Systematické otázky


Odpověď na příspěvek: Re: Prvotní hřích trochu jinak

Od: Anonym: Jiří Deštenský <> ( ---.karneval.cz )
Kdy: 27. 05. 2008 13:15
Předmět: Re: Prvotní hřích trochu jinak

Vážený anonyme,
opakovaně mě přesvědčujete, že vaše víra je postavena pouze na přejatých slovech, lépe řečeno dogmatech, náboženské teorii, ale pokud dojde na konfrontaci s praxí, okamžitě se ocitáte mimo. Jak si vůbec můžete dovolit, jako praktikující křesťan (jste-li jím) napsat - poslední vzkaz, diskuze uzavřena. Nikdo vás nemůže samozřejmě nutit, abyste se mnou vedl jakékoli rozhovory, ale není náhodou v bibli, v té bibli, na kterou se neustále odvoláváte, napsáno, že láska je trpělivá? Neměl byste jako křesťan být jako jeden z prvních připraven k toleranci, k umírněnosti atd. atd.? Prozatím mě přesvědčujete o opaku. Vehementně zde prosazujete pouze svojí pravdu a vůbec neberete v úvahu fakt, že v dnešním světě už to není zase až tak jednoduché prosazovat pouze jeden názor jako ten jediný správný. Vaše názory jsou postavené na dogmatech a jsou to právě ta dogmata, která mnohým lidem zavírají k tradičním náboženstvím, jakým je křesťanství, dveře. Velice rád si s vámi podebatuji, ale ne tím způsobem, že povedete svůj monolog způsobem, že zde budete uvádět nekonečné citace z bible. Mluvte vlastními slovy, vysvětlujte, zdůvodňujte, promýšlejte alternativní pohledy, výklady, ale nechtějte na mě, abych odkýval bez zapojení vlastního rozumu vše, co zde uveřejníte. To, co zde uveřejňuji já, si také nečiní nárok na to, aby to někdo bez výhrad přijímal. Naopak, má to vyvolat diskuzi. Zdůrazňuji diskuzi, ne uveřejňování sáhodlouhých výňatků z bible. Podívejte se např. na jeden základní fakt. Co vás opravňuje říkat druhým nějaké definice a výklady víry? Víra je přece tak svrchované osobní a intimní záležitost, že nikdo, ani ten nejštudovanější farář nemůže vědět, co se děje v nitru každého z nás. Jak každý z nás prožívá tu svojí víru. A říkat proto ostatním jak, čemu, podle čeho má věřit atd. se rovná tomu, dělat z lidí bezduché, poslušné loutky. Když se podíváte do minulosti a budete-li schopen posuzovat křesťanství objektivně, nemůžete popřít, že se do své podoby jak ho známe dodnes, zformovalo jako mocenská, politická struktura. Zrod křesťanství nebyla přece vůbec jednoznačná záležitost, existovalo mnoho proudů, více názorů na osobu Ježíše, ale časem zvítězil proud, který prokázal nejlepší stupeň organizovanosti, který mu umožnil potlačit ostatní proudy a ostatně je pronásledoval a potlačoval po celou historii po kterou mělo oficiální křesťanství politickou sílu. Už toto postačí, aby člověk pochyboval o neomylnosti biblické zvěsti jak ji prezentuje církev. A jsme u jedné velice důležité věci a sice: Pokud je jakákoliv forma náboženství postavena na principech, které jí umožňují zneužít proklamovanou víru proti lidem, tak je to forma resp. náboženství špatné. A proto zde opakovaně tvrdím, že křesťanství jako instituce je špatné. Stále totiž v sobě má latentní a mnohdy i viditelný potenciál pro zneužití. Už jenom to, že názor na existenci Boha je definován nezpochybnitelnými dogmaty, vylučuje jakýkoli svobodný názor jednotlivců, byť by byl projevem jejich poctivého, upřímného ale odlišného prožívání víry jako takové. Já osobně si např. nepřeji, aby za mne kdokoli umíral. Plně se hlásím k osobní zodpovědnosti za svůj život i veškeré skutky. A proto prosazuji osobní víru v její svrchované podobě. Víru svobodnou, nezávislou, tolerantní. Ježíš v ní hraje svojí roli - jeho etika, ne jeho oběť, ale stejně tak v ní hraje roli Konfucius, japonská poezie, mayská kultura…a nad tím vším nedefinovatelný řád vesmíru, nejvyšší Moudrost, která se nedá uplatit či ovlivnit ani pravidelných chozením do kostelů, ani křtem, ani prosebnými modlitbami, ani respektem k svatým textům či příslušností k té či oné náboženské organizaci. Nedovoluji si ve své malosti pozemského červa domýšlet co bude jak bude až bude. To dělají pouze ti, kteří si přisvojují právo druhým říkat co mají dělat, aby je Bůh nezatratil. Udělejte si paralelu - kdo říká ostatním co mají dělat aby…neplatili pokutu, nedostali se do kriminálu? Co musí dělat aby mohli toto a toto. Mocní tohoto světa. Jenomže já nechci, aby mi někdo říkal jak má moje víra vypadat. Cítim se být v této věci naprosto svobodný a nezávislý. Zdraví vás Jiří Deštenský

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód