Téma: Jaký je pohled ČCE

Od: Anonym: René Habich <> ( ---.ipv4.broadband.iol.cz )
Kdy: 23. 01. 2018 11:15
Předmět: Jaký je pohled ČCE

Navigace: link | přehled | fórum
Dobrý den, zajímalo by mě, jak pohlíží vedení církve na to, že členové některých sborů nemají zcela jasno ve své cestě ke Kristu a často hledají cosi např. v Budhismu, józe… Nechápu, jak se např. kurátorka sboru může živit jako lektorka jógy…, trochu zavádějící je např. i to když se člen sboru nazývá svámí. Je my líto bratří, kteří neznají lásku a duchovních, kteří nedokáží vést své svěřence… "Já jsem ta cesta, pravda i život. Nikdo nepřichází k otci než skrze mne."
Otázkou tedy je, zda je celkový pohled ČCE k této problematice liberální, nebo opravdu jde o úpadek duchovních hodnot bratří?
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem,
René Habich
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 23. 01. 2018 11:20
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE

To můžou být dobré otázky. Tak se tedy zeptejte na vedení církve. Tohle je diskusní fórum pro členy cíkve.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 23. 01. 2018 13:14
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

No mě to nepřekvapuje u řadových věřících, kteří často ničemu nerozumí a nemusí jí jen o evangelíky. Ale jestli nemá jasno kurátorka, tak to je na pováženou. A pokud je farář k tomu všemu tolerantní, pak je to přímo děsivé. Ale podobné téma už zde bylo řešeno u tématu smilstva, a to taky přímo ve staršovstvech a faráři to tolerují. ČCE je dávno odpadlá. Co víc k tomu říci.
Od: Anonym: Locika--- )
Kdy: 23. 01. 2018 19:12
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

ČCE je dávno odpadlá. Co víc k tomu říci.
'O tempora o mores' viz. současný prezident jako vzor morálky a úcty k druhým. Jaký pán, takový kmán, že zrovna Vy se pohoršujete?
Od: Anonym: René Habich <> ( ---.ipv4.broadband.iol.cz )
Kdy: 23. 01. 2018 22:20
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE

Děkuji za odpověď, zajímá mě v podstatě i názor dalších bratrů a sester na tyto otázky.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 23. 01. 2018 22:50
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE? Nedobrý.

Ještě znám jednoho bratra faráře z ČCE, je hodný a zbožný muž, ale jeho žena jede tak trochu na spiritismu a děti praktikují buddhismus. Jeho sboru to ani moc nevadí.
Kdybych já byl synodní senior, tak už bych nad jeho sborem vyhlásil interdikt.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 24. 01. 2018 09:41
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Jančo, můžete rozepsat, co o tom fakticky víte? Myslím fakticky. Co znamená "jede tak trochu na spiritismu", a co znamená "praktikují buddhismus". Vy se o to jen tak otíráte, chcete, aby to hodně znamenalo, abychom si o tom hodně mysleli, ale když to napíšete takto, neznamená to prozatím skoro nic.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 24. 01. 2018 17:10
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

S tím bratrem se znám, tak to vím. Chcete jméno a sbor? To na diskusním fóru zveřejňovat nemůžu přece.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 24. 01. 2018 17:19
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Ne, jméno znát nechci, to bych si říkal o pomluvu, kdybychom rozebírali někoho bez něj. Mně se tady jedná o věc. Co z toho, co je ve vašem obvinění, jste fakticky zažila?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 24. 01. 2018 17:56
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Jak zažila, já s nimi žádné seance neprovozovala.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 24. 01. 2018 18:01
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Takže jste zřejmě o něčem jen slyšela. Tím pádem jsou to pomluvy, pomlouváte církev. Navíc to tu říkáte jako kryptonym. Je to tedy dvojnásobně nevěrohodné. A nad tím se jako máme vážně zamýšlet?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 24. 01. 2018 18:06
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Napsala jsem, že se s bratrem farářem znám. Tak jaký doslech.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 24. 01. 2018 18:10
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Mě nezajímá ten farář. Vy jste psala o věcech, které prý dělají členové jeho rodiny. Těch věcí jste očitým svědkem?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 24. 01. 2018 18:52
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Není to žádné "tajemství" v tom sboru. Tedy ani pro mne. Píšu, co jistě vím.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 24. 01. 2018 21:39
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Takže se dělo co? Znovu se ptám, co se tedy fakticky dělo, když ona "jela trochu na spiritismu" a děti "praktikovaly buddhismus"?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 24. 01. 2018 22:09
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Ona se věnuje astrologii a oni meditují v pozici lotosového květu na farní zahradě. Například.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 25. 01. 2018 06:48
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Aha, tak podle mého - ale kdo já jsem, abych soudil druhé - je astrologie škodlivá sama o sobě, z principu. I když i tady se mohou ozvat hlasy, že i mnozí velcí křesťané minulosti byli astrologové. - A že někdo medituje, a jak při tom sedí, tak tímhle směrem mířily právě mé otázky, jestli pijete čaj, viz výše v tomto vlákně.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 25. 01. 2018 18:01
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Děkujeme panu faráři za odpovědi. Platón s Aristotelem se jistě vyžili a my blbější jsme se zase nic nedozvěděli.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 24. 01. 2018 18:27
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Dobře, vstoupím na tenký led. Je jóga nutně špatná? - A tady se dostávám k otázce silných a slabých ve víře (myslím to biblicky, slovo "slabý" zde nemyslím hanlivě). Když s nějakým křesťanem mluvím, a vím, že má s pochopením, že lze jógu chápat taky nenábožensky, problém, nebudu mu nic nutit. A když mi nějaký křesťan řekne, že mu některé prvky jögy pomáhají, budu s ním o tom mluvit, a neřeknu mu hned, že je odpadlík.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 24. 01. 2018 18:50
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Bratr Šobich uvažuje jako já. Jedna věc je, když nějakej obyčejnej evangelík si zajde "zacvičit". Být lektor ovšem vylučuje úvahu "nevědět, o čem jóga je". A já se ptám, jak se to slučuje s funkcí kurátorky (která by měla mít jasno, co je s křesťanstvím slučitelné).
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 24. 01. 2018 18:53
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Jančo, pijete čaj? A víte o čem je čaj? - Pokud pijete čaj, pak jste praktikující buddhista. Věděla jste to nebo ne?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 24. 01. 2018 19:33
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

To je hloupá odpověď. Nevím, zda má smysl dál debatovat. Jako teolog musíte mít za sebou nějaký exkurz do religionistiky a jestli jste se neučil jenom přiměřeně zápočtu za dva kredity, tak byste měl vědět, že jóga má své duchovní pozadí, které je pro křesťana nepřijatelné. Mluvit o jogínce jako o rozhodčím na hokeji je blbost.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 24. 01. 2018 19:45
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Pití čaje má také své duchovní pozadí. Prý ho vynalezl mnich Bódharma, aby déle vydržel po buddhisticku meditovat. Je pití čaje slučitelné s křesťanstvím?
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 24. 01. 2018 19:47
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Na blbou otázku blbá odpověď: Čaj nepiju, piju slivovicu. Jsem Bolek Polívka?
Od: Anonym: René Habich <> ( ---.ipv4.broadband.iol.cz )
Kdy: 24. 01. 2018 19:39
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Dík za odpověď… Také se pouštím na tenký led… Je mnoho jiných fyzioterapeutických cvičení, které jsou rovnocené… nabalují se na to lidé, kteří prostě nekončí v křesťanských sborech… je problém, že jistým směrem je odešle např. kurátorka sboru, která je známá spíše jako jogínka než křesťan, nemluvě o dalších návazných vztazích s lidmi opravdu z "jiných duchovních sfér"… což je podloženo mnohaletou zkušeností a znalostí "terénu", už jen obsah některých kurzů, těchto "duchovních bytostí" je zcela proti křesťanské věrouce …okolo sboru se pohybuje mnoho lidí, kteří cestovali Asií a jsou to přátelé, jen prostě netvrdí, že jsou evangelíci a já pevně věřím, že třeba jednou budou a poznají pravou víru… tito lidé třeba objektivně dokáží posoudit i kvalitu seancí, prodej homeopatik atd. je to divný způsob obživy kurátorky… Povolání k duchovní službě si prostě představuji jinak…
Bohužel diskusi jsem vedl jak s farářem, tak seniorem ČCE, jak jsem již psal spíše jsem byl z celou rodinou považován za fundamentalisty…, bavíme se dál, jen prostě nemohu být ve sboru…
Mám více přátel, kteří nejsou křesťany, dělají jogu, hlásí se k Budhismu…, mohu s nimi pobýt, mohou se mnou diskutovat, znám moji víru a není v tom problém, jsou hledající…no prostě jsem čekal něco jiného od kurátorky sboru…, faráře, seniora…
Víte učím hudbu a s dětmi prostě určité věci hrát nebudu, protože mají špatný duchovní náboj, do repertoáru zařazuji běžně duchovní skladby, teda mimo mnoho jiných směrů… ale vím, že žákům jistým stylem a možnostmi přibližuji víru křesťanskou. Někdy je zcela zbytečné zpívat mantry, když máme pěkné chvály…
Hezký večer,
bratr René Habich
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 24. 01. 2018 19:55
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Myslím, že vám rozumím. I sám se s takovými "duchovními" lidmi potkávám, a taky já se domnívám, že mnohé takové duchovno je protikřesťanské. Často jsou to eklektici, kteří si uplácají své vlastní duchovno, aby jim sedělo, z různých tradic. Vaši konkrétní zkušenost rozebrat lépe neumím, ty lidi osobně neznám. Jen jsem vás chtěl trochu navést k myšlence, že ne všechno, co se nazývá náboženstvím, musí náboženství být, a že se my pak musíme všeho, co z takových tradic pochází, stranit. Pavel (1Kor 8,č) řekne, že "bohové tohoto světa nic nejsou, je jen jediný Bůh".
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 24. 01. 2018 18:52
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Bratře René, přes net jsem si snadno dohledal vaše bydliště, váš sbor, vaší kurátorku, její stránky. To takto nejde, rozebírat tu někoho bez něj. Diskutovat něčí údajné přestupky a dopouštět se konkrétních jiných. Nechci, aby to vypadalo jako cenzura vašich názorů, chci abyste sám usoudil, že bude lepší ty konkrétní zmínky smazat.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 24. 01. 2018 19:39
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Já jsem si nehledal nic, nezajímá mě to. Mě zajímá váš názor jako faráře, zda je vhodné, aby předsedkyně staršovstva byla jogínka, aby si starší dal "kršňácké" jméno, aby rodina faráře inklinovala ke spiritismu či východním spiritualitám… Např. jak byste se k tomu postavil, kdyby to byl případ na vašem sboru?
Od: Anonym: René Habich <> ( ---.ipv4.broadband.iol.cz )
Kdy: 24. 01. 2018 20:07
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Nevystupoval jsem jako anonym, nechci řešit něčí přestupky jen poukázat na duchovní stav… Pokud chcete smažte vše… Mě zajímal Váš názor… Můj duchovní postoj je myslím v regionu znám, tudíž za zády nikoho nejednám…
Přeji hezký den a děkuji za čas věnovaný příspěvkům.
Bratr René Habich
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 24. 01. 2018 22:11
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Ale neděláte dobře, že píšete pod skutečnou identitou. Není to nezbytně nutné a může se vám to vymstít.
Od: Anonym: René Habich <> ( ---.ipv4.broadband.iol.cz )
Kdy: 24. 01. 2018 22:29
Předmět: Re: Jaký je pohled ČCE?

Myslel jsem, že když vyplnit jméno, tak nejde napsat jiné…, ale díky.
Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 25. 01. 2018 06:42
Předmět: (ne)diskuse

René, za sebe musím naopak napsat, že mi to, co jste psal, přišlo takové obyčejné lidské a opravdové. Při jednání s troly, jako je např. právě Janča, tento pocit nemám.
Od: Anonym: Martin Janča--- )
Kdy: 25. 01. 2018 18:03
Předmět: Re: (ne)diskuse

Ale srozumitelné odpovědi se stejně nedočkal.