Odpověď na příspěvek: Re: O krizi v církvi z pohledu obyčejné věřící

Od: Uživatel Evangnetu Jakub Dvořák <>
Kdy: 28. 01. 2010 19:40
Předmět: Re: O krizi v církvi z pohledu obyčejné věřící

Byl bych raději, kdybych mohl mluvit s někým, kdo má jasnější identitu, ale prosím, když jinak nedáte. Nevím, jaký je postoj k potratům prof. Balabána či Svatopluka Karáska, ale ani ČCE, neboť tady není spousta věcí tak jasně definovaných, jako v jiných církvích. Použít slova "leberální" může ovšem při charakteristice ČCE být pro některé sestry a bratry jako muleta na býka. Toto slovíčko u nás nemá zrovna dobrou pověst. Ale nebudeme-li slovíčkařit, každý jistě pochopí, jak jste to myslel (p.s. Deggimu - K. Barth se na vrcholu své "kariery" v jednom interwiew za liberála skutečně prohlásil).
Okrajovou věcí je, jak je to s penězy. Sám jsem byl na dvou sborech, které daly dohromady peníze sotva na provozní náklady, a to zejména ten druhý byl v obětavosti přímo příkladný. Ale ten odvod do PF je jen minimální položkou v celkové režii sboru. To však není ukazatel "krize ČCE", maximálně nefunkčního systému. To se dá spravit organizačními opatřeními.
Krizovým ukazatelem ovšem nemůže být ani vstřícnost či nevstřícnost vůči "světu". Jsem přesvědčen (z mé strany to tak určitě je), že u těch věcí, které Vám na nás přijdou sympatické, není na prvém místě úvaha, co na to veřejnost a média (nikde není jisté, že se jim to bude líbit, spíš je to bude nudit, neboť zajímavější je vždy církev s příchutí skandálu). To, co označujete za "liberální" či "sexy", chce být především v souladu s duchem evangelia. A nesoulad s evangeliem je také jediný ukazatel krize. Uvádění v soulad cestou z ní bez ohledu na to, zda nám to lidi získá nebo odbaví (J 6 - celá!). Tak to myslí i Tomáš Molnár, ačkoliv sám někdy nešťastně úvahy o počtech do symptomů krize zahrnuje.
Co mě ale těší je, že ČCE má přese všechno i "vnější" přátele, jako jste Vy, jímž stojí za to se o ní bavit. Díky.

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód