Odpověď na příspěvek: Re: mír a třešně

Od: Anonym: Ladislav Cajthaml---.static.bluetone.cz )
Kdy: 02. 06. 2021 07:38
Předmět: Re: mír a třešně

"souhlasím, že jsou taková protirežimní (!!?, LC) gesta někdy laciná"
A ještě 01. 06. 2021 11:16 píšete mj.: "Takže cílovou skupinou není celý národ, ale zřejmě spoléháme na to, že v církvi a mezi jejími sympatizanty je zřetelná skupina lidí, které ještě stále, nebo dnes zase nově a jinak, spojuje ODPOR K REŽIMU" (!?!, zdůraznil LC)
- Halt! Takže opakovaně píšete o vztahu k "režimu", o odpoře vůči "režimu". Ne vůči nějaké jedné vládě, Babišově, ale už vůči režimu. Špatná už není jedna vláda, ale celý režim. Máme mu zřejmě nějak oponovat, zkoušet ho svrhnout a nastolit režim jiný.
Má to znamenat, že Babišova vláda nastolila jiný režim, jiný, než tu byl předtím? Nikdy mě předtím nenapadlo uvažovat o Nečasově, Topolánkově, Paroubkově, Špidlově režimu, vždycky vládě. Režim je přece něčím jako pravidly hry: pravidla nepředstavují jedno utkání, ale podmínky a pravidla, v rámci kterých prostě vůbec někdo s někým může hrát a popřípadě vyhrát (a jindy zase prohrát).
Režim, který tu od roku 1990 platí a který jsem si nevšiml, že by Babiš se Zemanem zrušili, se přece zakládá na platné ústavě, na pluralismu politických stran, na tom, že základnou veškerého politického mandátu jsou volby: z nich vše vychází a všechno k nim směřuje. Existuje vláda a jí oponuje opozice a dnešní opozice se může stát příští vládou. Mandát vládnutí vzniká voleb a samozřejmě vládnutí omezuje ústava, platná legislativa, suverenita institucí, svoboda médií a kritiky. Takže jaký režim je tedy ten, vůči kterému chce být dle vás část církve "protirežimní"? Znamená to, že chcete svrhnout vládu vzešlou z voleb a samu parlamentní demokracii a nahradit ji čímsi lepším? Jak to chcete technicky provést? A čím lepším ji chcete nahradit? Mám se nechat vést nějakými pinochetovskými konotacemi? - to snad nemusím, doufám!

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód