Aktuálně v ČCE

Co hýbe s ČCE...

Odpověď na příspěvek: Re: Rozhodnutí a výběr z tradic

Od: Anonym: Petr <> ( ---.bm.gin.cz )
Kdy: 14. 09. 2008 12:38
Předmět: Re: Rozhodnutí a výběr z tradic

Slediji tuto diskusi, ač nejsem absolvent EtF UK, i když jsem na to nějakou dobu pomýšlel a dokonce i udělal přjímačky a nastoupil do I.ročníku, ale proměnná jsou vždy i okolnosti a doba v níž se právě nacházíme…ještě na okraji poznámka, že jsem víc než 30 let evangelík. Když tady čtu ty příspěvky, jsem rád, že se najdou lidé, kteří přemýšlí nahlas o svém vztahu k Bohu a okolí kriticky. Jen tak se dostáváme na cestě víry /vztahu důvěry k Bohu/ dále. Píši to proto, že bych jen chtěl potvrdit, že tyhle "vrty a sondy" jsou cestou správným směrem, ale odpovědi nejsou hned poruce, protože přemýšlíme o skutečnostech, které nás lidi přesahují a každá kategorie tedy, kterou vytvoříme, bude pokulhávat ve své nadčasovosti.Vzpoměl jsem si na vyjádření prof.Hromádky:"Moderní člověk a svět ztrácí zájem o církev.. Teologie ve své práci nebrala zřetel na opravdové dění a opravdové potřeby církve. Skutečně živá teologie je myslitelná pouze v úzkém sepětí s církví. Církev žije určitou pravdou a teologie i církev si musí jasně formulovat, jaké jsou normy práce, kterou konají. Pravda, jíž církev žije musí být jasně vyjádřena…Jako věřící musím mluvit teologicky a jako teolog zase mohu mluvit jen z hlediska víry…Chceme-li opravdu porozumět a pochopit, oč ve Starém a Novém zákoně jde, pak ovšem nesmíme zůstat při výkladu prostředí. Dostáváme se ke specifickému "x", které nemůžeme vyložit jen z předpokladů prostředí…to co činí Mojžíše Mojžíšem, Izaiáše Izaiášem, přesahuje naše logické i mravní kategorie, přesahuje dějinné milieu…,vážná krize západní civilizace:kategorie, jimiž myslíme, nestačí k tomu, abychom jimi zvládli celou problematiku lidského života…Celé Písmo je výkladem / interpretací-pozn./o člověku na hranici jeho života, mezi životem a smrtí, nebem a peklem. Spása se DĚJE v těchto místech…Pravá teologie má co činit s událostmi a fakty, ne idejemi….." Asi jen tolik moje poznámka ohledně biblismu a autority Bible. Sledují další příspěvky. Dík za trpělivost se mnou.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód