Systematické otázky


Odpověď na příspěvek: Re: Prvotní hřích a Kristus

Od: Uživatel Evangnetu Jan Dospiva <>
Kdy: 28. 03. 2010 20:42
Předmět: Re: Prvotní hřích a Kristus

A ještě mi dovolte citovat C. S. Lewise z knihy K jádru křesťanství:
"Svobodně však připouštím, že skutečné křesťanství (narozdíl od křesťanství pančovaného) se přibližuje dualismu mnohem více, než si lidé myslí. Když jsem poprvé četl Nový zákon vážně, překvapilo mne kromě jiného, jak mnoho se tam mluví o temné mocnosti všehomíra - o mocném a zlém duchu, který byl považován za sílu stojící za smrtí a nemocí, ba i za hříchem. Rozdíl tkví v tom, že křesťanství soudí, že tato temná mocnost byla stvořena Bohem jako dobrá a pokazila se až potom. Křesťanství je s dualismem zajedno, že tento vesmír je místem války. Nedomnívá se nicméně, že je to válka mezi dvěma nezávislými silami. Domnívá se, že je to válka občanská, povstání a my že nyní přebýváme v části světa obsazené vzbouřencem.
Území obsazené nepřítelem - to je tento svět. Křesťanství je příběhem o výsadku spravedlivého krále, dalo by se říci krále v přestrojení, který nás vyzývá k účasti na velké sabotážní kampani. Když jdete do kostela, ve skutečnosti nasloucháte tajnému rozhlasovému vysílání svých přátel: proto se nepřítel tolik snaží, aby nám v tom zabránil, a hraje na naši ješitnost a lenivost a intelektuální snobství."

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód