli má vykládat ta církev, která ji napsala

To jistě nemám. To, co jsem napsala, mám promyšlené a taky mi to jako protestantovi dalo pár let zápasu sama se sebou, si to připustit.
Kdo nám dal Bibli? KC
Kdo stanovil její kánon? KC
Tak je také KC kompetentní si ji vykládat. My můžeme samozřejmě zkoumat Bibli také, s úctou a pokorou, byla určena lidstvu, ale rozhodně ne do ní katolíkům fušovat. Pokud např. KC učí, že homosexualita je zkouškou a že její praktikování nemůže bý schvalováno, řadí ji po přikázání nesesmilníš, pak nemůže nějaký odtržený křesťan, z církve, co vznikla před sto lety a Bibli si už jen "vypůjčila", tvrdit opak. Z toho logicky vyplývá, že ČCE učí hereze.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 30. 01. 2018 11:33
Předmět: katolíci

ok, když to napíšete takto, že Bibli napsala katolická církev, tak s tím problém nemám. V tomto smyslu jsme katolíky i my protestanti. Vždyť vyznáváme "jedinou katolickou/všobecnou církev" i v Apoštolském vyznání. Pokud ovšem myslíte římsko-katolickou církev, tak to je jen část katolické církve
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 30. 01. 2018 12:04
Předmět: Re: katolíci

Nedělejte, že nerozumíte.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 30. 01. 2018 13:20
Předmět: Re: katolíci

Neruzumím. Asi proto, že vy sama tématu nerozumíte. Ale nebudu tu suplovat učebnice církevních dějin a dogmatiky. Nebo by možná stačilo si přečíst pár hesel na wiki
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 30. 01. 2018 13:45
Předmět: Re: katolíci

Ten váš argument, že přece všichni vyznáváme "věřím v jednu svatou všeobecnou" je taky mimo. Co si pod tím představují protestanté a co katolíci, to nevíte? Není vyznání jako vyznání. Jehovisté také křtí ve jménu O, S, D jako my, a při tom myslí něco úplně jiného. Já mám školit zase vás z religionistiky?
Od: Anonym: René Habich <> ( ---.ipv4.broadband.iol.cz )
Kdy: 29. 01. 2018 23:25
Předmět: Re: volby dopadly dobře

O to tady vůbec nešlo. Jednalo se o motiv, který měla k volbě Zemana. Takže Vaše odpověď je zcela mimo.
Od: Anonym: René Habich <> ( ---.ipv4.broadband.iol.cz )
Kdy: 29. 01. 2018 23:32
Předmět: Re: volby dopadly dobře

Z mého pohledu ta stařenka byla velmi zbožná žena, která znala písmo a v této otázce měla jasno. Jen chudák nevěděla, v čem všem by by se rozcházely názory pana Zemana s písmem.
Od: Anonym: René Habich <> ( ---.ipv4.broadband.iol.cz )
Kdy: 29. 01. 2018 23:33
Předmět: Re: volby dopadly dobře

Z mého pohledu ta stařenka byla velmi zbožná žena, která znala písmo a v této otázce měla jasno. Jen chudák nevěděla, v čem všem by by se rozcházely názory pana Zemana s písmem.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 30. 01. 2018 07:28
Předmět: (ne)diskuse

René, doufám, že máte o zdejší diskusi trochu povědomí, a nebudete hrát Janči užitečného idiota. Svou zmínkou jste ji totiž nahrál, její obsese ji nutí téma homosexuality naroubovat na kterékoliv jiné, zde tedy na téma voleb
Od: Anonym: René Habich <> ( ---.ipv4.broadband.iol.cz )
Kdy: 30. 01. 2018 09:43
Předmět: Re: (ne)diskuse

Povědomí mám rozhodně, psal jsem o motivu stařenky, který byl jaký byl, šlo o volbu pana Zemana a proruské politiky…Mluvil jsem také o změně systémů a vztahu církev a stát, také byl zmíněn odboj proti komunismu a současně i dokument, kde se poukazuje i na mnoho spolupracovníků STB … psáno v návaznosti na pol. situaci po volbách…
Zjišťuji, že asi nemá cenu přispívat, protože člověk by se dočkal pouze kritiky a cenzury, možná agrese… Nemám potřebu krmit troly, ale ani se nechat kárat za řádky, které opravdu neměli účel jaký píšete. Chtěl jsem poukázat na to, že stařenka v dobré víře neviděla větší zlo.
Mě třeba spíše zajímá, zda by církve nemohly fungovat nezávisle na státu a režimu, protože sytém se mění a učení našeho pána zůstává. Ona spolupráce se zkorumpovaným systémem není přínosem, ba naopak. Přejímání morálních hodnot společnosti, popřípadě finančních prostředků z pochybných zdrojů státu nemusí být zrovna ta pravá cest. Otázkou je nakolik se mění církve a smýšlení jejich členů se změnou systémů.
Přeji hezký den.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 30. 01. 2018 09:55
Předmět: Re: (ne)diskuse

Církve by měly vrátit peníze z restitucí a měly by jim být hned ukončeny příspěvky od státu. Kdo to platí, když státní kasa je prázdná? Zase důchodci a matky v domácnosti, lidé s minimálním příjmem, na těch se zase ušetří. Je nenávist společnosti vůči církvi bezdůvodná? O tomhle by měla SR přemýšlet a né kecat do toho, koho máme volit.
Od: Uživatel Evangnetu Miloš Dědič <>
Kdy: 30. 01. 2018 13:19
Předmět: Re: (ne)diskuse

Vážený bratře,restituce jsou tematem, které se vždy vytahuje, když dojdou argumenty. Myslím, že jak říkáte "nenávist společnosti vůči církvím" s restitucemi vůbec nesouvisí. Táhne se již od národního obrození, kdy bylo Rakousko-Uhesrské propojeno s katolickou církví. Pak byla jakási odtažitost od církví živena komunisty. Co se týká restitucí, je to rozhodnutí politické, evangelická církev je nevymyslela, pouze s rozpaky přijala. V devadesátých letech se hovořilo o financování církví daňovými asignacemi. Myslím, že by to byl čistý způsob. Každý daňový poplatník by mohl část daní poslat adresně (třeba církvi). Vzhledem k tomu, že u nás téměř polovinu příjmů odevzdáme státu , je pochopitelné, že od něho něco každý chce zpět. Bylo to odmítnuto státem. Po uzavření restitucí budeme jedna z mála evropských zemí, která na provoz církvi nijak nepřispívá.ČCE restituce přinesly nemálo starostí. ČCE bude muset hodně pracovat na tom, aby zvládla do budoucna ufinancovat svůj provoz. Už dnes se sbory spojují a ubývá placených kazatelů. Málo se mluví o tom, že ocenění zabaveného církevního majetku udělala nějaká vysoká škola z pověření Zemanovy vlády ještě před rokem 2008. Co se týká financování církví státem, opět je to rozhodnutí státu, myslím, v r. 1949. Stát tím zrušil zaběhnutý způsob financování a tím dostal církve pod svůj vliv. Po 50 letech, kdy to tak fungovalo jistě není možno, aby to bylo ze dne na den zrušeno. Nakonec jedna konkretní zkušenost: jsem ze sboru, kterého se (v ČCE je to vyjímka) restituce přímo dotýkají. Náš sbor provozoval v jedné z vesnic ve svém teritoriu školu. Byla zřízena z příspěvků lidí. Dokonce k ní patřilo asi 10 ha pozemků. Po r. 1949 přešly všechny školy na stát. Budova později zůstala nevyužitá. Po čase jí obec prodala jako rekreační zařízení pro papaláše jednoho podniku aniž by byla vyvlastněna. Právně patřila stále církvi. Nyní je budova soukromá (na to se restituce nevztahují) a s navrácením pozemků jsou problémy. Vykřikovat, že restituce okrádají důchodce je dost přitažené za vlasy. Každý ví, že černých dír, kam padají státní peníze je bezpočet. Zacpávat je novým vyvlasňováním je poněkud zvláštní. Jsou propočty, že provozem církevního majetku vydělal stát asi o třetinu až o polovinu více, než jim vrátí. Myslím, že církve (tedy především katolická) státu již přispěly dost. K čemu se církev může vyjadřovat (jak říkáte do čeho kecat) to snad je její věc. Nebo zase zavedeme cenzuru.
Od: Anonym: René Habich <> ( ---.ipv4.broadband.iol.cz )
Kdy: 30. 01. 2018 13:39
Předmět: Re: (ne)diskuse

Děkuji za tento příspěvek. Také si myslím, že by mělo být vráceno co bylo ukradeno. To, že stát tlačí církve někam je druhá věc. Dle mého názoru by církev neměla panáčkovat podle pol. píšťalky. V debatě jsem zmiňoval dokument, který podává analýzu ČCE STB. Dokument vysvětluje složitost doby i to, že se vždy najdou lidé poplatní režimu… Přeji všem moudrost v jejich krocích a stojí za zvažování, zda je třeba přistupovat na hru státu a zda cena není příliš vysoká.
S pozdravem,
bratr René Habich
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 30. 01. 2018 00:03
Předmět: Re: volby dopadly dobře

Locika napsal(a):
 > …umožnění adopce dítěte homosexuálním párům.    a zná ctihodná sestra nějaké dítě, adoptované homosexuálním párem? a Vy  znáte nějakou takovou rodinu? Pokud ne, tak nevíte, o čem mluvíte. Vyjádřit  se má dítě, kde je mu líp a ne instituce nebo církev. Dítě je boží dar a je  v božích rukou, a pokud se dostane do takové rodiny, tak je to boží vůle.  amen.    
Ano, znám takovou rodinu.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 30. 01. 2018 09:50
Předmět: Re: volby dopadly dobře

A co má otázka výše? Nic?
1. Sestra má 80 let stejnou víru. Má ji nyní na sklonku života měnit kvůli tomu, že ČCE změnila učení církve o sexualitě?
2. Nebo má přestoupit do ECAV či SCEAV?
Co byste sestře poradila vy?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 30. 01. 2018 18:48
Předmět: katolíci vs. protestanté vs. ČCE

Chtěl bych se tedy zeptat btatra Vrány a jedné paní, kdo má pravdu. Katolická církev nebo ČCE? Jsou následující texty omyl? Nebo se mýlí ČCE?
Katechismus katolické církve
§ 2357 - Homosexualita označuje vztahy mezi muži nebo ženami, kteří pociťují pohlavní přitažlivost, výlučně nebo převážně, k osobám téhož pohlaví. Během staletí a v různých kulturách se projevuje velmi rozmanitými způsoby. Její psychický zrod zůstává z velké části nevysvětlitelný. Tradice, opírající se o Písmo svaté, které představuje homosexuální vztahy jako velkou mravní spoušť, vždy prohlašovala, že „homosexuální úkony jsou vnitřně nezřízené“. Odporují přirozenému zákonu. Odlučují pohlavní úkon od předávání života. Nejsou plodem opravdového citového a pohlavního doplňování se. V žádném případě nemohou být schvalovány.
§ 2358 - Nezanedbatelný počet mužů a žen má hluboce zakořeněné homosexuální sklony. Toto zaměření, které se objektivně vymyká řádu, je pro většinu z nich zkouškou. Proto mají být přijímání s úctou, soucitem a jemnocitem. Vůči nim je třeba se vyhnout jakémukoliv náznaku nespravedlivé diskriminace. Takové osoby jsou povolány naplnit Boží vůli ve svém životě, a jsou?li křesťany, spojit těžkosti, s nimiž se mohou setkat v důsledku svého stavu, s obětí Pána na kříži.
§ 2359 - Homosexuální osoby jsou povolány k čistotě. Skrze ctnost sebeovládání, jež vychovává k vnitřní svobodě, často skrze podporu nezištného přátelství, modlitbu a svátostnou milost mohou a mají se postupně a rozhodně přibližovat ke křesťanské dokonalosti.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 30. 01. 2018 18:55
Předmět: Re: katolíci vs. protestanté vs. ČCE

vy jenom recyklujete furt stejné věci. Už dříve jsem napsal, že s formulacemi Katechismu katolické církve v této věci souhlasím
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 30. 01. 2018 19:11
Předmět: Re: katolíci vs. protestanté vs. ČCE

Tak to jsem vám nerozuměl. (Možná jste odpověděl příliš tajemně, někdy vám nerozumím.) Děkuji za odpověď. Teď jsem pochopil(a).
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 30. 01. 2018 19:46
Předmět: Re: volby dopadly dobře

Martin Janča napsal(a):
 A co má otázka výše? Nic?    1. Sestra má 80 let stejnou víru. Má ji nyní na sklonku života měnit kvůli  tomu, že ČCE změnila učení církve o sexualitě?    2. Nebo má přestoupit do ECAV či SCEAV?    Co byste sestře poradila vy?
Proč bych jí měla radit? Pouštěla bych to jedním uchem sem a jedním tam.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 30. 01. 2018 19:55
Předmět: Re: volby dopadly dobře

Nechci urazit dámu, ale v tom případě máte mezi ušima jenom průvan.
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 30. 01. 2018 22:18
Předmět: Re: volby dopadly dobře

Martin Janča napsal(a):
 Nechci urazit dámu, ale v tom případě máte mezi ušima jenom průvan.
Nezlobte se, ale já nemám právo někoho vychovávat, ani ho napravovat, toto právo si tu osobujete jenom vy. A zrovna od vás bych to brala jako opovážlivost.
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 31. 01. 2018 14:27
Předmět: Re: volby dopadly příšerně, na Hradě bude pročínský hulvát

Já jen, abych opravila název diskuze.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 31. 01. 2018 15:47
Předmět: volby dopadly jak dopadly

jedné paní" jaký má podle vás takové vzájemné popichování ještě teď smysl?
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 31. 01. 2018 23:07
Předmět: Re: volby dopadly jak dopadly

Nerada bych, aby si někdo dělal obrázek o křesťanech z příspěvků, kterými pan Janča zamořil celý evangnet.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 31. 01. 2018 23:56
Předmět: Re: volby dopadly jak měly

Nápodobně.
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 01. 02. 2018 09:41
Předmět: Re: volby dopadly jak měly

Pane Jančo, vy jste blázen. Tady jste king, ale podle příspěvků bych hádala, že v běžném životě to u vás stojí za houby.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 01. 02. 2018 11:54
Předmět: Re: volby dopadly fajn

Jsem spokokený člověk. Akorát jsem hříšník, a asi i větší než mnozí homosexuálové.
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 02. 02. 2018 07:53
Předmět: Re: volby dopadly fajn

Martin Janča napsal(a):
 Jsem spokokený člověk. Akorát jsem hříšník, a asi i větší než mnozí  homosexuálové.
Tak se přestaňte rejpat v problémech druhých a zkuste být trochu užitečný. Já přišla na tyto stránky hledat křesťanské zázemí a zatím jsem tu našla snůšku nepotřebných slátanin. Místo podpory bližního jsem tu našla asi milion příspěvků, kde se hnidopišsky rejpáte v nesmyslech, které žádného křesťana užitečnějším neudělají a dva faráře, kteří se nechali strhnout k oponování oněch nesmyslů. A jak jsem si měla možnost všimnout, téměř nikdo sem nechodí, krom vás, možná právě proto. Máte děti, staráte se o ně? Proč nenapíšete o péči o dětech v křesťanském prostředí? Máte manžela/ku, napište o rodiném životě, možná to někomu pomůže. Daří se vám finančně dobře, podpořte tu druhé, ať ví, jak na to. Zatím z vás mám pocit, že jste se zacyklil sám někde na chatě, kam nikoho nepustíte a vymýšlíte tam nesmysly.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 02. 02. 2018 09:50
Předmět: Re: volby dopadly solidně

Tak dál hledejte křesťanské zázemí a nesjíždějte každý den diskusní fóra.
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 02. 02. 2018 15:00
Předmět: Re: volby dopadly solidně

Martin Janča napsal(a):
 Tak dál hledejte křesťanské zázemí a nesjíždějte každý den diskusní fóra.
Vy jste tyto stránky úplně zničil. Nejsou to křesťanské stránky pro křesťany, ale stránky samolibého pitomce, který si tu honí triko a píše nesmysly. A nechápu majitele stránek, že vám to psychopatické cancání dovolí. Již jedna psychiatrička tu psala, že by s vámi měl někdo něco udělat. Tak se k ní přidávám a jdu raději jinam. Až budu mít zájem si popovídat s nějakým Jančou, půjdu na procházku do Psychiatrické léčebny. Bláznů je tam dost.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 02. 02. 2018 16:35
Předmět: pokus o nestrannost

jedné paní: 1. chápu, co tady Janči vyčítáte, ale nechápu proč. Vždyť i vy sama jste tu v poslední době mnohorát jen tak naplano provokovala, i Janču provokovala k těm jejim hloupostem, 2. jaké by byly tyto diskuse bez Janči? Asi lepší, protože některé její věci jsou fakt ostudné. Ale spíše by tu diskuse nebyly skoro žádné, protože rozumnější lidé tu moc psát nechtějí. A že by to bylo proto, že je Janča znechutila, tomu nevěřím
Od: Anonym: jeden evangelík--- )
Kdy: 02. 02. 2018 20:14
Předmět: Re: pokus o nestrannost

vaše urážení pana janči je důkaz o tom že on je na straně pravdy.
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 02. 02. 2018 21:20
Předmět: Re: pokus o nestrannost

jeden evangelík napsal(a):
 vaše urážení pana janči je důkaz o tom že on je na straně pravdy.
A o logice nemáte ani páru, že? Když z A vyplývá B, neznamená to, že z B vyplývá A.
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 02. 02. 2018 20:19
Předmět: Re: pokus o nestrannost

Ale proč tu nikdo nechce psát rozumné příspěvky? Protože se tu schází akorát blázni a na rozumné dotazy, buď neodpovídají nebo píší nesmysly.
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 02. 02. 2018 21:22
Předmět: Re: pokus o nestrannost

Končím, s bláznama se nedá diskutovat.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 02. 02. 2018 21:49
Předmět: Re: pokus o nestrannost

Tak ano, jsem blázen pro Krista. Ale stále také žák v Jeho škole. Někdo už je maturant, já jsem ještě prvňák. Ale mám nejlepšího Učitele, proto vím, že s Jeho vedením jednou vystuduji. Ale zatím nejsem dobrej student, často bývám po škole, zapomínám úkoly. Z chování jsem dostal dvojku. Ale můj Učitel mě ze školy nikdy nevyhodí!
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 04. 02. 2018 15:37
Předmět: Re: pokus o nestrannost

to si napsal hezky….jiná pisnicka nez tady ty kidání na druhý lidi ala jedna paní povídala
Od: Anonym: jeden evangelík--- )
Kdy: 04. 02. 2018 17:45
Předmět: Re: pokus o nestrannost

prosím, nevíte někdo, co říká bible o homosexualitě?
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 04. 02. 2018 17:55
Předmět: Re: pokus o nestrannost

Když podle Vás Bible mluví, tak nejlíp se jí zeptejte přímo, ne?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 04. 02. 2018 19:06
Předmět: Re: homosexualita

Neprovokujte, nebo se to zas potáhne několik let, to téma homosexualita. 😈
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 31. 01. 2018 17:47
Předmět: Re: volby dopadly skvělě, na hradě nebude proamerická loutka

Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 31. 01. 2018 23:04
Předmět: Re: volby dopadly příšerně, na Hradě bude pročínský hulvát

Nejste náhodou komunista? Prezident Havel udělal jednu velkou osudovou chybu, nepostavil komunisty mimo zákon. A tak nám tu straší dál a otravují ovzduší.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 31. 01. 2018 23:54
Předmět: Re: Miloš Zeman je evangelík

To by byl sám proti sobě, když byl pajac, nastrčený komunisty.
Od: Anonym: ab&ac <> ( 193.165.237.--- )
Kdy: 07. 02. 2018 19:20
Předmět: Re: (ne)diskuse

Príma článek na NB odhalující církevníky:KOHO VOLIT? http://www.notabene.granosalis.cz/modules.php?name=News&;file=article&sid=4578&mode=&order=0&thold=0
A rád zvláště překopíruji tento komentář:
"Rád bych okomentoval tento článek na Eurabii: Spolu s antisemitizmem přináší imigrace i pronásledování západních křesťanů" http://www.eurabia.cz/Articles/32012-spolu-s-antisemitizmem-prinasi-imigrace-i-pronasledovani-zapadnich-krestanu.aspx
Z článku překopíruji:
"Nicméně ruku na srdce - nebyla a není to církev, která kolaborovala s bruselským režimem a podpořila jeho vítačskou imigrační politiku? Inu, soud se začíná od domu Božího (Bible,I.Petr.4/17). Už po tísíciletí. A v ČR, aby nezůstali pozadu, v době největší politické imigrační krize, namísto aby alarmovali a vyslali varovný signál, podepsalo proimigrační dopis i pár jakýchsi akademiků. Nedůstojné, nepochopitelné, šílené…"
"Jak vidno, moje obavy z křesťanských církví jako páté kolony, tedy jakýchsi sudeťáků, rozhodně nebyly liché. Nominální křesťanské církve přivolávají na národ neštěstí - místo aby mu zvěstovaly Krista!!!"
"K tématu: KŘESŤANSKÉ CÍRKVE-JEDEN Z NÁSTROJŮ ISLAMIZACE ČR?" http://granosalis.cz/modules.php?name=News&;file=article&sid=2470076
"Jak si tento duchovní stav křesťanských církví vůbec vysvětlit? Projevuje se snad odpadnutí od Krista kolektivním zblbnutím???"
Konec citátu.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 02. 2018 19:45
Předmět: Re: (ne)diskuse

Píšete: "bruselský režim"; smícháte akademiky s církvemi, nazvete církve "pátou kolonou", což se dá spojit se "sudeťáky", samozřejmě odsudečně. - To je opravdu nediskuse. Tím končím
Od: Anonym: ab&ac <> ( 193.165.237.--- )
Kdy: 07. 02. 2018 20:04
Předmět: Re: (ne)diskuse

Bravo, pane spirituále - ale než skutečně v tomto vlákně skončíte, řekněte všem prosím, proč se takto shazujete??? A po tomto sdělení už nechte laskavě vše plavat!!! Slunce v duši. ab&ac
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 07. 02. 2018 20:13
Předmět: Re: (ne)diskuse

ab@aci, pere se to ve mně, pere. ze staré školy vím, že příspěvek, jaký jste napsal, je manipulace jak brno. a já se chci ozvat jen, že je mi to jasné, a že nedovedu mlčet, protože bych za důsledky nesl odpovědnost. - z nové školy vím, že by bylo lepší vůbec nereagovat. - howgh
Od: Anonym: ab&ac <> ( 193.165.237.--- )
Kdy: 07. 02. 2018 20:27
Předmět: Re: (ne)diskuse

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 ab@aci, pere se to ve mně, pere.
To je prima, že se neperete se mnou - jste zkrátka formát, pane spirituále!!! Příjemný večer - a už to nechte konečně plavat. ab&ac
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 07. 02. 2018 21:03
Předmět: Re: (ne)diskuse

hej…mas pravdu,,kolego ab+ac!! ne vsak vsechny cirkve!! čce vnímam tak jako ty….
Od: Kazatel ČCE Filip Keller <>
Kdy: 07. 02. 2018 23:29
Předmět: Re: (ne)diskuse

Já bych upřednostnil, kdybyste odplaval někam jinam ab@ac. A štěkajícího psa vezměte do vleku, když mu čce tak leží v žaludku, Ať se tolik netrápí.
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 07. 02. 2018 23:54
Předmět: Re: (ne)diskuse

presně takk pane !!…neklást otázky které ukazují,,jak veliké uz je odpadnutí čce!!
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 08. 02. 2018 12:03
Předmět: Re: (ne)diskuse

V tuto chvíli na mě působí agresivně spíš bratr Kellner než trolové. 😣
Od: Uživatel Evangnetu Jakub Dvořák <>
Kdy: 02. 02. 2018 12:40
Předmět: Reflexe

Vážení, vykázán jsem byl odsud již před 11 lety a v debatách pokračovat nebudu (pro idioty: za kazatele ČCE se nevydávám, jenom Evangnet mě tak automaticky eviduje. Že jím od svého vystoupení z ČCE nejsem, jsem sám upozornil, Evangnet to jen neumí definovat), nedá mi však, nedoporučit Vám k nim jedna velmi podnětnou úvahu: https://andrejruscak.blog.idnes.cz/blog/blog.aspx?c=647021&;x=socialky_facebook_c Pěkné počtení…
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 04. 02. 2018 17:48
Předmět: Re: Reflexe

no panejo, copa Vám, ti Bohem vyvolení/povolaní, provedli?
Díky za "návod", ale uvodit celou reflexi slovy: pro idoty, jen dokládá, jak moc je společnost nezdravě deformovaná, že ani si svou hrubost neuvědomuje. Subjektivní odhadnutí druhého a jeho odsouzení jako lháře, idiota nebo blázna je už běžná norma i tady na církevním poli a nikdo se nepozastaví natožpak omluví. Na druhé straně jako oxymoron jsou tady pozvánky na přednášky o morálce, mravnosti a etice.
ad návod, jak vrátit liberalismus do české politiky) chybí mi tam, jak a kde mám získávat ty správné informace.
Od: Uživatel Evangnetu Jakub Dvořák <>
Kdy: 04. 02. 2018 18:35
Předmět: Re: Reflexe

Pokud se Vás to, co jsem napsal do závorky jako vedlejší informaci, jen pro zasvěcené, pohoršilo, po tomto odkazu snad pocopíte. https://www.evangnet.cz/diskuze/vlakno/forum/cce/aktualne//9797#9871 Vůči zbabělým anonymním trollům a hulvátùm žádný respekt nechovám.
Pokud se zeptáte prospektora, kde máte sehnat zlato, řekne Vám, že musíte proplachovat písek. Samo nepřijde a na stříbrném podnose ho nikdo nepřinese. Dokonce ani přečtením bible nemáte záruku, že pravdu neomylně znáte, vždyť nejvíc bludů lidé získali právě odsud: J 7,52; 2Pt 3,16 a jiné … Bez rozumové činnosti to určitě nepůjde.
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 04. 02. 2018 19:07
Předmět: Re: Reflexe

a co jsou bohoslužby -kázání? to je servírování Bible na podnose. Rozumová činnost nebo jakákoli činnost? nula. Zažil jste někdy v ČCE interaktivní kázání? To by mě zajímalo kde. Přitom na kázání by se dalo to kritické myšlení a uvažování skvěle trénovat. Běžní Židi mi připadaj v argumentaci pohotovější, připravenější a hlavně vtipnější.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 04. 02. 2018 19:18
Předmět: Re: Reflexe

Většina evangelíků na bohoslužbách spí. Argumentace? Jako že by evangelík obhajoval svoji víru? Třeba před jehovisty jako? Haha. To by nedal skoro žádnej.
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 04. 02. 2018 19:24
Předmět: Re: Reflexe

ne s jehovisty, ty strčím do kapsy z fleku a to znám jen pár veršů. V argumentaci s Bohem, prostě vyjednávat podmínky smlouvy s Bohem na míru. Chápala?
Od: Uživatel Evangnetu Jakub Dvořák <>
Kdy: 04. 02. 2018 19:33
Předmět: Re: Reflexe

Nebudu zodpovídat takové paušalizující dotazy. Ani mě už to tak nepálí. Leckde ani o interaktivitu nestojí laici, ačkoliv farář by si ji přál. Ale:
1) Nejde jen o kázání. Sbor má víc aktivit, kde se různé formy práce uplatňují snáze.
2) Je tu soukromé studium.
3) Lidi nežijí ve sborové a bohoslužebné bublině. Mají i jiné zdroje informací.
4) Ani kázání, zejména to ne, nesmí člověk brát nekriticky.
Moje máma chodí na Jarov, kde mají po bohoslužbě kavárnu, tam je každý kazatel následně pogrilován. Ale tohle jsem na mysli neměl.
Podstatnější je ono vžití se do poponenta (ne uvšem do zbabělého trolla a hulváta. Ty přezírám).
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 04. 02. 2018 20:14
Předmět: Re: Reflexe

nouze není o zdroje informací ale o ta síta. Skrze koho a kde si je zmatený jedinec může tříbit a konfrontovat. Nabízíte možnosti a už už bych tomu ideálu veřila, pak se ale podívám na výsledek voleb a vidím, že to nefunguje, určitě ne teda na venkově, kde 80.letá protestantská babička volí Zemana, protože Drahoš schvaluje registrované partnerství. a propros je církevní tisk zdroj informací ze světa? který?
Od: Uživatel Evangnetu Jakub Dvořák <>
Kdy: 04. 02. 2018 20:37
Předmět: Re: Reflexe

Poslední můj vstup:
Církevní/necírkevní, všechno jsou jen informace, ani pravdivé, ani lživé, rozhodně ne neomylné, ale to je v pořádku. Proč by měl být člověk dezorientován, když mu nikdo "pravdu" nenatroubí do hlavy? Samozřejmě, někomu pomoci není. Moje 85 letá máma se orientuje dobře. S mladými je to podobné.
Donutit lidi myslet nelze, ale připomínat, že tu možnost mají a s ní i povinnost ji užívat, to jde.
Dobrou noc.
Od: Uživatel Evangnetu Jakub Dvořák <>
Kdy: 04. 02. 2018 20:38
Předmět: Re: Reflexe

Ještě citát: 1Te 5,21.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 04. 02. 2018 19:04
Předmět: Re: Reflexe

A mluví tak dokonce i faráři, jak hovada.
Od: Anonym: jeden evangelík--- )
Kdy: 06. 02. 2018 14:57
Předmět: Re: Reflexe

hrubá slova mi nevadí ale povýšenost a vykrucování ano. mám raději když mi kazatel řekne jsi debil než když mi to z vysoka naznačuje. najděte se v tom
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 06. 02. 2018 20:50
Předmět: Re: Reflexe

Dobré není ani jedno ani druhé.
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 08. 02. 2018 05:18
Předmět: Re: Reflexe

dnes sem nemohl spát….premyslel jsem o budoucností čce. ..Myslim,,ze uz to má spočítáno…
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 02. 2018 09:45
Předmět: Re: Reflexe

takových už bylo, co (naší) církev odepisovali. hele, ještě je tady. - a totéž byste mohl říct o česku, o evropě, o civilizaci, o světě. tyhle noční můry vám nezávidím. ale člověk se z nich může probudit
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 08. 02. 2018 12:05
Předmět: Re: Reflexe

Naše církev má před sebou maximálně 50 let. Do té doby zcela zanikne.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 02. 2018 13:33
Předmět: Re: Reflexe

děkujeme trollům z našeho prognostického oddělení. díky Bohu, že nemáte pravdu
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 08. 02. 2018 15:16
Předmět: Re: Reflexe

„To je ješte dost na pár koupelí, můžete mi někdo podat houbu?"
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 08. 02. 2018 19:55
Předmět: Re: Reflexe

Čce ma sanci se ješte zachránit,,ale je slepá,,nevydí že jde do jámy….
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 08. 02. 2018 20:17
Předmět: Re: Reflexe

tak pse poraď, co by měla dělat jinak?
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 09. 02. 2018 05:13
Předmět: Re: Reflexe

Vrátit se k Bibli….predevším!
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 12. 02. 2018 18:34
Předmět: Bible

máte pravdu. Ale co to znamená? Kázání bývají u evangelíků většinou dobře biblická. Ale počet účastníků bohoslužeb se snižuje. Biblické hodiny jsou u evangelíků určitě nejkvalitnější z církví. Ale lidé na ně moc nechodí. Co tedy znamená návrat k Bibli? Možná důvěru, že i nefaráři mohou Bibli rozumět, sami, když si v ní budou číst. - Co pro vás je v Bibli důležité? Velký pse, Jančo, ab@aci
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 12. 02. 2018 20:51
Předmět: Re: Bible

Děkuji za otázku, baratře Vráno. Já bych chtěl říct, nezpochybňovat biblické zásady a tradiční výklad morálky Bible církevní tradicí, na které se kdysi shodla církev jako celek, avšak naší církvi ČCE je to putna, má svůj moderní rozum, který kráčí s dobou.
Nejsem ab@ac, to je někdo jiný. Opravdu.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 13. 02. 2018 06:06
Předmět: Re: Bible

ok. a já jsem si chtěl to, oč nám jde, ukázat na nějakých důležitých biblických textech. Třeba se i navájem povzbudit uprostřed všeho toho, co je tu jinak psáno. Jančo, máte nějaký svůj oblíbený biblický text? -
Já jsem vás teď neztotožňoval s těmi dvěma dalšími, ale ptal jsem se i jich.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 13. 02. 2018 23:27
Předmět: Re: Bible

Tak třeba Lv 20,13
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 14. 02. 2018 04:58
Předmět: Re: Bible

Ano. A kdo po nich kamenem hodí první? Musel by to být někdo bez hříchu (J 8,7). Nebo to vidíte jinak?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 14. 02. 2018 18:34
Předmět: Re: Bible

Tak.
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 09. 02. 2018 08:36
Předmět: Re: Reflexe

 tak pse poraď, co by měla dělat jinak?
Méně žvanit. Bible a víra je tmel a ne pilíř toho chrámu. Pilíř jsou věřící ovce, odhodlané, smělé, vzdělané, schopné myslet kriticky. Autonomie sborům, důraz na zodpovědnost.
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 09. 02. 2018 08:27
Předmět: Re: Reflexe

 „To je ješte dost na pár koupelí, můžete mi někdo podat houbu?"
Ten chudák houba ani neví, že by se musel podat sám, aby zabránil vylití vaničky i s dědictvím našich předků. Vidím to spíš ještě na pár totálně totalitních válek slov a řečí.
Od: Anonym: ab@ac <> ( 193.165.237.--- )
Kdy: 09. 02. 2018 10:37
Předmět: Re: Reflexe

Velký pes napsal(a):
 dnes sem nemohl spát….premyslel jsem o budoucností čce. ..Myslim,,ze uz to  má spočítáno…
Příteli, dokud budou nominální křesťanské církve přisáty na státní rozpočet, tak nezaniknou. Klídek, můžete klidně spát. ab&ac
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 10. 02. 2018 13:23
Předmět: Re: Reflexe

no tohleto….co to je…uvodí stránka evangnet oznámení…
S ČCE TEPLÁ: Uzdravení syna králova sluhy (odjinud)
KÁZÁNÍ NEDĚLE SEXAGESIMAE 4.ÚNORA 2018 V TEPLÉ
jo teda…sbor čce si dá jméno TEPLÁ a slaví tam SEXamesigae…..4..února,,sodoma gomora..
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 10. 02. 2018 14:48
Předmět: Re: Reflexe

Vida, vtip se podvedl (To myslím, Velký pse, bez ironie.)
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 10. 02. 2018 22:02
Předmět: Re: Reflexe

Blbosti se snesou a můj včerejší komentář, na kterém jsem si dal záležet, a který měl hlavu a patu, byl smazán. Proč? 😞
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 11. 02. 2018 00:02
Předmět: Re: Reflexe

Asi jste mě nakazili. Taky nemůžu spát a přemýšlím o budoucnosti naší církve ČCE. 😐
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 11. 02. 2018 13:00
Předmět: Re: Reflexe

holt…napsalś pravdu,,ato se dnes nenosí…….. hlavně jim nešahat na restytuce..!!to je vec života a smrti pro čce…..
Od: Anonym: jeden evangelík--- )
Kdy: 11. 02. 2018 19:06
Předmět: Re: Reflexe

nechápu, co pořád řešíte. je-li CČE ve svém stavu spokojena, jděte do jiné. o reformu jste se pokusili, oklepejte sandály.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 12. 02. 2018 00:11
Předmět: Re: Reflexe

A zase nespím a musím přemýšlet o osudu naší církve ČCE. 😓
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 13. 02. 2018 00:53
Předmět: Re: trápení

Ani dnes nemohu spát, trápí mne osud naší církve ČCE. Asi jsem z toho už nemocná. 😡
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 13. 02. 2018 08:28
Předmět: Re: trápení

Martin Janča napsal(a):
 Ani dnes nemohu spát, trápí mne osud naší církve ČCE. Asi jsem z toho už  nemocná. 😡
Doporučuji psychiatra.
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 13. 02. 2018 08:29
Předmět: Re: trápení

Martin Janča napsal(a):
 Ani dnes nemohu spát, trápí mne osud naší církve ČCE. Asi jsem z toho už  nemocná. 😡
Rovněž doporučuji sexuologa. Pomůže ti si ujasnit, jakého jsi rodu.
Od: Anonym: jeden evangelík--- )
Kdy: 13. 02. 2018 13:26
Předmět: Re: trápení

já si přečtu před spaním knihu a spím jako dudek. a co vy, jedna paní, vy spíte dobře?
Od: Anonym: jedna paní--- )
Kdy: 13. 02. 2018 13:44
Předmět: Re: trápení

jeden evangelík napsal(a):
 já si přečtu před spaním knihu a spím jako dudek. a co vy, jedna paní, vy  spíte dobře?
Já spím báječně a tento zdejší blázinec beru jako pohádku na dobrou noc.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 14. 02. 2018 00:37
Předmět: Re: trápení

A zase nespím a čumím do tmy a hlavou se mi honí myšlenky o naší církvi ČCE. Jak to s ní dopadne? 😲
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 15. 02. 2018 00:36
Předmět: Re: trápení

Dávám naší církvi ČCE asi 20 let, pak už bude nepatrná. Myslím, že ji hodně stáhla dolů homosexualita. V tomto smyslu v noci přemítám…
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 15. 02. 2018 07:08
Předmět: Re: trápení

Jančo, jsou lidé, kteří mají předtuchy toho, co přijde. Protože jsou třeba citlivější na jemné signály, které druzí nedovedou vnímat. Nebo jsou schopni pojmenovat věci, které si druzí nejsou ochotni připustit. To připouštím. Třeba byste mohla být vidoucí. Jak to bude s evangelickou církví, to nevím. Ale že postoj k homosexualitě nepatří k hlavním příčinám jejího úpadku, to jsem si jistý úplně. Já se vás snažím brát vážně. Ale tady mi připadá, a už jsme to tu řekli víckrát, že je to především váš vnitřní problém a vnitřní zápas, který promítáte na celek církve. Jste na téma citlivá právě proto, abyste si všimla své vlastní slabosti. Zřejmě nemáte jasno o své sexuální orientaci. "Vidíš třísku v oku svého bratra, a trám ve svém oku nevidíš?" - A proto mi taky vadí, že nás zatěžujete problémy, které jsou především vaše. Teď se je s vámi trochu snažím nést, ale hlavní úkol zůstává na vás.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 15. 02. 2018 16:33
Předmět: Re: trápení

I to je pořád dost času na spoustu pořádných koupelí. Podá mí už konečně někdo tu houbu?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 15. 02. 2018 17:06
Předmět: Re: trápení

virtuálně vám ji rád podám. k čemu ji použijete?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 15. 02. 2018 17:08
Předmět: Re: trápení

jo a mimochodem: u nás v Česku, když něco chci, tak se sluší poprosit
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 15. 02. 2018 18:12
Předmět: Re: trápení

Snad k té koupeli. Na záchranné golgafrinčamské kosmické lodi Archa B jsou způsoby jiné. Zvlášť, když jste kapitánem.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 15. 02. 2018 21:46
Předmět: Re: trápení

Já jsem sa kúpal v sobotu.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 16. 02. 2018 09:53
Předmět: Re: trápení

ok, kapitáne. A proč se z Archy B ozýváte, co nám chcete sdělit? A proč to montujete na pozemské trvání času? Vám přece běží jinak
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 16. 02. 2018 15:32
Předmět: Re: trápení

Troufám si, pane faráři, odhadovat, že Vám Vaše víra nezakazuje číst i jiné knihy, než Bibli a Luthera. Mrkněte se trochu do moderní literární tvorby, vyšlo to i v češtině, dokonce to bylo zfilmováno, ale ani jeden film neměl tu existenciálně teologickou hloubku: přečtěte si dílo Douglase Adamse.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 16. 02. 2018 16:12
Předmět: Re: trápení

Danielovi: to víte, že mi to víra nezakazuje, dokonce mám sestru v Kristu, kterou jsem pokřtil, která je jednou z nejlepších překladatelek fantasy. To, že dneska fantay a sci-fi nečtu je jen proto, že mě dnes baví jiné žánry více. Ale možná dělám chybu, připouštím. - Takže jsem si dohledal, že citujete ze Stopařova průvodce. A jelikož se k jeho čtení fakt asi v dohledné době nedostanu, abych se odtamtud dověděl souvisloti vašich hlášek, ptám se znovu přímo vás: co chcete říci tou houbou a sprchováním v souvoslostech této diskuse?
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 16. 02. 2018 16:52
Předmět: Re: trápení

Tohle škatulkování literatury je stejně hloupé, jako škatulkovat lidi (oni literaturu píší, alespoň zatím, lidé. Ale v budoucnu snad bude lépe). Dílo Adamsovo má s fantasy či sci-fi společného asi tolik, jako parodie na tyto žánry. Podstata je jinde. Narážka, aluse, je svébytný projev, a nemůže být ničím zastoupen. Apeluje na inteligenci a erudici osloveného. Takže se nevymlouvejte a rozšiřte si obzory. Kdybych pár farářů neznal i s jejich bohulibými koníčky, z jejich řečí bych měl brzy pocit, že snad kromě práce nic neznají. Nic ve zlém, velebný pane :-)
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 16. 02. 2018 17:23
Předmět: Re: trápení

ok. dohledal jsem si kontext hlášky, "řekl kapitán smířlivě". a teď znovu, proč ji používáte v kontextu trolí diskuse, za kolik let zanikne evangcírkev? to jsem se ostatně už dvakrát ptal, smysl hlášky samotné jsem myslím pochopil už z ní samé. ptám se potřetí, jelikož jsem zvyklý, že vy jen tak neplácáte
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 16. 02. 2018 17:29
Předmět: Re: trápení

Pokud jste to četl, pak víte, v jaké souvislosti to bylo řečeno. Pravda, tam bylo planetě Zemi dáno dva miliony let, ale v mém věku padesát vyjde se dvěma miliony nastejno. Ale máte pravdu, ta prognostika je vždycky ošidná.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 16. 02. 2018 17:34
Předmět: Re: trápení

50 let? 20? Dont Panic!
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 16. 02. 2018 17:43
Předmět: Re: trápení

ok, ti trolíci jsou pravděpodobně mladší než my, jinak vnímají čas, taky to, že věci nekončí jen tak, že lidská hnuté mají svůj přirozený průběh a spíše se přetvářejí než zanikají. vzpomínám, jak během mých teologických studií někteří kolegové docela vážně diskutovali, do kolika let přijde Pán. - tihle trolíci jsou takoví aktivisté naruby, je mi jich docela líto
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 16. 02. 2018 17:58
Předmět: Re: trápení

Ostatně jistý pan Luther, jistě račte znát, pravil, že kdyby měl zítra nastat konec světa, ještě dnes zasadí jabloňku.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 16. 02. 2018 18:07
Předmět: Re: trápení

Dobře vy
Od: Anonym: jeden evangelík--- )
Kdy: 17. 02. 2018 17:41
Předmět: Re: trápení

Martin Luther by dnešní evangengelíky nakopal do zadku.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 17. 02. 2018 18:42
Předmět: Re: trápení

Souhlas
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 17. 02. 2018 22:27
Předmět: Re: trápení

I jemu by tenkrát mnozí zbožní rádi onu část těla rádi nakopali. Je navíc třeba, když už vyvoláváme duchy zesnulých, aby potvrzovali naše názory, si říct, který? Starý nebo mladší? Oba by měli určitě námitky proti vašemu pojetí eucharistie. Zejména tomu starému by vadilo, že si ukládáte peníze na úrok. Ale zejména ten starý by zuřil kvůli Vašemu vlídnému vztahu k Židům.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 17. 02. 2018 23:22
Předmět: Re: trápení

Tak dnes by nám nakopal pozadí (a to doslovně, Luther byl taková povaha), určitě za tu homosexualitu, pak třeba za schvalování tzv. psí knížky, tolerování milenek starším, zlehčující exegeze Písma, nevíra v reálnou přítomnost v eucharistii, nebo i za to svěcení žen. Myslím si, že ČCE by se neměla hlásit k Lutherovi, ani ke Kalvínovi, ani k Husovi, ani ke Komenskýmu, že to je smělé. Stahujeme světce za nohy z nebe, ale jen proto, abychom měli jakési ikony. Voláme "Luther, Luther," ale žádný Luther není.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 18. 02. 2018 01:04
Předmět: Re: trápení

A nespím. Přemýšlím o osudu naší církve ČCE. Přemýšlí někdo se mnou?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 18. 02. 2018 03:13
Předmět: Re: trápení

Už to mám. Domluvím si pro začátek schůzku s někým ze synodní rady.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 18. 02. 2018 08:19
Předmět: Re: trápení

To zkuste. Ale zařít ybste měla ve svém staršovstvu. To by bylo i správné řešení, v tom bych vás podporoval.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 18. 02. 2018 08:15
Předmět: Re: trápení

Jančo, trolly by nakopal do zadku určitě, i když by kopal do prázdna. Slova bez osobní garance - co to je? Čtěte, jako důležitost slovu přikládal…
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 19. 02. 2018 21:31
Předmět: Slova bez osobní garance

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Jančo, trolly by nakopal do zadku určitě, i když by kopal do prázdna. Slova  bez osobní garance - co to je? Čtěte, jako důležitost slovu přikládal…
Nejsem Janča, ale reagovat musím. Garantem slov Bible je kdo? Bůh? a má číslo v matrice?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 19. 02. 2018 21:43
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

Bible má své lidské autory, zpravidla jsou v textu uvedeni, ať už skuteční nebo domnělí. Každopádně i u biblických slov záleželo na tom, aby byly kryty autoritou toho, kdo je napsal
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 19. 02. 2018 22:56
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

a lze všechno, co je v bibli kryté autoritou, ověřit?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 20. 02. 2018 06:21
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

ne, jistěže ne. Mnohá tvrzení například o Bohu jsou neověřitelná. Právě proto je tak důležité vědět, kdo je ten, kdo je řekl. Zda on je jako svědek důvěryhodný.
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 20. 02. 2018 10:02
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

takže pokud to chápu dobře, nejvíc potřebná víra není v Boha, ale v důvěryhodnost v toho, kdo o něm v psal, protože to není samosebou kdejaké hříšné lidské bytosti věřit. Ze zásady jsem tvor nedůvěřivý a čím víc toho budu o autorech vědět, tím méně pravděpodobná bude moje víra. Stává se to? Kde krom bible jsou informace o Mojžíšovi?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 20. 02. 2018 10:19
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

To, co si tady píšeme ve velkých zkratkách, byste našla v Úvodu do Bible, otázky autorství třeba v literárním úvodu do Starého zákona. Dočetla byste se třeba v některých Úvodech, že Mojžíš možná ani historická postava nebyl. Já tu nebudu ty obsáhlejší knihy suplovat. - Pokusím se jen o odpověď na otázku, zda tedy věříme Bohu nebo nějakému svědkovi o něm. Dobrá otázka. Křesťan potřebuje důvěru/víru obojí. Podstatná je víra v Boha, ale když já uvěřím, nejsem v bodě nula, poznávám, že najednou jsem v nějaké tradici, už tu byli mnozí, kteří věřili přede mnou a kteří mi chtějí svou víru dosvědčit. Bible je sbírkou starých svědectví, která se dlouhodobě osvědčila. I já se jimi můžu probírat, některá si přivlastním a ověřím i ve svém životě, některým ani nerozumím, některá jsou pro mě nepřijatelná, přesto můžu vědět, že mi je někdo (církev) doporučuje jako důležitá.
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 20. 02. 2018 16:53
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

Zkratky vyhovují. Mi víc netřeba.
Slova Bible tedy mají podle Vás osobní garanci autora z lidské říše ovšem s nejasným původem a genealogií a možná některý vůbec nespatřil světlo světa. Tím se nevylučuje možnost, že Bible je sbírka výmyslů z hlav tehdejších trollů, kteří chtěli manipulovat společnost a to se jim podařilo. takže co teď budem dělat?
Osobní garance byla utopie už tenkrát.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 20. 02. 2018 17:06
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

Doufám, že jste diskusi aspoň otevřená. Pak beru i váš ostřejší tón.
To, že knihy Mojžíšovy nenapsal Mojžíš, nebo celé nenapsal Mojžíš, je možné. Pravděpodobně je to sbírka zpráv a vyprávění a zákoníků atd. z různých zdrojů. Že se ovšem při sestavování bral zásadní ohled na věrohodnost těch zdrojů, je myslím dokazatelné. - Také vaše slovo "manipulovat" je pro mě přijatelné. Redaktory byli asi kněží, jejich cílem bylo společnost vést k určitému cíli, k víře v Hospodina. Co je na tom špatného?
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 20. 02. 2018 18:58
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

Nádhera! Konečně se tu mluví o něčem zajímavém. Mám jen pocit, že všechno je tu tak trochu off topic. Možná by k tomuto tématu bylo vhodné založit nové vlákno a nenechat ho nikým zaneřádit vedlejšími tématy.
Ptám se Vás, pane faráři (já tu literaturu a ještě mnohou další nastudovanou mám, takže vím, co se na fakultách učí. Ale lidé v terénu, včetně farářů, jsou tím nakonec zdá se zcela nepolíbeni), kde teda bible svoji autoritu získala podle Vás? A prosím o autentickou výpověď víry?
G. E. Lessing položil otázku: "Je něco pravda, protože je to v bibli, nebo je něco pravda, a proto je to v bibli?" Já se ptám, "co z toho, co je v bibli, je pravda? Proč by odborné vyjádření, jakým, jak to alespoň na mě působí, Vašeho synodu k 'homosexualitě', mělo být odvysvětlením, když stejně byste mohl smáznout to, že je Země kulatá a nevznikla v sedmi dnech atd., když tyto ne už tak moderní poznatky jsou proti biblickému vnímání světa rovněž?"
Mimochodem, měli vy odborníci držet ústa, aby nebrali laikům při čtení bible "sebedůvěru", když vědí, že jsou věci poněkud jinak, než se může na první pohled zdát?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 20. 02. 2018 19:18
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

U toho Lessinga bych souhlasil s tou druhou částí: "je to pravda, a proto je to v Bibli". Pravda ve smyslu, že se mi osvědčila k popisu mé víry, mého pochopení světa a mé vnitřní zkušenosti. - Na otázku, co v Bibli je pravda, jsem se podle svého snažil odpovědět Locice: musím si z Bible vybírat, jinak to myslím nejde. - A synodní stanovisko nazývám "odvysvětlením", proto, že, opět podle mého, příliš snadno říká, že to, co SZ a List Římanům nazývá "obcováním muže s mužem jako ohavnost" se netýká toho, co je dnes nazýváno homosexualitou. Možná mají synodálové pravdu, ale já bych potřeboval více mezikroků "převysvětlení" těch biblických míst, aby to pro mne bylo přijatelné.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 20. 02. 2018 22:33
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

Pavel mluví ještě o něčem jiném, než si myslíte. Mně ten text přijde srozumitelný, věcný a logický. Je to ovšem prohlášení, které má formát "politického rozhodnutí", co také od svého druhu "parlamentu" čekat. Je ale vybaven odkazy na spoustu věcí, které by absolventu fakultního studia neměly být tak nesrozumitelné; on by měl být schopen tlumočit to (dodat 'mezikroky') ve své farnosti. Máte ho? (Vím, že ano).
Na jaké zkušenosti je založena ona zkušenost pravdivosti a podle jakého klíče vybírat, aniž by takový výběr byl poplatný vlastní vůli nebo nějakým dobovým náladám (nedá se přehlédnout, že kazatelé v bibli najdou vždy to, čím i bez bible žije celá společnost: komunismus, fašismus, vlastenectví, tradicionalismus, ekologii a bůh ví, co ještě)?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 20. 02. 2018 22:52
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

Za sebe odpovím jen na to, podle čeho vybírat, tady totiž držím ono Lutherovo "was Christum treibet". Středem Písem je pro mne Kristus, jemu věřím a nějak rozumím, a jiné části Bible toto mé ústřední poznání dokreslují a prohlubují, pak jsou pro mne důležité, nebo (třeba prozatím) takto nefungují, a proto pro mne tak důležité nejsou.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 20. 02. 2018 23:26
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

Danielovi: z toho synodního textu aspoň drobnost. Myslím, že místo Ř 1,24-27 je nejdůležitější. Dokument o něm říká např. toto: "Výklad, že Pavel na tomto místě prohlašuje homosexualitu za hřích, je v každém případě nepřiměřený: neodpovídá tomu, co Pavel říká. Problém homosexuality tu není tématizován, slouží jako ilustrace." Ono "v každém případě" a ona "ilustrace" mě vysloveně irituje. "Ilustrace" znamená "názorný příklad", pro Pavla, jak mu rozumím, to však je "nejnázornější příklad".
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 21. 02. 2018 06:33
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

No vidíte. A já tomu rozumím stejně. Asi by to chtělo říct, o jakou ilustraci a kde čerpá (tradiční židovský obraz 'góje', proti kterému staví v následující kapitole židovské sebepojetí, aby následně vše shrnul v syntéze. V této souvislosti mi skutečně nepřijdou jeho dílčí názory až tak důležitá, jako překonání oněch stereotypů.
Možná Vám to Vaši učenci dost nevysvětlili a možná jste je ani neposlouchali, protože už 'svůj názor' máte. Ale jít do hloubky není ani v moci formátu takového prohlášení. Snad měla předcházet i následovat diskuse. Ale odpusťte, nemluvím jen na základě chatů: křesťané neumějí diskutovat, protože neumějí naslouchat. Vy se jen vzájemně tlučete Biblí po hlavách. Proto je mi z Vás smutno.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 21. 02. 2018 07:03
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

Ok, s vašim "smutnem" nic neudělám, a "tlučení po hlavách" je výraz přehnaný. Vy do toho vždycky vstoupíte svým trochu povýšenectvím. Budiž. - Dnes by takové prohlášení synodem asi neprošlo tak hladce. Byl jsem synodál při jeho schvalování a vzpomínám, že asi autorita autorita teologů autorů způsobila, že bylo přijato vpodstatě bez námitek. Dnes by se asi ozvalo volání proti "pražské akademické bublině".
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 21. 02. 2018 09:11
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

Právě v tom vidím onen problém nenaslouchání: trochu kritický pohled hned onálepkujete - "povýšenecký" (já bych řekl laterální, protože stojím mimo Vaše struktury, ale to neznamená, že nad nimi, to už mě morálně kategorizujete, abyste se nemusel zamyslet), "přehnaný". I "pražská akademická bublina" je poněkud divná nálepka: co pak na tom synodu nebyli zástupci celé církve? Co pak má ETF-UK nějaký zásadní hlas na synodu? Nemusely se k lecčmus vyjadřovat nižší místní instance, než to prošlo na synod?
Víte, v tom vidím právě to odbývání jiného pohledu, než je vlastní, aby vůbec nebyl hoden naslouchání. Přitom to, co je v tom dokumentu, je součástí celosvětové debaty, mnohdy poučenější, než co čte člověk z Německa či Skandinávii, čtu v tom bytelněji založenou biblickou tradici, než je ve světě obvyklé, ale je nutné odpovídat i na nové poznatky, a to není nějaká pražská záležitost, to je věc globálního charakteru. Tu bublinu bych spíš viděl někde úplně jinde.
Já nejsem od Vás, nemám žádné zájmy na Vás, nechci tu šířit žádné učení. Sleduji spíš, jak fungují určité věci, samozřejmě z odstupu. Ale nedá mi to nerýpnout. Proč je pro Vás a ostatní křesťany tak složité otevřít se tomu, že kniha, stará kniha, může v nutně za dějinami pokulhávat?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 21. 02. 2018 10:23
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

Danieli, proč tady pořád opakujete, že my křesťané neumíme diskutovat? Kdybych si dal práci, najdu to tu od Vás za poslední měsíce aspoň desetkrát. Je to od Vás nějaké metodické pošťuchování? - A pak se Vás dotkne, když Vaši pozici nazvu jako "povýšeneckou"…
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 21. 02. 2018 14:16
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

Myslím, že takto výslovně jsem se vyjádřil jednou, ale je to můj dlouhodobý, tedy i historický pocit. Neberte to ode mě ve zlém. Ono to souvisí s tématem mého bádání. Ptám se, nakolik je možné, aby se otevřeli noetickému růstu lidé, kteří mají veškeré poznání, nebo alespoň základ, ve starých knihách? Jak reagují na měnící se svět taková společenství. Mám k tomu jako bývalý člen jedné z exulantských odnoží předbělohorské jednoty, ale už v tom skansenu nejsem, ačkoliv si ho vážím. Z církví ČR mi byla Vaše nejsympatičtější svojí myšlenkovou dynamikou. Tím větším bylo pro mě zklamání, když jsem byl opakovaně svědkem toho, jak ne sebe pro malichernosti řvou. Zjevně ani Vy moc neposloucháte, co Vám říkají Vaši erudovaní, sám přiznáváte, že jste jejich výroky rozčilen, ale to je zbytečná emoce. Chápu, že je ve hře věrnost nějaké normě, ale co když se norma začne rozcházet se životem? Skutečně není možné vzít si z té bible víc vzájemného respektu, ochoty dát se poučit, naslouchat? Ne jen tady je to jen samá podrážděná reakce na každý náznak jiného pohledu.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 21. 02. 2018 16:05
Předmět: (ne)diskuse

Jo. Ale nejdříve je třeba napravit názvosloví. Na křesťanských "diskusních fórech" nejde o "diskusi" (věcný rozhovor několika osob nad určitým tématem). Nebo jste se s nějakými opravdovými diskusemi potkal?
Spíše to tu připomíná hádku. Do které se navíc může přimíchat skoro kdokoliv. Kdybych chtěl popis sublimovat, řekl bych, že mi to tu připomíná starou tradici židovské školy, kde ovšem chybí učitel. A mnohý vystupuje neosobně. Na to přece nemůžete uplatnit měřítka pravdivosti nebo přiměřenosti emocí!?
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 20. 02. 2018 20:31
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

Manipuluje se vždy v něčí prospěch, ale určitě to není ve prospěch zmanipulované většiny. Jsme na židovském poli takže je nabíledni co a jak. Potřebuju vskutku k víře Bibli? radši bych se bez pochybné osobní garance oběšla. Já ji ani nepotřebuju. Je to vůbec možné, věřit bez bible?
Já jsem si hlavně přála, abyste přehodnotil vztah k těm trollům, když sama garance Bible se dost houpe na vodě.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 20. 02. 2018 22:07
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

"Odvysvětlení" z dílny SR považuji za skandální.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 20. 02. 2018 23:02
Předmět: Re: Slova bez osobní garance

Pokud se tady s trolly hádám o věcech nebiblických, je to i pro mne často jen hra se slovy, přiznávám. - Až pokud tady nějaký troll argumentuje Biblí, a chce tím něčeho dosáhnout, zvedá se má otázka po věrohodnosti. Protože biblická slova nefungují sama od sebe, věrohodnost či nevěrohodnost svědka spolupůsobí. (Jak tady případně argumentoval Daniel Hodan, biblickým slovem si v Bibli přisluhuje i ďábel.)
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 18. 02. 2018 08:17
Předmět: Re: trápení

Danielovi: myslím, že by nám nakopak kvůli jiným věcem. Eucharistii chápeme stejně jako on, soudím aspoň podle teologické rozpravy posledních let. A svého zlovolného vztahu k Židům by snad po holokaustu litoval. - Tím s hypotetickými řečmi končím.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 18. 02. 2018 10:22
Předmět: Re: trápení

ČCE je unifikovaná církev, spojená z Helvetské a Augsburské. Nemohu samozřejmě vědět, jak hluboce se tato dichotomie projevuje v teologii a praxi jednotlivých sborů. Mezi lutherány a helvety byl v pojetí eucharistie vážný rozpor. Lutherovo pojetí bylo spíš katolické. Můj dojem z ČCE je ten, že v ní všechno přebíjí švýcarský model, někde až zwingliánský.
Máte pravdu - volat duchy ze záhrobí je ošidné. Nevím, jestli by M. L. schvaloval konečné řešení, jelikož nemohu vědět, jaký by za to půltisíciletí prodělal vývoj.
Luther však (a to mě mrzí, že to nevíte Vy, teologové, musím to tedy připomenout já, neteolog) nebyl fundamentalista. I jemu vyčítali, že se nedrží přesně Bible, ačkoliv je původcem zásady Sola Scriptura. Tehdy řekl, že "Bible je jen smolný košík, ve kterém plave Mojžíš/Ježíš", že v ní je božím slovem "Alles, was Christum treibet" (manželka je od Vás, prý rozumíte, tak nepřekládám). Dokonce z Bible vyšoup i mé dvě nejoblíbenější epištoly, které jeho následovníci dali na hanbu za Zj. Augustana vůbec o Bibli nehovoří. V souvislosti se "slovem božím" hovoří jen o nedělním zvěstování evangelia, o "živém slovu", ne o knize.
Luther jednomu ze svých ochránců toleroval bigamii, jak můžeme vědět, zda by se rozčiloval kvůli homosexualitě? Jeho problémy a otázky nebyly našimi a naše jeho.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 18. 02. 2018 12:01
Předmět: Luther

Danieli, já s V8mi ve všem, co píšete, souhlasím. (A nevím, kde jste vzal, že si myslíme, že byl Luther fundamentalista. Ostatně to slovo může znamenat nejméně dvojí. Že je Bible fundament víry - v tomto smyslu fundamentalista jsem. Dnes se však používá ve smyslu, že je doslovné znění Bible základem víry, např. s jedním důsledkem, že je Bible vnitřně bezrozporná. V tomto významu si to nemyslím o Lutherovi ani o sobě.)
Abyste měl představu o české evangelické teologii dnes. Není luterská ani kalvinská, možná taková je na úrovní osobností, ale určitě nemá nějaké luterské či kalvinské vyznání víry či katechismus. Pro život církve je nejvíce rozhodující akademické vzdělání teologů a pak bohoslužebná kniha. A tam i tam se dnes např. v otázce eucharistii drží reálná přítomnost Kristova.
Od: Anonym: Hodan Daniel jr.--- )
Kdy: 18. 02. 2018 15:52
Předmět: Re: Luther

Vaše Čtyři vyznání znám, jsou dostupná i tady. Vedle toho i různé pokusy o "věrouku". Ani lutherské církve dnes lutherovské nejsou. To by bylo zoufalé. Proto mě zajímá to lpění na velmi historických textech. Mluvil jsem s Vašimi profesory, zejména na Dr. Hellera vzpomínám rád. Jedno vím jistě: transsubstanciaci oficiálně nedržíte, i když soukromá přesvědčení bývají odchylná, jejich nositelé je ale neváhají za oficiální vydávat.
Obecně byl vždy můj dojem z rozhovorů s teology, že jsou s to říct mnoha slovy, co všechno eucharistie (Bůh, spasení …) není (m.j. materiální tělo a krev Kristova), ale co to teda je, jak tomu rozumějí, to ne.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 18. 02. 2018 16:15
Předmět: Re: Luther

Čtyři vyznání v praxi církve nic neznamenají. Ne, transubstanciaci nedržíme. Ale to je jen jeden ze způsobů, jak vyjádřit Kristovu reálnou přítomnost v eucharistii. V chápání eucharistie se římsko-katolická a luterské církve shodují - to ale musíte číst dokument z roku 1999 o učení o ospravedlnění. - Katechismus oficiální naše církev nemá. Nejvíce se o eucharistii/večeři Páně dovíte právě z Agendy, bohoslužebné knihy, něco z toho je myslím i v Evangelickém zpěvníku.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 19. 02. 2018 00:03
Předmět: Re: Luther

Myslím si, že bychom se měli poučit varováním tohoto článku o evangelické církvi ve Švýcarsku: http://info.dingir.cz/2018/02/2390/
Podruhé smazáno - pravda se nehodí.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 19. 02. 2018 02:17
Předmět: Re: Luther

A zase nespím. Přemýšlím, jak naše církev dopadne…
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 19. 02. 2018 11:19
Předmět: Re: Luther

jestli budete chtít, ozvěte se mi na osobní mail
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 20. 02. 2018 01:40
Předmět: Re: Luther

Nespím a přemýšlím nad smutným osudem naší církve ČCE.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 20. 02. 2018 10:05
Předmět: Jančo

dobře, potřebujete ženskou (nebo chlapa, co já vím). a proč to píšete nám tady?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 21. 02. 2018 02:15
Předmět: Re: Jančo

I dnes stejná situace. Nespím a přemýšlím o konci naší církve ČCE. Asi máte pravdu, dám si inzerát a seznámím se s nějakou hezkou evangeličkou, abych myslel na ni. Že by tuhle… http://www.musculus.cz/seznamka/seznamka_podrobnosti.php?id=3676
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 21. 02. 2018 20:50
Předmět: Re: Dotaz

Pane faráři Vráno, co si myslíte o této nabídce pro mne, jako farář?
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 21. 02. 2018 21:05
Předmět: Re: Dotaz

Jančo, farář vám nemůže posuzovat potenciální partnerky. A vy byste na slovo faráře dal(a)?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 21. 02. 2018 21:54
Předmět: Re: Dotaz

Spíš mám pochybnosti, zda se jedná o slušnou holku.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 21. 02. 2018 22:01
Předmět: Re: Dotaz

leccos je v tom profilu podezřelé, že? myslím si, že jde o fake
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 21. 02. 2018 22:09
Předmět: Re: Dotaz

Taky si myslím. Přitom to je křesťanská seznamka. Škoda, líbila se mi.