Aktuálně v ČCE

Co hýbe s ČCE...

Odpověď na příspěvek: Re: Zbytnost církví

Od: Anonym: Jiří Polák <> ( ---.108.broadband7.iol.cz )
Kdy: 21. 08. 2021 14:16
Předmět: Re: Zbytnost církví

Ladislav Cajthaml napsal(a):
 Přistihl jsem se, už před několika měsíci, že vlastně vůbec nejsem schopný  věřit, že je s církvemi svět lepší než bez církví. Že je s církevním  křes%ťanstvím lepší než bez církevního křesťanství. V mém okolí je  dlouhodobě několik přemýšlivých ateistů, kteří na tyto věci měli jiný náhled  než předtím já. Říkával jsem, všem, kdo chtějí slyšet, že bez působení  církví by byl svět ještě mnohem strašnější než bez nich. Ale před několika  měsíci jsem si tím přestal být jist. Ať se podívám kamkoli, nevidím tu nic,  co bych mohl prezentovat svým nevěřícím přátelům jako smysl církví. Ať se  podívám do ČCE, na snad každou bohoslužbu na youtube, na plky amerických  letničních církví, na Duku, na slizkost církevního tisku, na jalovost ke  křesťanským církvím se hlásících českých politiků, na Evangnet, na knižní  rozhovory s křesťanskými celebritami - nevidím nic smysluplného, nic, k čemu  by bylo účelné kohokoli pozvat. Jenom jarmark marnosti. V křesťanských  církvích vidím víc negace a nenávisti než mimo církve (Evangnet je toho  velmi zřetelným svědectvím). Víc nenávisti, víc konspiračního myšlení, víc  extremismu, víc vyšinutosti, víc homofobie, víc psychózy. Vždyť ani světský  vládce by dnes nemohl poptávat církve jako garanty míru a morálky, spíš než  mír a morálku mu přinesou problémy. A vlastně se to týká i jiných  organizovaných náboženství, judaismu, islámu, Haré Kršna.    Existuje-li nějaký křesťanský smysl - tuším nějaký takový - , vede k němu  zřejmě velice úzká cesta, která obloukem obchází všechna místa, na kterých  stojí kostely a fary. Nějaký návrat Komenského Labyrintu, útěk z marnosti  světa, z haraburdí a svárů světa i církví: „Navrať se, odkuds vyšel,  do domu srdce svého, a zavři po sobě dvéře."
Naštěstí pobyt při bohoslužbách, či ve rozhovoru tváří v tvář v ničem nepřipomíná atmosféru Evangnetu a dalších online diskuzí. Každopádně hlavně během těch lockdownů a karantnén si tuhle otázku začali klást mnozí lidé a spousta křesťanů zvlažněla, bohoslužby už nenavštěvují i když mohou. Proto je třeba obzvláště zdůranzit, že bohoslužebný život není o nedělích, ani to není jeho vyvrcholení , ale je to příjemná chvíle čerpání požehnání ze společenství. Ta správná Bohoslužba se koná v mém všedním životě, v okamžicích s přáteli, v zaměstnání. Pokud tam budu žít s Bohem, do kostela mně to pak potáhne samo. Bohoslužba není většinou svatá chvíle samoty, ale lámání hrotů při výměně názorů s nesympatickými lidmi, nesobeckosti a sebezapření. Tohle do nás Bůh vkládá a tohle také u nás hledá. Potom se nám dává najít v rozjímání, chvalách, kostelích, modlitbách úplně novým způsobem a tím i Církev pro nás získává nový rozměr a smysl. Ne ČCE,ale Kristova Církev jako celek. Všichni spasení jsou mi blízcí , protože jejich největší smysl, cíl a Přítel je shodný s tím mým, ať je to katolík, husita nebo charismatik.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód