Aktuálně v ČCE

Co hýbe s ČCE...

Odpověď na příspěvek: Re: Bohoslužba v Krupce - dohra?

Od: Anonym: Marcus---.net.upcbroadband.cz )
Kdy: 04. 07. 2011 16:51
Předmět: Re: Bohoslužba v Krupce - dohra?

A co jste tím vším, prosím, chtěl říct? Já se přece nestavím na stranu nácků. Nechci přece někoho kolektivně odsuzovat. Snažil jsem se to vše vidět ve věcných souvislostech. Nemám rád když se někdo baví a argumentuje pomocí odkazů jako jste to právě udělal vy. Jestli chcete o tomto problému debatovat, použijte vlastní názory a ne zprávy z novin či televize. Mě nemusíte vykládat, že jakákoli akce, která přinese pozitivní výsledek, je vítaná. Já mám pouze pocit (a není určitě jenom můj), že v romské menšině je výrazně převažující procento těch, kteří se přizpůsobit nechtějí a ani jim to jejich naturel neumožňuje. Žijí v jiném kulturním prostředí než který je jim vlastní a přirozený. Máte-li povědomí o snahách začlenit romskou komunitu do většinového prostředí, tak vám jistě nemusím složitě vysvětlovat, že příležitostí osvojit si sociální chování, které je dané zdejším kulturním, společenským či ekonomickým prostředím ve všech sférách společnosti, měli v minulosti více než dost. Po čtyřiceti letech určitého tlaku v předlistopadovém režimu, začlenit tuto komunitu do většinové společnosti, vyšly jaksi naprázdno. Alespoň ve většině případů. Je ovšem, řekl bych, zásadní otázka, jestli začleňovat někoho někam, když svým způsobem života ve kterém je šťastný a kam patří, je to nejšťastnější řešení. Romové jsou kočovný národ, to není žádné novum. Měli svoje kočovná řemesla, svoje kočovné živnosti. My jsme z nich udělali, naší snahou začlenit je – parazity. Romové totiž nemají smysl pro systematickou práci, mají jiná kulturní měřítka. To, že je v podstatě nutíme (i když dnes již to neplatí) zůstávat na jednom místě, nutíme je zároveň živit se způsobem, který je pro většinovou společnost nepřijatelný. Obraťte si to. Kdybyste vy žil mezi kočovným národem se svojí náturou usedlého středoevropana, přijal byste tyto normy? Navíc jejich postoj vůči tzv. bílým je apriori nepřátelský, jsou s námi v permanentní válce. Mohl bych vám v této chvíli doporučit jednu sociologickou studii, diplomovou práci, ale sám při svém profesním zaměření máte jistě těchto materiálů více než dost, takže tohoto odkazu vás ušetřím. Takže asi takto: je to a bude to pravděpodobně stálý a do velké míry neřešitelný problém. Při dnešní míře migrace a pronikání cizích kultur na naše území si do budoucna nemůžeme dělat velké iluze že zde někoho někam, začleníme. Romové si totiž výrazně uvědomili sílu slova diskriminace a dovedou ji mistrnně využívat. Nedělejte si iluze, že je to jinak. Máte možná výsledky ve vaší práci a já vám je přeji, ale pořád je to zanedbatelné zrníčko písku. Díky za něj. Mechanismus vývoje lidské společnosti ale myslím funguje jinak a o nepřizpůsobivosti romského, tehdy ještě cikánského národa se zmiňují staré, ale opravdu staré prameny. Ale třeba i docela nedávné – říkejme jim třeba "kanadská zkušenost".

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód