Ekuména

Diskuze o vztahu k jiným církvím a náboženským společnostem, ekumenické záležitosti apod.

Odpověď na příspěvek: Re: Proč čteme ve sborech na Zelený čtvrtek pašije? Kdy končí Velikonoce?

Od: Uživatel Evangnetu Jan Kirschner <>
Kdy: 20. 04. 2012 14:52
Předmět: Re: Proč čteme ve sborech na Zelený čtvrtek pašije? Kdy končí Velikonoce?

Ahoj Aleši, zdravím tě a vzpomínám na nocleh u Vás na ostravské faře i na atmosféru barů ve Stodolní:-)
Zajímalo by mě, jaké "staré doby" má na mysli agenda, když uvádíš, že se četli pašije v ten a ten den. Mě se zdá jasně daná biblická tradice - stolování Ježiše s učedníky (tedy příležitost slavit ustanovení večeře Páně na Zelený čtvrtek - následně na Velký pátek - na den utrpení Páně číst příběh o utrpení Páně -pašije a třeba ani neslavit večeři Páně.
To mě také docela zajímá, proč je večeře Páně pro evangelíky tak podstatná na Velký pátek a máme i pojem pro jednoroční účastníky bohoslužeb -"velkopátečníci"
Je to třeba odkaz na Lutherovu teologii kříže?, důraz na jedinečnost vykupitelské smrti Ježíše Krista? Nebo jde jen o tradici ovlivněnou historickým vývojem apod?. Pro mě to je zrovna den, kdy by VP být nemusela.
Velikoční má být každá neděle, to souhlasím s panem Ondřejem a proto třeba večeři Páně každou neděli, alespoň v liturgicky slavnostních obdobích (Vánoční, velikonoční, ale i třeba adventní nebo postní)

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód