Odpověď na příspěvek: Re: Duchovní služba v armádě

Od: Kazatel ČCE Roman K Lukáš <>
Kdy: 07. 07. 2009 21:38
Předmět: Re: Duchovní služba v armádě

Uživatel Evangnetu Michal Vejvoda napsal(a):
 No já nevím, daggie, mě to moc srovnatelné nepřijde. Ony ty sociální služby  tak nějak k tomu křesťanství od počátku patří a (ačkoliv tím kaplany asi  naštvu), je to práce ke které je potřeba mít opravdu srdce a přijde mi, co  se duchovní a duševní angažovanosti mnohem náročnější než práce vojáka s  funkcí "kaplan". A to nemluvím o nesrovnatelnosti gáže v  sociálnách službách a v armádě :-)
Takže přece jen je to o penězích (nebo o závisti)? Kdyby pracovali kaplani v armádě zadarmo, pak by to bylo v pořádku, že ano. Velmi bych přál všem, kdo se strají o lidi s různým postižením nebo sociálně slabé, staré, nemocné atd. aby za svou práci měli spravedlivou odměnu. Myslím, že mohu srovnávat. Už jsem pracoval jako pomocný sklářský dělník, pracovník uklízecí firmy, externě pro Diakonii, jako městský strážník v Praze a také jako farář. Každá práce, pokud ji člověk chce dělat dobře (a křesťan by měl "Koloským 3:23  Cokoli děláte, dělejte upřímně, jako by to nebylo lidem, ale Pánu") vyžaduje určité dovednosti, úsilí a také to "srdce". Nelze srovnávat jen profese, ale je potřeba srovnávat konkrétní lidi na konktrétních místech. Paušálně to zkrátka nejde (tedy pokud člověk chce být ve svých soudech poctivý). Flákat se člověk může v armádě i v Diakonii, ale v armádě mu to nebude procházet dlouho. Takového se rychle zbaví. Obecně mají neziskovky problém najít kvalitní lidi. Platí, že "za málo peněz málo muziky", čest výjimkám, nadšencům a nezištným lidem, kteří pracují dobře za málo peněz. Stát by určitě měl zvýšit platy pracovníků v těchto oblastech. Zaslouží si to. Ale pokud chcete diskutovat ve věcné rovině o působení vojenských kaplanů v armádě nebavme se o penězích.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód