Odpověď na příspěvek: Re: O krizi v církvi z pohledu obyčejné věřící

Od: Uživatel Evangnetu Jakub Dvořák <>
Kdy: 10. 01. 2009 11:46
Předmět: Re: O krizi v církvi z pohledu obyčejné věřící

Bratru Cvrčkovi je třeba poděkovat, že upozornil na mnohost přístupů k Bibli. Ano, není ke všem dveřím v Bibli jeden klíč (pokud mě nebude chtít někdo utřít triviálním poukazem na Ducha Svatého, modlitbu a víru. Mluvím o technické stránce hermeneutiky). Jeho pozitivní zkušnosti s libereckým sborem však skřípou tím, že právě Liberec není typický evangelický sbor - je to přistěhovalecký sbor, a proto některé nemoci starých evangelických sborů se jej netýkají, ale tím je výjimečný. Ostatně jsem se na jednom konventu počátkem 90. let setkal s vážně míněným tvrzením, že se poválečné sbory mají zrušit, protože vznikly v podmínkách určovaných, a tedy s podporou KSČ!
Bratr Dospiva míří konečně k podstatě problému s misií - ČCE chybí vědomí, že tu není sama pro sebe ani sbor pro sebe, což je i pozice, z níž se nedaří žádná solidarita. Jestliže se jeden sbor zdráhá převzít odpovědnost za jiný a raději by insolventní sbor zrušil, pak mi to zní, jako by členové jedné rodiny hodlali nezdárného člena své rodiny utratit. Sbor si nebuduje sám sebe pro sebe, ale k šíření evangelia. Co se děje na jednom sboru, co se daří nebo nedaří, se týká i ostatních sborů. Model, který navrhuje bratr Dospiva, jsem kdysi doporučoval v poděbradském seniorátu a bylo mi řečeno, že mám přistát na zemi. Tak už jsem přistál. Jsem rád, že sbory, které jmenuje bratr Dospiva, ale vím i o jiných které se na tuto cestu daly, na té zemi nepřistály. Je třeba jim za to žehnat.
Tou podstatou z počátku předchozího odstavce míním, že je třeba uvědomit si, že své svědectví máme pro svět, a co myslím misií, není nic jiného, že se máme o naděje, zklamání, radosti i starosti svého světa upřímně starat, komunikovat s ním a sloužit mu evangeliem. Ne si budovat své citadely. Bratr Hoblík má ovšem pravdu, že se o tom namluvilo dost, ale skutek utek.
Bratři, vyzývám někoho zvás - opusťme teď téma krize v ČCE a Vy, kdo máte nadání, založte tématické větve. Personální fond má svoji vlastní, správci evangnetu větev předdefinovanou. Založte prosím větev pro Biblisticko-hermeneutickou diskusi a jinou pro otázky misie a evangelizace (či lépe martyria - jako svědectví víry v tomto světě).

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód