Odpověď na příspěvek: Re: lesk a bída tradična

Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 18. 01. 2023 13:01
Předmět: Re: lesk a bída tradična

Pane LC, vážím si důkladnosti Vašich námitek. Mé tři krátké poznámky k vašim třem odstavcům:
1. celost kánonu nechápu ve smyslu homogenní závaznosti kánonu. Má své těžiště a pak koncentrickou stavbu, a pak okraje, jejichž závažnost a závaznost poměřujeme tím, nakolik těžišti odpovídají. (was christum treibet)
2. ve slovech k závěru kázání jsem sice zmínil, které z denominací Vánoce neslaví, to však nebylo jejich hlavním smyslem, to byla jen ilustrace. Odstavec směřuje k tomuto: „Neslavit Vánoce určitě možné je. Strhneme slupku. Jak však přerušit lidskou tradici „prázdnoty a formalit“?“
3. s vašim třetím odstavcem souhlasím, a nechci stavět kritice církve meze. To, co jsem napsal o zdání falešnosti, jsem rovnou označil za svůj subjektivní názor. Když někdo mluví kriticky o církvi mimo církev, mám stejně divný pocit, jako kdyby jiný člen mé rodiny vykládal někomu cizímu o tom, co se u nás doma děje, a já si říkal: může tomu onen cizí porozumět, když s námi dlouhodobě nežije?