Krize/Vize ČCE

Otevřená diskuze - jakýsi evangelický think tank, který se pokusí dlouhodobě a systematicky zaobírat situací ČCE.

Odpověď na příspěvek: Re: plat faráře

Od: Kazatel ČCE Jaroslav Pechar <>
Kdy: 15. 11. 2010 10:45
Předmět: Re: plat faráře

Ahoj Romane. Nu, připadá mi to nepoměrně složitější. Předně je třeba dát za pravdu Tomášovi Němcovi v jedné věci – naše církev rozhodně není z těch, která by v jednání se státem ve věci nedůstojných farářských platů tlačila na pilu. Hanba jí. Za velkou škodu považuji, že neprošly mé několikaleté návrhy na to začít konečně „prudit“ formou cesťáků, které by každý kazatel poslal na účtárnu MKČR k proplacení (protože stát se k nim výslovně zavazuje - 218/1949 Sb. § 4: Duchovní, kteří mají nárok na osobní požitky, mají též nárok na náhradu cestovních, stěhovacích a jiných výloh podle obecných předpisů.) Pokud vím, tak to jednou udělal Synod, ale jak to dopadlo, netuším. Kdyby dostalo MKČR každé pondělí 3000 cesťáků za cesty duchovních na bohoslužby, byla by to směšná částka, ale otravné papírování. A třeba by se ledy pohnuly. Přinejmenším by se ukázalo, že míč je na jejich straně. Oni neplní své povinnosti a my držíme hubu a krok a taháme to z lidí. K liberalizaci – ty rozdíly v platech jdou v řádech do tisíců měsíčně – hlavně bydlení a kolik musí dát farář sám na Personální fond (jaká logická i daňová absurdita!!!). Fajn, já to ukočíroval. Založili jsme místní YMCA, psal jsem granty jak pošuk, takže veškeré věci okolo počítače a kopírování platila YMCA. Vánoční hra, velikonoční hra – náklady YMCA, výnosy do sbírky, která se nechala v kostele. Sklep a zahradu si pronajala YMCA od církve. Jenž to neuděláš všude a zas tak jednoduché to není. Na tradičních sborech je zvykem faráři něco dát za svatbu, pohřeb, jinde dá dost práce přesvědčit je, aby dali aspoň „na kostel“. Ty cesťáky – najezdil jsem za rok 20 tisíc kilometrů. Pak je rozdíl, jestli za kilometr dostaneš 3 koruny nebo 5. A nebo Ti starší vynadají, že máš jezdit na kole a v zimě na lyžích – nepotřeboval bys 10 tisíc na zimní gumy. A to bydlení: předně platíš, jen se tomu nesmí říkat nájemné. Každý platí nejméně 10% svého platu jako příspěvek na bydlení a zbytek reálné ceny započteš do daní jako nepeněžní příjem za bydlení. Jasně, že je to méně, než plné nájemné. Má to základní vadu na kráse, že bych si zrovna takový byt třeba nevybral. Barák z 19. století, nevytopitelnou faru bez jakékoliv izolace s 3,5 metrovými stropy a kotlem na uhlí, k tomu hektarová zahrada. V deseti pokojích se hledá farář s manželkou… S bydlením pak souvisí bolest farářů kolem 50 let – začínají stavět baráky. Viděl jsem takových dost, co si na tom zmařili záda… Dochází jim, že sami v nejhorším půjdou do důchoďáku, ale dětem nic nenechají, protože ušetřit z farářských platů tak, aby člověk zajistil bydlení vlastním dětem není sranda.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód