Diskuze k článku: Jeden kalich má smysl

Probíhající čínská chřipka ovlivnila v posledních měsících mnoho oblastí našeho života. Církevní praxe není výjimkou. A tak se spekuluje o jejích proměnách. Například o jiném vysluhování Večeře Páně: místo jednoho kalicha tác s kalíšky, a to z důvodů hygieny.

Téma: kalich Eliášův?

Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 12. 06. 2020 07:16
Předmět: kalich Eliášův?

Navigace: link | přehled | fórum
To by bylo pěkné, kdybychom mohli říct, že Ježíš nabízí kalich Eliášův (5. kalich sederové hostina), z kterého se doposud nemohlo pít, ale on tuhle eschatologickou dobu otvírá. K tomu by asi ukazovala verze Pavlova: Ježíš vzal "po večeři kalich". Ale: podle Lukáše Ježíš sdílí kalich před lámáním chleba, jde tedy zřejmě o druhý kalich sederu. A podle Matouše a Marka se zdá, že jde o kalich třetí, který se už tam při židovské veřeři nazývá "kalich spásy".
Jinak s důrazem na jeden kalich souzním a za článek děkuji.
Od: Anonym: P.A.Semi---.pnet.netair.net )
Kdy: 13. 06. 2020 01:55
Předmět: Re: kalich Eliášův?

Tam se nikde nepíše, že by to byl kalich Eliášův, ani kolikátý to byl…
Tyhle pravidla těch židovských sederových večeří jsou dost možná až pozdější zvyk třeba z doby Talmudu, nebo až ze středověké Evropy? V Bibli nic konkrétního popsaného není a nedá se doložit, že by ty zvyky byly takhle ustálené už tehdy… Nebo dá?
Ostatně, ta Poslední Večeře Páně ve čtvrtek asi ani nebyl židovský velikonoční seder, když byly "svátky" až v pátek večer nebo v sobotu, když Jej museli sundat z kříže kvůli svátkům? (Pokud to bylo roku 30, tedy Ježíšovi bylo 33 let, tak byl úplněk ve čtvrtek, pokud roku 33, byl úplněk v pátek… Ten jejich 14 Nisan by měl vycházet na úplněk?) J19:31 píše, že velký svátek byl v sobotu…??

Ohledně přijímání - u Katolíků je to jednodušší, tam mohu nastavit ruku a dostat hostii do ruky a do pusy si ji dávat sám a je to celkem hygienické. U husitů dostáváme namočenou hostii ve víně, ale z kalichu pije pouze kněz, když potom nakonec dopíjí co zbylo. I to je celkem hygienické. Vy z kalicha všichni pijete? To hygienické není… I z hlediska jiných nemocí než Covid…
Od: Anonym: Petr Heřman <> ( ---.reb.o2.cz )
Kdy: 10. 04. 2022 00:27
Předmět: Re: kalich Eliášův?

Pokud vím, tak sederová večeře tak, jak ji dnes známe z Hagady, se začala praktikovat v diaspoře až po zboření druhého chrámu, tedy až po Ježíšově ukřižování. Může tedy být jeho Poslední večeře takto přímo srovnávána se sederovou večeří?