Odpověď na příspěvek: Re: Duchovní zneužívání

Od: Anonym: Jiří Polák <> ( ---.108.broadband7.iol.cz )
Kdy: 04. 01. 2021 18:59
Předmět: Re: Duchovní zneužívání

Marta napsal(a):
 První osobu množného čísla nerozporuji, také uvádím v mém přirovnání. Prostě  mi to jenom vyznělo: Přestaňme se hádat v povýšenosti svých egocentrismů a  pojďme společně následovat egocentrizmus můj. Možná to tak míněno nebylo.
To Vaše "nakrmit psa" byl velmi dobrý příklad! Skutečně- pracujeme na nutných úkolech, pracech, posláních. Mají jasný, vytyčený cíl. Tohle se týká i křesťanského života a bohoslužebných činností, tam je hlavním cílem naše spása.S tou přímo souvisí pokání a pokyn jít duchovně "na kolena". Máte naprostou pravdu v tom, že i tyto činnosti od krmení psů, přes domácí úkoly až ke křesťanskému životu lze dělat velmi manipulativně. Na druhou stranu dobře víme, co obecně Boží vůlí je- například činit pokání a přestat žabomyší války- to je Boží vůlí zaručeně, lhostejno jestli to řekne farář z kazatelny, Polák na fóru, nebo Babiš jako populistické gesto. Jsem teď dost v kontaktu s SJ, tak si dobře uvědomuji jak lze velmi promyšleně držet v zajetí velmi silné manipulace celou skupinu, která bezmezně věří, že je jediná správná. To je opravdu hrozné, nicméně nám a v ČCE obzvlášť hrozí spíš opak- každý druhý malým "papežíkem" často pochybujíc o základních věroučných dogmatech. Takže trochu se semknout (ne více a ne dále než káže zdravé učení!!) by nám vůbec neškodilo. Druhou rovinou je skutečně ta ZÁCHRANA člověka. Pokud mně někdo zmanipuluje abych se chytil záchranného lana poté, co jsem se převrátil s lodí v jezu, budu mu později jen a jen vděčen přestože jsem si původně naivně myslel, že to zvládnu…

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód