Odpověď na příspěvek: Nauka o stvoření jako hlavní problém církve?

Od: Uživatel Evangnetu Jiří Šamšula <>
Kdy: 05. 01. 2009 02:15
Předmět: Nauka o stvoření jako hlavní problém církve?

Vážený bratře Dospivo, nemyslíte, že církev stojí padá na jiných theologických loci než na nauce o stvoření? Mám na mysli především to, co církev na základě bibl.svědectví vyznává o Ježíši Kristu a jak je tato spása člověku darována (popř. jak si ji člověk přisvojuje), tak jak to vyjadřují klasické reformační solus Christus, sola fide, sola gratia a solo verbo. V tom bych případně souhlasil, že theologie může být v tomto směru v ČCE leckdy "liberální": např. když je Ježíš implcitně/explicitně chápán jen jako pouhý příklad (exemplum), "výzva pro nás", tedy jako pouhý člověk. Proč by ale vše mělo odviset od nedůslednosti v nauce o stvoření? A jak byste si vlastně onu důslednost v zde představoval? Snad ne tak, snažit se nějak Boha vědecky dokázat (popř. trvat na tom že stvořil v 6dnech svět) či trvat na tom, aby se homofilní lidé např. vylučovali z církve nebo nějak předělávali (teď to záměrně karikuji, nevěřím, že něco takového máte na mysli)? S bratrským pozdravem J.Š.