Téma: Jan Palach

Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 16. 01. 2019 14:18
Předmět: Jan Palach

Navigace: link | přehled | fórum
Před 50. lety se upálil Jan Palach. Vzpomínám
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 16. 01. 2019 15:57
Předmět: Re: Jan Palach

Vzpomínáte na co nebo na koho, otče? Dyť to byl blbec.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 16. 01. 2019 16:25
Předmět: Re: Jan Palach

Vzpomínám na to, co JP udělal, považuji to za hrdinství. - Proč si vy myslíte, že byl blbec?
Od: Anonym: Loci.ka--- )
Kdy: 17. 01. 2019 17:43
Předmět: Re: Jan Palach

Martin Janča napsal(a):
 Vzpomínáte na co nebo na koho, otče? Dyť to byl blbec.
hele, to že nejsi s to pochopit, uchopit, vnímat důvody, příčiny, následky někoho jednání, Tě neopravnuje nazývat aktéra blbcem, spíš ho děláš ze sebe. Palach prostě přecenil morální sílu tohoto národa neschopných ovcí, měl naději a věřil, že se něco díky jeho činu probudí. Jeho čin není pochodeň ale zrcadlo, ve kterém je jasně vidět lidksá zbabělost a strach.
"Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne." (Havel)
Homosexualita ti zaslepila mozek? Palachovi se omluv!!!
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 17. 01. 2019 20:18
Předmět: Re: Jan Palach - hrdina nebo blbec?

Polistopadovýho kolaboranta a lháře Havla prosím nevytahujte. Toho fakt nemusím. To už se raději omluvím tomu Palachovi, chápu, jak to myslel, ale stejně si myslím, že to blbec byl.
Od: Anonym: Loci.ka--- )
Kdy: 17. 01. 2019 21:10
Předmět: Re: Jan Palach - hrdina nebo blbec?

a co jako? tahle republika oslavuje kolaboranty a stbáky a Zemany a hrdiny označuje blbci. papouškuješ co ti někde nandaj na talíř. Líbí se mi, jak Havel vystihnul naději, tím moje znalost jeho osoby končí.
Od: Anonym: A.R. <> ( ---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 16. 01. 2019 21:27
Předmět: Re: Jan Palach

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Před 50. lety se upálil Jan Palach. Vzpomínám
Já nevím. Nedokážu jeho čin uchopit. Upálením sebe sama ještě nikdo nic nedokázal. Po jeho upálení to tady nebylo jiné. Ale chápu, že tím chtěl vyvolat nějaký protest, zburcovat lidi, aby se začali bránit. Kdyby se někdo upálil teď, protože nesouhlasí s přílivem migrantů, tak by to byla taky hloupost. Upálení sebe sama prostě nemůžu považovat za hrdinství, i když ty pohnutky chápu.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 16. 01. 2019 21:46
Předmět: Re: Jan Palach

Proč by se někdo upaloval kvůlli přílivu migrantů? (Nechme teď stranou, že v naší zemi žádný příliv není.) Burcovat národ kvůli němu chtěl pan Balda, který tento týden dostal 4 roky vězení za terorismus. Ale ten je fakt částečně mešuge. Zatímco Palacha chápu tak, že měl odvahu k sebeobětování, aby ostatní našli odvahu aspoň k částečnému nasazení sebe.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 16. 01. 2019 22:01
Předmět: Re: Jan Palach - hrdina nebo blbec?

Jak nejsou? Tisíce migrantů přišlo do své zaslíbené země přes naši republiku. Se jako po náma podhrabali? 😲 Vemte kranga do hrsti!
K Palachovi: Ten šohaj byl v mojem věku. Dovedu se vžít. Když bych se třeba teď slavnostně podpálil na Václaváku na protest proti našemu vazalství s EU. Byl bych blbec, přišel bych o život. Za 50 let, až tu bude jinej režim, by si na mě možná někdo vzpomněl, to jo, ale z toho budu mít prd, když budu dávno chrnět v dřevěným spacáku. A ještě budou moje kosti ohořený.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 16. 01. 2019 22:25
Předmět: Re: Jan Palach

Takže další zvažovaný důvod - "vazalství v EU". Souhlasím s vámi, že czexit nemůže být hodnotou hodnou sebeoběti. Ale v roce 1969 byla existence národa opravdu v sázce, tak to JP vnímal a já mu rozumím.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 16. 01. 2019 22:31
Předmět: Re: Jan Palach - hrdina nebo blbec?

Jo a ten blbec si jako myslel, že tím něčemu pomůže, když na sobě nechá zakokrhat červenýho kohouta? Prd tomu rozumíte a koukáte moc na televizu, pane Vrána. CZexit potřebujeme jako sůl. Co sůl, vědra soli, kopec soli!
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 16. 01. 2019 22:42
Předmět: Re: Jan Palach

Zkusím tedy své hodnoty ohledně EU seřadit, jestli tohle zpochybníte: 1. EU vznikala po Druhé světové, motivem bylo, aby už evropské národy nestály nepřátelsky proti sobě. EU tuto roli zřejmě plní. 2. Můžu a mám výhrady vůči jejímu jinému fungování. Ale to je pro mě hodně podružné vůči vděčnosti, že už přes sedm desetiletí tady nebyla válka.
Za co by se tady měl někdo upalovat? Jaký má ta otázka v tomto kontextu vůbec smysl?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 16. 01. 2019 23:00
Předmět: Re: Jan Palach - hrdina nebo blbec?

EU je dnes ideologickej subjekt a jako ekonomickej subjekt selhal. S bezpečností to nemá společnýho nic, nebo spíš s ohledem na pokusy o islamizaci je to hrozba. "Bezpečností" se profiluje spíše fašistická organizace NATO nebo možná trochu OSN. Kdyby se Honza Palach ugriloval kvůli EU, udělal by líp, ale i tak by to blbec byl. Reflektujeme minulost s Rusama, ale EU ještě není minulostí, ještě nepředvedla všechno, pane Vráno. Už musím jít spat, ráno mám důležité jednání, zítra vám to všechno vysvětlím v kontextu evangelické ortodoxie.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 17. 01. 2019 06:36
Předmět: Re: Jan Palach

Napíšete tu spousty nezávazných a nepodložených slov. A v takovém myšlenkovém světě fakt žijete? Proč to vůbec píšete do tohoto vlákna? Přijde mi to v obrovském kontrastu s tím, že někomu stálo za to nasadit za nějakou pravdu svůj život.
Od: Anonym: loci.ka---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 17. 01. 2019 18:16
Předmět: Re: Jan Palach

A.R. napsal(a):
Upálení sebe sama prostě nemůžu považovat za hrdinství, i když ty pohnutky chápu.
je rozdíl vzít si život, protože už nechci dál a obětovat se, aby druzí mohli dál. Myslet v první řadě na druhé a obětovat život je hrdinství přece.
Od: Anonym: Bartholomaeus--- )
Kdy: 17. 01. 2019 22:48
Předmět: Re: Jan Palach

Jan Palach byl evidentně nevyzrálý mladík, snílek, který svým činem leda porušil Boží přikázání a ničeho nedosáhl. Společenský význam měly pak ty události v lednu '89, díky nimž se konečně odporoučel komunismus. Toť můj názor.
16. ledna 1943 zahynuli vlastní rukou Lubomír Jasínek a František Závorka - členové výsadku Antimony. Na ně taky vzpomínáte ne ani ne? Asi ne, protože masmédia se o nich nezmíní ani slovem. Postavit se na náměstí, polít ředidlem a škrtnout bylo proti tomu, co podstoupili ti parašutisté strašně jednoduché. Výkřik do tmy. Ale noviny jsou plné jenom Palacha.
Mně se zdá, že v tím "Před 50. lety se upálil Jan Palach. Vzpomínám" je tak trochu vystižen obrázek (nejen) současné ČCE. Tak jako pěkně připo..aně jít s davem, nevybočovat.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 18. 01. 2019 08:30
Předmět: Re: Jan Palach

Když jsem napsal, že vzpomínám na JP, nebylo to v mém připadě "připosr.. jití s davem". Protože pro mě opravdu hodně znamenal a znamená. Objevil jsem si ho pro sebe už v osmdesátkách v jednom starém čísle časopisu Mladý svět, a jeho hrdinství bylo to pro mne jako rána do hlavy v době, kdy se o něm jinak už vůbec mluvit nemohlo. A pak na konci osmdesátých mi jeho příklad dodával odvahu, když jsme se účastnili protirežimních demonstrací.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 18. 01. 2019 09:19
Předmět: Re: Jan Palach - hrdina nebo blbec?

To jste měl napsat hned, pane Vrána. Tohle je úplně jiný kontext, než jaký člověku vyplyne z vašeho hesla v úvodním příspěvku fóra. Co si máme myslet, když ČCE teď ve vleku masmédií adoruje ikonu Palach jako vzdor proti Rusku a proti árodní suverenitě. My vám často nerozumíme, píšete v heslech, hádankách, řečnických otázkách.
Neřekl bych, že ČCE je připos+aná, podle mne je jen na sto sáhů vzdálena od křesťanství. Doufám, že ten zázračnej synod, co se chystá, zatočí pořádně kormidlem, jinak naše církev dopadne jak tamten Titanik.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 18. 01. 2019 09:43
Předmět: Re: Jan Palach

Tady ČCE rozhodně ve vleku masmédií není. U tohoto tématu ne. JP byl evangelík, a my si jeho hrdinství můžeme připomínat v první řadě. I s tou otázkou, že on nepochybně vědl, že sebevražda je proti Bibli, a přesto udělal to, co udělal,s nadějí, že bude pochopen…
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 18. 01. 2019 10:06
Předmět: Re: Jan Palach

Není doložena spojitost mezi jeho evangelictvím a jeho činem. Palach byl evangelík spíše náhodou.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 18. 01. 2019 10:22
Předmět: Re: Jan Palach

Nebudu zveličovat, svědectví je (jen) takovéto - viz odpověď JST na první otázku novináře: https://www.idnes.cz/zpravy/archiv/palachuv-cin-nebyl-aktem-zoufalstvi-rika-farar-ktery-ho-pohrbival.A090116_162724_kavarna_bos
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 18. 01. 2019 20:20
Předmět: Re: Jan Palach

Článek je pěkný. Autor Rosťa Matulík - to je ten z Cébéčka nebo shoda jmen?
Synodní rada by si měla v zasedačce vyvěsit tuhle část článku:
"Necítil jste hořkost, když společnost odpor tak rychle vzdala?" - "Viděl jsem to přes filtr své církve a ta vydržela o něco déle. Ještě v únoru 1969 jsme měli synod, na kterém jsme přijali nekonformní usnesení. To už tehdy žádné organizace s výjimku skupinek studentů nedělaly."
Dnes už se Synodní rada na žádné politicky nebo ideologicky nekonformní usnesení nezmůže. A to máme demokracii.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 18. 01. 2019 20:37
Předmět: Re: Jan Palach a homosexualita

A to se dnes vesměs neví, že Honza Palach byl prej homosexuál. To naštěstí Synodní rada nějak nedostudovala, protože to by teprve byl fičák.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 19. 01. 2019 07:26
Předmět: Re: Jan Palach

Odkud to máte? Jen ze své (nemocné) hlavy?
Od: Anonym: Anonym--- )
Kdy: 21. 01. 2019 20:39
Předmět: Re: Jan Palach a homosexualita

Vám se ta homosexualita usadila na mozku.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 19. 01. 2019 07:49
Předmět: Re: Jan Palach

Ale zmůže, leckdy. Například když vydala své doporučení při prezidentské volbě. Ale to jste tady zase vy trolíci pištěli, že na to nemá nárok a že je zpropadená. Dnešní doba je jiná např. v tom, že vy trollové snadno získáte veřejný prostor a napsaným se snadno utvrzuejete ve své "pravdě".
Od: Anonym: Velký pes--- )
Kdy: 19. 01. 2019 08:08
Předmět: Re: Jan Palach

politycký boj proti babyšovy a okamurovy a komunystům to jej jediní naco se nová sinodní rada zmohla….!
Od: Anonym: Loci.ka37.58.58.--- )
Kdy: 21. 01. 2019 16:29
Předmět: Re: Jan Palach

Martin Janča napsal(a):
 Dnes už se Synodní rada na žádné politicky nebo ideologicky nekonformní usnesení nezmůže. A to máme demokracii.
proč by měla církev trolit do politiky? Má kredibilitu dávat rady, když sama se potácí a není svébytná? Církve včetně ČCE ukázaly svou pravou tvář tezí: co bylo ukradeno, má být vráceno. ať si církev stanoví cíl a za tím jde, politice bych se vyhla.
Od: Kazatel ČCE Lukáš Král
Kdy: 01. 03. 2019 17:35
Předmět: O Synodní radě

Kde se potácí? Jak se potácí? Ano, proroci byli vyzýváni, aby promluvili a nemlčeli, ale také se říká "jména hloupých na všech sloupích". A co byl třeba br. synodní senior v DVTV (a další příklady), působil pozitivně a důstojně zároveň a řekl, co je třeba. Ale aby měl každý den na internetu okénko? (Možná nějaké má, ale rozhodně není úkolem církve vydávat "rezoluce".)
Howgh, haleluja, amen.