Odpověď na příspěvek: Re: Duchovní služba v armádě

Od: Kazatel ČCE Roman K Lukáš <>
Kdy: 06. 07. 2009 22:55
Předmět: Re: Duchovní služba v armádě

Uživatel Evangnetu Michal Vejvoda napsal(a):
   No, o to právě jde, vojáci vás nevnímají jako faráře, já vás nevnímám jako  faráře, P.Jun a Ivan Klinský vás nevnímá jako faráře (a s nimi celá řada  dalších). Jste jedním z vojáků, armáda si vás vyžádala…tak nějak nevidím  nic nadsazeného na tom, co citoval P.Jun, že tam je tabulkově nějaké  místo…  Vy jste prostě voják, který má "shodou okolností" funkci kaplan,  tak mi není jasný, co s tím má společného církev, vždyť je jedno, jestli  křesťan s funkcí například psovoda bude jakožto jeden z nich mezi vojáky  působit nebo ne? To by pak musela církev přebírat záštitu nad jakýmkoliv  takovým člověkem.    
Tak to je právě špatné pochopení věci. Kdybyste si kliknul na odkaz www.kaplani.army.cz, tak byste se mohl dočíst, jak duchovní služba vznikla. Že před 11 lety se dohodly církve sdružené v ERC a ČBK s ministertvem obrany o zřízení Duchovní služby v AČR. Je tam také dost odkazů na funkční náplň kaplanů atd. Církve reagovaly na výzvu armády (a samy to cítily jako dobré a potřebné) a začaly hledat vhodné kandidáty do této služby. Někteří kněží a faráři a také kazatelé z různých církví (ŘK, CČSH, ČCE, CB, CASD) se rozhodli, že přijmou povolání do této služby. Kněží zůstávají kněžími, faráři zůstávají faráři (v naší církvi máme statut celocírkevních kazatelů vyslaných do mimocírkevní služby stejně jako jiní faráři, kteří byli vysláni třeba k práci v ČRo nebo ČT). Při bohoslužbě vyslání vojenského kaplana jsou přítomni jak zástupci ERC tak ČBK a obě tak vysílají kaplana do služby v armádě. Já se jen tak nerozhodl, že vstoupím do armády a budu kaplanem, tak jednoduché to není. Musíme splnit celou řadu podmínek (zdravotní, fyzické atd.) stejně jako všichni ostatní, co se hlásí do armády, ale zárověň musíme splnit i další podmínky a to je třeba ukončené VŠ theologické vzdělání, minimálně dvouletá praxe v církve a hlavně doporučení jak vlastní církve tak i ČBK (České biskupské konference) v případě prostestantů a katolíci zase musejí mít doporučení od ERC. A to, že mě někdo nevnímá jako faráře, to mě až tak moc netrápí. Já prostě farář jsem. Sloužím kázáním dvakrát do měsíce u nás v Hranicích v mém bývalém sboru, celkem pravidelně (i když ne každý týden)i v kasárnách a při jiných příležitostech. Třeba teď je na www.army.cz článek s názvem "Žádná mise není snadná" a tam jsou i fotky z bohoslužby před vysláním do mise v Kosovu. Tam budu mít bohoslužby každou neděli v kapli na základně Šajkovac. Snad jsem trochu víc osvětlil působení kaplanů v armádě.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód