Odpověď na příspěvek: Re: Překlad ...

Od: Anonym: P.A.Semi---.pnet.netair.net )
Kdy: 19. 02. 2019 16:09
Předmět: Re: Překlad ...

K tomu ještě připomínka (to jsem měl napsat jako odpověď zvlášť, ale teď už to je tady): Děkuji vám tu (pane AW) za dosavadní aspoň nějakou oponenturu (nejen v tomhle vlákně), ale měl jsem vás možná (ne, nemohl jsem) k tomu férově upozornit, že jsem tu poněkud těžší váha, než na jakou jste z běžného handrkování ve fóru zvyklý (zvyklí). Na běžné urákžy i ignorování jsem z internetu zvyklý dost a mě to nemůže nijak zvlášť urazit (KT,P,ADHD, v zobecnění "Daimonion")… Ti všichni ignorující mi moc nepomohli ale alespoň se mi nepletli do cesty (handrkovat se dokola s deseti neústupnými oponenty, to bych se v tom jedině zamotával do detailů a omylů, nebo možná ne, nevím…), ale zvláště si cením inteligentního oponenta, protože mi třeba nadhodí na smeč nebo mě opraví, když dělám chybu, nebo mi ukáže, kde to není dostatečně vysvětlené a podložené (jako jsem nedávno slyšel lamentovat jednoho pedagoga, jak to ti studenti pořád nechápou a kazí, tak jsem mu podotknul, že jim to zřejmě ještě vysvětlil dost), protože ti všichni jen přikyvující mi nepomohli téměř nijak, ale dobrý oponent je nedocenitelná pomoc (na tom pak lze pochopit i to "Milujte své Oponenty"), jen se při tom pokud možno vyvarujte Pýchy, ne kvůli mě, to si třeba poslužte jak libo, ale v očích třetích by vás to mohlo zesměšňovat, ne v mém a vašem konkrétním případě (kdyžtak se v mém konkrétním případě odvolejte, že tu jste zvyklý na ledacos a aspoň se s lidmi bavíte a neignorujete je), je to ale myšleno velmi obecně, protože ta Pýcha domněle nebo skutečně Silnějšího nebo Váženějšího je dost rozšířený jev leckde, a není nadarmo Pýcha a naopak Skromnost jmenovaná jako první ze sedmi hříchů nebo ctností, a především v jednání se Slabšími se to prokazuje (třeba Pedagog ke Studentům, muž k ženě, stát k občanovi, chytřejší k hloupějšímu a silnější ke slabšímu, atd… (to "chytřejí k hloupějšímu" jsem dopsal na upřesnění, že v některých párech to je i naopak "žena k muži" a taky by to neměla pyšně zneužívat) ), a protože obrana před Silnějším ospravedlňuje leccos, co útok proti Slabšímu neospravedlňuje… (Jen abych se pana Kazatele zastal, tu "Konspirační teorii" na mě použil i vzhledem k tomu, co jsem mezitím psal emailem, tam jsem byl poněkud detailnější, až dokud nenapsal, že tohle se snášet nedá, tady by to nespravedlivě vypadalo, že byl zbytečně nevrlý… Jenže já si nemyslím, že bych v těch emailech psal nepodložené věci nebo bludy… Zas na druhou stranu asi není správné zobecňovat kategorie podle nejhorších exemplářů, což jsem sice nedělal (a naopak k tomu teď pokud možno nezapomínám vysvětlovat ty dva trojúhelníky, což ale ani neznamená předstírat, že tam jeden nebo druhý není vůbec), ale tak by to někdo mohl zjednodušit…)
Zrovna tohle (Pýchu) kdybyste chtěli a i měli vysvětlovat vlastními slovy v kázání, tak k tomu je čtení třeba Př6:16-19 (mnemotechnika na ty čísla: řád,slovo,sluníčkář ("slovo" nebo "malá šachovnice" jak libo) - to se dá dobře zapamatovat, a tam to je dobře mnemotechnicky vysvětlené na různé tělesné činnosti, ale zas pozor na zahrnování té sedmé do kategorie s prvními šesti bezmyšlenkovitě, a akorát ve verši 19 tam vypadlo v překladech "vydechne" a je tam v KB "mluvící" nebo v ČEP nemnemotechnické "šíří" (tedy možná lépe vyjadřující (nebo omezující) ten problém ale ztrácející zapamatovatelnou antickou mnemotechniku), možná tu ještě do komentáře opíšu svůj překlad těch čtyř veršů, nebo on stejně už je někde online…) a vysvětlovat to můžete v kázání radši vlastními slovy a lépe, než mě citovat doslova… (tohle možná jednou pochopíte, proč to tu píšu, nebo to píšu zbytečně, prostě se na mě sice můžete odvolávat, ale citovat mě doslova nemusíte, i když můžete ve zkratce, já vám to nenutím, ale nabízím k zamyšlení…) (inu, kovat hutné zkratky a slogany se dělá jinak, ale takových máte dost jiných… a pípat (tweet) banality nebo příliš konkrétní věci nebo příliš obecné a těžko pochopitelné jsem také nechtěl…) (typografická poznámka: ty věci v závorkách jsou šedé a jsou to komentáře a dají se z toho ve zkráceném znění vyndavat a ty věty by měly dávat smysl i bez toho, ale také se to dá číst i s tím a znak závorky přeskakovat, jako kdyby to byly čárky mezi větami, je to mírně vícerozměrný text se stromovou strukturou…)

Přidat příspěvek:


















Ověřovací kód