FAQ: Otázky technického rázu

Otázky a odpovědi > Otázky technického rázu

Co je to POP3?

POP3 je název komunikačního protokolu, který se používá pro přístup k elektronické poště. Konkrétně: pokud někdo napíše na vaši elektronickou adresu jmého.příjmení@evangnet.cz, elektronická zpráva je doručena po internetu na počítačový server Evangnetu. Odtud je ještě nutno zprávy přenést na osobní počítač uživatele. POP3 takový přenos umožňuje bez ohledu na to, kde jste k internetu připojeni. Stačí zadat elektronickou adresu serveru, na kterém na vás vaše elektronická pošta čeká (pop3.evangnet.cz) a vaše uživatelské jmého a heslo. Programů, které používají POP3 na přenost pošty ze serveru na osobní počítače je celá řada. Kromě integrovaných programů, které nabízejí jak možnost prohlížení internetovkých stránek tak i poštovní služby, jako Internet Explorer, Outlook Express a Netscape Communicator, existuje celá řada speciálních poštovních programů, které jsou zdarma nabízeny na internetu: Pegasus Mail, Eudora light, Bat a další. Viz SMTP.

Co je to SMTP?

SMTP je název komunikačního protokolu jehož pomocí lze zprávu elektronické pošty přenést z osobního počítače do sítě internet, po které je doručena adresátovi. SMTP protokolem spolu komunikuje váš osobní počítač a server, přes který jste na internet připojeni. Proto je nutno jako SMTP server označit SMTP server vašeho zprostředkovatele a nikoli server Evangnetu. Pokud specifikujete SMTP server nesprávně, vaše pošta se vrátí s poznámkou poštovního programu WE DO NOT RELAY, což znamená, že není možné předat vaši poštu k odeslání jinde, než na serveru, který momentálně zprostředkovává vaše připojení na internet.

Co potřebuji na to, abych se k internetu připojil a mohl využívat služeb Evangnetu?

K připojení na internet je nutný osobní počítač a modem (případně jiné připojení k internetu). Parametry nastavení se liší podle vašeho operačního systému a podle zprostředkovatele připojení na internet.