Odpověď na příspěvek: Re: Přehlížená slušnost

Od: Kazatel ČCE Jiří Bureš <>
Kdy: 27. 04. 2010 21:49
Předmět: Re: Přehlížená slušnost

Petr Tomášek napsal:
 Kde, u všech všudy, jsem řekl, že:   * „že příčinou současné krize duchodového systému jsou  "důchodci, kteří si užívají"“
Petře, nemám žádný zájem na strhávání debaty do osobní roviny. Reagoval jsem na tento Tvůj kratičký text (evangnet to zase kamsi přehodil) :
Petr Tomášek napsal:
Klip prostě z pozice mladší generace otevřeně mluví o jednom závažném generačním sporu >(zda-li mají staří lidé nárok na to, aby si užívali důchod i když je možné, že tím zadluží >stát natolik, že jejich děti a vnuci budou v důchodovém věku umírat hlady).
V té větě, zdálo se mi, kladeš na bedra současných důchodců odpovědnost za potenciálně zoufalou situaci jejich vnuků. Představa, že proti sobě stojí "nárok současných důchodců" na užívání si důchodů a budoucnost důchodového systému pro mladou generaci, je podle mne zavádějící, proto jsem napsal, co jsem napsal. Problém duchodového systému souvisí s demografickým vývojem, kdy neproduktivní populace převažuje nad produktivní. Že je třeba radikálně změnit financování důchodů, na tom se shodují všechny parlamentní strany. Důchodci za krizi systému nemohou nijak, levice také ne (musím ale připomenout nezanedbatelné selhání socdem při posledním vážném vyjednávání napříč politickým spektrem asi před 8 lety (?), kdy mohla reforma začít - vymluvili se na komunisty).
Staří stát nezadlužují, zadlužuje jej přežitý systém financování, politikům schází koncepce nového a funkčního. Mají být současné důchody valorizovány? - tu je otázka, zda mají část současných problémů odnést staří či mladí. Na to není snadná odpověď (já myslím, že spíše mladí, kteří si mohou ještě ušetřit, zatímco staří jsou již více zasažení danostmi, nemocí, slabostí, nezaměstnatelností). Ale: podstata problému důchodové krize leží jinde (na čemž se zřejmě shodujeme).

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód