Odpověď na příspěvek: Re: Cenzura

Od: Kazatel ČCE Roman K Lukáš <>
Kdy: 05. 07. 2009 20:48
Předmět: Re: Cenzura

A jéje, to jsem tomu dal, když jsem tady přidal odkaz na www.kaplani.army.cz. No nic musím se taky pustit do diskuse. Jsem už skoro dva roky kaplanem 7. mechanizované brigády v Hranicích. V Hranicích jsem působil 7 let jako farář. Do armády jsem šel, protože jsem předsvědčen že to má smysl. Zatím jsou mé zkušenosti velmi dobré. Základní voj. službu jsem absolvoval 1987-1989. Rozdíl mezi armádou tehdy a dnes je obrovský. Už jenom početně: včetně záklaďáků měla tehdy armáda asi 270 000 lidí. Dnes jsme na nějakých 25 000 vojáků. Naprostá většina dnešních vojáků jsou úplně normální kluci (a holky), kteří mají své rodiny, své problémy. Co je to "zelený mozek" to vím dost dobře, ale takových dnes v armádě moc nenajdete. Jistě, v každé skupině lidí najdete blbce, ale dovolím si tvrdit, že armáda nevybočuje z průměru naší společnosti. O tom mě mimo jiné přesvědčuje i tato diskuse. Pro Pavla Juna: Pavle, nevím na jaké "pastorální konferenci kaplanů" jsi byl, ale já si naopak setkání nás vojenských kaplanů docela užívám, je to dobrá parta a zejména její ekumenický rozměr je obohacující. Srovnání s PŠM silně pokulhává, to snad opravdu nemyslíš vážně… A stavět svůj názor na smysl existence kaplanů v armádě na jediné odpovědi, která je evidntně vytržená z kontextu (a možná byla vyřčena s nadsázkou) také není moudré. Já smysl svého působení v armádě vidím zejména v tom, že vojáci za mnou mohou přijít a svěřit se svými problémy (a oni mnozí přicházejí) a mohou vědět, že já je vyslechnu, pohovořím s nimi, nesu jejich problémy, modlím se za ně (někdy i s nimi). Většinou se setkávám s příznivými reakcemi na službu kaplanů v armádě (od vojáků) a zejména ti, kteří se setkali s kaplanem v misi, na ně moc hezky vzpomínají. Konkrétně jsem se setkal s vojákem, který byl v misi s Vaškem Hurtem a změnilo to jeho vnímání církve a církví (samozřejmě k dobrému). Příkladů by jistě bylo více. Já se chystám od 15.7. do mise v Kosovu, až se vrátím jistě budu moci přinést další zkušenosti.
Proč by armáda měla mít kaplany, když nejsou v nemocnicích? Armáda si sama kaplany vyžádala, byla to armáda, která kaplany chtěla a církve reagovaly jejich vysláním. To, že jsme zároveň vojáci z povolání je v situaci naší armády dobré, protože nás vojáci vnímají, že jsme jedni z nich, nevnímají nás jako faráře. V naší ateizované společnosti je to výhoda. Nemocnice by jistě kaplany také potřebovaly, ale zatím nejsou schopné je zaplatit a s dobrovolnickou prací je to v naší círvi bledé. Armáda a vězeňská služba mají výhodu v tom, že když se něco dobrého podaří prosadit "nahoře", dá se to relativně rychle realizovat v celé organizaci. Zatím je nás 21, a potřebujeme další kaplany … kdo s farářů se cítí ?
Roman Lukáš

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód