Odpověď na příspěvek: Re: AI v biblistice a v theologii

Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 22. 05. 2023 21:43
Předmět: Re: AI v biblistice a v theologii

Pro mne z rozhovoru prozatím vyplývají dvě otázky: 1) jak je to s morálními standarty AI? Určitě se jedná o vnitřní nastavení, a mně se líbí, že AI vystupuje velmi zdrženlivě a nekonfliktně. Pokud se vám podařilo ji dotlačit k rouhání, že "hraní hokeje je nutné ke spáse", považuji to za její úlet, který mě zamrzel. Snad se taková podbízivost nestane širším trendem. 2) může být pro kazatele (přílišným) zjednodušením, když mu bude kázání (a třeba biblickou, program pro děti…) vypracovávat AI? Pro mne by to bylo zjednodušení v určitém směru, v jiném ne: stejně bych si musel takové kázání, stejně jako každé jiné cizí kázání, prověřovat slovo po slovu, zda si je dovedu přivlastnit. A zatřetí:vy jste v článcích na svém blogu uvedl zajímavé příklady biblických výkladů, které AI dovedla dohledat/zkonstruovat. Tímhle směrem by mě zajímalo jít do větší šířky. Jestli by AI dovedla najít v jiných oblastech myšlení (především společenských věd) obdoby s myšlenkami biblickými. Myslím, že nás čekají plavby k obzorům hodně rozsáhlým. A bude to souběžně stále chtít velkou snahu o rozlišování, jinak se ztratíme velmi snadno.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód