Diskuze k: Nápověda::: Jak nastavit emailového klienta Evolution


Téma: Evolution pro Linuxem

Od: FS ČCE PRAHA - OCHRANOVSKÝ SBOR <>
Kdy: 10. 03. 2011 09:37
Předmět: Evolution pro Linuxem

Navigace: link | přehled | fórum
Dobrý den,
už jsem to vyřešil, je to OK, ale třeba to ostatním pomůže:
1) Slibovaný popis konfigurace Evolution pod Linuxem (konkrétně Ubuntu) jsem nenašel, proto postupuji dle parametrů, uváděných pro Windozího klienta (předpokládám, že by to mělo být stejné).
2) Nastavím přístupové jméno ve tvaru celé poštovní adresy a heslo stejné jaké přístupové heslo k portálu evangnet. (stejně jako v Horde, kde to tak funguje)
3) Začnu protokolem POP: Ve Vašem návodu je určitá nejasnost v typu autentifikace, v textu píšete: vyberte zabezpečení spojení SSL a v následujícím obrázku je vybráno zabezpečení TLS. A opět v dalším obrázku zase SSL. Dost matoucí.
4) Zkusím tedy SSL Nelze se připojit k serveru POP pop3.evangnet.cz Chyba při posílání hesla: -ERR Authentication failed Trápil jsem se s tím snad hodinu, pak jsem si všimnul, že u přístupového jména mám na začátku mezeru navíc. Tak to mě nenapadlo, že počáteční mezera se zřejmě přenáší jako součást jména, pozor na to.
5) Typ autentizace v obou případech volím: Heslo (nemáte to v popisu výslovně uvedeno, ale jednak mi to přijde logická volba a druhak je to na těch vašich printscreenech).
6) Když si opravím výše uvedenou chybu v autentizaci, vypadá to že to chodí – ale příchozí poštu nemůžu nikde najít – až ji nacházím ve složce V tomto počítači – příchozí. To je zřejmě rozdíl protokolu POP oproti IMAP, kdy se pro poštu vytváří samostatné složky.
7) Zkouším IMAP. Zkusím nejdřív bez šifrování a Evolution hlásí: Chyba při procházení složek v "Server IMAP pop3.evangnet.cz0" Ta nula na konci je divná, když v té adrese při nastavení ji uvedenou nemám. Ale stejná chybka se mi občas objevuje i u jiných IMAP serverů, kde mi jinak pošta funguje. Takže to snad bude jen nějaká kosmetická vada Evolutionu.
8) Pak zkouším nastavit šifrování SSL – vypadá to, že to s tím funguje.
9) Nicméně se mi zase nikde ta pošta neobjeví. Dám Upravit -> Nastavení, item mám začekované, OK. Tak ho odčekuju a zase znova začekuju – a ejhle, teprve v tomto okamžiku (po odznačení a opětovném označení) se mi jako zázrakem ta složka s poštou v levém okně objeví.
Takže nakonec funguje už všechno. Díky. Mám Evolution 2.28.3
Od: Uživatel Evangnetu Tomáš Volf <>
Kdy: 10. 03. 2011 16:10
Předmět: Re: Evolution pro Linuxem

6) … To je zřejmě rozdíl protokolu POP oproti IMAP, kdy se pro poštu vytváří samostatné složky.
Ano, POP3 pouze jako otrok stahuje poštu a buď ponechá kopii na serveru nebo vše smaže, kdežto IMAP si umí načíst poštu do složek, v jakých je máte, a navíc cokoliv s poštou uděláte v počítači, přenese se i na server, takže pokud budete používat IMAP doma a v práci, stále budete mít poštu ve stavu, do jakého jste ji uvedl na nějakém z míst, kde IMAP používáte.. Doporučuju používat IMAP, když to server umožňuje - POP3 patří "do starého železa" :)