Téma: konfirmace

Od: Anonym: petr <> ( ---.244.broadband5.iol.cz )
Kdy: 14. 12. 2007 20:32
Předmět: konfirmace

Navigace: link | přehled | fórum
Dobrý den, rád bych věděl něco více o konfirmaci. Je možné konfirmovat i v 21 letech ? Jaký je vlastně postup ? Je možné konfirmovat třeba druhý den po křtu ?
Zkrátka bych se o konfirmaci dozvěděl co nejvíce.Přečetl jsem dost materiálů na internetu přesto několik otazníků stále přetrvává.Prostudoval jsem mnoho materiálů o mnoha církvích a náboženstvích. Důvodem je moje přítelkyně která konfirmací prošla v 16 letech a její rodině,byť není silně věřící je "nábožensky založená" a rád bych se začlenil.
Zajímá mě především co konfirmaci předchází, a jaký je postup konfirmace samotné.
Děkuji za odpověď
Od: Správci Evangnetu (Petr Tomášek) <>
Kdy: 14. 12. 2007 23:39
Předmět: Re: konfirmace

petr napsal(a):
Dobrý den,
Pěkný večír!
Jako správce Evangnetu bych nejprve rád upozornil na to, že se ptáte sice dobrou otázku, ale na „špatném hrobě“ (tj. ve špatném fóru). „FAQ“ jsou primárně určeny k otázkám ohledně fungování serveru evangnet.cz a nikoliv ohledně víry a evangelickým zvykům. Neděste se, prosím, když toto „vlákno“ vbrzku přesuneme do jiného „chlívku“.
rád bych věděl něco více o konfirmaci. Je možné konfirmovat i v 21 letech ? Jaký je vlastně postup ? Je možné konfirmovat třeba druhý den po křtu ?
Stručně:
  1. předně, z teologického hlediska není konfirmace „svátostí“, ale pohou „služebností“ [podle terminologie staré Jednoty bratrské]. Tj. jedná se o zvyk, praktikovaný církví z dobrých důvodů, který nicméně není v ničem zásadní pro otázky víry, ani „statutu“ křesťana v rámci církve. Takto zásadním je pouze křest (a to proto, že ho - dle svědectví bible - takto ustanovil sám Ježíš). Slovo „konfirmace“ samo o sobě znamená „potvrzení“ (latinsky „confirmatio“) a míní se „potvrzení křtu“ (především v případech, kdy byl člověk pokřťen jako dítě má konfirmace být vědomím přihlášením se ke křtu [to, že to je někdy jen formální obřadem, je věc jiná…])
  2. z hlediska řádů církve (které upravují právě, jak se věci - i „služebnosti“ - mají mít, aby se „děly řádně“) platí, že se konfirmační příprava (a tedy i konfirmace) má dít v „přiměřeném věku“ (viz http://www.evangnet.cz/cce/czr/rsz.htm ). Osobně si myslím, že 21 let není „nic proti ničemu“.
  3. co se týče konfirmace a křtu, bývá často zvykem, že u lidí nepokřtěných v dětství, se křest i konfirmace dějí při stejném obřadu (samozřejmě křest nejdřív).

Zkrátka bych se o konfirmaci dozvěděl co nejvíce.Přečetl jsem dost materiálů na internetu přesto několik otazníků stále přetrvává.Prostudoval jsem mnoho materiálů o mnoha církvích a náboženstvích. Důvodem je moje přítelkyně která konfirmací prošla v 16 letech a její rodině,byť není silně věřící je "nábožensky založená" a rád bych se začlenil.
Osobně bych asi dbal na to, aby nešlo jen o formální začlenění. Pokud si k víře skutečně nenajdete vnitřní vztah, je evangelická církev (alespoň jak ji znám já) dostatečně liberální a otevřená, aby nikoho do ničeho nenutila a snesla vedle sebe i lidi nevěřící, nebo jinak věřící…
Jinak samozřejmě nejlepší způsob dozvědět se víc je zeptat se svého lokálního faráře[TM] :-) [doufám, že nenarazíte na úplného vola, což se někdy - vzhledem k tomu, že i evangelící jsou lidi - může stát…]
Zajímá mě především co konfirmaci předchází, a jaký je postup konfirmace samotné.
Konfirmaci by měla předcházet „příprava“ (pojatá různým způsobem dle místních zvyklostí a „úchylek“ lokálního faráře[TM]), jejímž smyslem by mělo být, aby si konfirmovaný ujasnil, pod co se je při konfirmaci ochoten „podepsat“…
Děkuji za odpověď
Není zač a doufám, že Vás můj mírně peprný a provokativní styl neodradil (a hlavně neodradil dál se ptát…)
Za správce Evangnetu
i za „evangelíky“ a podobná „zvířata“
s ouctou
Petr Tomášek
Od: Anonym: petr <> ( ---.244.broadband5.iol.cz )
Kdy: 25. 12. 2007 11:34
Předmět: Re: konfirmace

:-) děkuji za odpověď, jěště jsem si ale říkal, že dnes prakticky není možnost zjistit, jak například probíhají bohoslužby a jiné církevní "tradice", možná to zní hloupě ale je potřeba si uvědomit, že dnes lidé nemají k víře a církvi takový vztah jako dříve. Dnes je toto podle mého bráno spíše jako rodiná tradice, do kostela chodí rodiny kde se víra pěstuje po několik generací, kdežto dříve se příslušnost k církvi brala jako společenská, řekněme nutnost, která naneštěstí vymizela s dobou. Možná tím někoho naštvu ale přijde mi, že se církve(bez rozdílu) staly nepřístupné, nepřístupné pro lidi z rodin které nejsou přímo věřící ale přesto jeden z jejich čelnů má o toto zájem. Podle mého dnes panuje ve společnosti strach z "trapasů" /přijdu do kostela a nevím co tam dělat ale strašně mě to zajímá a rád bych tam šel ale …/. Ono to opravdu zní hloupě ale pro lidi kteří se chtějí řeněme duševně začlenit to dnes opravdu není lehké,zvláště pak v pozdějším věku. Vaše odpověď se dá celkem předpovědět, "Pokud má někdo opravdu zájem, cestu si najde". Byť toto není přímo dotaz a není ani ve správné části webu, uvítám každou reakci, děkuji.
Od: Anonym: David80.79.28.--- )
Kdy: 11. 01. 2008 11:42
Předmět: Re: konfirmace

Tady je skromný pokus nějak vystihnout smysl a obsah evangelické bohoslužby reformovaného směru. Je to spíš náčrt, nic definitivního, v každém sboru je to také trochu jinak: http://horni-krupa.evangnet.cz/view.php?cisloclanku=2007011201
Od: Kazatel ČCE Martin Grombiřík <>
Kdy: 11. 01. 2008 18:12
Předmět: Re: konfirmace

Petr: dnes prakticky není možnost zjistit, jak například probíhají bohoslužby…
MG: kdysi jsme dělali takový seriál se zamyšleními nad jednotlivými částmi bohoslužeb, snad by Ti to mohlo pomoci. Je ke čtení na našem serveru na adrese
kdysi také vycházel v církevním tisku. Jednotlivé díly psali různí lidé, takže i styl a úroveň jsou různé, ale základní cíl, tedy seznámení s tím co je co v bohoslužbách, to snad plní.
Jinak když už kolega Šorm prezentoval reformovaný pohled na bohoslužbu, nedá mi to, abych se nepodělil i o pohled luteránů, viz http://coena.edunix.cz/teologie/pouzivani-prostredku-milosti a http://coena.edunix.cz/liturgika/teorie/principy-liturgie (trochu formálnější a více ukecané).
Od: Kazatel ČCE Jaromír Strádal <>
Kdy: 12. 08. 2008 08:38
Předmět: Re: konfirmace

Dokonce i v každém Evangelickém zpěvníku je dost povídání o tom, co je co… i to stojí za čtení. A zpěvníky jsou v každém kostele k dispozici. I to "se dělá", že si člověk hned při vstupu jeden pro sebe vezme, příp. i Bibli, pokud to obojí ("své")nenese s sebou již z domu…:-)
Od: Uživatel Evangnetu Michal Vejvoda <>
Kdy: 15. 04. 2008 19:52
Předmět: Re: konfirmace

Tož, já jsem do ČCE přišel poprvé taky prakticky z nevěřícího prostředí a myslím, že není potřeba si z toho dělat hlavu, prostě do toho "skočit po hlavě" a koukat jak to tam chodí. Taky není na škodu kontaktovat faráře nebo starší dotyčného sboru, aby alespoň ve stručnosti vysvětlili náležitosti bohoslužby a jejich smysl. No a pokud je vaše přítelkyně evangelička, tak co je jednoduššího, než si to nechat vysvětlit přímo od ní a nechat se jí do toho kostela doprovodit(?).
Od: Kazatel ČCE Jaromír Strádal <>
Kdy: 12. 08. 2008 08:39
Předmět: Re: konfirmace

Díky za otázky ! Pěkně to nastavuje zrcadlo. Jak nás asi mohou vidět druzí…
Od: Anonym: Marek Ryšánek---.dialup.vol.cz )
Kdy: 26. 12. 2007 19:46
Předmět: Re: konfirmace

Díky Petře, provokuj dál. Moc se mi to líbí.
Od: Anonym: petr---.244.broadband5.iol.cz )
Kdy: 29. 12. 2007 15:58
Předmět: Re: konfirmace

provokace ? ne, já to myslím vážně …
Od: Správci Evangnetu (Petr Tomášek) <>
Kdy: 29. 12. 2007 17:36
Předmět: Re: konfirmace

petr napsal(a):
provokace ? ne, já to myslím vážně …
To se ale přeci nevylučuje. Člověk může mluvit provokativně a zároveň k věci. Jednak tím dává najevo, že lidská řeč jakkoliv je to hezká „děvčica“, tak přece jenom nedokáže vystihnout vše a dokonale. A druhak je provokace způsobem, jak probořit zajeté koleje, což právě v diskuzi, kde o něco jde, může být přínosem.
Tedy, pokud si to člověk hned ze začátku nějak špatně nevysvětlí a tomu jsem chtěl zabránit…
Od: Anonym: petr---.244.broadband5.iol.cz )
Kdy: 30. 12. 2007 12:17
Předmět: Re: konfirmace

;-) díky
Od: Anonym: petr <> ( ---.244.broadband5.iol.cz )
Kdy: 25. 12. 2007 11:40
Předmět: upřesnění

jěště malé upřesnění, mám namysli celkově tradice … co například dělají evangelické rodiny o svátcích, jak probíhá štědrý den a tak. Mám prostě namysli celkově, tradice … o to hloupější tento dotaz možná je ale infromace o tomto prostě nejsou … vštěpují se dětem od malička a ty je zase přenášejí na sboje děti …