Systematické otázky


Odpověď na příspěvek: Re: Vztah člena sboru k vedení své církve.

Od: Anonym: pepa <> ( 213.29.120.--- )
Kdy: 15. 05. 2008 14:33
Předmět: Re: Vztah člena sboru k vedení své církve.

takže abych vlastně vysvětlil, co jsem chtěl říct
V úvodním příspěvku tohoto vlákna pan Anonymus vyjádřil názor, že ekumena je zradou reformace, že vede jen k zastřešování nebiblických zvěstí ŘKC a vysvětlil, v čem se katolíci mýlí, na názor, že se katolíci mýlí, má samozřejmě právo a u protestantů to je normální, za normální však nepovažuji, pokud tento názor prezentuje jako nespochybnitelnou a empiricky dokázanou pravdu
Jelikož mi styl jeho argumentace strašně připomínal katolické lefevbristy, tak jsem upozornil, že oni také nesouhlasí s ekumenou z týchž důvodů, i když katolíci nechtějí evangelíky pustit k sobě k VP, že jsou také schopni ze sebe vysoukat jedinou možnou katolickou pravdu, podpořit ji biblickými výroky a vyčíst ostatním všechno možné, jestliže jsem se zmínil o pravoslaví, pak jen proto, že oni také mohou katolíkům i protestantům vyčítat leccos (slyšel jsem o skupině mnichů na hoře Athos, která začala útočit na ostatní mnichy a spílá za ekumenu patriarchovi místní pravoslavné církve, že vydává jedinou správnou církev všanc antikristovi z Říma, opevnili se v klášteře a jsou za svou jedinou pravdu schopni se zbraní v ruce bojovat do posledního muže), a o problému filoque jsem se zmínil, protože by to vyčítali katolíkům i protestantům, jinak by samozřejmě oběma stranám vyčítali leccos, ale do problému Boží trojice jsem se vůbec nepouštěl, stejně tak by na sebe mohli nevražit luteráni a helvéti a vlastně kdokoli
Těmi počty jsem jenom naznačoval, že v tomhle oboru se těžko hledá empiricky dokazatelná pravda, na rozdíl od matematiky, opravdu jsem nesečítal Boží osoby, výklad bible je věcí osobního náhledu a dokázat druhému, že se mýlí, je prakticky nemožné, zvlášť když svou teologii pečlivě formuloval spoustu let
Proto je nebezpečné vystupovat z pozice jediné možné pravdy, taky bych to nečekal u příslušníka církve, která byla u nás dlouho tvrdě potlačována z důvodu, že si kdosi myslel, že má patent na pravdu a potlačování protestantismu viděl jako dobrý skutek, kterým mnohé zachrání od bludů a věčného zatracení
Co by se stalo, kdyby na Bílé Hoře vyhráli protestanti? A stačilo jenom řádně platit své vojsko
Potlačovali by se katolíci, následně jednotlivé protestantské konfese mezi sebou, protože by si zas někdo rezervoval patent na pravdu?

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód