Diskuze k článku: Přehlížené stáří

Nenaříkáme nad stárnutím církve zbytečně? Není jen problém v tom, že se příliš orientujeme na mladé a podbízíme se jim? Tolik stručně k obsahu článku, který vyšel v září t.r. v Evangelickém týdeníku. Vzbudil reakce, které z technických důvodů nemohou všechny vyjít tiskem. Právě zde prostor pro diskusi bude.

Téma: potřebujeme faráře (pro mládež)?

Od: Anonym: Jan Dorničák <> ( ---.113.broadband3.iol.cz )
Kdy: 26. 11. 2006 17:58
Předmět: potřebujeme faráře (pro mládež)?

Navigace: link | přehled | fórum
Pokoj vám!
při pročítání této mnohdy dost dramatické diskuze mne napadlo, jestli vlastně potřebujeme faráře vůbec. Ne pro mládež, či stářeš. Nemohl by být farář čestná funkce (něco jako ordinovaný presbyter) a věnovat se spolu se staršovstvem sboru ve svém volném čase, stejně, jako to dělám já a stovky jiných? Určitě bysme nějaké motivační výhody našli i tak. Např. služební byt, auto i k soukromému použití. Mnohdy by mohli být i společensky užitečnější.
Jan
Od: Anonym: Radim Žárský---.126.broadband6.iol.cz )
Kdy: 29. 11. 2006 21:34
Předmět: Re: potřebujeme faráře (pro mládež)?

docela se culím při čtení tohoto příspěvku. S ohledem na to, jak někteří faráři prakticky fungují a vykonávají své povolání, mohl by tento návrh mohl být i docela na místě… Jinak však, pokud najivně předpokládám a doufám, že každý farář efektivně koná (nebo bude konat) co má, je to návrh hodný smetení ze stolu. Došli bychom totiž nakonec k tomu, že vlastně učitel by mohl chodit po večerech zametat ulice, aby si na to učitelování vydělal a neždímal státní kasu nebo lékař by mohl fárat do dolu, aby za léčení nebral hříšné peníze… ..vždyť je to ptákovina…což?!
..není pan bratr tak trochu socialista?
Od: Anonym: Jan Dorničák <> ( ---.113.broadband3.iol.cz )
Kdy: 30. 11. 2006 20:42
Předmět: Re: potřebujeme faráře (pro mládež)?

.není pan bratr tak trochu socialista?
Kdepak, pravičák, jak řemen. Jak se vlastně na kvalitního člověka sluší.
PS:že jste se culil, jak krásně píšete, mne potěšilo, protože to pak splnilo 1/2 mého záměru
Od: Anonym: Radim Žárský---.126.broadband6.iol.cz )
Kdy: 30. 11. 2006 21:55
Předmět: Re: potřebujeme faráře (pro mládež)?

pak doufám návrh zdobrovolnit farářské povolání dobře chápu v podstatě jako výtku farářům, kteří si - abych tak řekl- své plnočasové zaměstnání nezaslouží (tj. mají socialistickou pracovní morálku…).
Kupředu pravá!
Od: Anonym: Jan Dorničák <> ( ---.113.broadband3.iol.cz )
Kdy: 02. 12. 2006 21:30
Předmět: Re: potřebujeme faráře (pro mládež)?

Milý bratře!
Omlouvám se, že jsem Vás uvedl v omyl a abych uvedl na pravou (levou) míru svou politickou orientaci, tak vězte, že jsem kryptofašistický židopunker a to už celých 65let…
Váš Jan, FS Jeseník
Od: Anonym: RAdimo---.static.adsl.vol.cz )
Kdy: 09. 12. 2006 10:42
Předmět: taky jsem krypto-všehochuť

diskuse na I-netu mají výhodu…můžeme diskutovat na dálku, ale nevýhodu…nemůžeme reagovat hned…v zárodku utnout špatné pochopení našich slov. Něco řekneme špatně…třeba použijeme slovo "vřed" a jiní se toho chopí a rozvinou do totální fantasmagorie. Jsem rád, že jsme se nakonec všichni domluvili a zdravím do Jeseníka!! bratr Radim
Od: Anonym: Jaroslav Coufal <> ( 88.103.111.--- )
Kdy: 01. 12. 2006 10:47
Předmět: Re: potřebujeme faráře (pro mládež)?

…kvalitního člověka? - zamyslete se, prosím, nad tím - kdo je "kvalitní člověk", a vůbec nad celou tou větou, kterou jste napsal. Jestli se dá nějak určovat "kvalita" člověka (vzpomeňme Hitlera…) jako nějakého výrobku…? Jestli snad souvisí s jeho levicovým nebo pravicovým zaměřením…?
A druhá věc: ono je moc lákavé si do někoho rýpnout. O.K. - rýpnul jste si do farářů - že pracují tak málo, takže by to mohli dělat po večerech. Fajn - potřebujeme tedy faráře? - A já se Vás ptám: potřebujeme pak tedy církev? Možná, že kdosi tak kvalitní jako vy, ji nepotřebuje… Ale jestli ano, pak si to zkuste jeden týden, měsíc, rok - farářovat jen tak po večerech. Možná, že vám dojde, že se to nedá stihnout ani v těch 8,5 pracovních hodinách (a že faráře nepotřebují lidi jenom v těch 8,5 pracovních hodinách).
Ale možná by Vám taky došlo, že ve chvíli, kdy přijdete z práce a chcete si odpočinout, tak máte tak akorát hodinku dvě, a přijdou lidi na biblickou hodinu - tak šup: ať to za něco stojí…
A možná jste machr, takže jste to zvládl. A pak jste se ještě do půlnoci připravil na příští den, kdy mají biblickou hodinu děti (to si ovšem budete muset vzít v práci náhradní volno - děti se totiž scházejí ve 14.00 - jindy se nesejdou společně). Vyřídil jste něco ze sborové administrativy (něco jste si nechal samozřejmě zase do svého civilního zaměstnání - na úřad nemůžete volat večer). Ještě byste večer mohl lehce promyslet, o čem budete kázat v neděli. Protože nemáte čas nikoho navštívit osobně, tak zkusíte být se svými lidmi v kontaktu aspoň telefonicky …pár z nich se netvářilo nadšeně, že je taháte od fotbalu, některé že budíte. Proč byli asi tak málo sdílní…? Už po několik dní (vlastně večerů) Vás možná trápí, jestli budete letos o vánocích mít dost dovolené nebo neplaceného volna (spoustu dovolené totiž padlo při přípravě letního tábora a na tábor samotný), jestli secvičíte s dětmi nějaké vystoupení. Jaké? Volba staršovstva bude sice až začátkem roku, ale už teď byste měl napsat sborový dopis, a požádat v něm lidi, aby podávali návrhy na kandidátku. Také už Vás několik večerů trápí to, že v sousedním sboru budou možná brzy bez faráře - a vy ten sbor pak budete administrovat (po večerech samozřejmě). Pak už těch večerů v týdnu zbyde opravdu povážlivě málo… Také je zvykem ve Vašem sboru, že se posílá vánoční sborový dopis - už byste ho také měl začít psát. Snad zítra večer…
Tak - a to máme takové minimum, co by bylo potřeba udělat, aby to fungovalo aspoň na první pohled.
Unaven úléháte ke spánku a za pár hodin vstáváte zase do práce. Dejme tomu, že jste machr - a ty děti to na Vás zítra nepoznají. Možná jste opravdu machr - a nepoznají to na Vás po měsíci… po roce… Ovšem jak dlouho bude trvat Vaší ženě a Vašim dětem, než vysloví svoji oprávněnou nespokojenost nad tím, že se s nimi nemáte čas chvilku pobavit (natož o víkendu něco podniknout)? Bodejď by ano, když pracujete od časného rána, a končíte práci pozdě v noci nebo nad ránem…
Možná, že kdybyste si to takhle zkusil, přestal byste se culit, a raděj byste zašel za svým farářem zeptat se ho, jesli něco nemůžete udělat pro VAŠE společenství sboru. Jestli náhodou on ten Váš pan farář (placený profík) od Vás neočekává nějakou spolupráci - právě proto, aby to nefungovalo jen na první pohled…? Hmm?
Zdravím Jaroslav Coufal
Od: Anonym: Jan Dorničák <> ( ---.113.broadband3.iol.cz )
Kdy: 02. 12. 2006 21:27
Předmět: Re: potřebujeme faráře (pro mládež)?

Milý bratře! (doufám, že Vás mé oslovení neuráží)
Nezlobte se na mne za můj příspěvek. Jako většina příspěvků v internetových diskuzích si žil svým životem a jeho život se vyvinul jinak, než jsem si představoval. Jak (snad) správně pochopil bratr Žárský, jednalo se o malé rýpnutí směrem k "soudruhům", ale také jako prvotní ( a druhotná a …) reakce na celou tuto diskuzi. Šlo hlavně o provokaci, plnou ironie mému věku a smýšlení vlastní (usměvavý ksicht).
Přiznávám se plně a bez mučení, že si práce farářů (těch, co znám osobně) vážím a jsem rád, že mi je Pán dal do cesty. A také abych se přiznal ještě víc si vážím práce jejich manželek (což snad pochopíte).
K Vašemu mailu mne napadá spousta věcí, pár jich zkusím bodově, třeba Vás něco osloví. -mám právo změnit zaměstnání -nejsem nenahraditelný -mám právo odělit soukromý život od zaměstnání -má práce může být službou -mám právo na supervizi (to si přidávám opět pro poškádlení)
Mějte se krásně a hledejte v lidech to lepší, i když je to těžké. (Jsou hrozně nevděční a pořád něco chtějí)
Váš bratr Jan
Od: Anonym: Jaroslav Coufal <> ( 88.103.111.--- )
Kdy: 02. 12. 2006 22:35
Předmět: Re: potřebujeme faráře (pro mládež)?

Milý bratře - Vaše oslovení přece nemůže urazit… :-)
Nezlobím se na Vás ani v nejmenším. S tím Vaším předposledním odstavcem a s otázkami v něm nastolenými - se plně stotožňuju. Na všechno odpovídám: Ano! (i bez škádlení) :-)
Zdraví Vás Váš bratr Jaroslav