Krize/Vize ČCE

Otevřená diskuze - jakýsi evangelický think tank, který se pokusí dlouhodobě a systematicky zaobírat situací ČCE.

Odpověď na příspěvek: Re: plat faráře

Od: Kazatel ČCE Jaroslav Pechar <>
Kdy: 13. 11. 2010 11:42
Předmět: Re: plat faráře

Diskusí o liberalizaci personálního fondu jsem se aktivně účastnil a jako synodál byl jeho horlivým propagátorem. V této diskusi zazněl názor (z úst laika), že farář, který neumí vybrat peníze na PF, by měl být krácen na mzdě. Tento návrh byl skutečně rozhodným hlasem farářů odmítnut s argumentem, že statutárním zástupcem sboru jsou rovným poměrem váhy hlasu farář a kurátor a pokud nebude zároveň poslán exekutor na majetek kurátora, je tento návrh proti presbyterně synodnímu zřízení. Liberalizace pak byla zamítnuta s argumentem "nebyla dostatečně zvážena všechna rizika" a v druhém roce, kdy byly přidány studie možných dopadů, byla zamítnuta se stejným argumentem. Na další synod už tento návrh nešel. Pravidelně se na synodu objevují návrhy na zrušení odvodu do PF a jsou prakticky jednomyslně odmítnuty. Výsledkem je pokračující skrytá liberalizace. Mohu velmi snadno posoudit, protože jsem 13 let působil na velmi chudém sboru a nyní jsem na sboru relativně bohatém. Bohatší sbory svému kazateli platí cestné podle zákona a chudé 3-4 koruny za kilometr. Někde má kazatel sborový počítač, jinde kázání, scénáře na Vánoční hru či sborové dopisy tiskne za své. Obdobně je to s telefonem. Široké rozpětí je v částce, kterou kazatel platí za bydlení a tak dále. Proti liberalizaci se postavila řada laiků z malých sborů s tím, že už nikdy neseženou faráře, protože za 11.690,- hrubého (http://www.mpsv.cz/files/clanky/7066/NV_132_2009.pdf - od 1.1.2011 ještě o 10% dolů)jim tam asi nikdo nepůjde, zvláště s vizí, že mimo standardních 10% platu na bydlení se očekává, že si zaplatí spotřebované energie, bude mít vlastní auto (povinné ručení, zimní pneumatiky…), počítač s tiskárnou, mobil… S manželkou na mateřské (8-10 tisíc, http://finexpert.e15.cz/materska-v-roce-2010_1) bych za takových podmínek opravdu zaváhal, jestli je zodpovědné toto místo přijmout.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód