Odpověď na příspěvek: Re: Nauka o stvoření jako hlavní problém církve?

Od: Uživatel Evangnetu Jakub Dvořák <>
Kdy: 05. 01. 2009 07:02
Předmět: Re: Nauka o stvoření jako hlavní problém církve?

Já bych rád na bratra Dospivu reagoval pozitivně:
k bodům 2 a 3 nemám, co bych dodal. K bodu 1 - tam si nemyslím,k že by byl problém v "liberální theologii", ale ve vyznavačské neurčitosti. Nejen, že někdo (a to už je takový historický stereotyp) mluví o Ježíšovi jako o příkladu, ale mnozí thelogové veřejně hlásali, že význam Ježíšův spočívá pouze v tom, že díky němu i "gójové" přišli do styku s Tórou, ale jinak je celé křesťanství omyl nebo vykradení starozákoní tradice a zcela nepokrytě stavěli jeden Zákon proti druhému. Jako církev jsme církví obou Zákonů, nesmíšeně, neodděleně, aniž bychom jeden stavěli nad druhý nebo proti sobě navzájem.
Mám-li ovšem souhlasit s Dospivovým bodem č. 1, pak v tom, že ČCE musí velmi jasně a zřetelně říct to, co vyplývá z jejích vyznání i řádů, že nejsme fundamentalistickou církví a o otázkách autority Písma hovořit přímo, bez obvyklého těkání pohledem a vyhýbavostí.