Aktuálně v ČCE

Co hýbe s ČCE...

Odpověď na příspěvek: Re: homosexualita v ČCE

Od: Anonym: David Meyer---.unet.cz )
Kdy: 25. 09. 2014 12:49
Předmět: Re: homosexualita v ČCE

Pane Tefr mne těší, že se označujete jako ateista, neboť se nemusím v diskusi s vámi kontrolovat, abych se nedotkl vaší případné náboženské přecitlivělosti. Na druhou stranu jak již slovo samo a-teista říká může se u vás vyskytovat tatáž situace ve zcela opačné situaci, proto bych vás rád ujistil, že to co zde píši nejsou žádná dogmata, ale pouze moje osobní pohledy a úvahy. Jsem křesťan, ale již mnoho let se snažím vyrovnat se s různými kostlivci, které na mne vykukují z mé vlastní víry. Pokud Vám to nějak přispěje k vaší cestě budu rád. Bible je pro o tom, že žádnou bibli vlastně nemáme. Všechny uspořádané biblické texty jsou v podstatě jen komentáře ( a dokonce komentáře komentářů) k něčemu, co v podstatě ani žádnou ucelenou formu nikdy nemělo. Je to takový patchwork z nouze ctnost, často tvořený ve spěchu a zoufalství. Tím se bible liší od Koránu třeba, který v podstatě sepsal jediný člověk a je to vlastně něco jako interentový blog. V židokřesťanském náboženství spolu vzájemně koexistují často naprosto rozporuplné pohledy a tradice a to platí i o bibli. K různým knihám existují různé verze. Zjevný je pro mne v bibli pouze jeden motiv, totiž intimní dějinná náboženská zkušenost a pak ohromný tlak strachu z možnosti její ztráty. Dějiny plné zásadních konfliktů, v nichž jde o holou existenci. Když toto píši vzpomínám s určitým úsměvem na katolického kněze, který mi náboženství vysvětloval a o bibli mi přednášel idealizovaný obrázek díla, jež tvořili "svatí mužové z vnuknutí Ducha svatého" tak jak je známe například z klasických církevních obrazů. Jsem si jistý, že on skutečně věřil, že Janovo evangelium napsal Ježíšův učedník spolu s Janovými listy a Zjevením. Tomu já věřit nemohu a nikdy nebudu. Je to celé velmi komplexní problém a to vnímáte vy sám nejlépe tím co o tom píšete. Určitě vždy existovaly i snahy o účelové korektury ale určujícím faktorem jak věřím já byla liturgická praxe a ta byla a je v různých komunitách, dobách a situacích různorodá. Z tohoto důvodu také nevěřím různým dnes moderním konspiračním tvrzením o ryze účelovém zkreslování obsahu bible. Myslím tedy, že čtu bibli ve smyslu ateismu jako kritického pohledu na její skutečnost, pokud ovšem ateista není někdo kdo se na její obsah dívá pouze optikou emotivního zásadního odmítání.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód