Odpověď na příspěvek: Re: Cenzura

Od: Anonym: Pavel Jun <> ( 213.192.55.--- )
Kdy: 26. 06. 2009 11:15
Předmět: Re: Cenzura

Uživatel Evangnetu Jiří Šamšula napsal(a):
 Já na vojně nebyl,  pověz tedy, proč jsou podle tebe (současní čeští?) profesionální vojáci  sebranka? Nemají žádný smysl pro "duchovní hodnoty" nebo co? Pokus  se to vysvětlit člověku, který stojí vně, ale který přesto má ze služby  armády nějaký užitek (když už ne obrana vlasti, tak alespoň případná pomoc  při živelných katatrofách jako v těchto dnech)?  
Problém vojenských kaplanů má jistě víc rovin. Pro mě jsou důležité tyto otázky: - byl jsem na vojně, byl jsem tam po VŠ dva roky, do světa vojny jsem nahlédl do hloubky. Je to svébytný svět, s vlastními zákony, atmosférou… Odolat mu, zůstat „normální“ je velmi těžké (pokud možné). Proto se říká vojákům „zelené mozky“ a není to nadávka, je to prosté konstatování vlivu, který má vojenský svět na všechny, kteří do něho spadnou. Bohužel se to stane i kaplanům. Bolestivě jsem si to uvědomil, když jsem měl to „štěstí“, že jsem se dostal na „pastorální konferenci kaplanů“. Připadal jsem si opravdu jako na PVS (politicko výchovná světnice) na vojně… Řeči a všechno okolo. „Mazáci“… To je obava a moje tušení: Ne kaplani mají vliv na zlidštění vojenského světa, ale naopak. - druhou otázkou je otázka smyslu existence kaplanů v armádě. Jeden kolega na pastorální konference na otázku po smyslu své existence na misi (! – nejen v kasárnách) odpověděl: „na vojně se na to nikdo neptá, je tam kolonka „vojenský kaplan“, má tam být, tak tam jsem…“ (Domyslete, prosím, tuto odpověď, do konce).
- a třetí otázka: proč by armáda měla mít kaplany, a proč nejsou v nemocnicích, kde by udělali tolik smysluplné práce (když už ne u záchranářů).

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód