Téma: krest

Od: Anonym: petr <> ( ---.fst.zcu.cz )
Kdy: 21. 04. 2004 11:19
Předmět: krest

Navigace: link | přehled | fórum
chtel bych se zeptat jestli je nutny pri "evangelistickem krestu" kmotr?
Od: Anonym: Lenka---.praha.tiscali.cz )
Kdy: 10. 05. 2005 08:36
Předmět: Re: krest

Není. A navíc při křtu:-)Vycházím z vlastní zkušenosti, v roce 1990 jsem kmotra neměla, snad se poměry moc nezměnily. Pěkný den.
Od: Uživatel Evangnetu Michal Vejvoda <>
Kdy: 03. 11. 2007 19:43
Předmět: Re: krest

Já myslím, že je potřeba zejména při tzv. křetu nemluvňat, když spolupřebírá s rodiči dítěte zodpovědnost za jeho budoucí víru (takovou odpovědnost bych teda nerad na sebe naložil)
Od: Anonym: Jiří Deštenský <> ( ---.karneval.cz )
Kdy: 16. 05. 2008 21:07
Předmět: Re: krest

Zrození životadárného světla poznání a života samého pomocí “třesku” či “křtu” znázorňovala celá indoevropská duchovní tradice kromě již uvedených symbolů (blesk v rukou božích, sekera nebo meč) též symbolickými paprsky, rozbíhajícími se z místa křtu do všech stran v podobě hvězdy či kříže. Kříž - důležitý a tradiční symbol rozbřesku světla v indoevropské duchovní škole - proto neznamenal původně vůbec utrpení či “ukřižování Krista” coby konkrétního těla jedince, ale naopak zrození spásného světla poznání (sómy, logu) z jediné malé vykřesané jiskřičky, jež se svými paprsky šíří na všechny strany do temnot a přináší tak život. Iranska miska „Stará protoelamská miska, Írán 5. tis. př. n.l.“ (klikněte na obrázek)
Omylnou a zavádějící materializací tohoto původního gnostického učení (židokřesťanství) se z vykřesávání a uctívání spásného světla a spásného slova poznání, šířícího se do všech stran, vyvinul postupně mezi nevědoucími kult fyzického utrpení konkrétního "Kristova těla" na fyzickém kříži (viz pašije), čímž došlo k mylné interpretaci prastarého náboženského symbolu kříže i smyslu celého původního křesťanství. Duchovní učení na podporu poznávajícího člověka a jeho vnitřních hodnot tak vzalo za své a z “Krista” coby spásného světla poznání prostředkovaného svatým slovem se stal židovský “velikonoční beránek”, zabíjený na podporu podzemního božstva, lačnícího po krvi a smrti. Kult života ve světle a lidskosti tak byl nahrazen kultem života v krvi a zvířecí lačnosti. Uživatel Evangnetu Michal Vejvoda napsal(a):
Já myslím, že je potřeba zejména při tzv. křetu nemluvňat, když spolupřebírá s rodiči dítěte zodpovědnost za jeho budoucí víru (takovou odpovědnost bych teda nerad na sebe naložil)
Uživatel Evangnetu Michal Vejvoda napsal(a):
Já myslím, že je potřeba zejména při tzv. křetu nemluvňat, když spolupřebírá s rodiči dítěte zodpovědnost za jeho budoucí víru (takovou odpovědnost bych teda nerad na sebe naložil)
Uživatel Evangnetu Michal Vejvoda napsal(a):
Já myslím, že je potřeba zejména při tzv. křetu nemluvňat, když spolupřebírá s rodiči dítěte zodpovědnost za jeho budoucí víru (takovou odpovědnost bych teda nerad na sebe naložil)
Od: Anonym: ---.69.broadband3.iol.cz )
Kdy: 30. 05. 2005 21:32
Předmět: Re: krest

1. křest 2. křtu 3. křtu 4. křest 5. křte! 6. křtu 7. křtem
Tolik gramatika česká! Pozor na to!
Od: Anonym: kraus---.ul.tiscali.cz )
Kdy: 24. 07. 2005 19:15
Předmět: Re: krest

Někdy nutný je, to záleží na situaci. Otázka je, jestli ten kmotr pomůže. Ale netrval bych na něm.
Od: Anonym: Jiří Deštenský <> ( ---.karneval.cz )
Kdy: 13. 03. 2008 17:07
Předmět: Re: krest

Já si osobně myslím, že si zbytečně děláš starosti. Domníváš se snad, že Tě Pán Bůh bude mít méně rád, když nebude u tohoto obyčeje stát nějaká tetička nebo strejček? Vztah k Bohu je o něčem jiném než o dodržování nejrůznějších rituálů. Zamýšlel jsi se někdy např. nad tím, že i jiné víry fungují a jsou schopné přinášet lidem potěšení a posilu a není ve hře žádný křest a žádné přijímání apod.? Zkus alespoň v úvahách překročit svůj stín a podívej se na problém víry i z jiné strany. petr napsal(a):
chtel bych se zeptat jestli je nutny pri "evangelistickem krestu" kmotr?
Od: Uživatel Evangnetu Michal Vejvoda <>
Kdy: 21. 03. 2008 14:24
Předmět: Re: krest

Halt jiné víry nejsou o vztahu k tomu Bohu, který se nám zjevil v Kristu Ježíši. A protože my v Krista věříme, tak v souladu s jeho ustanovením křest a Večeři Páně slavíme.
Od: Anonym: Jaroslav František Pechar <> ( 88.103.188.--- )
Kdy: 18. 03. 2008 23:19
Předmět: Re: krest

Zásadně nutný kmotr není. Křest je platný i bez něj. V případě křtu nemluvněte je křest prováděn "na víru" někoho jiného, kdo se zavazuje vést dítě ke Kristu - ten plní úlohu kmotra, byť by tento "titul" neměl a byli to táta a máma. Bude-li to někdo jiný a přijme-li titul "kmotr", není to nic proti ničemu. U křtu dospělého je kmotr v zásadě zbytečný, byť osobně myslím, že je to prospěšná věc a doporučuji to. Mít kmotra je lepší, než ho nemít (mluvím i z vlastní zkušenosti). I v dospělosti pokřtěný užije rádce a pomocníka na své cestě víry.
Od: Anonym: Monika <> ( ---.svitavy.cz )
Kdy: 09. 05. 2016 23:42
Předmět: Re: krest

Tak to by me zajimalo, proc jsem u krtu (katolickeho) mela neverici kmotry :D a jednoho z nich ani neznam :D No, jen dalsi z mych katolickych "perlicek"…
Od: Anonym: Janča141.170.144.--- )
Kdy: 10. 05. 2016 19:57
Předmět: Re: krest

Nebyli to ale svědci? U katolického křtu nemusí být kmotr, stačí svěděk, a ten nemusí být ani věřící. Třeba to tak bylo ve Vašem případě.