Odpověď na příspěvek: Zpěv kostele

Od: Uživatel Evangnetu Petr Hanč <>
Kdy: 08. 01. 2007 01:04
Předmět: Zpěv kostele

Na sjezdu jsem nebyl, takže reaguji pouze na toto:
* A není jádro problému prostě v tom, že se příliš rychle ujalo přesvědčení, že pro mládež je „Svíták“ a pro starší je kostelní zpěvník, že pro mládež je „vypalovačka“ od Velíka a pro starší je zase song ze 16. století od Lukáše Pražského. *
Mě, přestárlého mládežníka (28 let), většina písní z evangelického zpěvníku neoslovuje, a to kvůli staré melodii a kvůli starému jazyku. S písněmi z Dodatku je to mnohem lepší. Neoslovuje mě ale ani mnoho písniček ze Svítá. U některých to je možná tím, že je slýchám už od dětství a zpívají se často, což mi brání uvědomit si hloubku jejich textu. Nebo mi chybí osobní zkušenost, kterou měl autor. A jaké písně se mi líbí? Líbí se mi písně z Taizé, ovšem uvědomuji si, že ty patří do zvláštního žánru, protože to jsou modlitby.