Odpověď na příspěvek: Re: vojenštní kaplani

Od: Uživatel Evangnetu Michal Vejvoda <>
Kdy: 26. 06. 2009 19:42
Předmět: Re: vojenštní kaplani

Já bych rád také přispěl svou troškou do mlýna: Mně apriori nevadí existence armády nebo duchovních, kteří v ní působí.
Ale nešťastná se mi zdá ta forma zapojení do vojenských struktur a také jakási neprůhlednost či podivnost poslání kaplanů. Podle mne duchovní či kazatel má mít za poslání kázání Božího slova či jeho zprostředkování. Toto může naplňovat, je-li zapojen do církevních struktur, ale pokud je vlastně vojákem, který je normálně vázán vojenskými řády (nikoliv církevními), mám velké pochyby, že by to mohl svobodně naplňovat…a s tím souvisí i to, že jsem se v médiích několikrát setkal s vyjádřením kaplanů, že tam vlastně od toho nejsou (či to snad dokonce ani nesmějí dělat, pokud o to někdo přímo nepožádá).
Takže základní poslání duchovního vpodstatě nenaplňují ani naplňovat nemohou (či velmi omezeně), zato se musí účastnit výcviku, prověrek a poslouchat rozkazy jako kterýkoliv jiný voják. Nevím, ale myslím si, že od toho, aby se nějaký smutný voják někomu vypovídal, k tomu složí psycholog či kamrád, k tomu není potřeba lifrovat do armády vystudované teology. Pokud má kaplany armáda v tabulkách, nechť si je naplňuje, ale nevidím důvod, proč by to měla jakýmkoliv způsobem zaštiťovat církev.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód