Odpověď na příspěvek: O církvi - z pohledu azylanta

Od: Anonym: David daggie Geisler <> ( ---.i4g.tmcz.cz )
Kdy: 30. 01. 2010 11:50
Předmět: O církvi - z pohledu azylanta

Dovolím si reagovat:
Českobratrská církev evangelická má z mého pohledu jednu obrovskou výhodu - je úžasným azylem pro hledající (také pro zraněné). Azylem plným tolerance a inspirace. Je to ale také nevýhoda. Nevýhoda proto, že ten "hledač" musí být sám aktivní. Chce-li někdo od českobratrských evangelíků, aby vyřešili za něj všechny jeho existenciální otázky, tak bude zklamán. Oni za něj nic nevyřeší. A to je vlastně dobře. Protože "azyl" není určen k tomu, aby nutil lidi milovat Boha. Je k tomu, aby lidem vytvořil klidné prostředí k nalezení cesty domů (viz. Lukáš 15,17-20). Nic víc, nic míň. Ostatní je skrytou věcí Hospodinovou.
Druhou věcí bych chtěl reagovat na br. Ryšánkovu větu: "…Boha nikdo neviděl…". Ano to je pravda. Nebo spíše půl pravdy. Evangelista dodává: "…Jednorozený syn, který je v Otcově náručí, nám o Něm řekl…". A toho bych se já osobně rád, s pomocí Boží, držel.
Takže… díky Bohu za dnešní Českobratrskou církev evangelickou - se vším, co v ní je (s azylem, s teologií ortodoxní i liberální, s tradicí i s undergroundem, s písmáctvím i s kritickým pohledem na věc… a i s tou krizí. :) :)