Systematické otázky


Odpověď na příspěvek: Re: teolog agnostikem

Od: Kazatel ČCE Aleš Wrana <>
Kdy: 14. 08. 2017 14:42
Předmět: Re: teolog agnostikem

Asi bych se měl urazit, když tak po mně metáte urážkami, ale spíše se vám povedlo mě zaujmout. Nevěřil bych, že mohou takto ožít některé prastaré hereze. Např. jestli chcete tvrdit, že bytostná jednota Ježíše s Bohem Otcem byla i za Ježíšova pozemského působení, pak z toho plyne i důsledek, že na kříží trpí a umírá i Bůh Otec, a jsme u "patropasianismu", odsouzeného už v počátcích křesťanství. Teologie se s ním vyrovnala učením, že jednota Otce se Synem byla preexistentní a platí pro Ježíše vzkříšeného, ale že za svého pozemského života se Ježíš některých svých božských vlastností vzdal, např. právě i vševědoucnosti. - Používám teď v těchto větách myšlenek, které se všedně v církvi nepoužívají, ale jejich obsah zná i ten, kdo čte evangelium laicky. Ježíš se k Bohu Otci modlí, s krvavým potem, a jak opakuji, nakonec ani neví, k čemu povede to, že na kříži umírá: "Bože můj, proč jsi mne opustil?" O jednotu s Bohem usiluje, modlitbou a poslušností, ale jinak je tady bytostně člověkem, ne Bohem.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód