Systematické otázky


Odpověď na příspěvek: Kniha Rút

Od: Anonym: Tomáš Pavelka <> ( ---.185.broadband4.iol.cz )
Kdy: 02. 03. 2006 14:33
Předmět: Kniha Rút

Taky pusinku, mazlíku. A teď něco pro dospělé, zabrousíme do vod biblické erotiky.
Ale vážně. Když už jsme se dotkli (ba já se o ní přímo otřel) lásky: Hodně inspirativní, až mysticky, je pro mě v tomhle ohledu kniha Rút. Pořád se tam točí to slovo ZASTÁNCE (možno říct i mstitel), goel. Pomalu začínám chápat, proč Židé považují Ketuvím za mystické, dospělé čtivo, plné tajemství. Je to šifra, šifra, která blíže vysvětluje ono "Bůh je láska", která vysvětluje, co je láska (i když to vlastně nejde, proto je to také příběh, který neodhaluje, ale vlastně zakrývá.) Ale posuďte sami:
Boáz se najedl, napil a byl dobré mysli. Pak si šel lehnout na kraj hromady obilí. Ona se přikradla, odkryla mu plásť v nohách a lehla si. O půlnoci se ten muž vyděsil, trhl sebou a vidí - v nohách mu leží žena.Otázal se: "Kdo jsi?" Odpověděla: "Jsem Rút, tvá služebnice. Rozprostři nad svou služebnici křídlo svého pláště, vždyť jsi zastánce." Nato jí řekl: " Požehnaná buď od Hospodina, má dcero. Projevila jsi teď větší oddanost než dříve, že nechodíš za mládenci, ani nuznými ani bohatýmí. Rut 2,7-11

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód