Nápověda: Instalace a nastavení Mirandy

Miranda je svobodný software pro instant messaging, který podporuje mnoho protokolů, mezi nimi také Jabber. Navíc je poměrně populární a mnozí z uživatelů Evangnetu ji možná již používají pro ICQ. Tento článek poskytuje podrobný návod na její instalaci a konfiguraci pro Jabber na Evangnetu.

Instalace

Mirandu stáhnete na jejích stránkách. Instalace je jednoduchá a ukazuje ji následující série obrázků (jestliže Mirandu již používáte, návod na instalaci přeskočte a přejděte rovnou na konfiguraci níže). Po odsouhlasení licenčního ujednání (obecná veřejná licence GNU) stačí jen mačkat Next, Install a Finish.

Po prvním spuštění se objeví nějaké okénko pro nastavení. Chcete-li postupovat podle tohoto návodu, zrušte je tlačítkem Cancel.
<a name="config"></a>

Konfigurace

Miranda se po instalaci projeví jako ikonka v levé části panelu. (Já mám panel vpravo a ne dole - nenechte se tím zmást). Ikonka je zatím šedá, protože jste offline.
Dvojklikněte na tuto ikonku a zobrazí se vám okno Mirandy. V menu zvolte položku {logo} - Accounts.
V okně které se objevilo stiskněte ikonu plus (přidat účet - zakroužkováno).
V okénku vyplňte jméno nového účtu (já jsem tam uvedl "evangnet.cz", ale může být libovolné, je jen pro vaši potřebu). Dále zvolte typ účtu JABBER a stiskněte Ok.
V následujícím okně vyplňte do kolonky User své uživatelské jméno na Evangnetu (čili to, co máte před zavináčem v e-mailové adrese), do kolonky Server vyplňte "evangnet.cz" a do Password heslo, které je stejné jako pro e-mail. Pokud volbu Save password necháte zaškrtnutou, tak si Miranda vaše heslo zapamatuje a příště ho nebude chtít. V opačném případě se při každém přihlášení (zapnutí počítače) na ně bude ptát. Tlačítko Register new user nemačkejte - na Evangnetu jste již registrováni. Nakonec stiskněte Ok. Vše důležité je na následujícím obrázku zvýrazněno.
Zase jste se vrátili do hlavního okna Mirandy. V menu zvolte položku Status - {jméno účtu} - Options ({jméno účtu} je to, co jste vyplnili v předchozím kroku, já tam mám "evangent.cz").
Ve stromu vlevo zvolte položku Network - {jméno účtu} (pravděpodobně je již zvolena), a pak kartu Advanced. Zaškrtněte volbu Allow file sending through bytestream proxy server a vyplňte "proxy.jabbim.cz" - to aby vám fungovalo posílání souborů přes Jabber. Nakonec stiskněte Ok.
No, a nakonec se přihlásíte na server a jste online.
Konfigurace je nyní hotová.
Autor: Přemysl Polák

Nápověda (sekce)

Instalace a nastavení Mirandy (článek)

Navigace