Odpověď na příspěvek: trní hloží bodláčí

Od: Anonym: Ladislav Cajthaml---.static.bluetone.cz )
Kdy: 30. 11. 2022 19:03
Předmět: trní hloží bodláčí

Kazatel ČCE Aleš Wrana napsal(a):
 Věřte nebo ne, já jsem se včera nad vašimi námitkami zamýšlel docela dlouze.  A ta zkaženost farářstva asi ve velké míře vyplývá z té námitky o možnosti  uplatňovat a zneužívat moc. Ano, i pozice běžného evangelického faráře je  mocenskou. A on je ve velkém pokušení, jak ji bude uplatňovat. Ale tady bych  zároveň nevěděl, jak uplatňovat větší náročnost - vždyť by to právě  znamenalo i uplatňovat větší moc nad farářstvem, problém by se nám posunul  do vyšších úrovní hierarchie. - Když jsem mluvil o větší náročnosti já,  myslel jsem na to, že být křesťanem je prostě radikální životní postoj.  Spojený se změnou myšlení a životního způsobu. A kde změna není, není ani  křesťanství a církev.
To, že církev a zvláště klérus „zneužívá moc“ – to já považuji za sekundární problém. Nebo tedy za epifenomén. Vykládat, že je problém církve a církevního vedení ve zneužívání moci, by bylo zapřahování vozu před koně. Samozřejmě že je v tom problém, ohavný problém, ale jádro pudla vidím v tom, že opravdu znepokojivé množství farářek a farářů je psychicky narušených, poškozených a porouchaných osobností. Toto neunikne nikomu, kdo chce vidět a nebaví ho lhát si do kapsy. Podle tohoto jejich zatížení pak dopadá jejich zacházení s mocí. A se vším ostatním. Na co porouchaný psychotik sáhne, se stane porouchaným, zneužitým, nemocným. Z církve porouchaných a zlých farářů se stane jednoduše kolektivní psychóza, církev jakožto psychóza.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód