Aktuálně v ČCE

Co hýbe s ČCE...

Odpověď na příspěvek: Re: tradice ano/ne, kříž-kalich

Od: Anonym: Adam Balcar---.fdlnet.cz )
Kdy: 15. 12. 2005 18:58
Předmět: Re: tradice ano/ne, kříž-kalich

Milý Martine,
kříž má nepochybně své nezastupitelné místo v životě křesťana, např. už díky pašijím, Pavlově a potažmo Luhterově theologii kříže. Tomáš Pavelka má jistě pravdu v tom, že Čechy jsou v odporu vůči kříži ve světě spíše výjímkou. Symbol je to stále živý a bohužel se až příliš spojuje s křižáky, válečnými křižníky a já nevím, čím vším ještě…Musíme se holt nejprve pořádně vyrovnat s českými církevními dějinami (te'd myslím na ty husitské). Co se tradice a jejího významu týče, mám jen jistou obavu, že tím, že je naše církev ve výrazné menšině v této zemi, doléhá tak na nás českobratrské evangelíky občas zbytečný mindrák z toho, že jsme nějak divní, jen proto, že jsme jakousi nepatrnou vyjímkou v této společnosti. Tento mindrák já osobně u sebe nepociťuju, ale spousta českob. evangelíků mu podléhá. Zlehčují tak raději dokonce vlastní tradice, namísto toho, aby se jim učili rozumět a věděli, proč jsou takové, jaké jsou a dovedli je hájit. Je vždycky lehčí něco shazovat, i když je to moje vlastní, než pátrat po tom, kde to má své kořeny a své dobré opodstatnění. Naše církev je plná různých tradic - na první pohled vypadá třeba jako skanzen, ale často jenom proto, že lidé málo rozumějí původu věcí a jejich významu, byť jen třeba někdy estetickému nebo jen služebnému. Ledacos má však význam a představuje živý symbol, byť jen pro to málo lidí, kteří v tom ten symbol vidí, k nimž to promlouvá, právě proto, protože tomu někdy porozuměli. To, že někdo hájí obyčeje a zvyky, ty dečky a květináče, a neví vlastně, proč, nemusí být podnětem k výsměchu, ale moudřejší je, myslím, se ptát (jakoby za toho člověka), jak a za jaké situace (dějinné) to vzniklo, i když nám to sami ti lidé, kteří danou věc hájí, zrovna nedovedou vysvětlit. Zvláště (početně) malá církev, jakou je ta naše, má pochopitelně méně možností a méně lidí, kteří by se po svých tradicích pídili. Jenom něco šmahem zrušit, jenom pro to, že se v daný okamžik nenašel nikdo, kdo by byl s to danou tradici obhájit, může být také škoda k nezaplacení. Abychom neuváděli za příklad jenom dečky a květináče: dlouhou dobu se např. v naší církvi pěstoval kalvinizmus. V naší generaci však platilo to slovo už ,a to dokonce i v naší církvi, právě v naší církvi, spíše za nadávku, nebo přinejmenším se vyslovovalo s ironií (sebeironií) nebo posměškem. Mám za to, že to souvisí s tím mindrákem, o kterém jsem mluvil. Až jsem si sám toho Kalvína a jeho spisy vzal do ruky a něco i z jeho žáků, začal jsem se zabývat jeho příběhem, jeho důvody, proč co a jak dělal a co chtěl dělat, a zhrozil jsem se, jak jsme to my českobratrští evangelíci hloupí, že tak významenou osobnost světových církevních dějin zanedbábáme, a jak necháme ležet ladem to jedinečné u něj, co by nás leckdy mohlo dokonce zachránit v našich nesnázích, popř. přibrzdit v naší slepé horlivosti. Ale jenom proto, že je dneska v módě si o Kalvína v naší církvi, bohužel zvláště v mé generaci, otírat nanejvýš tak boty, jenom proto, že ho kde kdo pomlouvá a shazuje, i když o něm neví nic moc věcného a přesného, jenom pro to o něj dnes bohužel už málo kdo z mladé generace s chutí alespoň "zavadí". Právě např. tahle zkušenost s odhalením Kalvína, a tím pádem celé řady předsudků o něm, mě právě dovedla k názoru, že některé (opakuji některé!) tradice v naší církvi se mohou jevit jako bezduché, neživotné a "skanzenové", zvláště pro lidi, kteří v naší církvi nevyrůstali (ať jen fyzicky, nebo i duchovně - teď opravdu nevím, jestli se to týká Vás), ale mohou se tak jevit jenom tomu, kdo klouže po povrchu (vy jistě, soudě podle vašich příspěvků, povrchní nejste). jestliže ale ty některé tradice pomineme, může se nám to také neblaze vymstít a my narazíme. Nestačí jenom zavádět oživující a ozdravné novinky zvenčí, je třeba oživovat také tradici(-e) zevnitř, i tu, kterou třeba většina opovrhuje, protože se zdá být nenápadná a zrovna na první pohled málo rajcovní. Uf, to jsem se zase nezřízeně rozepsal. Zdraví A.B.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód