Krize/Vize ČCE

Otevřená diskuze - jakýsi evangelický think tank, který se pokusí dlouhodobě a systematicky zaobírat situací ČCE.

Odpověď na příspěvek: Re: plat faráře

Od: Uživatel Evangnetu Tomáš Němec <>
Kdy: 16. 11. 2010 20:09
Předmět: Re: plat faráře

Měl jsem na mysli většinu ostatních profesí. Jak to funguje třeba v Anglii, to opravdu netuším. Jen si vzpomínám, že na jiném místě evangnetu jsem četl o tom, jak byl nějaký anglický pastor při kázání umlčen bohatým členem. Byla to asi jiná církev, nebo mají bohatí a nadutí vliv i v případě zdánlivé finanční nezávislosti faráře na sboru. Copak dnes bohaté a štědré nepotřebujete, třeba na plnění personálního fondu? To už dnes kážete evangelium podle toho, jak se vlivným přispěvatelům líbí? Doufám a věřím, že ne. Proč máte Vy faráři pořád takové pochybnosti o síle své osobnosti? Pokud se podobným tlakům neumíte ubránit, nemáte na svém místě co pohledávat už nyní. Navíc jsem nikde nenapsal, že by farář měl být za současné situace placen pouze sborem. Naopak. Je třeba vybojovat na státu důstojný základ farářovi mzdy, se kterým nebude živořit ani bez přispění sboru a který nechť mu je i nadále vyplácen klidně odněkud z ústředí. Předmětem smlouvy mezi sborem a farářem jsem měl na mysli zohlednění různých nároků nad rámec obecně stanovených povinností, ale i požitků. Soudě z reakcí Vašich kolegů, nejsou všichni s rovnostářstvím smířeni. Mně osobně je to fakt celkem jedno.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód