Jabber na Evangnetu

Mnozí čtenáři Evangnetu jistě už někdy slyšeli o ICQ. Tato služba umožňuje online chatování. Evangnet nabízí podobnou službu, ale postavenou na otevřených technologiích.
Evangnet provozuje Jabber server a každý uživatel Evangnetu (přesněji: každý kdo má na Evangnetu e-mailovou schránku) je také registrovaným uživatelem Jabberu. Stačí jen zvolit nějaký program pro Jabber, nainstalovat ho a nastavit, a můžete svobodně a bezpečně komunikovat.

Klientské programy

Pro Jabber existuje mnoho klientských programů. Uživatelé ICQ možná znají Mirandu - i ta podporuje Jabber (můžete používat ICQ i Jabber současně). Další jsou například Pidgin (podporuje i jiné protokoly jako Miranda: MSN, ICQ, …) a, mezi uživateli Jabberu je populární, Psi (ten ale nepodporuje jiné protokoly). Podrobně rozeberu konfiguraci Mirandy. Pokud si chcete místo ní nainstalovat Psi, odkážu vás na návody na instalaci a konfiguraci při prvním spuštění, které jsou na serveru jabbim.cz. Všechny zmíněné programy jsou svobodné, takže je můžete bez jakýchkoli omezení kopírovat a používat.
Pro nastavení klientského programu jsou důležité tyto informace:
    • Jako uživatelské jméno se použije uživatelské jméno na Evangnetu, čili to, co je před zavináčem v e-mailové adrese.
    • Jméno serveru je "evangnet.cz".


Některé klientské programy mohou místo uživatelského jména a serveru vyžadovat Jabber ID, což je obojí spojené zavináčem (například ). Dále:
    • Heslo je stejné jako u e-mailu.
    • Jako proxy server pro přenos souborů použijte "proxy.jabbim.cz"


O Evangnetu (sekce)

Jabber na Evangnetu (článek)