Krize/Vize ČCE

Otevřená diskuze - jakýsi evangelický think tank, který se pokusí dlouhodobě a systematicky zaobírat situací ČCE.

Odpověď na příspěvek: bohoslužby

Od: Anonym: Tomáš Molnár <> ( ---.87.broadband5.iol.cz )
Kdy: 15. 04. 2010 16:30
Předmět: bohoslužby

Nevím, na co reagujete, bratří? To vám stačí jméno Kalvín či přídavné jméno "kalvinský", abyste viděli rudě? Luther, a velmi si jej vážím a konstatuji s potěšením, že vnitřně naše církev v mnohém Luthera a jeho důrazy následuje více, než lecjakou Kalvínovu právnickou strohost, nemíní noc jiného při významu večeře Páně. Jestliže to Kalvín takto nazve, pak proto, že svého učitele Luthera takto chápe. Takže "au" křičím já a je mi to líto.
Debata mezi Lutherem a Kalvínem a lutherány a kalvinisty se děje o přítomnosti Kristově ve VP, a pro mne osobně je poněkud povrchní. Vnímám jako pravdivá mnohá vyjádření - včetně vyjádření Zwingliho o "přísaze na prapor". Nevylučují se mi navzájem, ačkoli jsem, chcete-li, z rodu kalvinistů.
A snad jsem Boží a Kristovu přítomnost - či alespoň její očekávání, její nutnost při celých bohoslužbách, dosti jasně zdůrazňoval, než abyste mne takhle poněkud nedovtipně atakovali.
Nazdar! TM

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód