Oznámení: Krkonošská pouť po stopách Karla Hynka Máchy

Oznámení > Různé

Krkonošská pouť po stopách Karla Hynka Máchy. Z Mělníka do Herlíkovic

Aktivita přidruženého Spolku evangelické mládeže (SEM) - Přátel Herlíkovic během letošního léta:
Krkonošská pouť od 15. do 22. srpna po stopách Karla Hynka Máchy z Mělníka do Herlíkovic. Budeme rádi, když půjdete s námi. Je to cca 150 km - dle trasy na Mapy.cz a dá se dopovat i vlakem :-). Po cestě bude i několik měst a vlakových nádraží, kde bude možné se připojit a ujít třeba jen kus cesty (třeba první víkend se nabízí pěkná cca 40-50 km pouť přes Kokořinsko, Bezděz na blízkou vlakovou zastávku či do Bělé odkud jste za hodinku v Praze). Pokusíme se vyjednat i ubytování v některých sborech ČCE či jiných farnostech nebo na chalupě u Bohdana Mikoláška. Po cestě je i pěkný kemp u rybníka v Českém ráji, kde bude možné třeba dát si sprchu. Počítáme ale i s nocováním pod širákem nebo ve vlastních stanech. Začátek pouti je stanoven na sobotu 15.8. Sejdeme se na Mělníku na vlakovém nádraží kolem 10h a půjdeme asi týden, podle sil účastníků.
Letos nám kvůli pandemii nevyšel česko -německý pobyt a znovu se zřejmě nebude v Herlíkovicích konat i brigáda mládeže, tak pouť do Krkonoš můžeme nabídnout i jako alternativní akci s duchovním přesahem na cestě do místa, kam čeští evangelíci "putují" již od konce druhé světové války.
PLÁN CESTY
SOBOTA 15. 8. – MĚLNÍK – ZKAMENĚLÝ ZÁMEK (24,8 km) - varianta záchranný autobus pro děti od hradu Kokořín 17 Km
Start kolem 10 h z vlakového nádraží na Mělníku směrem do Kokořínského údolí. Oběd a koupání na jezeře Harasov 11,8 km, odbočka na máchovskou skálu a vyhlídku na hradě Kokořín (možnost prohlídky hradu). Večeře v restauraci Ráj nebo opozdilci u hradu Kokořín). Záchranný autobus od hradu do zastávky Mšeno-Ráj odjíždí v 19:38. Spaní pod převisem na Zkamenělém zámku nebo na pěkné blízké louce.
NEDĚLĚ 16.8. - ZKAMENĚLÝ ZÁMEK – BĚLÁ POD BEZDĚZEM (24,9 km) – varianta dojezd vlakem z Bezdězu 19 km
Ráno krátká pobožnost nebo nedělní bohoslužba v přírodě na Zkamenělém zámku, zámek Houska (bez prohlídky), cesta přes vesnice se zajímavou lidovou architekturou Kruh a Ždár, výstup na horu Bezděz (604 m) a oběd na hoře nebo v podhradí 13,8 km. Cesta na zastávku Bezděz (17,4km) – odjezd víkendových účastníků, možnost svezení se do stanice Bělá-město (18:08) zkrácení cesty o 6Km. Spaní na katolické faře v Bělé pod Bezdězem (teplá voda, postele!).
PONDĚLÍ 17.8. BĚLÁ – HRAD VALEČOV (21,4 km)
Cesta lesem směrem na Klášter Hradiště na Jizerou (14,2km), oběd v místním pivovaru. Průchod přes Mnichovo Hradiště – káva a zmrzlina na náměstí, cesta kolem nádraží (možnost připojení dalších poutníků). Cesta na zříceninu hradu Valečov – oblíbené místo K.H. Máchy (prohlídka). Spaní ve skalních světničkách nebo na blízké louce. Možnost dojít až do chatky u Komárovského rybníka.
ÚTERÝ 18.8. HRAD VALEČOV – KOMÁROVSKÝ RYBNÍK (4,3 km – odpočinkový den) – varianta sportovní přes Drábské světničky a další místa Českého ráje (cca 9,6 km)
Krátká cesta do chatky v Duo Kempu u Komárovského rybníka. Ubytování v třílůžkových chatkách jen cca 100 Kč/ osobu + 20 Kč za sprchu. Možnost i jiné formy ubytování (stan) – viz ceník www.duocamp.cz . Odpočinkový den, možnost koupání nebo výletu do skal Českého ráje.
STŘEDA 19.8. KOMÁROVSKÝ RYBNÍK – JIČÍN (27,3 km) -varianta doping vlakem z Mladějovic 13,9 km
Odchod na hrad Kost – prohlídka a oběd v podhradí (6,2km). Možnost odbočky do města Sobotka s hradem Humprecht. Cesta dále na nádraží v Mladějově 13,9 km (možnost dojet do Jičína vlakem – Mácha by měl vlaky určitě rád!) Sportovci pokračují další částí Českého ráje přes hrad Pařez a Prachovské skály až do Jičína. Ubytování na evangelické faře.
ČTVRTEK 20.8. JIČÍN – LOMNICE NAD POPELKOU (16,2 km) -varianta s vlakem 8,9 km
Prohlídka Jičína (náměstí, zámecký park, synagoga, atd…), odchod směr na máchovské místo Valdštejnskou lodžii u vlakové zastávky Jičín – zastávka. Opět možnost vlakového dopingu do zastávky Kyje u Jičína (zejména pro děti) – odjezd vlaku v 11:36, přestup v Libuni. Sraz celé skupiny v Kyjích. Dále přes vrch Tábor (678 m). Spaní na chalupě u Mikoláškových u Lomnice (teplá voda, matrace).
PÁTEK 21.8. LOMNICE – VALTEŘICE 23,7 km (varianta doping koupalištěm 25,7 km)
Odchod přes Lomnici směrem na Libštát 10 km, prohlídka města (evangelický kostel, barokní most) oběd. Možnost příjezdu či odjezdu vlakem. Cesta dále s možností odbočky na koupaliště v Mříčné (17,9 km). Průchod Jilemnicí – možnost prohlídky, příjezd víkendových poutníků busem. Další 4 km do cíle na evangelické faře ve Valteřicích – sídla spolku SEM Přátelé Herlíkovic. Nocleh a večeře u Loudů.
SOBOTA 22.8. VALTEŘICE – HOŘEJŠÍ HERLÍKOVICE 11,9 km (závěrečný pochod)
Ráno odchod směr Vrchlabí, prohlídka města, zastávka na hřbitově u hrobu Hany Jüptnerové, dále přes klášterní zahradu, náměstí, zámek nahoru do Strážného kolem Jankova kopce. Oběd v přírodě z vlastních zásob. Kafé na Horském domově. Ubytování na horské boudě Kunzárna, jiném objektu Horského domova nebo v okolí. Možnost sprchy a večeře na HD.
NEDĚLE 23.8. – Odjezd domu nebo individuální výlet do hor
Ráno ruční kosení horské louky kosou kolem Kunzárny, snídaně na Horském domově. Bohoslužby nebo vlastní nedělní pobožnost v secesním kostele v Herlíkovicích. Individuální výlet do hor a cesta domu hromadnou dopravou po vlastní ose.
Inzerent: Uživatel Evangnetu Jan Kirschner <>
Stav: vyřízeno
Termín: 22. 8. 2020