Otázky zvenčí

Co jste kdy chtěli vědět o křesťanství a evangelících a báli jste se zeptat...

Odpověď na příspěvek: Re: Předpověděl Izajáš Ježíše?

Od: Kazatel ČCE Roman Mazur <>
Kdy: 10. 08. 2011 20:09
Předmět: Re: Předpověděl Izajáš Ježíše?

Tomáš Lachtan napsal(a):
Nezapomínejme, že  křesťanství je dogmatické náboženství, kde není prostor pro jakékoli osobní  dotváření či domýšlení.
Jestliže závěrem  připouštíš, že – Při tom je všem zainteresovaným jasné, že nejde o  JEDINÝ možný způsob výkladu, ale pro protestantskou cestu víry nejvíce  přiměřený…, pak si dovolím na základě tvých slov tvrdit, že se vším co  čteme v bibli lze kouzlit jak je komu libo.
Děkuji za upřímnou a věcnou odpověď.
Vybral jsem dvě Tvé citace, kde se hezky ukazuje, proč se tady s Tebou nikdo nemůže domluvit. Vycházíš totiž z předpokladů, které zde skoro nikdo jiný nesdílí:
1. Křesťanské náboženství není primárně dogmatickým náboženstvím, ale životní duchovní cestou. Přečti si, prosím, někdy o Ježíšovi přímo z evangelií, jak moc byl či nebyl dogmatický. Dogma se (nutně) přidala k církvi cestou dějinami, ale nebyla ani nejsou tím klíčovým v křesťanství. Svou náboženskou konverzi ke křesťanství (ze zcela nevěřícího prostředí) jsem např. ani já neprožil zvážením a přijetím dogmatu, ale po určité zkušenosti…
2. K biblickým textům (ani k žádným jiným alespoň trochu inspirujícím) neexistuje nikdy jediný možný výklad. To není výmysl z křesťanského prostředí, to je zjištění všech alespoň trochu poučených současných proudů teologie a filosofie a sociologie…

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód