Systematické otázky


Odpověď na příspěvek: Re: Opravdu živá víra?

Od: Anonym: Jiří Deštenský <> ( ---.karneval.cz )
Kdy: 25. 03. 2008 20:25
Předmět: Re: Opravdu živá víra?

Děkuji za velice otevřený a věcný příspěvek. Jak jsem vyrozumněl, pohybuješ se v církvi v kruzích, kam běžní členové sborů nepřijdou a zákulisí církevní instituce jim v podstatě zůstává víceméně neznámé. Trochu mám dojem, jestli institucionální problematika v církvi nemá větší prostor pro své vyjádření, než by mohlo být nezbytně nutné. Nejsem tak úplně srozumněn s tím, že křesťanské společenství je bez instituce nemožné. Řešením by přece mohly být samosprávné sbory. Není problém provozovat náboženství, když jeho existenci spolugarantuje stát. Ale prokázat odshora i odzdola, že tato víra je životaschopná i bez státních dotací, to už chce víc než odvahu. A musím na tomto místě připomenout název tématu - "Opravdu živá víra?" Kolik dnešních členů by bylo v zájmu své víry rozdělit se sborem o svůj majetek, aby mohl dále existovat? Nezažil jsem nikdy situaci, že by se sbor nebo staršovstvo zabývalo otázkami jestli někdo ve sboru netrpí nouzí, navrhoval jsem např. sborovou adopci a podporu dětí ve třetím světě - výsledek nula, zájem o dětský domov, který je v místě sboru - výsledek nula, mohl bych uvést ještě pár podobných případů, bezdomovce, ekumenické setkávání… výsledek byl vždy stejný. Jaký jsem dobou nabyl dojem ze stylu sborového křesťanského života? Jednou týdně se přijít pomodlit do kostela, připomenout Pánu Bohu, že tu stále jsem, že chodím každou neděli na bohoslužbu. Mimonedělní život táhne několik jednotlivců. Neumím si vážně představit, že sbor, který jsem poznal, bude schopen existovat dál v nových ekonomických podmínkách, zejména přetrvají-li veškeré povinnosti vůči církvi. Takže znovu se migfdnowf dere do úst otázka, kterou jsem již vyslovil: "Co je současná církev schopna modernímu člověku nabídnout, aby získala prestiž, uznání a ochotu svých členů obětovat věci víry vše co je třeba?" Podle mého soudu, se dá křesťanství praktikovat bez všech podpůrných atributů, které poskytuje současná církev.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód